Μπαταρία για Tiger 1050

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 25/01/2010 8:25 πμ.

Sprinter"Κάντε μια προσπάθεια πρώτα με μια φόρτιση της προκοπής... Μη τις πετάτε ετσι ενος χρονου μπαταρίες βρε"

Όταν λέμε μια "φόρτιση της προκοπής..."???
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: gran tiger στις 25/01/2010 9:37 πμ.

stoupi"
Sprinter"Κάντε μια προσπάθεια πρώτα με μια φόρτιση της προκοπής... Μη τις πετάτε ετσι ενος χρονου μπαταρίες βρε"

Όταν λέμε μια "φόρτιση της προκοπής..."???"


φορτιζεις στο μισο αμπερ για καμμια κοσαρια ωρεσ 0.5*20=10ah

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stamatis στις 25/01/2010 4:44 μμ.

johnygalan"
stamatis":( μαγκες εγω εμεινα απο μπαταρια και μου κουρεψε το γραναζι της μιζας . Ευτυχως θα μου το καλυψει η εγγυηση [ο ΤΙΓΡΗΣ εχει αγοραστει τον 7/ 08] γιατι απο οτι μου ειπε ο Κωστας στον Πειραια η ζημια της μιζας
θα περασει τα 1000 ευρωπουλα. Τη μπαταρια μου τη χρεωσε 100 ευρω και απο οτι μου ειπε εχει 120 .
Εκτος αυτου το μηχανακι θα μεινει μεσα 10 - 15 ημερες.Μεγαλη πικρα.Να ειστε παντα γεροι και καλοταξιδοι"

Συγνώμη αλλά πόσες φορές πάτησες τη μίζα δεν νομίζω με 2-3 φορές να γίνεται αυτό, φιλικά ρωτάω "

φιλαρακι αν το πιστευεις μου κουρεψε το γραναζι με τη δευτερη φορα που πατησα μιζα. και μενα μου φαινεται απιθανο αλλα δεν εχω λογο να σου πω ψεματα. Ειπα απλως να το αναφερω για να μην την πατησει και καποιος αλλος.Και υποψιν οτι το μηχανακι κυκλοφορει καθημερινα και δεν τιθεται θεμα να ειχε πεσει η μπαταρια απο ακινησια .

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 25/01/2010 4:52 μμ.

stoupi"
Sprinter"Κάντε μια προσπάθεια πρώτα με μια φόρτιση της προκοπής... Μη τις πετάτε ετσι ενος χρονου μπαταρίες βρε"

Όταν λέμε μια "φόρτιση της προκοπής..."???"


Πηγαινε την στον εξουσιοδοτημενο Τ που πας την μηχανη και πες του να στην φορτισει ,εχουν επαγγελματικους φορτιστες ... τουλαχιστον ο δικος μου καμαρωνει για τον φορτιστη των 600ων ευρο που εχει.
θελει ομως σχεδον μια ολοκληρη μερα , θα την πας το πρωι (την μπαταρια στο χερι) και θα την παρεις την αλλη μερα το μεσημερι .. Η μπαταρια θα ειναι πυραυλος ...

Υ.Γ. Δεν δινετε σε μενα τις μπαταριες σας , οσοι εχουν σκοπο να τις πεταξουν .... ? ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 25/01/2010 4:59 μμ.

Φιλε Σταματη δεν ειπε κανεις οτι λες ψεματα , απλως, εγω προσωπικα, πιστευω πως το οτι σε αφησε η μπαταρια και το "κουρεμα του γραναζιου" ηταν 2 τελειως διαφορετικα συμβαντα που δεν σχετιζονται το ενα με το αλλο και που ετυχε να γινουν μαζι .
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: stoupi στις 25/01/2010 6:16 μμ.

[quote="stamatis":1scm6owh]
johnygalan"
stamatis":( μαγκες εγω εμεινα απο μπαταρια και μου κουρεψε το γραναζι της μιζας . Ευτυχως θα μου το καλυψει η εγγυηση [ο ΤΙΓΡΗΣ εχει αγοραστει τον 7/ 08] γιατι απο οτι μου ειπε ο Κωστας στον Πειραια η ζημια της μιζας
θα περασει τα 1000 ευρωπουλα. Τη μπαταρια μου τη χρεωσε 100 ευρω και απο οτι μου ειπε εχει 120 .
Εκτος αυτου το μηχανακι θα μεινει μεσα 10 - 15 ημερες.Μεγαλη πικρα.Να ειστε παντα γεροι και καλοταξιδοι"

Συγνώμη αλλά πόσες φορές πάτησες τη μίζα δεν νομίζω με 2-3 φορές να γίνεται αυτό, φιλικά ρωτάω "

φιλαρακι αν το πιστευεις μου κουρεψε το γραναζι με τη δευτερη φορα που πατησα μιζα. και μενα μου φαινεται απιθανο αλλα δεν εχω λογο να σου πω ψεματα. Ειπα απλως να το αναφερω για να μην την πατησει και καποιος αλλος.Και υποψιν οτι το μηχανακι κυκλοφορει καθημερινα και δεν τιθεται θεμα να ειχε πεσει η μπαταρια απο ακινησια . [/quote:1scm6owh]

Ο μάστορας; Έχει λόγο;
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 26/01/2010 10:57 πμ.

Sprinter"12Ah χλωμό το βλέπω να χωράει...

Τόχω πεί κι άλλες φορες, δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει με τα Tiger... Τείνω να πιστέψω πώς έχει γίνει κάπου πατάτα σε κάνα μεγάλο batch μπαταριών απ' το εργοστάσιο... Στο Σπριντ έκλεισα τον 3ο χρόνο με την ίδια μπαταρία (και χρήση όχι καθημερινή, με μεγάλα διαστήματα στο γκαράζ ακίνητο..). Κι έχει και ενα προβολέα παραπάνω.."


Τελικά δεν φταίει κανα batch μπαταριών.

Πρίν τις γιορτές άλλαξα την δικιά μου και τις τελευταίες 10 μέρες λόγου κακοκαιρίας δεν την κούνησα την μηχανή. Σήμερα το πρώι δεν πήρε .... ...

Παίζει βέβαια να μη φορτώθηκε και σωστά. Ξέρει κανείς πόσες ώρες χρειάζεται κατα την πρωτη φώρτιση απο τον μηχανικό?

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 26/01/2010 11:03 πμ.

Καμπόσες (....) σε μικρή ένταση. Κανονικά 'overnight' που λέμε.

Ειχα να κουνήσω τη μηχανή 3 βδομάδες. Πήρε χθές τσακμάκι. Η μπαταρία ειναι η μαμίσια από 11/06...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 26/01/2010 11:17 πμ.

Sprinter" ....

Ειχα να κουνήσω τη μηχανή 3 βδομάδες. Πήρε χθές τσακμάκι. Η μπαταρία ειναι η μαμίσια από 11/06..."



Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: kostas1975 στις 26/01/2010 11:41 πμ.

εμενα με εβγαλε 2,5 χρονια ανετα.την προηγουμενη βδομαδα δυσκολευτηκε να παρει(πηρα με τη δευτερη)αλλα θεωρησα(βλακωδως) οτι απλα δεν πηρε ...ουτε που μου περασε απο το μυαλο για μπαταρια...βεβαια μετα απο μια εβδομαδα που πηγα να το βαλω εμπρος...βλαστημουσα...δοκιμασα αρκετες φορες να το βαλω εμπρος(καμια 15 αρια)..ελπιζω να μην του εχω κανει ζημια...αυτο που ξερω ειναι παντως οτι στο πολυ κρυο χανουν πολυ απο την φορτιση τους οι μπαταριες.οποτε κουβερτες και καλοριφερια διπλα στα μοτερια!

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: mixalakis στις 26/01/2010 1:16 μμ.

stamatis" Τη μπαταρια μου τη χρεωσε 100 ευρω και απο οτι μου ειπε εχει 120 .
"


Τώρα γιατί εμείς πληρώνουμε 80€ για την YASA είναι άλλο θέμα.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 26/01/2010 2:08 μμ.

Παιζει πολυ μεγαλο ρολο που φυλασεται η μηχανη κιολλας , αμα την τρωει το κρυο (σαν την δικια μου) θελει μια καλη φορτιση απο τον εξουσιοδοτημενο σας και μετα οσο καθεται στο παρκινγκ , να ειναι μονιμα σε battery conditioner...
Τι να κανεις... Αγγλακια ειναι αυτα ... θελουν περισσοτερη φροντιδα οπως βλεπω ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: spyro στις 26/01/2010 2:27 μμ.

Aris." ...... Τι να κανεις... Αγγλακια ειναι αυτα ... θελουν περισσοτερη φροντιδα οπως βλεπω ..."




Sprinter"
..... Ειχα να κουνήσω τη μηχανή 3 βδομάδες. Πήρε χθές τσακμάκι. Η μπαταρία ειναι η μαμίσια από 11/06..."



Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 26/01/2010 2:34 μμ.

Βέβαια δεν έχω αυτή τη μπαταριορουφήχτρα επ' ονόματι datatool... και οι όποιες μετακινήσεις μου ειναι αρκετά χιλιόμετρα, όχι αναψε - πάνε 3 τετράγωνα πάρα κάτω μέσα στην κίνηση - σβύσε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μπαταρία για Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 26/01/2010 4:13 μμ.

Αντιθετως, τον Ιαπωνα και κουτι να του βαλεις πισω και να τον βγαλεις για διανομη σουβλακια μεσα στη παγωνια ουτε κιχ δε θα κανει ....
Μηπως δεν φταινε ΤΟΣΟ οι μπαταριες ,oι datatools και η χρηση και παιζει τιποτα με το κομπλερ της μιζας ?
Μηπως η μιζα στα κρυα "κωλονει" και ζητα πολυ περισσοτερα απο οτι μπορει μια μπαταρια να δωσει με αποτελεσμα να την γονατιζει στο φτερο ?
Πραγματικα δεν εχω ιδεα , υποθεσεις κανω , το καλοκαιρι δεν εχει κανεις το παραμικρο προβλημα , τον χειμωνα παλι ολοι αποκτανε προβληματα -'Ιαπωνες' και 'Ευρωπαιοι'- αλλα αυτο με τα Αγγλακια ειναι ... 9 στους 10 ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.