Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: takis1964 στις 01/10/2009 9:19 μμ.

Σε ποιον το πηγες?

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: NikosV στις 01/10/2009 10:15 μμ.

akis1964"Σε ποιον το πηγες?"


στον αντιπρόσωπο στα Χανιά ..
ξέχασα να αναφέρω πως με ειδοποίησε πως, προ ολίγων ημερών άλλαξε σε 2-3 μηχανάκια το φίλτρο βενζίνης και βρήκε τα ΩΣΑ μεσααα .. (κακής ποιότητας βενζίνης)

επίσης ένα από αυτά έσβηνε κατά τον ίδιο τρόπο ακόμα κ σταματημένο .. οπότε ακλούθησαν οι παραπάνω αλλαγές ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: LevelOne στις 02/10/2009 9:01 πμ.

Εγω θα πω μονο το εξης:Στα Tiger 1050,το φιλτρο βενζινης δεν ειναι ξεχωριστο εξαρτημα,αλλα ενσωματομενο στην αντλια βενζηνης.Η αντλια βενζηνης κοστιζει γυρω στα 400 ευρω.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 02/10/2009 9:06 πμ.

Σε όλα τα 1050. Δεν ξέρω για τα 675. Πατέντα γίνεται όμως Η αντλια βενζίνη λύνεται σχετικά εύκολα και το φίλτρο μπορεί να αλλαχεί με after market με μια απλή πατεντούλα. Στάνταρντ πράμα είναι το βρίσκεις απ' έξω. Καπου ειχα δεί και λεπτομέρειες αλλα δε θυμάμαι τώρα.

PS. Δε θυμάμαι ακριβώς αν η πατέντα αφορά bypass του ενσωματομένου φίλτρου και χρήση εξωτερικού ή αντικατάσταση του ενσωματομένου
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: takis1964 στις 05/10/2009 1:51 μμ.

Σημερα πηγα στον Σακη και μετα απο 1 ωρα εργασια του Φιλιππα πηρα τον Τιγρη ετοιμο ρυθμισμενο!
Ειδα και μια βελτιωση στις χαμηλες !!
Μηχανη αντικαταστασης το αγαπημενο κάποιου Πορτοραφιωτη GN ,ποιο αθλιο απο ποτε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: chris34 στις 06/10/2009 11:18 πμ.

akis1964"Σημερα πηγα στον Σακη και μετα απο 1 ωρα εργασια του Φιλιππα πηρα τον Τιγρη ετοιμο ρυθμισμενο!
Ειδα και μια βελτιωση στις χαμηλες !!
Μηχανη αντικαταστασης το αγαπημενο κάποιου Πορτοραφιωτη GN ,ποιο αθλιο απο ποτε "


Τακη ποσο σου κοστισε αυτο;Η ειναι μεσα στην εγγυηση;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: takis1964 στις 06/10/2009 2:31 μμ.

Xρηστο δεν πληρωσα τιποτα (ΕΓΓΥΗΣΗ)

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: giannisx στις 10/10/2009 6:11 μμ.

Και στο δικό μου το πρόβλημα λύθηκε!!
Πήγα για το σέρβις των 20.000χλμ, το συνδέσαμε και στο PC με τα διαγνωστικά της Triumph, ρυθμίστηκε αυτό που έπρεπε (κάτι με Throttle Balance αν δεν κάνω λάθος έλεγε το διαγνωστικό, δεν ξέρω περισσότερα τεχνικά για να πω περισσότερα...) και ο τίγρης πλέον γουργουρίζει και δεν κάνει ούτε κιχ!!
Α και παρεπιπτόντως οι βαλβίδες δεν ήθελαν την παραμικρή ρύθμιση... άψογο το μοτόρι...

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: sprint900 στις 11/10/2009 12:32 πμ.

Μου φαίνεται εμείς με τα καρμπυρατέρ , είμαστε πολύ καλύτερα απο τα εξελιγμένα ψεκαστά , ελεος να σου σβηνη η μηχανη εν κινηση και με φορτηγα τριγηρω σου , πολυ κακο και επικινδυνο .

Εχω να παω στον Σακη 19000 κμ απο τα 50000 που έκανε το τελευταίο σέρβις και κιχ δεν έχει κάνει . Μάλλον δεν έχει κάνει ποτέ , εξαιρέσει μιας ζημιάς στον αισθητήρα που αλλάχτηκε με καινούργιο , με αντίτιμο 50 € .

Μήπως δεν κατάλαβα καλα κάτι ;

Sprint900 του 97 .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: giannisx στις 18/01/2010 5:56 μμ.

giannisx"Και στο δικό μου το πρόβλημα λύθηκε!!
Πήγα για το σέρβις των 20.000χλμ, το συνδέσαμε και στο PC με τα διαγνωστικά της Triumph, ρυθμίστηκε αυτό που έπρεπε (κάτι με Throttle Balance αν δεν κάνω λάθος έλεγε το διαγνωστικό, δεν ξέρω περισσότερα τεχνικά για να πω περισσότερα...) και ο τίγρης πλέον γουργουρίζει και δεν κάνει ούτε κιχ!!
Α και παρεπιπτόντως οι βαλβίδες δεν ήθελαν την παραμικρή ρύθμιση... άψογο το μοτόρι...

"



Δυστυχώς το πρόβλημα επανήλθε!!!
Μερικές μέρες μετά την ρύθμισή του, που δούλευε πραγματικά αψεγάδιαστα, ξαφνικά άρχισε πάλι τα ίδια...μια αστάθεια στο ρελαντί μετά από πάτημα του συμπλέκτη και στη συνέχεια σβήσιμο...
Ξαναπήγα συνεργείο, ξαναρυθμίστηκε, πάλι άψογο για αρκετές μέρες, μετά πάλι τα ίδια!!!
Ξανά συνεργείο, ξανά ρύθμιση, μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Δεν γίνεται άλλο αυτό το πράγμα...
Τι γίνεται?
Έχει κανείς καμιά ιδέα? Είναι δυνατόν να ξερυθμίζεται τόσο εύκολα?
Έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο με το συνεργείο... Δεν μου δίνουν μια ξεκάθαρη απάντηση για το τι φταίει... Βέβαια δεν με χρεώνει τίποτα κάθε φορά αλλά δεν έχω χρόνο για πέταμα... Θέλω να λυθεί το θέμα!!

LevelOne"Η λυση στο προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του stepper(σερβομοτερ που κραταει ανοικτες τις πεταλουδες στο κλεισιμο του γκαζιου)σε συνδιασμο με το TPS."


Φίλλιπα μήπως θα μπορούσες να βοηθήσεις?
Είναι άκρως εκνευριστικό και επικίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις...

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: NikosV στις 19/01/2010 1:49 πμ.

giannisx"
LevelOne"Η λυση στο προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του stepper(σερβομοτερ που κραταει ανοικτες τις πεταλουδες στο κλεισιμο του γκαζιου)σε συνδιασμο με το TPS."
"

οντος η λυση ειναι αυτη ..
νομιζω οτι δινει περισσοτερο καυσιμο στις χαμηλες ..
τουλαχιστον δεν θα το ρυθμιζεις καθε βδομαδα ..
αν και το εχω κανει .. τελευταια αρχισε παλι τα ιδιααα

σε 6 μηνες που θα το ξανακαβαλησω θα δωσω 400ε για να ηρεμισω
LevelOne"Εγω θα πω μονο το εξης:Στα Tiger 1050,το φιλτρο βενζινης δεν ειναι ξεχωριστο εξαρτημα,αλλα ενσωματομενο στην αντλια βενζηνης.Η αντλια βενζηνης κοστιζει γυρω στα 400 ευρω."

καπου ειχα δει και τη διαδικασια με σειρα φωτογραφιων ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: LevelOne στις 19/01/2010 9:18 πμ.

giannisx"

Φίλλιπα μήπως θα μπορούσες να βοηθήσεις?
Είναι άκρως εκνευριστικό και επικίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις..."

Την ρυθμηση την καναμε εμεις εδω η καποιο αλλο συνεργειο(αν οχι εμεις ,θα προτημουσα να μην αναφερεις που την εκανες για να μην εχουμε παρεξηγησεις);
Διστυχως ο ψεκασμος της KEIHIN παρολο που ειναι πολυ εξελιγμενος σε σχεση με τη SAGEM που χρησημοποιουσε παλαιοτερα η TRIUMPH ειναι και αρκετα ιδιοτροπος και ευαισθητος,με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο δυσκολος στη ρυθμηση η και να χανει τις ρυθμησεις του οταν αλλαζουν καποιες παραμετροι οπως ο καιρος(θερμοκρασια-υγρασια-βαρομετρικη πιεση),βενζηνη,βολταζ μπαταριας,κ.α.
Υπαρχουν καποια στανταρ πραγματα που πρεπει να κανεις κατα τη ρυθμηση,αλλα ειναι και λιγο εμπηρικο το θεμα.
Τα στανταρ ειναι:Ελεγχουμε οτι το TPS ειναι σωστα ρυθμισμενο.
Ελεγχουμε οτι το STEPPER ειναι σωστα ρυθμισμενο.
Ελαγχουμε τις πεταλουδες(και εδω ειναι το εμπηρικο κοματι)
Κανουμε ενα σωστο ADAPTION στη μοτοσυκλετα.
Αν δεν την εχεις κανει τη ρυθμηση σε εμας,πολυ ευχαριστως να κανουμε και εμεις μια προσπαθεια.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 23/01/2010 8:12 πμ.

1ο ενδεχόμενο, όπως λέει κι ο Φίλιπς να μη κάνει ο μηχανικός σωστό ανταπτέισον

2ο ενδεχόμενο, λέω εγώ τώρα, να θέλει πέταμα κάνα TPS, κάνας άλλος σένσορας...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: giannisx στις 25/01/2010 2:56 μμ.

Sprinter"1ο ενδεχόμενο, όπως λέει κι ο Φίλιπς να μη κάνει ο μηχανικός σωστό ανταπτέισον

2ο ενδεχόμενο, λέω εγώ τώρα, να θέλει πέταμα κάνα TPS, κάνας άλλος σένσορας..."


Νίκο θα πάει ο Τίγρης αύριο το πρωί στον Φίλιππο και θα μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει...

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/01/2010 3:28 μμ.

Την Παρασκευή έγινε το σερβις (στον Sakis and Filippas )των 30,000 χιλιομέτρων, επι τη ευκαιρία ρυθμίστηκε και το stepper.

Όλα καλα (και ελπιζω να μην το ξαναπαρουσιάσει )

Το μοτόρι εντωμεταξυ δουλεύει ζάχαρη, σα να έχουν περάσει τα κινούμενα μέρη με βαζελίνη
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."