CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: Montechristo στις 30/04/2012 6:28 μμ.

starsailor"

Ναι Σπυρο εκτος απροοπτου θα ατα πουμε στο Ride Day αρχες Ιουνιου.Αληθεια ξερεις αν πρεπει να κανουμε εγγραφη απο πριν οπως για τα μαθηματα η παμε εκει και γραφομαστε επιτοπου? Νομιζω τα ride days ξεκινανε μεσημερι μεχρι την δυση του ηλιου."

Δεν χρειάζεται τίποτα από εγγραφές, επιτόπου γίνονται όλα. Συνήθως μετά τη 1μ.μ. ξεκινούν
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: PTiger800 στις 30/04/2012 6:51 μμ.

Παιδιά νομίζω ότι δεν υπάρχουν μονόδρομοι, συνταγές ή σωστές δοσολογίες.
Δηλαδή, ΟΚ καλό θα ήταν να αφομοιώσω αυτά που έμαθα στο level I πριν προχωρήσω στο level II. Kαλό θα ήταν επίσης να προπονηθώ ανάμεσα με track days. Πρέπει όμως όλα αυτά να τα εντάξω και στην "πραγματικότητά μου".
ΟΛΑ αυτά που μας είπανε, στη θεωρία τα ήξερα. Ήξερα πότε πρέπει να ανοιξω το γκάζι στη στροφή, ήξερα ότι κατά πάσα πιθανότητα στρίβω πολύ νωρίς και προσπαθούσα να το δουλέψω, ήξερα ότι όσο πιο γρήγορα πλαγιάσει τόσο το καλύτερο κ.λπ., κ.λπ.. Δεν τα ήξερα επειδή είμαι ο φωτεινός παντογνώστης, αλλά επειδή είχα διαβάσει. Η ύλη που διδασκόμαστε είναι το "TWIST OF THE WRIST II" του Keith Code, ιδρυτή του CSS.
Ωραία. Αυτά όμως αν θέλει κανείς να τα κάνει κτήμα του πρέπει (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) να τα κάνει και κάθε μέρα. Εντάξει, στην πίστα η εξάσκηση είναι συμπυκνωμένη, στοχευμένη και οπωσδήποτε πληρέστερη απ' ότι στην καθημερινότητα, όμως την καθημερινότητα την έχουμε κάθε μέρα και εύκολα. Την πίστα πάλι όχι. Επίσης εγώ προσωπικά (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχω και κάποια φοβία όσον αφορά τα track days. Στο CSS είχε κανόνες (π.χ. όχι προσπεράσεις στην στροφή, με απόσταση μικρότερη των 2m κ.λπ.). Στο track day φοβάμαι ότι θα είμαι έρμαιο του κάθε κάγκουρα που ήρθε να ντριφτάρει. Επίσης με ανησυχεί το ενδεχόμενο ο ρυθμός μου να ενοχλεί τους υπόλοιπους σε βαθμό που να τους "αναγκάζω" αν θέλετε να κινούνται επικίνδυνα γύρω μου.
Η άποψή μου είναι ότι, αν περιμένω πότε θα έχω κάνει κτήμα μου την ύλη του level I, πότε θα έχω κάνει αρκετά track day, πότε θα βρω χρήμα, πότε θα βρω χρόνο (ένα ολόκληρο Σάββατο για ανθρώπους με οικογένεια δεν είναι εύκολο πάντα) τότε μάλλον κλάφτα Χαράλαμπε.
Μετά το Riding School ήθελα να κάνω CSS. Τελικά μου πήρε 2 χρόνια να ξαναβρώ timing.

Συμπέρασμα. Μέχρι τις 10 Μαΐου το πλάνο είναι να ξέρω αν προλαβαίνω και έχω χρήμα να κάνω και το level II.
Και αν ισχύουν τα παραπάνω μάλλον θα το κάνω. Αν δεν το κάνω τώρα τότε το επόμενο χρονικό παράθυρο θα είναι για εμένα το λιγότερο σε ένα χρόνο...


HelenKoR"Nαι ισχύει! Εγώ τα είπα αυτά αλλά τουλάχιστον ήμουν χαριτωμένη! Δεν φώναζα
( Διάβαζες κόμιξ - ιστορίες με τον Σκρούτζ; )"


Κανείς δεν είπε το αντίθετο.
Αλλά όσο για τη φωνή...Τι να κάνομε μανδάμ. Έχομε δυνατή φωνή. Κουσούρι από παιδί...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: PTiger800 στις 30/04/2012 7:08 μμ.

coubaros"Και κάτι ακόμα. Με έναν ρυθμό γύρω στο .15 τα λάστιχα φθείρονται πολύ λίγο αν είναι δρόμου."


Τι εννοείς με αυτό; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το .15.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: HelenKoR στις 30/04/2012 7:29 μμ.

PTiger800"
coubaros"Και κάτι ακόμα. Με έναν ρυθμό γύρω στο .15 τα λάστιχα φθείρονται πολύ λίγο αν είναι δρόμου."


Τι εννοείς με αυτό; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το .15."


Θα εννοεί 1 λεπτο και 15 δευτερα.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: HelenKoR στις 30/04/2012 7:31 μμ.

[quote="HelenKoR":25wva021]
PTiger800"
coubaros"Και κάτι ακόμα. Με έναν ρυθμό γύρω στο .15 τα λάστιχα φθείρονται πολύ λίγο αν είναι δρόμου."


Τι εννοείς με αυτό; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το .15."


Θα εννοεί 1 λεπτο και 15 δευτερα.[/quote:25wva021]

Ελπίζω δηλαδή! Γιατί αν εννοεί 2 λεπτά και 15 δευτερα είμαστε για να μας κλαίνε οι ρέγγες!
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: Montechristo στις 30/04/2012 7:33 μμ.

PTiger800"

Αν δεν το κάνω τώρα τότε το επόμενο χρονικό παράθυρο θα είναι για εμένα το λιγότερο σε ένα χρόνο...


"

Αν στο διάστημα του ενός έτους κάνεις κτήμα σου αυτά που έμαθες (στην πίστα ή και σε βόλτες) τόσο το καλύτερο!!!!!!
See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: HelenKoR στις 30/04/2012 7:41 μμ.

PTiger800"Παιδιά νομίζω ότι δεν υπάρχουν μονόδρομοι, συνταγές ή σωστές δοσολογίες.
Δηλαδή, ΟΚ καλό θα ήταν να αφομοιώσω αυτά που έμαθα στο level I πριν προχωρήσω στο level II. Kαλό θα ήταν επίσης να προπονηθώ ανάμεσα με track days. Πρέπει όμως όλα αυτά να τα εντάξω και στην "πραγματικότητά μου".
ΟΛΑ αυτά που μας είπανε, στη θεωρία τα ήξερα. Ήξερα πότε πρέπει να ανοιξω το γκάζι στη στροφή, ήξερα ότι κατά πάσα πιθανότητα στρίβω πολύ νωρίς και προσπαθούσα να το δουλέψω, ήξερα ότι όσο πιο γρήγορα πλαγιάσει τόσο το καλύτερο κ.λπ., κ.λπ.. Δεν τα ήξερα επειδή είμαι ο φωτεινός παντογνώστης, αλλά επειδή είχα διαβάσει. Η ύλη που διδασκόμαστε είναι το "TWIST OF THE WRIST II" του Keith Code, ιδρυτή του CSS.
Ωραία. Αυτά όμως αν θέλει κανείς να τα κάνει κτήμα του πρέπει (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) να τα κάνει και κάθε μέρα. Εντάξει, στην πίστα η εξάσκηση είναι συμπυκνωμένη, στοχευμένη και οπωσδήποτε πληρέστερη απ' ότι στην καθημερινότητα, όμως την καθημερινότητα την έχουμε κάθε μέρα και εύκολα. Την πίστα πάλι όχι. Επίσης εγώ προσωπικά (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχω και κάποια φοβία όσον αφορά τα track days. Στο CSS είχε κανόνες (π.χ. όχι προσπεράσεις στην στροφή, με απόσταση μικρότερη των 2m κ.λπ.). Στο track day φοβάμαι ότι θα είμαι έρμαιο του κάθε κάγκουρα που ήρθε να ντριφτάρει. Επίσης με ανησυχεί το ενδεχόμενο ο ρυθμός μου να ενοχλεί τους υπόλοιπους σε βαθμό που να τους "αναγκάζω" αν θέλετε να κινούνται επικίνδυνα γύρω μου.
Η άποψή μου είναι ότι, αν περιμένω πότε θα έχω κάνει κτήμα μου την ύλη του level I, πότε θα έχω κάνει αρκετά track day, πότε θα βρω χρήμα, πότε θα βρω χρόνο (ένα ολόκληρο Σάββατο για ανθρώπους με οικογένεια δεν είναι εύκολο πάντα) τότε μάλλον κλάφτα Χαράλαμπε.
Μετά το Riding School ήθελα να κάνω CSS. Τελικά μου πήρε 2 χρόνια να ξαναβρώ timing.

Συμπέρασμα. Μέχρι τις 10 Μαΐου το πλάνο είναι να ξέρω αν προλαβαίνω και έχω χρήμα να κάνω και το level II.
Και αν ισχύουν τα παραπάνω μάλλον θα το κάνω. Αν δεν το κάνω τώρα τότε το επόμενο χρονικό παράθυρο θα είναι για εμένα το λιγότερο σε ένα χρόνο...

"


Νομίζω οτι όλοι αντιλαμβανόμαστε την ρεαλιστικότητα του πράγματος (αν δεν την ζούμε στο πετσί μας).
Οντως θα είναι δύσκολο να βρούμε χρήμα και χρόνο για να γίνουν σωστά οι ασκήσεις αλλά δεν νομίζω οτι μπορείς πραγματικά να τα εφαρμόσεις στην καθημερινότητά σου. Σίγουρα ενα quick turn θα σε σώσει απο ενα αυτοκίνητο που θα σου πεταχτεί απο τα αριστερά (όπως εμένα μια μέρα πριν την Γαλατόπιτα).
Αλλά με το δρομολόγιο σπίτι-δουλειά δεν γίνεται εξάσκηση αυτών των πραγμάτων.
Η δευτερη καλύτερη επιλογή μετά την πίστα είναι η βόλτα. Φυσικά όχι με ταχύτητες όπως στην πίστα αλλά με την ίδια τεχνική. Ευχαριστιέσαι και τοπίο.

Και πραγματικά μην νομίζεις οτι θα μπορούσες να ενοχλήσεις τους υπολοίπους μέσα στην πίστα. Οποιος θέλεις να προσπεράσει, θα το κάνει με ασφάλεια. 'Η τουλάχιστον θα πρεπε.
Στα td επίσης χωρίζουν τους αναβάτες ανάλογα την εμπειρία τους και δεν είναι ξέφραγο αμπέλι.

Ελπίζω μόνον, ο,τι επιλέξεις να κάνεις, να έχεις τα καλλίτερα αποτελέσματα.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: dimchrist στις 30/04/2012 8:58 μμ.

Δεν αφήνετε την πολυλογία και ξεκινήστε τα track days.
Αν δε φας λάστιχο δε μαθαίνεις!
Το ξέρω είναι ακριβό αλλά μόνο έτσι γίνεται δουλειά όσο σχολεία και να κάνεις.
Πληροφορικά τα california τα έκανα με τουλάχιστον 12 μήνες κενό το καθένα. Από το πρώτο california έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια και μπορώ να πω ότι όλα αυτά που μας είπανε βοηθάνε για να ξεκολήσεις. Μετά όσο εξελίσσεσαι τα σημάδια, οι γραμμές, οι κινήσεις είναι όλα τελείως διαφορετικά (αλλάζουν συνέχεια).
Ξεχάστε ποτε έχει το επόμενο CSS και κοιτάξτε να δείτε πότε έχει το επόμενο track day.
Αύριο π.χ. έχει ολοήμερο ο Ζαφειρόπουλος (πρωτομαγιά) όπως και την Κυριακή (ημέρα εκλογών από τις 11:00 και μετά) και να μη ξεχάσω το trackday του κυρίου Χάλαρη σε 10 μέρες (Σάββατο 12 Μαίου - Ολοήμερο).
Καλά τα ride days αλλά είναι κυρίως Παρασκευή (δεν είναι εύκολη για όλους η καθημερινή) από το μεσημέρι και μετά (κάπου στις 13:30) και σε χρεώνουν με τα σέσσιον.
Άντε και στο επόμενο.

Triple Way

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: triplelover στις 30/04/2012 9:23 μμ.

νομιζω οτι αυτο ειναι το ζητουμενο, track days και ενδιαμεσα τωρα που ανοιξε ο καιρος βολτουλες σε στροφιλικι (παντα με χαμηλες ταχυτητες απλα για εξασκηση quick turn και βλεμμα. Εγω που μενω Μαρκοπουλο πηγαινω συχνα Σουνιο αλλα και καμια Αττικη οδο (περιφεριακη Υμμητου). Το καλυτερο και ασφαλεστερο βεβαια ειπαμε ειναι η πιστα και μονο η πιστα γι αυτο αντε να κανονισουμε αμεσα.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: coubaros στις 30/04/2012 9:26 μμ.

Στο group των αρχαρίων δεν πρόκειται να ενοχλείς κανέναν. Έχουμε δει πολλές φορές vstrom, tdm, cbr125. Για να μην αναφέρω τα σκουτεράκια.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: coubaros στις 30/04/2012 9:28 μμ.

dimchris"Δεν αφήνετε την πολυλογία και ξεκινήστε τα track days.
"


Ψοφάς για παρέα Δημήτρη.Ε?

Κάτσε να συνέλθουμε από τας Σέρρας και θα βρεθούμε στο κοτέτσι.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: starsailor στις 30/04/2012 9:28 μμ.

riplelover"νομιζω οτι αυτο ειναι το ζητουμενο, track days και ενδιαμεσα τωρα που ανοιξε ο καιρος βολτουλες σε στροφιλικι (παντα με χαμηλες ταχυτητες απλα για εξασκηση quick turn και βλεμμα. Εγω που μενω Μαρκοπουλο πηγαινω συχνα Σουνιο αλλα και καμια Αττικη οδο (περιφεριακη Υμμητου). Το καλυτερο και ασφαλεστερο βεβαια ειπαμε ειναι η πιστα και μονο η πιστα γι αυτο αντε να κανονισουμε αμεσα."


Γιαννη πορωθηκες για τα καλα με την πιστα βλεπω
the steps we take all leave footprints...

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: starsailor στις 30/04/2012 9:31 μμ.

coubaros"Στο group των αρχαρίων δεν πρόκειται να ενοχλείς κανέναν. Έχουμε δει πολλές φορές vstrom, tdm, cbr125. Για να μην αναφέρω τα σκουτεράκια."


Coubare σιγουρα αυτη η φωτογραφια θα βοηθησει τον Πανο να ξεχασει τις αναστολες του
the steps we take all leave footprints...

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: coubaros στις 30/04/2012 9:45 μμ.

HelenKoR"

Ελπίζω δηλαδή! Γιατί αν εννοεί 2 λεπτά και 15 δευτερα είμαστε για να μας κλαίνε οι ρέγγες! "


Ε όχι ρε παιδιά 2.15

Ούτε με Harley δεν κάνεις τόσο.

Re: CSS 28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012  

  Από: coubaros στις 30/04/2012 9:49 μμ.

starsailor"
coubaros"Στο group των αρχαρίων δεν πρόκειται να ενοχλείς κανέναν. Έχουμε δει πολλές φορές vstrom, tdm, cbr125. Για να μην αναφέρω τα σκουτεράκια."


Coubare σιγουρα αυτη η φωτογραφια θα βοηθησει τον Πανο να ξεχασει τις αναστολες του "


Να προσθέσω εδώ ότι μαζί με την προπόνηση στην πίστα παίρνεις πακέτο και τις στιγμές με την παρέα στα pits.