Νέο Speed Triple

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 09/05/2011 6:23 μμ.

redf"
- ναι, θεωρω οτι καποιες απο τις αλλαγες ειναι σημαντικές αλλα η σημαντικότερη αλλαγη που μπορει να κανει μια εταιρεία σε ενα μοντελο ειναι και νομιζω θα συμφωνησεις στο μοτερ . Για παραδειγμα ριξε μια ματια στο Tuono V4 και θα διαπιστωσεις τι σημαινει (αντικειμενικα) ριζική ανανεωση.

"


Πρώτο, το πλαίσιο είναι τουλάχιστον εξ' ίσου σημαντικό, και δεύτερο το παράδειγμα ατυχές γιατι το νέο Τουόνο δεν είναι ανανέωση, είναι καινούργιο μηχανάκι όπως και το αντίστοιχο σουπερμπάικ. Είναι το ίδιο μοντέλο μόνο κατα το μισό όνομα αντίστοιχα με τη σχέση του Daytona 675 με τα Daytona 600/650. Το νεό σπηντ είναι αρκετά ίδιο για να θεωρείται το ίδιο μηχανάκι και αρκετά διαφορετικό για να θεωρείται ανανέωση και όχι μόνο φεις-λιφτ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 09/05/2011 8:12 μμ.

redf"..."


Τωρα εγω φταιω που σε λεω προκλητικο...? Μας λες και μας ξαναλες "κοιταμε καλυτερα τα ποστ" και "διαβαζουμε πιο προσεκτικα τα ποστ" λες και ειμαστε τπτ παιδακια του δημοτικου..

Μας ξαναμπερδεψες και τα υποκειμενικο-αντικειμενικα... Οταν στην αρχη σου ειπα οτι αυτα που γραφεις τα λες σαν αντικειμενικες αποψεις με διορθωσες, παλι προκλητικα, οτι αυτη ειναι η υποκειμενικη σου αποψη (ενα απο αυτα ηταν η αλλαγη που "αναμενοταν" στον κινητηρα) και τωρα μας λες παλι οτι καθολου δε σε νοιαζει αυτη και οτι απλα μια αντικειμενικη αλλαγη που "αναμενοταν" ανεφερες, ενω εσυ εισαι ενθουσιασμενος με τον κινητηρα... αρτΖιμΠουρΤζικαΙλοΥλΑς

Αφου συχναζεις και σε ξενα φορουμς δε μπορει να μην ξερεις και τι λενε για την οδηγικη συμπεριφορα.... Αυτο που εννοω οταν λεω πασχει σε σχεση με τα αλλα και δεν καταλαβες ειναι οτι οταν το Street θεωρειται καταπληκτικο σ αυτον τον τομεα, οταν το Tiger θεωριεται επισης καταπληκτικο, εεε αυτο δεν ισχυε για το speed οντως οπισθοβαρο οπως προανεφερε και ο sprinter που περισσοτερο για καγκουριλικια ευννοει παρα για αγωνιστικη οδηγηση. Και φυσικα δεν εννοω οτι δεν παει αλλα ηταν κατι που δεν δικαιολογουνταν και αξιζε βελτιωσης. Και μη μου πεις τωρα "εμενα δε με ενδιαφερει και ειμαι κατενθουσιασμενος.." Πιθανον να μην εισαι και σε θεση να καταλαβεις τη διαφορα στηνοντας τα διπλα διπλα ή πηγαινοντας μια βολτα δικαβαλος με την κυρια σου..

Η σημαντικοτερη αλλαγη που μπορει να κανει μια εταιρια σε ενα μοντελο της ειναι αυτη που θα λυσει υπαρχοντα προβληματα ή θα βελτιωση αισθητα καποια χαρακτηριστικα του. Οι αισθητικες αλλαγες γινονται κατα κορον λογω marketing και κινουνται προς την κατευθυνση των μελλοντικων αγοραστων.

Τωρα τι να πουμε για το Τουονο..... Δεν εχει ουδεμια σχεση το παλιο με το καινουργιο εμφανισιακα, και πως να εχει δηλαδη αφου ειναι τελειως αλλος μηχανακι (ασε που ουτε το 2ης γενιας ειχε καμια σχεση με της 1ης ετσι ..) Φαντασου ποσο τα εχεις μπερδεψει αν μας λες οτι τα Τουονο ειναι πανομοιοτηπα και τα Speed διαφορετικα..

Ναι ειχα πει καποτε οτι η ουρα μου θυμιζει monster αναφερομενος στο σχημα τον αποληξεων των εξατμησεων. Για καλο το ειπα φυσικα αφου αλλαξε πολυ προς το ομορφοτερο, χαρακτηριστικο των ducati (το ομορφοτερο). Εσυ παλι δεν μας ειπες γτ γιαπωνιζει ?? Επειδη ειναι το πιρουνι χρυσο μηπως ?

Για το νουμερο 1 χαρακτηριστικο του speed σου εβαλα και μια φωτογραφια με αναμμενα τα φωτα για να καταλαβεις ποσο μικρη ειναι τελικα η διαφορα οταν θα το δεις στο δρομο, αλλα μαλλον δεν εδωσες και πολυ σημασια..

Αφηνω ασχολιαστα τα απαισια πλαστικα κτλ γτ ειναι οντως υποκειμενικα, αν και οπως ξαναεγραψα δε νομιζω να σου αρεζε οτιδηποτε αλλο περαν του speed με το οποιο εισαι ενθουσιασμενος.. (παραενθουσιαστηκες ρε παιδι μου )

Γραφε τη γνωμη σου λιγο πιο σεμνα για να σου γραφουμε κι εμεις αναλογως. Δεν χρειαζεται να μας αποδειξεις τπτ... Αυτα!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 09/05/2011 10:40 μμ.

haris"
redf"..."


Τωρα εγω φταιω που σε λεω προκλητικο...? Μας λες και μας ξαναλες "κοιταμε καλυτερα τα ποστ" και "διαβαζουμε πιο προσεκτικα τα ποστ" λες και ειμαστε τπτ παιδακια του δημοτικου..

Μας ξαναμπερδεψες και τα υποκειμενικο-αντικειμενικα... Οταν στην αρχη σου ειπα οτι αυτα που γραφεις τα λες σαν αντικειμενικες αποψεις με διορθωσες, παλι προκλητικα, οτι αυτη ειναι η υποκειμενικη σου αποψη (ενα απο αυτα ηταν η αλλαγη που "αναμενοταν" στον κινητηρα) και τωρα μας λες παλι οτι καθολου δε σε νοιαζει αυτη και οτι απλα μια αντικειμενικη αλλαγη που "αναμενοταν" ανεφερες, ενω εσυ εισαι ενθουσιασμενος με τον κινητηρα... αρτΖιμΠουρΤζικαΙλοΥλΑς

Αφου συχναζεις και σε ξενα φορουμς δε μπορει να μην ξερεις και τι λενε για την οδηγικη συμπεριφορα.... Αυτο που εννοω οταν λεω πασχει σε σχεση με τα αλλα και δεν καταλαβες ειναι οτι οταν το Street θεωρειται καταπληκτικο σ αυτον τον τομεα, οταν το Tiger θεωριεται επισης καταπληκτικο, εεε αυτο δεν ισχυε για το speed οντως οπισθοβαρο οπως προανεφερε και ο sprinter που περισσοτερο για καγκουριλικια ευννοει παρα για αγωνιστικη οδηγηση. Και φυσικα δεν εννοω οτι δεν παει αλλα ηταν κατι που δεν δικαιολογουνταν και αξιζε βελτιωσης. Και μη μου πεις τωρα "εμενα δε με ενδιαφερει και ειμαι κατενθουσιασμενος.." Πιθανον να μην εισαι και σε θεση να καταλαβεις τη διαφορα στηνοντας τα διπλα διπλα ή πηγαινοντας μια βολτα δικαβαλος με την κυρια σου..

Η σημαντικοτερη αλλαγη που μπορει να κανει μια εταιρια σε ενα μοντελο της ειναι αυτη που θα λυσει υπαρχοντα προβληματα ή θα βελτιωση αισθητα καποια χαρακτηριστικα του. Οι αισθητικες αλλαγες γινονται κατα κορον λογω marketing και κινουνται προς την κατευθυνση των μελλοντικων αγοραστων.

Τωρα τι να πουμε για το Τουονο..... Δεν εχει ουδεμια σχεση το παλιο με το καινουργιο εμφανισιακα, και πως να εχει δηλαδη αφου ειναι τελειως αλλος μηχανακι (ασε που ουτε το 2ης γενιας ειχε καμια σχεση με της 1ης ετσι ..) Φαντασου ποσο τα εχεις μπερδεψει αν μας λες οτι τα Τουονο ειναι πανομοιοτηπα και τα Speed διαφορετικα..

Ναι ειχα πει καποτε οτι η ουρα μου θυμιζει monster αναφερομενος στο σχημα τον αποληξεων των εξατμησεων. Για καλο το ειπα φυσικα αφου αλλαξε πολυ προς το ομορφοτερο, χαρακτηριστικο των ducati (το ομορφοτερο). Εσυ παλι δεν μας ειπες γτ γιαπωνιζει ?? Επειδη ειναι το πιρουνι χρυσο μηπως ?

Για το νουμερο 1 χαρακτηριστικο του speed σου εβαλα και μια φωτογραφια με αναμμενα τα φωτα για να καταλαβεις ποσο μικρη ειναι τελικα η διαφορα οταν θα το δεις στο δρομο, αλλα μαλλον δεν εδωσες και πολυ σημασια..

Αφηνω ασχολιαστα τα απαισια πλαστικα κτλ γτ ειναι οντως υποκειμενικα, αν και οπως ξαναεγραψα δε νομιζω να σου αρεζε οτιδηποτε αλλο περαν του speed με το οποιο εισαι ενθουσιασμενος.. (παραενθουσιαστηκες ρε παιδι μου )

Γραφε τη γνωμη σου λιγο πιο σεμνα για να σου γραφουμε κι εμεις αναλογως. Δεν χρειαζεται να μας αποδειξεις τπτ... Αυτα!"



-Θεωρείς το ποστ μου ασεμνο και προκλητικό ? Σε κατηχητικό βρισκόμαστε ή σε φόρουμ ? Δεν ηξερα οτι πρέπει να μιλάω με το σεις και με το σας για να μη σε θίξω. Παραείσαι εύθικτος νομιζω , χαλαρωσε, το οτι διαφωνω δε σημαινει οτι σου τη λεω. Γουστο σου και γουστο μου και Αγιος ο Θεος
- φταιω εγω αν σου αναφερω οτι δεν προσεχεις οταν διαβαζεις ? Εγω σου μιλαω για τη ριζική ανανέωση του Tuono και συ απαντας οτι τα βρισκω πανομοιοτυπα ε δεν προσεξες οτι αλλαξα παραγραφο..??
- το τι σημαινει αντικειμενικό και το υποκειμενικό και ποια η διαφορά τους συγνώμη δεν ειμαι δάσκαλος και δε μπορω να το εξηγησω
-αν νομιζεις οτι το speed προοριζεται για αγωνιστική οδηγηση οπως λες μαλλον εσυ εχεις μπερδεψει τα super sport με τα naked φιλε μου. να το βαλεις στην πιστα μπορείς, για εκτόνωση, για παραπανω ξέχνα το. Και σαφως δεν εισαι σε θεση να γνωρίζεις πως και που το οδηγω , οποτε μπορείς να αφησεις τις κρίσεις κατα μερος, για το αν μπορώ να αντιληφθω την οδηγική συμπεριφορά ή όχι.
- για τις αισθητικές διαφορές και τους αγοραστές βεβαιως ετσι είναι . Είπαμε, γουστα είναι αυτα. Εγω εκφράζω τη γνώμη μου απο τη σκοπιά της ηλικίας μου και εσυ απ τη δική σου. Επειδή λοιπον είμαι πολυ μεγαλύτερος σου είναι μαλλον φυσικο να δίνω μεγαλύτερη εμφαση στην κλασσική διαχρονική για μενα αισθητικη παρα στην φουτουριστική εμφάνιση. Μπράβο σου και μπράβο μου
- ειναι το πηρουνι του νεου speed triple χρυσό? εισαι βεβαιος οτι το εχεις δει απο κοντα? το χρυσο είναι του 2006-7 και είναι κίτρινο (το χρωμα του χρυσου)..
-Γιατί γιαπωνεζίζει? Γιατί αυτη την εντυπωση μου δίνει. Πρέπει να το εξηγησω κι αυτο? Να προσπαθησω: ενω πριν διεφερε παρασάγγες απο αυτα τωρα η οπτική διαφοροποίηση εχει μειωθεί. Για παραδειγμα, δες το χιλιάρι της kawasaki απο τα πλαγια. Σχημα ντεπόζιτου παρόμοιο, πλαστικά σχεδον ίδια, μονο η γωνία διαφερει . Για την ομοιοτητα με το monster εσυ ο ιδιος το παραδεχτηκες. Να προσθεσουμε και την ομοιοτητα στο σχημα των φαναριών με το tuono ? Καταλαβαινεις λοιπον οτι χανεται σιγα σιγα ο εντελως ξεχωριστός, οπτικά, χαρακτήρας του προς χάρη της μόδας και του marketing οπως σωστα είπες?
- τη φωτογραφία την είδα μια χαρα και σου ανεφερα οτι δεν ειναι τα 2 φαναρια το σημα κατατεθεν αλλα τα στρογγυλα φαναρια, μαλιστα με κεφαλαια για να το προσεξεις. Τα στρογγυλα φαναρια ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικό που φωναζει απο μιλια οτι είναι speed δε νομιζω οτι μπορω να το εκφρασω απλουστερα.
- ναι ειμαι ενθουσιασμένος, πειράζει ?
λυσε μου ομως και μια τελευταια απορία: αφου λοιπον επρεπε να αλλαχτουν τα στρογγυλα φαναρια και αφου η αισθητική του speed ήταν εκτος εποχής, αρα το ίδιο ισχυει και για το street φανταζομαι (το σχεδον διδυμο αδελφακι του speed σε εμφανιση) σωστα? Πως εσυ ενας νεος ανθρωπος της εποχης επελεξες το παρωχημενο αισθητικά οπως λες μηχανακι οταν υπαρχουν τοσα πιο συγχρονα αλλων εταιρειων στην πιατσα? δε φανταζομαι μονο για τον κινητηρα το βαρος κλπ κλπ? Να υποθέσω οτι σου αρεσε και εμφανισιακά ή μήπως κανω λάθος και σαυτο?
ps: για τα τσουρέκια συμφωνω, και τα δικά μου ελαφρώς
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: crazyumpire στις 10/05/2011 9 πμ.

Ρε Παιδια!!!....
μια μηχανη εκανε ενα ..ρετους!! ή Face lift,ή οτι αλλο θελετε...
δεν εκανε τιποτα ''σημαντικες'' αλλαγες..και τρελλαθηκατε !!
παρατηρω οτι ξεκινανε γνωμες και αποψεις....και καταληγουν λιγο περιεργα!
δεν γινεται καποιος διαλογος για να μαθει καποιος, αλλα μια επικριτικη.....με λιγο στριμωγμα,και μερικες μπηχτες!
Χαλαρα ρε παιδια!!
το ξαναειπαμε..σε αλλους αρεσει κατι,σε αλλους κατι αλλο.για τον οποιονδηποτε λογο,Δεν μπορουμε να εχουμε Ολοι τις ιδιες αποψεις,γουστα.
Γιατι θα ειχαμε Ολοι την ιδια μηχανη..(ή και Γυναικα )
με αποτελεσμα να ειχαμε σφαχτει ολοι σε ενα βραδυ!!!
οσο για τις τιμες....??????
Αυτο ειναι σχετικο.σε αλλους θα θεωρηθει ακριβη.....σε αλλους φτηνη....
αν καποιος εχει Καψουρα!! θα κανει και το σκατο του παξιμαδι για να την αποκτησει!!(σωστα?)
εχω δει ''παιδακια'' που διαβασαν ενα συγκριτικο....ειδαν πιο εχει περισσοτερα αλογα ,και ειπαν του μπαμπα τους,να τους το αγορασει!!Ετσι απλα.. χωρις να εχουν βαλει σελα ποτε στα σκελια τους.(παρα μονο στο Playstation)
(ασχετα, που μολις το καβαλησαν....χεστηκαν απανω τους και το ξαναγυρισαν πισω την επομενη!)
so cool,...παιζουμε στην ιδια ομαδα!!
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: kyrkyriakos στις 10/05/2011 μεσημέρι

τί έγινε ρε παιδιά ??? που πήγαν 2 σελίδες?

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 10/05/2011 12:23 μμ.

θα τις "εξαφάνισε" ο admin
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: dimchrist στις 10/05/2011 1:11 μμ.

redf"θα τις "εξαφάνισε" ο admin "



kyrkyriakos"τί έγινε ρε παιδιά ??? που πήγαν 2 σελίδες?"

ullogi-offtopic-t3380-140.html#p46260

Triple Way

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: doohan στις 10/05/2011 3:27 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Billie στις 10/05/2011 4:32 μμ.

kyrkyriakos"τί έγινε ρε παιδιά ??? που πήγαν 2 σελίδες?"

Τις μετέφερα.

Doohan συγγνώμη αλλά ήταν offtopic, όπως και πολλά που είναι μαζί με on topic και γιαυτό δεν τα μετέφερα όλα. Αν θέλεις, μπορείτε να συνεχίσετε την αντιλογία στο άλλο θρεντ, όχι εδώ.
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 18/05/2011 7:26 μμ.

Δοκιμη Mototriti

http://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/38295.asp
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 18/05/2011 9:22 μμ.

haris"Δοκιμη Mototriti

http://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/38295.asp"


Αυτος που το γραψε εχει σιγουρα διαταραγμενη προσωπικοτητα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: redfoot στις 18/05/2011 9:49 μμ.

Ουτε ο head manager της Triumph δε θα τα γραφε τοοοσο καλα
Ευγε στο παλικάρι
Οσοι πιστοί προσέλθετε
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: kyrkyriakos στις 21/05/2011 10:32 πμ.

Λοιπόν για να τελειώνουμε....... το παλιό είναι το "καλό" και κυρίως αυτό που δεν χαλάει
Δείτε και μόνοι σας:


και σε γερμανικό φόρουμ:


μάλλον πετούσαν τέτοια έντομα στην περιοχή:
http://comics.drux.ch/image.php?image=178


http://www.triumphrat.net/speed-triple-forum/169446-possible-2011-headlight-recall-looming.html

http://www.t5net-forum.de/forum/index.php?showtopic=67537



και άλλη μια:

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 21/05/2011 11:14 πμ.

lol .. το test ride της αντιπροσωπιας εδω εχει κι αυτο ενα σημαδι στο φαναρι ....

Λες να ειναι φαινομενο ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: nfot στις 21/05/2011 11:51 πμ.

Ωχ ωχ ωχ.
Για να δουμε, θα κανουν ανακληση ή θα πεταξουν αετο;

Και μια φωτο που βρηκα. Δεν ειναι πολυ ωραιος ο χρωματισμος;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:42, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.