ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tamis στις 06/04/2010 3:57 μμ.

vagtyrp"
φίλε πάρε κανα gs 1200 με τα 30 λίτρα να μη σε ανυσυχει καθόλου..........................."



μωρε για Gs πηγαινα αλλα στην διαδρομη φοβήθηκα... τα σερβις και τα ανταλακτηκα
White Tiger on the road...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 06/04/2010 11:34 μμ.

Tigrisss"
amis"τι να σας πω ρε παιδιά αλλαξα βενζιναδικο μευτα απο αυτα που είπατε και πραγματικα εχω δει μεγαλη πολυ μεγαλη αλλαγη. πλεον καιει απο 6.5-7 λίτρα εκτος πολης... αλλα και πάλι με τέτοια οδήγηση πάνω απο 240 χιλιόμετρα μεχρι να αναψει η ρεζέρβα δεν γίνεται και απο μαθηματικής πλευράς..."


ναι αλλα ενα συγνωμη δεν είπες που μας ειπες αστειους....."

+1050
amis":lol1 ρε θελετε και συγνωμη??? ψευτες λοποδιτες ριφιφιδες τσαντακιδες πρωταγωνιστες του σουζα ροδα και κοπανα καλα εγω επιμένω μεχρι να αναψει ρεζερβα το πολυ πολυ να παει 230 κμ... οποτε ναι ρε ζηταω ταπεινα συγνωμη γιατι βγαζετε 30χιλιομετρα παραπανω αυτονομια ακου εκει 320

καλο πασχα? αντε του χρονου παλι... "

Δεκτή η συγνώμη φίλε tami αλλά να μην επαναληφθεί
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Παναγιωτης στις 08/04/2010 12:50 πμ.

Δηλαδη με μια αναθεωρηση της ολοις κουβεντας το μηχανακη καιει 200 με 250 χιλιομετρα το ντεποζιτο μεσα η εξω απο την πολυ....
Ο κατασκευαστης λεει 300 (που παει να πει πως ο ευροπεος παει με 50 στα ταξιδια του.)
Αρα λιγο πολυ τον πιανει τον στοχο του....

Εχεται ακουσει καταναλωσει απο αλλα μηχανακια του ιδιου κυβισμου-βαρους????

Να κανουμε μια συγκριση να δουμε αντικυμενια που βρισκομαστε???

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 11/04/2010 10:19 πμ.

και μια τελευταία ενημέρωση......
χτες με ενα ντεποζιτο, φαληρο -μεγαρα, 5 20λεπτα- φαληρο, γύρισα με λαμπακι φυσικα και το μετρητη να γραφει 20....χιλιομετρα που μετρησα...220.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/04/2010 11:50 πμ.

Χθες καναμε μια βόλτα στην Ορεινή Αρκαδία. 455 χλμ εκ των οποίων τα 230 περίπου σε Ε.Ο. με ταχύτητες στο φάσμα 140-160 και τα υπόλοιπα χιλιόμετρα σε ορεινο και σε πολλά σημεία κλειστό, στροφιλίκι.

Μεση κατανάλωση 6,1 λτ/100.

Do the math και βγαινουν 260 χλμ περιπου στα 16 λιτρα (λαμπακι). Πηγαίνοντας μεχρι να ειναι bingo κανεις και με χαμηλο ρυθμο τη φτανει την 300αρα.

Μη μετράτε αυτονομία μεχρι τη στιγμή που ανάβει το λαμπάκι γιατι ειναι αρκετά απαισιοδοξο (ευτυχώς)

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Astromedias στις 22/04/2010 11:28 μμ.

Λοιπον επειδη πολλα διαβαζω για αυτονομία, θα σας πω την κατανάλωση που είχα σε προσφατο ταξειδάκι με το tiger. Αναφέρομαι στην εκδρομή στη Βουλγαρία την περασμένη Κυριακή με το forum. Φούλαρα Ξάνθη, πήγαμε από Θερμαι (καινούργια σύνορα Βουλγαρίας) Σμόλιαν, Παμπόροβο και μπήκαμε από Εξοχή πάλι Ελλάδα. Εγώ φούλαρα ξανα στη Προσοτσάνη Δράμας με το μετρητή χλμ να γραφει 322 χλμ και να έχει υπόλοιπο 44χλμ ακόμα. Δεν το πίστευα ούτε εγώ αλλά τοσα έβγαλε!

Ας πω για τη διαδρομή ότι ήταν σε επαρχιακό δίκτυο ορεινής Ξάνθης και Βουλγαρίας με πολλά στροφιλίκια 90-180 μοιρών ανηφορικά ταχύτητες 1-3 για τα πρώτα 80-100χλμ και μετά με πιο ηπιες στροφες και με ταχύτητες 60-70χλμ. Εντάξει θα πούνε κάποιοι θα μπορούσαμε να πάμε και πιο γρήγορα αλλά ητανε εκδρομή με 15 μηχανές διαφόρων κατηγοριών (μεταξύ άλλων 1boneville και ενα drag star) που έπρεπε να σεβαστούμε το χαρακτήρα τους. Εξάλλου το τοπίο ήταν φανταστικό και για να το απολαύσεις η ταχύτητα αυτή ήταν ιδανική.

Να πω επίσης ότι στη δουλειά μου που πηγαίνω, μια απόσταση 40χλμ (εκ των οποίων 7 στην πόλη 24 Εγνατία και 9 σε επαρχιακό δίκτυο) με ταχύτητα 110 με 150 καει περίπου 6 με 6,5λιτρα και μου βγάζει μέχρι το λαμπάκι περίπου 240χλμ. Το έχω δοκιμάσει μεχρι και 280χλμ και υπόλοιπο στο μετρητή καμιά 18χλμ, άρα τα 300 δεν είναι ουτοπία.
Κάτι ακόμα, βάζω μόνο 100αρα, αν δοκιμάσω με απλή θα σας πω πάλι.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Γιωργος στις 23/04/2010 9:17 πμ.

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Δημήτρη καθώς τσεκάραμε σε μερικές στάσεις και η διαφορά μας ήταν στον υπολογισμό σε εμένα - 5 κμ εγώ βέβαια ήμουν τριπλός( εγώ και η γυναίκα μου)

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 29/06/2010 11:55 πμ.

πασα δολομιτων, και επαρχιακο δικτυο.

316 χλμ με ενα γεμισμα, η ενδειξη εγραφε οτι εχω αλλα 30 (δηλαδη 50 τουλαχιστον!!!) και στο επομενο γεμισμα πηρε 17.7 λιτρα.....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 29/06/2010 12:29 μμ.

Tigrisss"πασα δολομιτων, και επαρχιακο δικτυο.

316 χλμ με ενα γεμισμα, η ενδειξη εγραφε οτι εχω αλλα 30 (δηλαδη 50 τουλαχιστον!!!) και στο επομενο γεμισμα πηρε 17.7 λιτρα.....

"


Χωρητικότητα 20 λιτρα
Μη χρησιμοποιήσιμη ποσοτητα 1 λιτρο
Καταναλώση 6,5 λτ / 100 χλμ

Εχουμε:
20 -17,7 = 2,3 υπολοιπο οταν γεμισες

2,3 - 1 = 1,3.

Με καταναλωση 6,5 λτ/100, λυνουμε ως προς 1,3 => 20 χλμ σου έμεναν και όχι 50 τουλαχιστον
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 29/06/2010 1:04 μμ.

τι ειναι η αχρησιμοποιητη ποσοτητα??

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/06/2010 1:31 μμ.

Οχι αχρησιμοποίητη, μη χρησιμοποιήσημη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 29/06/2010 1:40 μμ.

Sprinter"Οχι αχρησιμοποίητη, μη χρησιμοποιήσημη."


Tωρα εσυ του απαντησες?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/06/2010 1:42 μμ.

Βεβαίως και του απάντησα. Ειναι σαφες ετσι οπως το είπα, μη τα θεμε κι ολα μασημένα..Αμ σκεφτεί λίγο θα καταλάβει και θα κάνει κι ελαφρά άσκηση του εγκεφάλου του.

Πακετάνιε αυτό που δε γνωρίζω ειναι αν τα 20 λίτρα ειναι μεικτά (όπως το θέτεις) ή 'καθαρά'. Γνωρίζεις μετά βεβαιότητος?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 29/06/2010 2:01 μμ.

Aris."
Sprinter"Οχι αχρησιμοποίητη, μη χρησιμοποιήσημη."


Tωρα εσυ του απαντησες? "


πληροφορίες δινουμε και ζηταμε εδω νομίζω, αλλωστε το ποστ του captain λεει αχρησιμοποιητη ποσοτητα. Δε καταλαβα δηλαδη προς τι η ειρωνεία και οι εξυπνάδες, και αναφερομαι στον Αρη και μόνο.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 29/06/2010 2:15 μμ.

Sprinter"Οχι αχρησιμοποίητη, μη χρησιμοποιήσημη."


Oρθόν, αυτό εννοούσα

Sprinter"Πακετάνιε αυτό που δε γνωρίζω ειναι αν τα 20 λίτρα ειναι μεικτά (όπως το θέτεις) ή 'καθαρά'. Γνωρίζεις μετά βεβαιότητος?"


Μετα μεγαλης βεβαιότητος, 20 λιτρα ειναι η μεικτή χωρητικότητα.

Tigrisss"τι ειναι η αχρησιμοποιητη ποσοτητα??
"


Η "αχρησιμοποίητη" ποσότητα ειναι το κομμάτι εκείνο χωρητικότητας του ντεποζίτου (sic) το οποίο παντα μενει μεσα, μια και το σωληνάκι δε ρουφάει απο τον πατο για να αποφυγει σκουπιδάκια κλπ.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."