Μπαταρία για Tiger 1050

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 20/01/2010 12:29 μμ.

stoupi"
Cpt. Haddock"Έμεινα πρωινιάτικα...

ΈσΜπρωχνα να βρω κατηφόρα μεχρι που βρήκα τύπο με καλώδια ( )

Σακηηηηηηηηηηηηηη !!!!!! "


Μπαταρία;"


Ναι. Είχε αρχίσει να "κιοτεύει" τα πρωινά (ειδικά τώρα με τα κρύα) αλλα έλεγα οτι θα με βγάλει μεχρι το σερβις...

Τελικά, χλωμό το κόβω
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: nxinos στις 20/01/2010 2:02 μμ.

Sprinter"Τρίχες

Και η μαμίσια YTX, AGM ειναι... Η διαφορά YTZ με YTX ειναι πώς οι πρώτες ειναι φορτωμένες με ηλεκτρολύτη και προφορτισμένες απ' το εργοστάσιο κατα την κατασκευή, ενώ οι δεύτερες φορτώνονται και σφραγίζονται πρίν την πρώτη φόρτιση και χρήση. (Νομίζω πώς για αυτό οι YTZ ειναι κάπως κοντύτερες, επειδή δεν χρειάζεται να έχουν στόμιο πρώτης τοποθέτησης του ηλεκτρολύτη)

Ολες οι σφραγισμένες μπαταρίες (maintenance free VRLA - Valve Regulated Lead-Acid Battery), ειναι είτε AGM (absorbent glass) είτε Gel.

Εγώ θα έλεγα πώς σου πιασε τον κ... κάποιος επιτήδειος ή/και άσχετος πωλητής Δεν ήξερες, δε ρώταγες?

Το μόνο που πιθανόν να σου προσφέρει η YTZ που ειναι γεμισμένη και προφορτισμένη απ' το εργοστάσιο, ειναι η προστασία από τον ασχετο πωλητή / μηχανικό που δεν ξέρει να την προφορτίσει σωστά. Αλλα μόνο αν ειναι πολύ φρέσκια (δηλ. δεν εχει κάτσει στο ράφι κάνα χρόνο...). Δές και το παρακάτω.

ΒΤW, το πρόβλημα με τις μπαταρίες σας μπορεί και να είναι πρόβλημα πρώτης φόρτισης όταν πήρατε το μηχανάκι σας (http://www.optimatepro.com/4s/MF%20batt ... oblems.pdf)..."


ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ SITE ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΨΑΧΤΗΚΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 120 ΕΩΣ 155 ΕΥΡΩ
ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 20/01/2010 2:58 μμ.

nxinos"ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.
"


πώς το 'βγαλες αυτό το συμπέρασμα να καταλάβουμε και εμείς
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stamatis στις 23/01/2010 1:13 πμ.

μαγκες εγω εμεινα απο μπαταρια και μου κουρεψε το γραναζι της μιζας . Ευτυχως θα μου το καλυψει η εγγυηση [ο ΤΙΓΡΗΣ εχει αγοραστει τον 7/ 08] γιατι απο οτι μου ειπε ο Κωστας στον Πειραια η ζημια της μιζας
θα περασει τα 1000 ευρωπουλα. Τη μπαταρια μου τη χρεωσε 100 ευρω και απο οτι μου ειπε εχει 120 .
Εκτος αυτου το μηχανακι θα μεινει μεσα 10 - 15 ημερες.Μεγαλη πικρα.Να ειστε παντα γεροι και καλοταξιδοι

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 23/01/2010 7:18 πμ.

stamatis":( μαγκες εγω εμεινα απο μπαταρια και μου κουρεψε το γραναζι της μιζας . Ευτυχως θα μου το καλυψει η εγγυηση [ο ΤΙΓΡΗΣ εχει αγοραστει τον 7/ 08] γιατι απο οτι μου ειπε ο Κωστας στον Πειραια η ζημια της μιζας
θα περασει τα 1000 ευρωπουλα. Τη μπαταρια μου τη χρεωσε 100 ευρω και απο οτι μου ειπε εχει 120 .
Εκτος αυτου το μηχανακι θα μεινει μεσα 10 - 15 ημερες.Μεγαλη πικρα.Να ειστε παντα γεροι και καλοταξιδοι"


Η δικια του μπαταρια ακριβως(μαρκα-τυπος) εχει στο εμποριο 50-60 ευρω το πολυ!!
Επειδη και εμενα μου κανει κατι νουμερα με την μιζα(λογο μπαταριας) δεν ηξερα οτι μπορει να σου κουρεψει το γραναζι.Απλα ηξερα οτι δεν εχει την δυναμη να την γυρισει και σου κοβει την εκκινηση της μηδενιζοντας ταυτοχρονα τα εναπομειναντα χιλιομετρα της βενζινης!Τουλαχιστον εμενα αυτο μου κανει.
Σ'ευχαριστω για την ενημερωση.Την Δευτερα βουρ για μπαταρια!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 23/01/2010 7:34 μμ.

Φίλοι μου η λύση είναι μία! YUASA μαμά και winter mode o DATATOOL.
Προχθές στον Αγ. Στέφανο στους -2 με -6 (την νυχτα) για δυο μέρες και αρπαξε με την μία!!! Απιστευτο μου έφυγε και το αγχος που είχα πριν πατησω το κοκκινο κουμπάκι!
Όλα καλά!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stamatis στις 23/01/2010 7:45 μμ.

και μενα κανα δυο μερες μου εκανε κολπα το πρωι και μου μηδενιζε τα χιλιομετρα της βενζινης και στο τελος
με παρατησε στους πεντε δρομους.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 23/01/2010 8:06 μμ.

stamatis"και μενα κανα δυο μερες μου εκανε κολπα το πρωι και μου μηδενιζε τα χιλιομετρα της βενζινης και στο τελος
με παρατησε στους πεντε δρομους."

Έτσι ακριβώς ξεκινησε και σε μένα φίλε!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Barkos στις 24/01/2010 2:47 μμ.

chris πες και σε εμένα αρχισε τι π@@ριες και σε μένα τώρα,
άσχετο το winter mode ston datatool πως μπαίνει?

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: makis30 στις 24/01/2010 3:02 μμ.

Η δικια του μπαταρια ακριβως(μαρκα-τυπος) εχει στο εμποριο 50-60 ευρω το πολυ!!
Επειδη και εμενα μου κανει κατι νουμερα με την μιζα(λογο μπαταριας) δεν ηξερα οτι μπορει να σου κουρεψει το γραναζι.Απλα ηξερα οτι δεν εχει την δυναμη να την γυρισει και σου κοβει την εκκινηση της μηδενιζοντας ταυτοχρονα τα εναπομειναντα χιλιομετρα της βενζινης!Τουλαχιστον εμενα αυτο μου κανει.
Σ'ευχαριστω για την ενημερωση.Την Δευτερα βουρ για μπαταρια!![/quote]




αντε βλαμενε τι περιμενεις να μεινεις στο δρομο.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 24/01/2010 4:39 μμ.

Barkos"chris πες και σε εμένα αρχισε τι π@@ριες και σε μένα τώρα,
άσχετο το winter mode ston datatool πως μπαίνει?"

Απενεργοποιείς τον συναγερμό με το γκρι ανοίγεις τον κεντρικό διακόπτη (και τον emergency εννοείται) και κρατάς και τα δύο κουμπιά πατημένα για 4 - 5 δευτερόλεπτα. Ακούγεται ένας ήχος μπιπ και μπήκε. κλείνεις διακόπτη και winter mode._
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 24/01/2010 8:02 μμ.

σημερα εμεινα και εγω απο μπαταρια....αλλος ενας.......οποτε παω και εγω για μπαταρια.....δοκιμασα να το βαλω εμπρος 5-6 φορες αλλα τιποτα...σβηνουν τα χιλιομετρα και αντε παλι τιποτα...παλι καλα που ειπε ο φιλος για τα γραναζια της μιζας!!!!παω κατευθειαν για μπαταρια!καλα να ειστε!

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 24/01/2010 11:08 μμ.

stamatis":( μαγκες εγω εμεινα απο μπαταρια και μου κουρεψε το γραναζι της μιζας . Ευτυχως θα μου το καλυψει η εγγυηση [ο ΤΙΓΡΗΣ εχει αγοραστει τον 7/ 08] γιατι απο οτι μου ειπε ο Κωστας στον Πειραια η ζημια της μιζας
θα περασει τα 1000 ευρωπουλα. Τη μπαταρια μου τη χρεωσε 100 ευρω και απο οτι μου ειπε εχει 120 .
Εκτος αυτου το μηχανακι θα μεινει μεσα 10 - 15 ημερες.Μεγαλη πικρα.Να ειστε παντα γεροι και καλοταξιδοι"

Συγνώμη αλλά πόσες φορές πάτησες τη μίζα δεν νομίζω με 2-3 φορές να γίνεται αυτό, φιλικά ρωτάω
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 25/01/2010 12:02 πμ.

Κάντε μια προσπάθεια πρώτα με μια φόρτιση της προκοπής... Μη τις πετάτε ετσι ενος χρονου μπαταρίες βρε
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 25/01/2010 6:57 πμ.

Sprinter"Κάντε μια προσπάθεια πρώτα με μια φόρτιση της προκοπής... Μη τις πετάτε ετσι ενος χρονου μπαταρίες βρε"


+1050
Εγω αυτο θα κανω πρωτα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................