Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: mixalakis στις 30/09/2009 1:37 μμ.

LevelOne"Η λυση στο προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του stepper(σερβομοτερ που κραταει ανοικτες τις πεταλουδες στο κλεισιμο του γκαζιου)σε συνδιασμο με το TPS."


Αυτό ετοιμαζόμουν να πω!

Τελικά τί θα γίνει με αυτό το θέμα; Θα δωθεί οριτσική λύση από την triumph ή θα συνεχίσει να κάνει την πάπια;

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 30/09/2009 2:07 μμ.

Ποιό θέμα ακριβώς και τι πρέπει να κάνει που δεν έχει κάνει η Τ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: mixalakis στις 30/09/2009 2:15 μμ.

Το θέμα με τις πεταλούδες που είπε και ο Φίλιππος.

Το έχουν παρουσιάσει πάρα πολλά tiger σε όλον τον κόσμο. Είναι γνωστό από την αρχή και μου το είχε παρουσιάσει και εμένα. Παρατηρείται μερικές φορές χαμηλό ρελαντί ή και σβήσιμο όταν σταματάς ή όταν πατάς συμπλέκτη.

Μου το είχε ρυθμίσει ο Σάκης παλιότερα και μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα αργότερα ξαναπαρουσιάστηκε.
Το ξανακοίταξε και τώρα τελευταία το εμφανίζει και πάλι.

Θεωρώ ότι καταρχήν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης είναι πάρα πολύ συχνό και φυσικά γνωστό στην triumph (και σε φόρουμ του εξωτερικού το έχω δει).

Δεν θα πρέπει να κάνει κάτι η triumph;
Πρώτα απ'όλα να βρει τι φταίει, να το λύσει και να κάνει ανάκληση για διορθωθεί σε όλα τα μηχανάκια.


Υ.Γ. Έχω στείλει mail στην eliofil για το θέμα και για το ζήτημα του συναγερμού, εδώ και μήνες, αλλά με έχουν γράψει κανονικότατα!

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 30/09/2009 2:27 μμ.

Καλα δεν ισχυρίζομαι πως ξέρω ακριβώς τι παίζει αλλα αν ειναι θένα ρύθμισης όπως λέει ο Φίλιππας πιο πάνω τι θα ήθελες δεν κατάλαβα. Να απορυθμίζεται πιο σπάνια? Κομμάτι του service ειναι αυτοι οι έλεγχοι και οι ρυθμίσεις, δεν είναι?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: jimdom στις 30/09/2009 3:45 μμ.

Να μην απορυθμίζεται καθολου δεν θα ηταν καλυτερα?
Δηλαδη τι γινεται?
Βλεπεις ενα tiger στο φαναρι να σβηνει κ του λες δεν το πηγες ακομα για το σερβις ε?
-Μπα οχι το πηγα!
Απλα δεν αφησα καλα το συμπλεκτη...

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/09/2009 4:18 μμ.

Όταν κάτι ρυθμίστηκε στο σερβις των 20,000 και στα 25,000 (δηλαδή πολύ πριν το επόμενο σερβις) στο ξανακάνει, δεν είναι φυσιολογικό.

Τι διάολο, πλατίνες είναι να τις αλλάζουμε κάθε τόσο;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 30/09/2009 4:42 μμ.

Ρυθμίστηκε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: giannisx στις 30/09/2009 5:25 μμ.

Και εμένα μετά από πολύ καιρό που είχε να μου το κάνει άρχισε να μου το ξανακάνει τον τελευταίο μήνα και μάλιστα αρκετά συχνά...
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει και σε συνδυασμό με την ποιότητα βενζίνης...
Συνήθως μου το κάνει στο πάτημα του συμπλέκτη λίγο πριν σταματήσω σε φανάρι π.χ και ακριβώς πριν σβήσει, στιγμιαία κάνει σαν να μην μπορεί να κρατήσει ρελαντί και μετά τσαφ... σβήνει... τώρα τελευταία μάλιστα το κάνει και 2-3 φορές μαζεμένες σε συνεχόμενα φανάρια και μάλιστα όταν κινούμε σχετικά σβέλτα...
Θα πάει για το σέρβις των 20.000 την άλλη εβδομάδα και ελπίζω να διορθωθεί...

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: takis1964 στις 30/09/2009 8:22 μμ.

Το θεμα ειναι αυτο: το οτι το πας για σερβις δεν σημαινει οτι τα κοιτανε ολα αν δεν επισημανεις το προβλημα! Τωρα αν το εχεις επισημανει παω πασο!!! Ε μενα δηλαδη που το πηγα στα 5000 κμ δεν το ανεφερα γιατι το ειχε κανει 2 φορες και λογω εξατμισης -φιλτρου σκεφτηκα οτι ηταν καποιο προβληματακι λογω των αλαγων που ειχα κανει!!

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: kostas1975 στις 30/09/2009 9:04 μμ.

ρε μηπως βαζουμε μαπα βενζινη??? εμενα μου το εκανε παλια κανα δυο φορες αντε τρεις φορες .τωρα εχω 15000 κμ δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα τουλαχιστον 5-6000 χιλιομετρα

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: gran tiger στις 30/09/2009 11:22 μμ.

LevelOne"Η λυση στο προβλημα ειναι η σωστη ρυθμιση του stepper(σερβομοτερ που κραταει ανοικτες τις πεταλουδες στο κλεισιμο του γκαζιου)σε συνδιασμο με το TPS."


ελπιζω να πηρες αδεια για να κανεις τηλεδιαγνωση

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 30/09/2009 11:37 μμ.

Αυτός την έχει την άδεια μονίμως. Και δε θα χρεώσει καινούργιο TPS οπως εσύ...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: gran tiger στις 01/10/2009 12:04 πμ.

Sprinter"Αυτός την έχει την άδεια μονίμως. Και δε θα χρεώσει καινούργιο TPS οπως εσύ..."



δεν χρεωσα τιποτα καινουργιο.
οταν κατι τα παιζει παει να πει οτι δεν δουλευει σωστα.
να σχολιαζεις αυτο που διαβαζεις αυτουσιο.

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: Sprinter στις 01/10/2009 12:12 πμ.

gran tiger". ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤPS ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο CPT
ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΡΕΛΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ.
"



Μπά???
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Έχει τύχει να σας σβήσει εν κινήσει;  

  Από: NikosV στις 01/10/2009 7:26 μμ.

nikosvergopoulos"
δεν ξερω αν εννοεις το ιδιο ..
εμενα μου συμβαινει κατι αναλογο οταν κατεβαζω ταχυτητα την ωρα που παταω τον συμπλεχτη (πιο πολυ οταν ειναι κρυο και σε μικρες ταχυτητες) και μολις εχει βγει απο σερβις..
μου το ειχε ξανακανει παλια αλλα απο οτι θυμαμαι, νομιζω μου ειχε ανεβασει λιγο το ρελαντι ..
τωρα που θα ξαναπαω να το ρυθμισω θα ενημερωσω ..
παντος για μπουκωμα κανενας λογος."


~ πήγα σήμερα και ήταν όντος το ρελαντί .. (υπόθεση 10 λεπτών , μέχρι να ζεσταθεί το μηχανάκι)

..αλλά βασικά μου είπε πως αν μου το κάνει πάλι άμεσα .. δηλαδή υπολογίζω μια εβδομάδα περίπου ,
μου είπε πως θα θέλει αλλαγή κατά πάσα πιθανότητα το φίλτρο βενζίνης και ένας αισθητήρας (του ρελαντί η του γκαζιού δεν θυμάμαι ακριβώς ) ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/