Αλλαγή μίζας

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: john doufexis στις 11/09/2014 11:28 πμ.

NAI
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 11/09/2014 1:25 μμ.

Φίλε Ecobill

Σε προηγούμενο post μου (Επισκευή του μοτέρ μίζας!), είχα αναφέρει πως η μίζα μπορεί να επισκευαστεί . Κάτι το οποίο έκανα στην δικιά μου Τiger800XC (παρότι η αντιπροσωπία με καλυψε με κανούρια μιζα και την 2η φορά που ουσιαστικά είμουν εκτός εγγύησης).

Εδώ πρέπει να πω πως μετά απο 7000+χλμ χρήσης, η επισκευασμένη μίζα άρχισε να ζορίζεται, ιδαίτερα όταν ο κινητήρας ήταν αρκετά ζεστός (καύσωνας Αυγούστου) και έπρεπε να σταματήσω και να ξεκινήσω μετά απο λιγα δευτερόλεπτα.

Οπότε, για να μην τα «παίξει» εντελός, αποφάσισα να τοποθετήσω την ολοκαίνουρια μίζα που είχα καβάτζα απο την εγγύηση.

Εδώ παρατήρησα πως στην καινούρια μίζα έχει διαφοροποιηθεί ο κωδικός ανταλλακτικού. Επίσεις, αυτή η ολοκαινούρια μίζα είναι είναι made in Thailand, ενώ ελλατωματική που είχα επισκευάσει, ήταν made in Japan.
(βλέπε συνημμένη φωτο – με κόκκινο βέλος η καινούρια μίζα)

Μετά την τοποθέτηση της καινούριας μίζας, παρατήρησα πως ο θόρυβος στην διάρκεια της λειτουργίας της άλλαξε σε πιο ήπια συχνότητα, πιο άμεση εκκίνηση και γενικά έγινε πιο «ηλεκτρικός» ο ήχος στο «μιζάρισμα» (σαν γιαπωνέζικο)!


Νομίζω πως επιτέλους η Triumph έδωσε λύση στο πρόβλημα! Το μέλλον θα δείξει την αξιοπιστία του συγκεκριμένου ανταλλακτικού!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: PTiger800 στις 11/09/2014 1:49 μμ.

voyager1970"Επίσης, αυτή η ολοκαινούρια μίζα είναι είναι made in Thailand, ενώ ελλατωματική που είχα επισκευάσει, ήταν made in Japan."


Ισχύει. Οι αρχικές μίζες που χρησιμοποιούσε το 800 ήταν Japan και οι νέες είναι Thailand. Και παρά το τι θα περίμενε κανείς οι καινούριες φαίνεται να βγαίνουν πιο σκυλιά.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Ecobill στις 11/09/2014 4:14 μμ.

@voyager1970

Είδομεν...

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: nfeel στις 11/09/2014 9:17 μμ.

Voyager είναι εξαιρετικά σημαντική η συμμετοχή σου αδερφέ.
Είσαι ψίρας και το ψάχνεις..

Μακάρι να έχουν βελτιώσει /αλλάξει τη μίζα στα καινούρια. Το μηχανάκι είναι πολεμικό εργαλείο στην κατηγορία του και το πρώτο που μαθαίνει ένας μελλοντικός ιδιοκτήτης είναι το πρόβλημα της μιζας. Είναι ψιλό let down..
Αν το έχει φτιάξει αφήνει πίσω όλο τον ανταγωνισμό στην κατηγορία του εύκολα!

Θα δούμε πως πάει κ με εμάς τους νέους και θα αναφέρουμε..

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 11/09/2014 11 μμ.

Φίλε nfeel,

Δυστηχώς τα χαρακτηριστικά στο ταμπελάκι της μίζας βρίσκονται στην κάτω πλευρά και είναι αδύνατον να τα δείς, παρά μόνο εάν το εξαρμόσεις εσύ (θες ώρες και πολύ προσοχή), ή ο μηχανικός σου (θα σου πάρει σίγουρα εργατικά).

Δεν ξέρω εάν με τον αριθμό πλαισίου μπορείς να βρείς κάτι μέσω αντιπροσωπίας (το θεωρώ απίθανο).
Υποθέτω πως το δικό σου σαν πιο πρόσφατης παραγωγής 2014 Special Edition (απο την φωτο του προφιλ σου), να του έχουν «φορέσει» τις τελευταιες εκδοσεις.

Οπως και να έχει το μέλλον θα σου δίξει τι μέλλει γενέσθαι!

Α! Περί ανάκλησης ξεχάστε το... ούτε να το σκέφτεστε.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: nfeel στις 11/09/2014 11:05 μμ.

Πριν το πάρω,είχα διαβάσει εδώ το θέμα με τη μίζα και νομίζω εσύ έγραφες κάπου πως ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι ίδιος.Το είχα θέσει αυτό στον τεχνικό και μου είπε πως ο κωδικός του ανταλλακτικού πράγματι είναι ίδιος,δεν αλλάζει επειδή αντιστοιχεί στη θέση τη συγκεκριμένη αλλά η μίζα αυτή κάθε αυτή έχει αλλάξει..

Έχω λίγη πίστη στους μηχανικούς βέβαια,μέχρι ο χρόνος να τους αποδείξει ειλικρινείς η ψεύτες.Όπως και να έχει θα το δούμε εν καιρό..

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 12/09/2014 12:53 πμ.

nfeel"Πριν το πάρω,είχα διαβάσει εδώ το θέμα με τη μίζα και νομίζω εσύ έγραφες κάπου πως ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι ίδιος.Το είχα θέσει αυτό στον τεχνικό και μου είπε πως ο κωδικός του ανταλλακτικού πράγματι είναι ίδιος,δεν αλλάζει επειδή αντιστοιχεί στη θέση τη συγκεκριμένη αλλά η μίζα αυτή κάθε αυτή έχει αλλάξει..

Έχω λίγη πίστη στους μηχανικούς βέβαια,μέχρι ο χρόνος να τους αποδείξει ειλικρινείς η ψεύτες.Όπως και να έχει θα το δούμε εν καιρό.."


Φίλε nfeel,
Σε εκείνο το post, αναφερώμουν πως ήταν ο ίδιος κωδικός του ανταλακτικού για την αρχική μίζα του εργοστασίου με την πρώτη που μου αντικατέστησαν στα πρώτα 16000χλμ.

Φέτος που χάλασε αυτή η μίζα της εγγύησης πάλι, μου την αντικατέστησαν. Ομως, ο κωδικός στο ταμπελάκι της καινούριας μίζας είναι διαφορετικός (δες προσεκτικά τα νούμερα στην φωτό με το κόκκινο βελάκι).

Ως αναφορά αυτό που σου είπε ο τεχνικός σου δεν ισχύει ακριβώς έτσι. Ο κωδικός του προιόντος μπορεί να αλλάζει κατά το δοκούν της εταιρίας/ εργοστασίου. Δηλαδή, μπορεί ο εκάστοτε μηχανικός να στήλει μια ζήτηση για το συγκεκριμένο αντ/κο και η αντιπροσωπεία να του στήλει το βελτιωμένο αντ/κο (που όμως θα έχει άλλο κωδικό).

Πληροφοριακά η μίζα βρίσκεται πίσω και κάτω απο το φιαλίδιο του αζώτου (στα XC) της πίσω ανάρτησης (δες σχετικές συνημένες φωτό).

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: nfeel στις 12/09/2014 1:04 πμ.

voyager1970"
nfeel"Πριν το πάρω,είχα διαβάσει εδώ το θέμα με τη μίζα και νομίζω εσύ έγραφες κάπου πως ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι ίδιος.Το είχα θέσει αυτό στον τεχνικό και μου είπε πως ο κωδικός του ανταλλακτικού πράγματι είναι ίδιος,δεν αλλάζει επειδή αντιστοιχεί στη θέση τη συγκεκριμένη αλλά η μίζα αυτή κάθε αυτή έχει αλλάξει..

Έχω λίγη πίστη στους μηχανικούς βέβαια,μέχρι ο χρόνος να τους αποδείξει ειλικρινείς η ψεύτες.Όπως και να έχει θα το δούμε εν καιρό.."



Ως αναφορά αυτό που σου είπε ο τεχνικός σου δεν ισχύει ακριβώς έτσι. Ο κωδικός του προιόντος μπορεί να αλλάζει κατά το δοκούν της εταιρίας/ εργοστασίου. Δηλαδή, μπορεί ο εκάστοτε μηχανικός να στήλει μια ζήτηση για το συγκεκριμένο αντ/κο και η αντιπροσωπεία να του στήλει το βελτιωμένο αντ/κο (που όμως θα έχει άλλο κωδικό).

Πληροφοριακά η μίζα βρίσκεται πίσω και κάτω απο το φιαλίδιο του αζώτου (στα XC) της πίσω ανάρτησης (δες σχετικές συνημένες φωτό)."


Τι να πω για τους τεχνικούς (και επίσημος έτσι!)...άλλο πράγμα οι άνθρωποι...
Φαντάσου τι σαβούρα έτρωγε κάποιος που ήταν στην απέξω όταν δεν υπήρχε internet..

Θα πάω να δω το πρωί voyager που θα έχει καλλύτερο φωτισμό κ αν μπορέσω θα βγάλω φωτό.

edit: Δέν άντεξα και πήγα με φακούς να ελέγξω τώρα..κατάφερα να δω τα δύο τελευταία ψηφία ...τελείωνε σε 42!!!
Άρα είναι η καινούρια μίζα ε?

/happyface

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 12/09/2014 11:58 πμ.

Φίλε nfeel

Σωστά, ο κωδικός της καινούριας μίζας είναι 428000-5542.
Άρα φοράς την καινούρια!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: vassilis79 στις 08/10/2014 12:43 μμ.

Αν είσαι εκτός εγγύησης , παίζει να σου αλλάξουν την μίζα δωρεάν;
Ψάχνομαι για να κάνω αγορά, και με έχει προβληματίσει λίγο το ζήτημα με την μίζα .
Κόστος αλλαγής , γνωρίζουμε ;

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 08/10/2014 10:26 μμ.

vassilis79"Αν είσαι εκτός εγγύησης , παίζει να σου αλλάξουν την μίζα δωρεάν;
Ψάχνομαι για να κάνω αγορά, και με έχει προβληματίσει λίγο το ζήτημα με την μίζα .
Κόστος αλλαγής , γνωρίζουμε ;"


Φίλε vassilis79,

Προφανώς αναφέρεσαι για μεταχειρισμένο Τιγράκο εκτός εγγύησης. Για την υποθετική περίπτωση που περιγράφεις, δεν μπορώ να σου πω κάτι στα σίγουρα.

Οι περιπτώσεις αλλαγής μίζας από την αντιπροσωπεία που έχουμε αναφέρει σε αυτήν την συζήτηση, ισχύουν για ιδιοκτήτες που στην περίοδο της εγγύησης παρουσιάστικε το πρόβλημα αυτο. Αντικαταστήθηκε, και αργότερα μετά απο 1-χρόνο περίπου, που ήταν εκτός εγγύησης, τους κάλυψαν και πάλι.

Η συμβουλή μου είναι να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία (ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε) και να σου πουν την θέση τους.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Ecobill στις 15/11/2014 8:39 μμ.

Μετά από 2 μήνες αλλάχθηκε σήμερα η μίζα παρότι είχε εγκριθεί από την πρώτη στιγμή.
Η καθυστέριση οφείλονταν στο γεγονός ότι δεν υπήρχε απόθεμα!!

@voyager1970 είχες απόλυτο δίκιο.
Ο θόρυβος της νέας μίζας είναι όντως διαφορετικός από την παλιά..

Η μαμά εταιρία αποφάσισε να αλλάζει τις μίζες που έχουν πρόβλημα ανεξαρτήτως εγγύησης ή όχι.
Πολύ καλή κίνηση..
Ενα βήμα πριν την επίσημη ανάκληση δλδ.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 15/11/2014 11:15 μμ.

Φίλε Ecobill,

Είναι πολύ ευχάριστο αυτό, γιατί τουλάχιστον δείχνει μια σωστή στάση της αντιπροσωπείας και κατ επέκταση της Triumph.
Βέβαια μετά απο 4-χρόνια δεν πιστεύω πως θα γίνει καμία ανάκληση. Τουλάχιστον "αθόρυβα" κάνανε την σωστή κίνηση!
Ας ελπίσουμε να είναι και η τελευταία φορά που την αλλάζουμε!

Εσύ έχεις Tiger800 ή 800XC;;

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Ecobill στις 16/11/2014 7:44 μμ.

voyager1970"Φίλε Ecobill,

Είναι πολύ ευχάριστο αυτό, γιατί τουλάχιστον δείχνει μια σωστή στάση της αντιπροσωπείας και κατ επέκταση της Triumph.
Βέβαια μετά απο 4-χρόνια δεν πιστεύω πως θα γίνει καμία ανάκληση. Τουλάχιστον "αθόρυβα" κάνανε την σωστή κίνηση!
Ας ελπίσουμε να είναι και η τελευταία φορά που την αλλάζουμε!

Εσύ έχεις Tiger800 ή 800XC;;"


Ανάκληση???

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις??

Το 800αρακι το απλό..με ΑBS..