Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;

Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/09/2009 2:44 μμ.



Εμένα μου έτυχε χθες δύο φορές. Να διευκρινίσω οτι όταν λέω "εν κινήσει" εννοώ στην αλλαγή της ταχύτητας.

Είχε ξανασυμβεί στο παρελθόν αλλα μετα το σερβις των 20,000 χλμ δεν παρουσιάστηκε. Τώρα πάλι τα ίδια, προειδοποιεί δε, με την ξερογκαζιά να βγαίνει "μπουκωμένη"...

χμμμ....
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: doohan στις 28/09/2009 3:09 μμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:40, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 28/09/2009 3:30 μμ.

Δεν εχει να κάνει η βαλβίδα του συμπλέκτη με σβήσιμο εν κινήσει. Ενα reset στην ECU καλο θα της κάνει, τράβα στον Φίλιππα. Και μένα μου τόχει κάνει κανα δυο φορές στα 25000χλμ που εχω, πάντα στην πολη και πάντα μετα από σειρά ηλίθιων ξερογκαζιών μεσα στην κίνηση. Υπ' όψιν πως έχουμε άλλη γενιά ECU.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: doohan στις 28/09/2009 4:31 μμ.

...............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:40, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 28/09/2009 5:06 μμ.

Αν δεν κάνω πολύ λάθος, ο διακόπτης στον συμπλέκτη δεν παιζει κανένα ρόλο οταν ειναι αναμμένη η μηχανή. Βγάλε τη φίσα και πάτα το τσουτσουνάκι μέσα έξω όσο ειναι αναμμένη η μηχανή. Δεν νομίζω πως θα κάνει διαφορά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: doohan στις 28/09/2009 5:13 μμ.

............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:40, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: gran tiger στις 28/09/2009 7:30 μμ.

ΦΙΛΕ Ή ΤΑ ΕΠΕΞΕ ΤΟ TPS Ή ΚΟΠΗΚΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΩΛΙΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ.

ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: NikosV στις 28/09/2009 8:20 μμ.

Cpt. Haddock":?

Εμένα μου έτυχε χθες δύο φορές. Να διευκρινίσω οτι όταν λέω "εν κινήσει" εννοώ στην αλλαγή της ταχύτητας.

Είχε ξανασυμβεί στο παρελθόν αλλα μετα το σερβις των 20,000 χλμ δεν παρουσιάστηκε. Τώρα πάλι τα ίδια, προειδοποιεί δε, με την ξερογκαζιά να βγαίνει "μπουκωμένη"...

χμμμ.... "


δεν ξερω αν εννοεις το ιδιο ..
εμενα μου συμβαινει κατι αναλογο οταν κατεβαζω ταχυτητα την ωρα που παταω τον συμπλεχτη (πιο πολυ οταν ειναι κρυο και σε μικρες ταχυτητες) και μολις εχει βγει απο σερβις..
μου το ειχε ξανακανει παλια αλλα απο οτι θυμαμαι, νομιζω μου ειχε ανεβασει λιγο το ρελαντι ..
τωρα που θα ξαναπαω να το ρυθμισω θα ενημερωσω ..
παντος για μπουκωμα κανενας λογος.
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 28/09/2009 10:04 μμ.

gran tiger"ΦΙΛΕ Ή ΤΑ ΕΠΕΞΕ ΤΟ TPS Ή ΚΟΠΗΚΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΩΛΙΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ.

ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ"





Μπράβο ρε φίλε διαγνώστη εξ αποστάσεως! Μ αρέσει η σιγουριά σου και ο απόλυτος τρόπος σου Και για πες μας λοιπόν αν τα 'παίξει' το TPS ή τα '3 σωληνάκια' θα το κάνει μια φορά στο τόσο και αν, όπως φαντάζομαι το κάνει στον κάπτεν και το έχει κάνει και σε μένα?

Αν ο κάπτεν παθαίνει το ίδιο που εχω πάθει μια δυο φορές και εγώ, μπέρδεμα του ψεκασμού είναι, αγνώστου αιτιολογίας αν δεν το ψάξει κανεις καλά κι αν.... TPS, σωληνάκια, ρελαντί, χιλιοι δυό αισθητήρες μπορεί να φταίνε, μπορεί και όχι και να μπερδεύει μερικές φορές χαμηλα και υπο Χ, Ψ συνθήκες λόγω προγράμματος, βενζίνη, το οτιδήποτε μπορεί να είναι. Μάθαμε το TPS και το αμολάμε για πάσα νόσο.. κι ολα τα άλλα αρλούμπες. Και μάλιστα 'ταπαιξε' όχι μπορεί να θέλει ρύθμιση (παρεπιπτώντος TPS και ρελαντί στην ίδια διαδικασία ρυθμίζονται στους ψεκασμούς αυτούς).

Αντε κάπτεν στον Φίλιππα να σου τρέξει τα διαγνωστικά, να σου κανει κι ενα reset κι αν στο κάνει αυτό σπανίως, ξέχνα το. Αν επιμένει και σου κανει κόλπα ο ψεκασμός, δές το πιο βαθειά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: gran tiger στις 28/09/2009 10:22 μμ.

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΤΟ ΣΤΕΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΟΥΚΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΠΤΑΙΝ
ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤPS ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο CPT
ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΡΕΛΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ.
ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: takis1964 στις 29/09/2009 12:43 μμ.

Ως τα 6000 κμ μου το εχει κανει 3 φορες σε κατεβασμα με μικρη ταχυτητα

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Polymhxanos στις 29/09/2009 7:58 μμ.

Εμένα πάντως 2 φορές μου το έκανε το Sp2.

Την πρώτη χωρίς καν να πατάω συμπλέκτη, εκεί που πήγαινα με σταθερό γκάζι. Απλά έσβησε σαν να είχα πατήσει kill switch. Έκλεισα από κλειδί, άνοιξα και πήρε... Με παρεξένεψε, αλλά δεν το ξαναέκανε για κάποιο καιρό...

Την δεύτερη, εκεί που πήγαινα πάλι, σε σαμαράκι της εθνικής, το καντράν έγινε χριστουγεννιάτικο δέντρο, έσβησε το μοτέρ και...τέλος! Βρε καλό μου , βρε χρυσό μου, άψυχα όλα.

Αποδείχθηκε ότι ήταν το μέταλο του ακροδέκτη του πόλου της μπαταρίας έτοιμο να κοπεί από καιρό (χιλιοτσακισμένο) , και απλά...κόπηκε. Κι αυτό λόγω που είχε μπει η μπαταρία λοξά, χωρίς δέσιμο, και κουνιόταν. Κόστος επισκευής μισό ευρώ ο νέος ακροδέκτης που έβαλα την επομένη, και φυσικά η μπαταρία μπήκε σωστά...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Τσεκάρετε και επαφές ηλεκτρικών- κατάσταση μπαταρίας- κυκλώματος φόρτισης.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: tripletech στις 29/09/2009 8:14 μμ.

Eπειδηςςςς η αποψη μου ειναι"ξεκινα απ τα ευκολα"ενα ελεγχο στο TPS μεσω διαγνωστικου-τι πιο ευκολο,θα ηταν η πρωτη κινηση,αν ειχε τρυπησει/βγει σωληνακι του MAP sensor θα μπερδευε ασταματητα.
Μετα εναν ελεγχο στους υπολοιπους αισθητηρες και επαφες/διακοπτακια.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: LevelOne στις 30/09/2009 8:51 πμ.

Η λυση στο προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του stepper(σερβομοτερ που κραταει ανοικτες τις πεταλουδες στο κλεισιμο του γκαζιου)σε συνδιασμο με το TPS.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: takis1964 στις 30/09/2009 10:44 πμ.

Μόλις έκλεισα ραντεβου στον Σακη για Δευτερα!
1 ωρα δουλεια απ οτι μου ειπε