Νέο Speed Triple

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: chris.r675 στις 13/04/2011 6:11 μμ.

καποιος ειχε ρωτησει αν υπαρχει κιτακι για να βαλεις τα καινουργια φαναρια σε παλιο μοντελο.
νομιζω κανει και για street!εμενα παντως δεν μου αρεσει,για οσους θελουν να το αλλαξουν νομιζω
οτι δεν ειναι και πολυ ακριβο.

http://www.jacklilley.com/buy/Jack-Lill ... HT.htm#eq1
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: dimchrist στις 05/05/2011 12:55 μμ.

2011 Triumph Speed Triple First Ride από www.motorcycle-usa.com

http://www.motorcycle-usa.com/255/9854/ ... -Ride.aspx

Triple Way

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 05/05/2011 9:09 μμ.

Εχει και δεικτη βενζινης ?

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: crazyumpire στις 08/05/2011 9:19 πμ.

αφου μετα απο τοσα Speed..αλλαξανε ολα πανω τους .....σειρα ειχε...να αλλαχτουν και αυτα(καλως ή κακως)
δεν εγινε αλλαγη(ακομα)σε κινητηρα,αλλα που θα παει???........
απλως σκεφτομαι...βλεποντας οτι ολοι συμφωνουμε σ'αυτο...οτι ακουγομαστε σαν κατι γερους,που μιλανε για τα παλια αμαξια....''τοτε βγαζανε γερα αυτοκινητα,ολο σιδερο....οχι σαν τωρα ολο πλαστικα,που μολις ακουμπισεις σκορπανε αμεσως!''
ετσι και τωρα ...θα λεμε ''γνησιο'' το ''παλιο 1050,
απλα αλλαζει εποχη,και γυριζει σελιδα η Τ.
εμενα μου αρεσε το Speed.γι'αυτο που ηταν..ετσι οπως ηταν!!
και τωρα συνεχιζει να μου αρεσει,γιατι τολμαει να προκαλει!!!
Παντως..............εγω που το ειδα απο κοντα,με μασκακι,καρινα,3-1 Arrow,σε λευκο....το ξαναειπα...με βλεπω για αλλαγη, και πολυ Καφριλα Οσο και να πει καποιος οτι παει να μοιασει ή να γινει πιο πολιτισμενο.....
αν κοιταξει καλυτερα....θα δει ενα κρυμενο οπλο,ετοιμο να καταπιει αρκετα ''γρηγορα'' μοτορια....που ΙΣΩΣ αμα το δουν στον δρομο,για τον ιδιο λογο ξεγελαστουν!!!για το πως δειχνει!!!
μεχρις ωτου εξαποληθει η δυναμη απο τα αλογατα!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 08/05/2011 1:48 μμ.

χμμ , δε θα συμφωνησω. Καλοδεχούμενες οι αλλαγές αρκεί να είναι προς τη σωστή κατευθυνση. Λογικά αναρωτιέται κανείς ποιο ειναι το σωστό και ποιο το λαθος. Θεωρητικά τα πάντα είναι υποκειμενικά αλλα στην πράξη μπορείς να βγαλεις αντικειμενικό συμπερασμα μελετωντας ρεαλιστικα τις αλλαγες , συγκρίνοντας με τον ανταγωνισμό και παρακολουθωντας τις αντιδράσεις και της μεγαλης μεριδας κατοχων και υποψηφιων. Με αυτα τα δεδομενα εχουμε και λεμε:
1. Η μεγαλυτερη αλλαγη που αναμενοταν (κινητηρας) δεν εγινε. Ισως και για λογους κοστους που θα εκτοξευοταν ακομα παραπανω
2. Οι αισθητικές αλλαγες δεν είναι πρωτοποριακές, οπως οταν πρωτοβγηκε το θηρίο, απλα ακολουθει την ταση για αεροδυναμικο σχημα και το χειροτερο, τεινει να αντιγραψει αλλες εταιρείες οπως ducati και ιαπωνικες. Ειναι απογοητευτικο η εταιρεία που πρωτοπορεί να ακολουθεί..
3. οταν αρχιζεις να ντυνεις το γυμνο που αισθητικα αρεσει ακριβως γι αυτο το λογο, για την αλήτικη και ξεχωριστη εμφανιση τοτε το πιθανοτερο ειναι να σφάλλεις
4. οταν αλλαξεις το σημα κατατεθέν (στρογγυλα φαναρια) πρεπει να επιλεξεις παρα πολυ προσεκτικα το σχημα, νομιζω (υποκειμενικο) ατυχησαν και σαυτο.
5. και τελος, αυτο το σχημα ρεζεβουαρ, το χρωμα στα πηρουνια και το πλαστικο για το ψυγείο αληθεια ειναι ελκυστικό? τι να πω, περι ορεξεως..
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 08/05/2011 2:15 μμ.

redf"..."


Αν το εβλεπες στο δρομο χωρις να το ξερεις θα καταλαβαινες ή οχι οτι ειναι το καινουργιο Speed Triple της Triumph ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: guraki στις 08/05/2011 5:10 μμ.

Το μηχανακι τα σπαει κατεμε...Ειναι απιθανο!Ψηνομαι πολυ αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να δωσω κανα 4αρι χιλιαρικα διαφορα και να δωσω τον τιγρη μου που δεν ειναι και τοοοσο διαφορετικο μηχανακι...

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 08/05/2011 7:06 μμ.

haris"
redf"..."


Αν το εβλεπες στο δρομο χωρις να το ξερεις θα καταλαβαινες ή οχι οτι ειναι το καινουργιο Speed Triple της Triumph ?"


Ειδες πουθενα να γραφω οτι επαθε μεταλλαξη? Φυσικά και θα το αναγνωριζα. Αυτό όμως δεν εχει καμία σημασία.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 08/05/2011 9:07 μμ.

Φυσικα και εχει σημασια .. Αυτο σημαινει οτι δεν εχει χασει καθολου το χαρακτηρα του.. ειναι Triumph !! Οι αλλαγες ειναι λιγες και πετυχημενες ωστε να ταιραζει το speed του 2011 στην εποχη του. Εσυ που ειδες την ομοιτητα με ducati και ιαπωνεζικα? Το αν δε σου αρεσει ειναι υποκειμενικο, σε αλλους αρεσει!

. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 08/05/2011 11:01 μμ.

αν εσυ βλεπεις στο καινουριο το "μυωδες" στυλ και το χαρακτηρα που καθιερωσαν το παλιο ως το πιο ξεχωριστό street fighter της εποχής του εγω παω πασο. Εγω βλέπω οτι απο απολυτα αναγνωρίσιμο και διαχρονικό μετατρεπεται σε ενα ασχημο φουτουριστικό υβρίδιο. Και αν διαβαζες προσεκτικα τα posts θα διαπιστωνες οτι τόνισα πως είναι υποκειμενικό θέμα και προσωπική μου αποψη .Σε οσους αρέσει εύγε
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 08/05/2011 11:50 μμ.

Κοιτα, μπορει να θελεις να γραφεις υποκειμενικα αλλα καποια πραγματα τα παρουσιαζεις σαν γενικως αποδεκτα (εσυ γραφεις αλλωστε οτι βγαζεις αντικειμενικα συμπερασματα .. )
Φυσικα δε προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη, απλα προσπαθω να σε καταλαβω..

Το μυωδες στυλ πως χαθηκε ξαφνικα αφου και τα δυο (περαν των φωτιστηκων σωματων) ειναι πανομοιοτυπα..? Μαλιστα το τεποζιτο ειναι πολυ πιο μυωδες (ασχετα που δε σ αρεσει) και τα φωτα επισης πολυ πιο mucho (ασχετα που δε σ αρεσουν)..

Το γυμνο πως ντυθηκε ξαφνικα? Επειδη εχει δυο κομματακια πλαστικο στο πλαι που γραφουν speed triple και κρυβουν λιγο τo μπλοκ που μοιαζει και με τσιμεντολυθο (υποκειμενικο ) ?

Γτ το σημα κατατεθεν ειναι τα στρογγυλα φαναρια και οχι τα διπλα φαναρια? (Το tiger 1050 ηταν μαλλον μια αποτυχια προς τη λαθος κατευθυνση δλδ.. )

Και γτ η σημαντικη αλλαγη που επρεπε να γινει ηταν στον κινητηρα? Δεν ειναι καλος κινητηρας? Θα προτιμουσες 1200cc ?
Η σημαντικοτερη αλλαγη ηταν η βελτιωση της οδηγικης συμπεριφορας οπου το speed επασχε συγκριτικα με αλλα μοντελα της εταιριας..

Γτ οι αλλαγες που εγιναν ειναι προς τη λαθος κατευθυνση? Ποια ειναι η σωστη κατευθυνση ?
(Δε ρωταω τι θα αλλαζες εσυ στο speed γτ μαλλον θα το αφηνες ως εχει.. )

Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος επειδη "δεν σου αρεσε" ? Μηπως να κοιταξεις λιγο και τη "διαγνωση" του σουβλατζη ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Billy στις 09/05/2011 8:25 πμ.

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το καινούργιο!!!

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Billy στις 09/05/2011 11:34 πμ.

Μπορεί να μου αρέσει το καινούργιο περισσότερο αλλά ''αντικειμενικά'' το δικό μου είναι πιο όμορφο!

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 09/05/2011 4:36 μμ.

haris"Φυσικα για να κανουμε κουβεντα τα εγραψα. Αυτες οι συζητησεις ειναι οι πιο ενδιαφερουσες..

Ο σουβλαντζης τα καταφερνει μια χαρα και μονος του!! δεν χρειαζεται υποστηριξη. Σε βρισκω παντως κι εγω προκλητικο σε πολλα ποστ σου..

Α! και τον φιλαρακο μου απο φωτογραφιες τον γνωριζω μεχρι στιγμης και απο τα λεγομενα του.. Με σενα εχουμε παει και βολτα."


αν ειναι ετσι η μια χαρα πως είναι οι δυο τρομάρες ηθελα να ξερα
εγω εκρινα απο την υποστηρικτική και ελαφρως ειρωνική τοποθέτηση σου , το αν τον γνωρίζεις ή όχι προσωπικά είναι δικό σου θέμα. Προκλητικός είμαι εκεί που χρειάζεται και όταν πρέπει, ποτέ άλλοτε
Κλείνουμε τον κύκλο (μεχρι νεοτέρας ;-) κ συνεχίζουμε την ενδιαφερουσα κατα τα αλλα συζητηση.

λεγαμε λοιπον για τις διαφορές και τις βελτιώσεις. Οπως σου ειπα ειναι καλο να διαβαζουμε προσεκτικα το post πριν κρίνουμε. Για παραδειγμα:
- διαβασες πουθενα να λεω οτι ο κινητηρας του 1050 ειναι κακός? εφοσον καναμε και βολτα θα θυμασαι πολυ καλα οτι αυτόν έχω και ειμαι ενθουσιασμένος. Εγραψα αναμενόταν και οχι ανέμενα . Και οταν λεω αναμενόταν εννοώ γενικά. Αν ψαξεις λίγο στα φορουμ και site του εξωτερικού θα το διαπιστώσεις αν δεν το γνωρίζεις. Προσωπικά λοιπον ουδόλως ενδιαφέρομαι αν εχει τον 1050 ή τον 1821, συζητηση κανουμε .
- αναφερεις οτι επασχε το προηγουμενο σε οδηγική συμπεριφορά σε σχέση με αλλα μοντέλα της εταιρείας ? Μπορείς να το διευκρινήσεις ? και τωρα ας πουμε με το νεο μοντελο διορθωθηκε ? εγω που το ζω το τελυταιο χρονικο διαστημα μπορω να σε πληροφορησω οτι η συμπεριφορα του ειναι αριστη. Το αν τη βελτιωσαν ακομη περισσοτερο ειναι ενα αλλο ζητημα, παντως να επασχε δε νομιζω.
- ναι, θεωρω οτι καποιες απο τις αλλαγες ειναι σημαντικές αλλα η σημαντικότερη αλλαγη που μπορει να κανει μια εταιρεία σε ενα μοντελο ειναι και νομιζω θα συμφωνησεις στο μοτερ . Για παραδειγμα ριξε μια ματια στο Tuono V4 και θα διαπιστωσεις τι σημαινει (αντικειμενικα) ριζική ανανεωση.
-ειναι και τα δυο πανομοιοτυπα πλην των φωτιστικών σωματων ειπες? το ειδες απο κοντα, τα εστησες διπλα διπλα και το πιστευεις αυτο? αν ναι δεν εχω να απαντησω κατι περαν του οτι επειδη τα εβαλα διπλα και τα παρατηρησα θεωρω οτι οι διαφορες τους οπτικα ειναι μεγαλες.
- ποιο ειναι το Νο1 χαρακτηριστικό που σκεφτοσουν ή προσεχες οταν ακουγες ή εβλεπες speed triple αν οχι τα ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ φαναρια? συμφωνείς ή διαφωνείς? να τι εννοω οταν λεω οτι χαθηκε το σημα κατατεθέν. και να το λεγα μονο εγω, εδω βοά ο τοπος απο τα παραπονα των κατόχων και μη
- με ρωτας που ειδα οτι μοιαζει με ducati κλπ οταν εσυ ο ιδιος αναφερεις οτι η ουρα σου θυμιζει monster? καλο ειναι να θυμασαι τι γραφεις..
- το μυωδες στυλ δεν ειναι μονο η μπροστινη επιφανεια αλλα η αισθηση που αποκομιζεις κοιτωντας το απο ολες τις πλευρες. Το προηγουμενο (γνωμη μου) ειχε τις σωστες γωνίες και καμπυλες, το νεο ειναι πρησμενο εκει που δεν πρεπει (ντεποζιτο- καρουμπαλο), σκεπασμενο εκει που δεν πρεπει (απαισια πλαστικα) βαμμενο με ενα απαισιο χρωμα στα πηρούνια και μονο η ζαντα ειναι ωραιοτερη.
αυτα
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 09/05/2011 4:58 μμ.

Μα είναι δυνατό να τσακώνεστε επί σελίδες σελίδων και με σεντόνια και κουβέρτες για ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ? Ελεος, δεν υπάρχει υποκειμενικότερο θέμα από αυτό.

Επί της ουσίας, σε ολα τα review στον τύπο μιλάνε για πολύ πιο ελαφριά και 'ξυραφένια' αίσθηση καθώς και μικρες αλλά ουσιαστικές βελτιώσεις στην απόδοση και στον ψεκασμό.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε