ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 29/06/2010 2:30 μμ.

Tigrisss"πληροφορίες δινουμε και ζηταμε εδω νομίζω, αλλωστε το ποστ του captain λεει αχρησιμοποιητη ποσοτητα. Δε καταλαβα δηλαδη προς τι η ειρωνεία και οι εξυπνάδες, και αναφερομαι στον Αρη και μόνο."


Εκανες μια συγκεκριμενη και ευκολη ερωτηση και ο Sprinter προλαβε να σου απαντησει με "γριφο" και πηγα να "του την πω" καπως -για να σου δωσει μια απαντηση παρομοια με αυτην που εδωσε πριν λιγο ο καπετανιος- και εσυ μου τα χωνεις και απο πανω.
Ωραια.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/06/2010 2:35 μμ.

Aris."
Tigrisss"πληροφορίες δινουμε και ζηταμε εδω νομίζω, αλλωστε το ποστ του captain λεει αχρησιμοποιητη ποσοτητα. Δε καταλαβα δηλαδη προς τι η ειρωνεία και οι εξυπνάδες, και αναφερομαι στον Αρη και μόνο."


Εκανες μια συγκεκριμενη και ευκολη ερωτηση και ο Sprinter προλαβε να σου απαντησει με "γριφο" και πηγα να "του την πω" καπως -για να σου δωσει μια απαντηση παρομοια με αυτην που εδωσε πριν λιγο ο καπετανιος- και εσυ μου τα χωνεις και απο πανω.
Ωραια. "



Πρόσεξε μη τη μπαίνεις πολύ γιατι θα στραβοψω.... Γιατί είπε ο κπτ τίποτα άλλο από αυτό που είπε στην αρχή?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:44, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: bekris στις 29/06/2010 3:06 μμ.

Tigrisss"και μια τελευταία ενημέρωση......
χτες με ενα ντεποζιτο, φαληρο -μεγαρα, 5 20λεπτα- φαληρο, γύρισα με λαμπακι φυσικα και το μετρητη να γραφει 20....χιλιομετρα που μετρησα...220."


!!!!

Στην εθνική πρέπει να πήγαινες σούπερ χαλαρά ...

Γέμισμα αρχές Λ.καβάλας, πάω Μέγαρα μετά από 4 σέσια λαμπάκι ...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 29/06/2010 5:01 μμ.

Δεν ξερω στις ποσες στροφες εχει κοφτη το tiger αλλα το τριπλ αν το πας στα κοκκινα (11κ στροφες και πανω) καταπινει 20αρες... (L/100km)
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 29/06/2010 7:58 μμ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΙΓΡΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ 2 ΜΗΝΩΝ..ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 2000 ΧΙΛΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ ΜΕ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 270 ΧΙΛ.....ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΒΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 ΧΙΛ....ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ....ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΕΞΙΟΥ ΚΑΡΠΟΥ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.... ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΗΔΕΝΙΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ 12 ΧΙΛ ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΧΡΙ 4ΟΟΟ ΚΑΙ 120 ΧΙΛ ΤΟ ΠΟΛΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΙΛ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΑ.....ΟΤΑΝ ΦΟΥΛΑΡΙΣΑ ΠΗΡΕ ΜΕΣΑ 19.6 ΛΙΤΡΑ.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/06/2010 8:32 μμ.

Η σε έκλεψε ο βενζινάς η δε μας τα λέει καλά ο καπετάνιος.

Κι αν θέλεις ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, ακούμε (ακόμα).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: gpal στις 29/06/2010 8:35 μμ.

Γειά σας παίδες,


Βλέπω ότι μεσούσης της οικονομικής κρίσης το post για την κατανάλωση γνωρίζει μεγάλη επιτυχία.
Εγώ ως κάτοχος τίγρη 3 μηνών 3.500 χιλ. έχω κατανάλωση σε επαρχιακό δίκτυο 180 -200 χιλιόμετρα μέχρι να ανάψει ρεζέρβα. Τότε βάζω βενζίνα, πάντα απλή και συνήθως μου παίρνει γύρω στα 12-13 λίτρα.
Δεν ξέρω αν είδατε το μάνουαλ της μηχανής λέει να αποφεύγουμε να κατεβαίνει πολύ η στάθμη της βενζίνης στο ντεπόζιτο.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 29/06/2010 9:17 μμ.

Sprinter"Η σε έκλεψε ο βενζινάς η δε μας τα λέει καλά ο καπετάνιος.

Κι αν θέλεις ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, ακούμε (ακόμα)."

γιατι δεν τα λεω καλα και γιατι λες οτι με εκλεψε ο βενζινας?? και σορρυ για τα κεφαλαια αλλα δεν γνωριζα τι σημαινουν..

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 29/06/2010 9:33 μμ.

ΔΙΚΑΣΤΗΣ"γιατι δεν τα λεω καλα και γιατι λες οτι με εκλεψε ο βενζινας?? και σορρυ για τα κεφαλαια αλλα δεν γνωριζα τι σημαινουν.."



ΓΙατι υποτιθεται οτι 1 λιτρο ειναι μη χρησιμοποιησιμο και μιας που το ντεποζιτο του tiger ειναι χωρητικοτητας 20 λιτρων , δεν υφισταται να εχεις βαλει 19.6 λιτρα. Ή κανει λαθος ο Cpt.... "Η "αχρησιμοποίητη" ποσότητα ειναι το κομμάτι εκείνο χωρητικότητας του ντεποζίτου (sic) το οποίο παντα μενει μεσα, μια και το σωληνάκι δε ρουφάει απο τον πατο για να αποφυγει σκουπιδάκια κλπ." ή ο βενζινας σου, κλεβει , ή εσυ δεν θυμασε καλα καποια νουμερα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 29/06/2010 9:35 μμ.

Εγω παλι πονταρω σε μικρολαθος του καπτεν , μιας και μου ακουγεται πολυ το 1 ολοκληρο αχρησιμοποιητο λιτρο , ισως να ειναι 400mg .... Ι'm just sayin'...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 29/06/2010 9:45 μμ.

Aris."
ΔΙΚΑΣΤΗΣ"γιατι δεν τα λεω καλα και γιατι λες οτι με εκλεψε ο βενζινας?? και σορρυ για τα κεφαλαια αλλα δεν γνωριζα τι σημαινουν.."



ΓΙατι υποτιθεται οτι 1 λιτρο ειναι μη χρησιμοποιησιμο και μιας που το ντεποζιτο του tiger ειναι χωρητικοτητας 20 λιτρων , δεν υφισταται να εχεις βαλει 19.6 λιτρα. Ή κανει λαθος ο Cpt.... "Η "αχρησιμοποίητη" ποσότητα ειναι το κομμάτι εκείνο χωρητικότητας του ντεποζίτου (sic) το οποίο παντα μενει μεσα, μια και το σωληνάκι δε ρουφάει απο τον πατο για να αποφυγει σκουπιδάκια κλπ." ή ο βενζινας σου, κλεβει , ή εσυ δεν θυμασε καλα καποια νουμερα"


οκ....σημερα φουλαρα...θα το δοκιμασω παλι να δω ποσα θα κανω με μηδενισμενη και την ρεζερβα και θα επανελθω....φουλαρα στις 5.30 το πρωι μετα την δουλεια...δουλευα νυχτα οποτε ισως να ειδα λαθος...)) παντως τα χιλ μαζι με την ρεζερβα τοσα ειναι δεν κανω λαθος...απο 270+

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 29/06/2010 10:02 μμ.

Εγω 2 χρονια που εχω τον τιγρη αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης....τα εναπομειναντα χιλιομετρα που που σου δειχνει οταν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας αυτα ειναι και τα χιλιομετρα που σου μενουν να κανεις!!
Τωρα αν κινησαι μεσα στην πολη αυτα θα πεσουν γρηγορα και αν κινησαι σε πιο ανοιχτο δρομο θα πεσουν πιο αργα!!Οταν η ενδειξη φτασει στο 0 τοτε μετα βιας εχεις 10 χιλιομετρα μεσα στην πολη!!
Λογικα αυτο που λεει ο καπτεν εχει λογικη αλλα μην ξεχναμε οτι αν η μηχανη ειναι εν κινησει και στριβει και πεφτει σε λακουβες.ανηφορες,κατηφορες τοτε και αυτο λιτρο το σωλινακι θα το ρουφηξει.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 29/06/2010 10:11 μμ.

chris34"Εγω 2 χρονια που εχω τον τιγρη αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης....τα εναπομειναντα χιλιομετρα που που σου δειχνει οταν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας αυτα ειναι και τα χιλιομετρα που σου μενουν να κανεις!!
Τωρα αν κινησαι μεσα στην πολη αυτα θα πεσουν γρηγορα και αν κινησαι σε πιο ανοιχτο δρομο θα πεσουν πιο αργα!!Οταν η ενδειξη φτασει στο 0 τοτε μετα βιας εχεις 10 χιλιομετρα μεσα στην πολη!!
Λογικα αυτο που λεει ο καπτεν εχει λογικη αλλα μην ξεχναμε οτι αν η μηχανη ειναι εν κινησει και στριβει και πεφτει σε λακουβες.ανηφορες,κατηφορες τοτε και αυτο λιτρο το σωλινακι θα το ρουφηξει."


για τα παραπανω χιλ...αρχες συγγρου στην διασταυρωση προς καλλιθεα... μηδενιζω τα παντα ....η βενζινη στο 0..και ηρθα κερατσινι αμφιαλη αν ξερει κανεις απο πειραια....εκανα ακριβως 12.7 χιλ....δεν περασα τις 4000 στροφες την συγγρου και παραλιακη προς πειραια μεχρι 120 και απο εκει και μετα χαλαρα..δεν μπερδεψε πουθενα στο δρομο και δεν μου εδωσε σημαδια οτι τελειωσε....δεν ξερω αν ειχα αλλα 100 μετρα η αλλα 3 χιλ αλλα σιγουρα ειχε.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: chris34 στις 29/06/2010 10:24 μμ.

ΔΙΚΑΣΤΗΣ"
για τα παραπανω χιλ...αρχες συγγρου στην διασταυρωση προς καλλιθεα... μηδενιζω τα παντα ....η βενζινη στο 0..και ηρθα κερατσινι αμφιαλη αν ξερει κανεις απο πειραια....εκανα ακριβως 12.7 χιλ....δεν περασα τις 4000 στροφες την συγγρου και παραλιακη προς πειραια μεχρι 120 και απο εκει και μετα χαλαρα..δεν μπερδεψε πουθενα στο δρομο και δεν μου εδωσε σημαδια οτι τελειωσε....δεν ξερω αν ειχα αλλα 100 μετρα η αλλα 3 χιλ αλλα σιγουρα ειχε."


Οταν εβαλες βενζινη μετα στο βενζιναδικο ποσο πηρε μεσα;Γιγουρα πανω απο 19 λιτρα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 29/06/2010 10:30 μμ.

chris34"
ΔΙΚΑΣΤΗΣ"
για τα παραπανω χιλ...αρχες συγγρου στην διασταυρωση προς καλλιθεα... μηδενιζω τα παντα ....η βενζινη στο 0..και ηρθα κερατσινι αμφιαλη αν ξερει κανεις απο πειραια....εκανα ακριβως 12.7 χιλ....δεν περασα τις 4000 στροφες την συγγρου και παραλιακη προς πειραια μεχρι 120 και απο εκει και μετα χαλαρα..δεν μπερδεψε πουθενα στο δρομο και δεν μου εδωσε σημαδια οτι τελειωσε....δεν ξερω αν ειχα αλλα 100 μετρα η αλλα 3 χιλ αλλα σιγουρα ειχε."


Οταν εβαλες βενζινη μετα στο βενζιναδικο ποσο πηρε μεσα;Γιγουρα πανω απο 19 λιτρα!!!"


κοιτα εγω ξεκινησα με 19.6 οπως εγραψα και πριν αλλα με βαλατε στο τρυπακι μηπως αλλα ειδα αλλα γραφω στισ 5,30 το πρωι οποτε κραταω μια επιφυλαξη και θα το ξανακανω......δεν εχω να χασω τιποτα αλλα και λιτρο να κραταει 19 πρεπει να τα εβαλα.....τελος παντων θα δουμε