California Superbike School (CSS), Riding School

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 13/05/2009 11:07 μμ.

panruss" Αρκετά Triumph το Σάββατο στα Μέγαρα, 2 Street Triple, 3 Tiger και 1 Speed Triple. "


Είχε Street , Tiger και Speed και δεν είχε κανένα Daytona???
Ε ρε περιέργα πράγματα!

panruss" Αστεία φάση ήταν όταν τα T σβήνανε τις μηχανές και μετά από 45 δευτερόλεπτα ενεργοποιούταν το immobilizer. Κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτό. "


Αφού immobilizer δεν έχουμε...
Μάλλον για το immobilizer του συναγερμού πρέπει να λες και πιο συγκεκριμένα για τον Datatool που δίνει η Τ σαν extra αξεσουάρ.

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: aimiliosbmw στις 15/05/2009 12:46 πμ.

sorry για τη παρένθεση αλλά ήμουν κι εγώ στις 9/5/2009 για το πρώτο level και μέτρησα 7 tiger 1 speed και ένα street που μπορεί και να ήταν και δυο.έκπληξη οι συμμετοχές από τα αγγλάκια μας.Οσο για αυτά που αποκόμισα μόνο θετικά ήταν αλλά και τα 300 ευρώ θα μπορούσαν να ηταν και 200 κατε με.

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: torpedo στις 21/05/2009 10 μμ.

loipon epeidh eixa paei kai egw gia na dw panrous, aimilios kai allous filous exw bgalei kai merikes photos apo ena palikari me leuko tiger kai Arai kranos, leyko group No 19. an itan kaneis apo edw as mou steilei gia na tou tis dwsw an thelei.

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Costas στις 25/05/2009 11:30 πμ.

Γιάννη τελικά πήραν τηλεφωνο οπότε ισχύει.Κάποια στιγμή να μιλήσουμε για να το κανονίσουμε να πάμε μαζί.

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 25/05/2009 12:38 μμ.

εχει περάσει 1μιση μήνας απο τότε που εκανα το μάθημα και πλεον εχω καλύτερη άποψη τι πηγε καλα με το μάθημα και τι οχι. Τα καλα του μαθήματος τα ξέρουμε λιγο-πολυ όλοι. Αυτο ομως που συνειδητοποιώ μερα με τη με μερα ειναι το γεγονώς οτι τα λάθη που κάνω κατα την διάρκεια της στροφής ειναι πολλα τα οποια σε εναν έμπειρο οδηγο που σε παρακολουθεί θα επρεπε να ηταν εμφανή.

Για κάποιο περίεργο λόγο ομως αυτά τα λάθη δεν μου υποδείχτηκαν στο εν λογω μάθημα. Οι ταχύτητες του 1ου μαθήματος δεν ηταν μεγάλες οπότε δεν ηταν δύσκολο να κάνεις οτι σου έλεγαν. 5-6 ασκήσεις ηταν ολες και όλες μετα απο κανα 2 γύρους στο καθε session Μια χαρα τις εβγαζες.

Τα προβλήματα όμως σε εμένα προσωπικά ηταν διαφορετικά. Ενδεχόμενος αυτα να επιλύονται σε άλλο lvl αλλα οταν ρώτησα τον instructor για το πως με ειδε και τι λάθος εκανα, αυτος μου ειπε: "τίποτα όλα καλα".

Το όλα καλα το ειπε γιατι αυτες τις 4-5 ασκήσεις τις εβγαλα καλά δεδομένου και των μικρων ταχυτήτων. Η στάση του σώματος μου όμως στην στροφή ηταν και παραμένει πολλές φορές λόγω συνήθειας τοσων ετων παντελώς λάθος. Ε δεν πήρα ουτε μια υποδειξη.

Γιατι? εύκολα κάποιος μπορεί να υποθέσει: "πρέπει ρε φιλαράκι να τα κάνεις όλα τα session. Αμα είναι να σου απαντήσω σε όλα τώρα τοτε για πιο λογο να έρθεις για το lvl 2 και 3?

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Costas στις 25/05/2009 12:41 μμ.

Είσαι σίγουρος οτι η στάση σου είναι λάθος στη στροφή;Μήπως τελικά δεν είναι;Μήπως αυτός που σου έκανε τις υποδείξεις δεν είναι και τόσο έμπειρος;
Είναι απλό φυσικά να πεις οτι ο εκπαιδευτής απλά δεν ασχολήθηκε αλλά επειδή μου φαίνεται λίγο περίεργο δεδομένου και του ποσού που δίνεις για το μάθημα,πιστεύω πως κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Sprinter στις 25/05/2009 1:06 μμ.

Είναι κάπως λάθος η στάση του σε μερικές στροφές, τουλάχιστον από λίγο που είδα την εκδρομούλα που πήγαμε. Σπάει λίγο μέση, ρίχνει το μηχανάκι στο πλάι και το πάνω μέρος του σώματος στο εξωτερικό της στροφής. Λίγο σαν παλιομοδίτικο εντούρο, χε χε. Αποτέλεσμα να πλαγιάζει παερισσότερο από όσο χρειάζεται.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 25/05/2009 1:44 μμ.

Sprinter" Σπάει λίγο μέση, ρίχνει το μηχανάκι στο πλάι και το πάνω μέρος του σώματος στο εξωτερικό της στροφής. "


σου φαίνεται οτι ειναι απο το εξωτερικό μέρος γιατι βγαίνω πολυ περισσότερο απο οσο χρειάζεται εξω απο τη μηχανή.

Το προβλήμα όμως που έχω ειναι οτι το κεφάλι πρέπει να ειναι μπροστά και στην επίθεση κοντα στον τιμόνι και οχι το σώμα. Η συζήτηση ομως εχει άλλες ρίζες. Πρέπει το Tiger να οδηγείτε με on-offικο στυλ (πχ ΚΤΜ 990, GS 1200) η SS μηχανής?

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Sprinter στις 25/05/2009 1:50 μμ.

Δεν υπάρχει αυτό που λές. Απλώς η διαφορά στάσης σώματος και η διαφορά στο πλατος του τιμονιού (δηλ. μεγαλύτερος μοχλός) προσδίδει κάποιες ιδιαιτερότητες στην οδήγηση των μηχανών. Οι βασικές αρχές της οδήγησης σε 'ασφαλτο είναι κοινές.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: alki_viades στις 25/05/2009 2:16 μμ.

spyr" Η στάση του σώματος μου όμως στην στροφή ηταν και παραμένει πολλές φορές λόγω συνήθειας τοσων ετων παντελώς λάθος. Ε δεν πήρα ουτε μια υποδειξη.

Γιατι? εύκολα κάποιος μπορεί να υποθέσει: "πρέπει ρε φιλαράκι να τα κάνεις όλα τα session. Αμα είναι να σου απαντήσω σε όλα τώρα τοτε για πιο λογο να έρθεις για το lvl 2 και 3? "


Η σταση σωματος ειναι στην υλη του lvl 3, εσυ εκανες το lvl 1, αν αρχιζε και σου εκανε παρατηρησεις για πραγματα που εκτος υλης του 1 τοτε μπορει να σε μπερδευε ή να εχανες το focus απο την υλη του 1.

Οσο για το οτι θα πρεπει να πας μεχρι το 3 για να σου διδαξουν σταση σωματος, αυτο ειναι εκ των προτερων γνωστο οποτε αποφασιζεις τι θελεις πριν αρχισεις τη σειρα...

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 25/05/2009 2:20 μμ.

Ακόμα και λάθος να ήταν το σώμα σου δε πρόκειται να σου έλεγε (μόνο αν καθόσουν σαν μπάμια ή αν ήσουν γεννημένος χεράς).
Η λογική που υπάρχει είναι ότι πρέπει να επικεντρωθείς μόνο σε αυτά που σου είπανε στη θεωρία. Ο instructor δε θέλει να σε βομβαρδίσει με επιπλέον πληροφορίες άσχετες με αυτές που σου είπαν στην θεωρία. Σκοπός του σχολείου είναι κάθε φορά να κατανοήσεις όσο το δυνατόν καλύτερα αυτά που σου λένε και να μπορέσεις να τα μεταφέρεις στο δρόμο.
Το πιο εύκολο πράγμα θα ήταν να στα λέγανε όλα σε μία μέρα. Έχεις φανταστεί όμως πως θα είσαι μετά?
Τόσο μπερδεμένος όσο ποτέ. Θα πηγαίνεις να στρίψεις και άλλα θα λέει ο εγκεφαλος, άλλα το σώμα σου και άλλα η μηχανή σου...
Για αυτό καλό είναι να μην κάνεις και τα τρία level σε σύντομο χρονικό διάστημα, ακόμα και αν έχεις οικονομική άνεση (εγώ άφηνα περίπου 10-12 μήνες κενό). Έτσι καταφέρνεις να σκέφτεσαι λιγότερα πράγματα και να εστιάζεις κάθε φορά μόνο στην συγκεκριμένη άσκηση που κάνεις. Ακόμα και σε track day καλό είναι να μην πας κατευθείαν να τα εφαρμώσεις όλα μαζί. Ένα-ένα και όλα θα έρθουν μετά μόνα τους. Με τον καιρό οι κινήσεις θα γίνουν πιο "αυτοποιημένες".

Εφόσον σου αρέσει και ενδιαφέρεσαι να μάθεις θα πας να κάνεις και τα υπόλοιπα level.
Αν θέλει κάποιος να πάρει πιο γενικές πληροφορίες-γνώσεις πάει και κάνει το Riding School.
Μη το βλέπουμε μόνο από την οικονομική-εμπορική όψη.
Σίγουρα είναι ακριβό. Θα μπορούσε να είναι φθηνότερο αλλά βλέπεις είναι και τα δικαιώματα του Keith Code που πρέπει να πληρωθούν...

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 25/05/2009 2:31 μμ.

συμφωνω και με τον Δημήτρη και με τον Άλκη..... μικρο παραπονάκι έκανα για να έχουμε να λέμε και κανα κακο και οχι μονο καλά.

Όσο για σενα Νίκο τι να σου πώ ........ ώρες ώρες με τσαντίζεις

πάρε να χεις:

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: giannisx στις 25/05/2009 2:37 μμ.

Costas"Γιάννη τελικά πήραν τηλεφωνο οπότε ισχύει.Κάποια στιγμή να μιλήσουμε για να το κανονίσουμε να πάμε μαζί."


Κώστα και εμένα με πήραν σήμερα και το έκλεισα για Κυριακή 21 Ιουνίου... Δεν μπορώ Σάββατο...
Κανόνισέ το και εσύ για να είμαστε παρεΐτσα.... Ελπίζω βέβαια να τα πούμε και νωρίτερα...

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Sprinter στις 25/05/2009 2:42 μμ.

spyr"

Όσο για σενα Νίκο τι να σου πώ ........ ώρες ώρες με τσαντίζεις

πάρε να χεις:"


Δε κατάλαβα τι δείχνουν οι φωτό σου? Εναν με ss σε αγωνιστικό ρυθμό σε πίστα και έναν βολτέρο με GS βαλιτσάτο να απολαμβάνει τη φύση. Και λοιπόν????


Ρε μπάς και οδηγούσες στρωματέξ παλαιότερα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 25/05/2009 2:55 μμ.

Sprinter"
Δε κατάλαβα τι δείχνουν οι φωτό σου? Εναν με ss σε αγωνιστικό ρυθμό σε πίστα και έναν βολτέρο με GS βαλιτσάτο να απολαμβάνει τη φύση. Και λοιπόν???? "


Δηλαδή εσυ το Sprint έτσι ορθός το πλαγιάζεις?

Επείδη πόσταρα την 1η τυχαία φωτο απο SS που έτυχε να ειναι πίστα εκεί θα κολήσεις?

Sprinter" Ρε μπάς και οδηγούσες στρωματέξ παλαιότερα? "