Μπαταρία για Tiger 1050

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: shadow στις 16/03/2014 8:56 μμ.

Φιλε μου ibar Εντάξει με την μπαταρία ?

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: ibar στις 19/03/2014 12:09 πμ.

shadow"Φιλε μου ibar Εντάξει με την μπαταρία ?"

ειχα στραβομαρα..
ευχαριστω αδερφε!
θα την βαλω απο εβδομαδα που θα γυρισω
[size=150:380jpas0]يفغينيا

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 23/04/2014 5:41 μμ.

Παιδιά έμεινα και εγώ από μπαταρία αυτές τις μέρες. Την είχα λίγο παραπάνω από 1.5 χρόνο αλλά με συναγερμό (σε κανονική λειτουργία - όχι χειμερινή) και φώτα Ξένον που στην εκκίνησή τους τραβάνε πολλά αμπερ. Επίσης τώρα το χειμώνα την είχα αφήσει κάτι δεκαήμερα ακίνητη σε πυλοτή οπότε η μπαταρία ρέταρε.
Την έβαλα στον φορτιστή της μαμάς και γενικώς δούλευε μετά αλλά λόγω του ότι είχε πέσει πολύ δεν κρατούσε τη φόρτιση και ήθελε αλλαγή. Έβαλα σήμερα (75 ευρώ) την Bosch YTZ14S-BS που έχουν αναφέρει και άλλοι η οποία είναι λίγο μικρότερη σε διαστάσεις και άρα χωράει χωρίς πρόβλημα και με μεγαλύτερη χωρητικότητα από τη μαμά (11 MA & 230 CCA σε σχέση με τα 10 και 180 της μαμάς). Τώρα πόσο θα κρατήσει ίδωμεν...
Ωστόσο για την μεγιστοποίηση της διάρκειας:
1. Όχι συνέχεια σταμάτα - ξεκίνα
2. Μια φορά την εβδομάδα σύνδεση στον φορτιστή (της μαμάς ιδανικά) και φόρτιση όλο το βράδυ
3. Σε περιόδους μεγάλης ακινησίας ο συναγερμός σε χειμερινό mode

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: jou στις 02/11/2014 5:54 μμ.

παιδιά και σε μένα δυστηχώς σήμερα μου έκανε νερά η μπαταρία έχω πάνω την uasa την 12αρα και μου κράτησα περίπου 7 μήνες φυσικά την έβαλα στον φορτιστή και μετά απο κανένα 5ωρο μου έδειξε φουλ οπότε θα την επανατοποθετήσω
πείτε μου λίγο σας παρακαλώ επειδή τώρα που είναι και χειμώνας ίσως κάνω και μήνα να την βγάλω έξω να την συνδέσω στος πόλους ή όχι
δηλαδή είναι καλήτερα όταν την παρκάρω για μεγάλο διάστημα να επανατοποθετώ τους πόλους ή να την βάζω μπροστά για κανα 10λεπτο κάθε βδομάδα;
και κάτι άλλο η παρακάτω μπαταρία της bosch κάνει για εμάς; (υπόψιν την θέλω για 14αρα)

http://eautoshop.car.gr/parts/view/2931188/

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: dgi στις 02/11/2014 6:53 μμ.

Καλησπέρα,
η γνώμη μου είναι να αποσυνδέσεις τον 1 πόλο της μπαταρίας αλλά να την βάζεις που και που
σε φορτιστή να την φρεσκάρει, αλλά και να βάζεις μπροστά και τον κινητήρα αραιά και πού.
DiMiTRiS^^^ [dgi]

www.youtube.com/watch?v=A3gLyZ76nfg

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 02/11/2014 11:39 μμ.

giorgos77"
και κάτι άλλο η παρακάτω μπαταρία της bosch κάνει για εμάς; (υπόψιν την θέλω για 14αρα)
http://eautoshop.car.gr/parts/view/2931188/
ευχαριστώ εκ των προτέρων"


Από ότι βλέπω δεν κάνει γιατί είναι μεγαλύτερη στο ύψος από ότι μπορεί να πάρει το Tiger.
Αν θες μεγαλύτερη από τη μαμίσια δες σε τύπο YTZ14S.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: jou στις 03/11/2014 4:56 μμ.

Tigris3"
giorgos77"
και κάτι άλλο η παρακάτω μπαταρία της bosch κάνει για εμάς; (υπόψιν την θέλω για 14αρα)
http://eautoshop.car.gr/parts/view/2931188/
ευχαριστώ εκ των προτέρων"


Από ότι βλέπω δεν κάνει γιατί είναι μεγαλύτερη στο ύψος από ότι μπορεί να πάρει το Tiger.
Αν θες μεγαλύτερη από τη μαμίσια δες σε τύπο YTZ14S."

ok!! thenks