Νέο Speed Triple

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: triplelover στις 31/12/2010 8:27 μμ.

εγω φιλε μου το μονο που ειπα αρχικα ειναι οτι ειναι πολλα τα λεφτα ( 13000Ε ) , εσυ ανεφερες τις αλλες μαρκες και σου περιεγραψα το τι συμβαινει που ουτως ή αλλως φανταζομαι οτι τα ξερεις , τωρα το αν συμφωνω ή οχι ειναι καθαρα πρσωπικο θεμα του καθενος , τα βαζεις κατω ,αποφασιζεις και πρατεις . Tα λαμογια λιγο πολλοι ολοι τα γνωριζουν και αν δεν τα γνωριζουν υπαρχουν τα forums για να τα μαθουν . Οπως και να χει 13000 ειναι πολλα !!!
over and out .

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 31/12/2010 10:10 μμ.

Κάθε τρείς και λίγο εμφανίζεται κάποιος που πετάει μια παρόλα 'πολλά είναι τόσα' και όταν τον ρωτάς με τι το συγκρίνει και πώς, αρχίζει τις κόγξες. Αμα δεν έχεις φράγκο, πολλά είναι όλα... Μόνο σε σχέση με τον άμμεσο ανταγωνισμό μπορεί να γίνει τέτοια συζήτηση και λαμβάνοντας και υπ' όψιν θέματα όπως τι προσφέρει το κάθε μηχανάκι και πόσο νέο μοντέλο είναι. Αλλιώς η συζήτηση είνα του αέρα μη πω άλλη λέξη. Συνήθως αυτοί οι τύποι είναι οι ίδιοι που όταν πάρουν ενα μηχανάκι με ενδελεχή έρευνα αγοράς να γλυτώσουν ενα πεντακοσάρικο, σκάνε μέσα σε τρείς μήνες και κάνα δυό χήνες ακόμα σε καβλιτζέκια άφτερ μάρκετ.

Τεσπα, έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή πεντακόσιες φορές, πάντα μόλις βγαίνει ενα νέο μοντέλο. Πάντα βρίσκεται κάποιος που μπερδεύει το 'κάνει πολλά' με το ΄βγάζω λίγα'.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Polymhxanos στις 01/01/2011 12:05 μμ.

Ρε συ sprinter, τι θες και μιλάς τώρα;

Αφού σου λέει το παιδί, είναι ακριβό, είναι ακριβό, τέλος.

Iδού ας πούμε μια κανονική τιμή, 3000 ευρώ και το πήρες καινούριο


και σιγά τις διαφορές μωρέ τώραααα, γυμνό το ένα, γυμνό και το άλλο, πόσο διαφορά να έχουνε, ωχουυυυυ

Μην σου πω δλδ, ότι με 13Κ παίρνεις Huyndai Atos,, φουλ εξτρά, να παίρνει και 2 πράγματα, την γυναίκα την πεθερά και τα ψώνια του σουπερμάρκετ, αμεεεε, όχι κορόιδο είσαι να πάς να πάρεις speed triple που έχει και 2 ρόδες λιγότερες;

Επίσης βρήσκεις και φτηνά ποδήλατα, στο μαρινόπουλο με 60 ευρώ, αυτά δεν σε πάνε δλδ; Δεν είναι μούρη; Δεν κάνεις γνωριμίες στην Παρασκευιάτικη βόλτα στην Αλεξάνδρας; Που πάνε και όλοι οι τρέντηδες και το παίζουνε οικολόγοι καθαροί; Ε;Ε;Ε;Ε;

Ακριβό, ακριβό, μαύρη αγοράάάάάά
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: tharis στις 01/01/2011 12:36 μμ.

Polymhxanos" ... "


Με ορεξουλες ξυπνησε αυτος πρωτοχρονιατικα .. !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: triplelover στις 03/01/2011 7:50 μμ.

φυσικα και το οικονιμικο ειναι καθαρα υποκοιμενικο , τωρα αν εσυ τα 13000 τα βγαζεις σε ενα μηνα ( που στο ευχομαι ) οκ , παω πασω . Να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν θα δεινα 13000 για μηχανη ( ποτε μην λες ποτε ) , οποτε με αυτο το σκεπτικο και μονο αν ηταν να φτασω αυτην την τιμη τοτε πραγματικα θα πηγαινα σε κατι αλλο και οχι σε huindai αλλα σε chevrolet εχω παρατηρησει οτι οι γκονενες τα γουσταρουν πιο πολυ ασε που καινε και λιγοτερο . Αν μου ζητας λοιπον μια αμεση συγκριση με τον ανταγωνισμο οκ , για δες λοιπον τις επιλογες στα ιδια λεφτα ή λιγο λιγοτερα ή λιγο περοσσοτερα ( ανεξαρτητου κατηγοριας γιατι εχει παραηρηθει οτι κανενας δεν μενει στασιμος σε μια κατηγορια )
kawasaki z1000 2010 12300
aprillia rsv4r 13800
hypermoto 1100 09 10750
multistrada 1200 12600
ducati 848evo 14400
ktm rc8 12900
gsxr 1000 09 13400
και πολλα ακομα , επισης ολες οι τιμες που ανεφερα ειναι αντιπροσωπειας και οχι παραεισαγωγης ( που θα επελεγα ) .
Τα μοντελα που ανεφερα ειναι καποια απ τα οποια ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ θα με ετρωγαν να τα αποκτησω αν ειχα αποφασισει οτι θα σκασω 13-14000 για μηχανη και για να μην παρεξηγηθω ειναι αποψη μου και ΜΟΝΟ .
Αν αυριο με κανουν γενικο διευθηντη στην εταιρια που ειμαι και περνω 20000 τον μηνα , φυσικο ειναι τα 13 να ταχω για χαβαλε , αλλα μαλλον τοτε θα ημουν μελος σε αλλο φορουμ με EVO , IMPREZA , AMG , PORSCHE κτλ . και θα ειχα μια ducati streetfighter s ( αχ ερωτας ) στο γκαραζ μου να την βλεπω και να την καμαρωνω και να την βγαζω μια βολτα στο τοσο . Ειλικρινα δεν θελω να δωσω συνεχεια στο θεμα , και δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης , αυτα που εγραψα ειναι σκεψεις δικες μου και μονο . Καλη χρονια σε ολους παιδες .

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: triplelover στις 03/01/2011 7:57 μμ.

και κατι τελευταιο , χωρις να θελω να θυξω το προηγουμενο speedtriple μιας και δεν το εχω οδηγησει , στα περισσοτερα αρθρα που εχω διαβασει πολλοι ειπαν πως δεν υπαρχει κανενας ιδιαιτερος λογος να πας στο 1000 αφου τα ιδια πραγματα και καλυτερα κανει το 675 . Βεβαια για να μαι δικαιος για το καινουριο γραφτηκαν πολυ καλα σχολια αλλα και παλι δεν νομιζω να με εκαναν να ανεβω τοσο σε κατηγορια αλλα θα περιμενα το επομενο street triple ( αμην και ποτε ) .

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: bonnie στις 03/01/2011 7:59 μμ.

απο δω το πας, απο κει το πας, τα γυροφερνεις τα ιταλικα..
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: triplelover στις 03/01/2011 8:12 μμ.

φτου , καρφωθηκα !!!
πλακα κανω , με την triumph εχω ερωτα , ειχα στην κατοχη μου διαφορα μηχανακια ( ολα εξ ανατολας )αλλα μολις καβαλησα το street triple μου ειπα οπα εδω ειμαστε , θες η ιστορια της , το μοτερ της , ο ηχος , δεν ξερω .

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 03/01/2011 8:18 μμ.

Το μόνο που θα σου πώ είναι πως έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου με τα μοντέλα που συγκρίνεις (παλιά μοντέλα, λάθος τιμές κλπ κλπ) χώρια με τα μπερδέματα των κατηγοριών. Ετσι λοιπόν θα μπορουσες να βάλεις και πόσες φορές πληρώνεις στα μπουζούκια, η πόσες π..ες από ουκρανες θα μπορούσες να πληρώσεις και τελος πάντων ότι γουστάρει ο καθένας. Μόνος σου επισης κανεις τα λεγόμενα σου να μην έχουν ουσία μια και δε θα δινες ποτε για μηχανή τόσα. Μένει να ενημερώσεις τους κατασκευαστές για να βγάζουν από εδώ και πέρα μόνο μοντέλα με τιμές που θα πλήρωνες (βάλε ενα ανώτερο πλαφόν σε παρακαλώ για να μη μπερδευτούν).

Αλλά αφού είναι προσωπικές σκέψεις, σου επιτρέπεται να γράφεις ότι θέλεις αλλά και εμας να τα γράφουμε όπου θέλουμε.

PS. Από εκείνα τα multi 1200 με τις 12600, κράτα μου κι εμένα 2-3 λέω να ανοίξω μαγαζί να τα πουλάω...
PS2 Μη με παρεξηγήσεις, δε πάω σώνει και καλά να σου την πώ, απλώς τονίζω μέσα από τα δικά σου λόγια αυτό που είπα παραπάνω και το χω ξαναπεί πολλές φορές. Η κουβέντα φτηνό ή ακριβό για ενα μοντέλο δε μπορεί να είναι τελείως υποκειμενική, δε μπορεί επ' ουδενί να ειναι σχετική με τον τραπεζικό λογαριασμό του καθενός και άρα έχει νόημα μόνο σε σύγκριση ευθέως ανταγωνιστικών μοντέλων. Ετσι φτιάχνουνε και οι κατασκευαστές τις τιμές τους άλλωστε. Τα άλλα όλα είναι κουβέντες της πλάκας άνευ σημασίας.
PS3 To 1989 είχα αγοράσει μια Αφρικα 750, δρχ. 4.500.000 όταν ο μισθός μου ώς νέου επαγγελματία στον ιδιωτικό τομέα είταν δεν είταν 150.000 δρχ χ 14 και ο αντίστοιχος στο δημόσιο έπαιρνε 70.000. Τι την έκανε αυτό την Αφρικα, φτηνή ή ακριβή? Ετσι για να μαθαίνετε και κάποια νεούδια εδώ μέσα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: triplelover στις 03/01/2011 8:42 μμ.

ελπιζω να καταλαβαινεις το ποσο ειρωνικος εισαι αλλα για να σου ξεκαθαρισω κατι , καταρχας δεν εχω μπερδεψει κανενα μπουτι , ξερω πολυ καλα τι μου γινεται και τι γραφω , σου ξεκαθαρισα οτι η λιστα εχει να κανει με αυτα που εμενα θα με εβαζαν σε σκεψεις να τα αποκτησω αν διεθετα 13000 ανεξατηρτως κατηγοριας , δεν καταλαβα ,αν ξεκινησα με scooter πρεπει να παιθανω με scooter ...?
σημερα την βρισκω με ss , αυριο με sbk και μεθαυριο αμαλαχει με sportouring , ολα απ την τσεπη μου και τον κοπο μου θα βγουνε και εχω δικαιωμα να αλλαζω οσα μηχανακια γουσταρω και οσες κατηγοριες γουσταρω . Ουτως ή αλλως η ζωη μας αλλαζει και μ αυτην και η διαθεση μας και οι οικονομικες μας δυνατοτητες και οι υποχρεωσεις μας αλλα και το πως την βρισκουμε και τι μας εξυπηρετει ( εκτος αν εσυ εχεις μεινει στασιμος )
Τωρα για το multistrada , ανοιξε το κανενα περιοδικο και δες την διαφημιση της EΛΛΗΝΜΟΤΟ .
Τωρα αν τις αποψεις μου τις γραφεις εκει που υπονοεις , πιστεψε με δεν θα πεσω στο επιπεδο σου , ουτε σε ειρωνευτικα , ουτε υποτιμησα τις αποψεις σου ,το αντιθετο θα ελεγα . Εγω μιλησα με σεβασμο και διαθεση για κουβεντα και ανταλλαγη αποψεων και ξεκαθαρισα οτι ολα αυτα ειναι υποκοιμενικα και πως δεν εχω διαθεση για καμια αντιπαραθεση αλλα εσυ επανερχεσε υποτιμοντας και εμενα και αυτα που γραφω με αρκετες δοσεις κομπλεξισμου .

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: triplelover στις 03/01/2011 8:50 μμ.

προσπαθησε να καταλαβεις κατι
13+ για speedtripe μου φαινονται πολλα ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ
13+ για rsv4 r , μου φαινονται πολυ καλα ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ
δεν μπορω να μιλαω απ την θεση του Βαρδυνογιαννη γιατι απλα δεν ειμαι
ουτε απ την θεση του επετη γιατι απλα δεν ειμαι
μιλαω σαν ενας μεσος εργαζωμενος πολιτης αυτης της χωρας ( με οτι καλο και κακο εμπεριεχει αυτο ) .

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 03/01/2011 8:50 μμ.

Πρωτον δες τα PS μου απο πάνω, δεύτερον δεν σε έβρισα εγώ, αντιθέτως με εσένα, αλλά ετοιμάζομαι οσονουπω αν συνεχίσεις το στυλάκι αυτό, τρίτον όταν γράφεις κάτι να έχεις το θάρρος να διαβάσεις την κριτική της γνώμης σου, τέταρτον, στα απ' αυτά ΟΛΩΝ τα γουστα του καθενός και ο τραπεζικός του λογαριασμός.

Δεν έχει σημασία παρά μόνον για σένα, δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό????????? Οταν λοιπόν λές '13000 είναι πολλά τελεία' απλώς μιλάς για το πορτοφόλι σου και τα γούστα σου και αυτό ΚΑΝΕΝΑΝ δεν ενδιαφέρει. Ειναι σα να λέω εγώ 'με 13000 πλήρωνω τόσα νοίκια'. Ο άλλος να έλεγε 'εγω με 10000 πληρώνω τόσα τι μας λές εκεί' και ο τρίτος ' τι νοίκια λέτε ρε, με 13000 πηδάω τις καλύτερες γκόμενες για δυο μήνες'...

Πάμε πάλι... Βγάζει η Φεράρι το σούπερ ντούπερ νέο μοντέλο με τιμή ευρώ 200.000. Και η Λαμποργκίνι ενα καινούργιο σαφώς καλύτερο, ταχύτερο δυνατότερο ομορφότερο με τιμή 160.000. Τι είναι ακριβό, τι φθηνό εκεί? Για πε μας να καταλάβουμε? Τι, δεν έχεις μία στην τράπεζα? Αυτό σε ρωτήσαμε?

Δεν έχουν σημασία αυτά εκτός κι αν θέλεις να μας πείς πώς ο Ελληνας γίνεται πάλι φτωχός και τα μηχανάκια πολύ ακριβά. Πράγμα που σε διαβεβαιώ έχω δεί από πρώτο χέρι όπως λέω παραπάνω για το Αφρικα.

Αν έλεγες τουτο εδώ κάνει 13000 αλλά εκείνο το ευθέως ανταγωνιστικό που είναι και καλύτερο μηχανάκι κάνει 11.000 τότε θα είχε σημασία τι έλεγες. Απλό δεν είναι? Δεν μπορείς να το καταλάβεις?

PS Τώρα αν η οποια αντιπροσωπεία κάνει την όποια προσφορά γιατι δε πουλάει δράμι και πάει για φούντο, έχει μεν σημασία για την απόφαση κάποιου ΤΩΡΑ να ξοδέψει Χ λεφτά, αλλά πάλι δεν έχει σημασία για το αν κάποιο καινούργιο μοντέλο ειναι ακριβό ή φθηνό. Μόνο με τιμές καταλόγου μπορείς να συγκρίνεις. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει το μυαλό σου...Μια συμβουλή, μη πας να κάνεις καρριέρα ούτε στο μαρκετινγκ, ούτε στην κοστολόγηση...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: johnygalan στις 03/01/2011 9:08 μμ.

riplelover"
aprillia rsv4r 13800
multistrada 1200 12600
"


Φίλε μου αυτές οι τιμές που λές δεν υπάρχουν, κάνεις μεγάλο λάθος!!!

Και αυτό το θέμα με τα 13000 χιλιάρικα αρχίζει να κουράζει αμα δεν τα έχεις μην το πάρεις,
για εμένα πάντως δεν είναι πολλά 13000 για μια μηχανή
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: Sprinter στις 03/01/2011 9:12 μμ.

Και να υπάρχουν σε προσφορές, ΠΑΛΙ δεν έχει σημασία για την συζήτηση. Μη πέφτεις σε παγίδες..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο Speed Triple  

  Από: johnygalan στις 03/01/2011 9:29 μμ.

Αμα υπάρχει multistrada 1200 καινούριο με 12600 εγω θα πάω αύριο και θα το κάνω
ανταλλάγη με το tiger

Tέτοια ΤΙΜΗ δεν υπάρχει στην Ελλάδα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"