τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα %$πίστονα ....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 19/12/2010 10:13 μμ.

για να το διασκεδάσω λιγάκι....


το έφτιαξε φίλος με το επόμενό μου μηχανάκι πιθανώς..( FJR1300 ) για να με πειράξει.....άντε να δούμε μήπως δούμε φώς αυτή την εβδομάδα....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: johnygalan στις 20/12/2010 9:43 μμ.

Αστα αυτά κολλητέ αφού το γουστάρεις τρελά το τιγράκι
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 20/12/2010 11:05 μμ.

www.motorcycledaily.com/2010/12/kawasak ... r-engines/



..................no comment..................

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 20/12/2010 11:10 μμ.

johnygalan"Αστα αυτά κολλητέ αφού το γουστάρεις τρελά το τιγράκι "



exeis dikio file alla................... sorry gia ta greeklish alla kolise to pc mou............


vrika ayto, alla den mporo na to exigiso akoma.....molis katalavo perissotera tha epaneltho.........

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 21/12/2010 3:07 μμ.


ήρθαν και τα βουτυροπιστονάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αύριο, μεθαύριο το παραλαμβάνω, και ψάχνω για προορισμό χριστουγεννιάτικο.......

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 21/12/2010 3:21 μμ.

vagtyrp"
johnygalan"Αστα αυτά κολλητέ αφού το γουστάρεις τρελά το τιγράκι "



exeis dikio file alla................... sorry gia ta greeklish alla kolise to pc mou............


vrika ayto, alla den mporo na to exigiso akoma.....molis katalavo perissotera tha epaneltho........."



Στη μέση υποτίθεται πως είναι 'σφυρήλατο' πιστόνι και δεξιά χυτό μαμίσια. Υποτίθεται πως είναι από 1050 φαντάζομαι. Γενικώς αμα διαβάσεις στο νετ υποτίθεται πως καποια μοντέλλα 1050 (speed?) φοράν (φορούσαν?) σφυρήλατα, ενώ τα Ταιγκερ φοράνε (?) χυτά (ή τουλάχιστον κάποια απ' αυτά). Μπερδεμένες πληροφορίες.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει και με ποιά μοντέλλα και αν το ίδιο παίζει με ολα τα 'μοντέλα' ενός μοντέλου ή όχι. Κάνας μηχανικός να μας φωτίσει?

Αν θυμάμαι καλά στον 955 το Daytona φορούσε σφυρήλατα και τα άλλα (Sprint ST, Tiger) χυτά. Στον 1050 δεν ξέρω τι έχει παίξει.

Για τους διαβαστερούς εδώ το μάθημα http://www.motorcycleproject.com/motorc ... stons.html
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 21/12/2010 3:40 μμ.

BTW Ρε Βαγγο μας τα 'χεις κάνει μπαλόνια με τα πιστόνια σου. 45 σελίδες θρεντ έλεος. Εσπασε το μοτέρ, δε αντέχει το μοτέρ, ωχουουουου. Πιστόνια είναι δεν είναι στροφαλομπιέλες. Που να 'χες και δίχρονο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 21/12/2010 3:46 μμ.

το έψαξα λίγο παραπάνω και νομίζω το μεσαίο είναι το σφυρυλατό, ενώ το αριστερό είναι αυτό που έχει βάλει ο τύπος στο ξένο φόρουμ.
έγραψε ότι το σφυρυλατό είναι πιο ανθεκτικό, αλλά και πιό ακριβό, και θεωρεί ότι, αν δεν λειτουργείς τη μηχανή σου στα όρια, όπως αυτός, δεν αξίζει το κόπο

My solution to my Tiger, and getting it to what I wanted from it was to drop the engine and destroy it, replacing it with a new SprintST motor. The suspension was modified to suit my riding (and my weight), I changed various other little things to suit me.... Now eventually I am a happy Tiger owner.

ou would replace it with a 1050 Speed triple motor! That is the only one with Forged pistons.

I have seen both Tiger and ST Sprint motors with cast or forged pistons. Plus the Sprint motor is not black.

Liners are all the same across the board, cast or forged use the same liners regardless of the part number and are all steel.

Only the 955i Daytona motor from 97/01 and 02/04 has nikasil liners and forged pistons.

The 02/04 Daytona pistons are the same as the 1050, rings and liners must be used together as you can’t mix and match rings from a steel liner and a nikasil bore etc.
Daytona nikasil liners can be used but require a lift ring to fix the deck height of the long stroke 1050 motor.

The bomb shell news!

Cast pistons are also lower in compression than the forged piston.
Replacing the cast pistons would also give you some a very high pumping compression due to the mild cams at low rpm. That would need to be addressed as detonation has its own problems.

I’m amazed no one as mentioned the difference between the two pistons before now, all the more reason to have a dedicated motor section as you have this sort of post all over the forum! 232

Well to be honest, my problems with my Tiger disappeared the day I hung the SprintST motor in that frame.


"When a component is cast, molten metal is poured into a mold. The resulting component is then machined to provide the final finish and possibly machine holes etc.

When a component is forged, it is formed by plastic deformation of the metal (usually at high temperatures). The resulting component is then machined to finish.
In mass production, closed die forging is used in which the metal is placed in a closed mold and shaped using high pressures.

A forged component will be much stronger than a cast component. The only time that you would want to use forged pistons or crankshafts is when you are really trying to get the maximum out of a motor. Unless you are building a very high performance motor, the expense of forged components is not worth it."
.........αυτές είναι μερικές από τις απαντήσεις στο http://www.tiger1050.com σχετικά με το θέμα των πιστονιών....υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα αλλά παίρνετε μια ιδέα.....σε αυτό ποθ έχω καταλήξει είναι το σφυρυλατό πιστόνι....που σύμφωνα με τους ξένους υπάρχει στα triple και όχι στα tiger....αν κατάλαβα καλά...και το πιστόνι του racecomp είναι custom....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 21/12/2010 3:50 μμ.

Sprinter"BTW Ρε Βαγγο μας τα 'χεις κάνει μπαλόνια με τα πιστόνια σου. 45 σελίδες θρεντ έλεος. Εσπασε το μοτέρ, δε αντέχει το μοτέρ, ωχουουουου. Πιστόνια είναι δεν είναι στροφαλομπιέλες. Που να 'χες και δίχρονο."



νίκο, έχω το δικαίωμα να γράφω για το πρόβλημά μου. αν δεν σου αρέσει μην μου απαντάς, αν και το άρθρο που έβαλες θα με βοηθήσει να καταλάβω τι εστί πιστόνια κλπ........άμα σπάσει το δικό σου ( που φυσικά το απεύχομαι ) μην γράψεις τίποτα, αφού δεν τρέχει και τίποτα για σένα.

..πάντα χωρίς παρεξήγηση έτσι;

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 21/12/2010 3:52 μμ.

vagtyrp"το έψαξα λίγο παραπάνω και νομίζω το μεσαίο είναι το σφυρυλατό, ενώ το αριστερό είναι αυτό που έχει βάλει ο τύπος στο ξένο φόρουμ.
έγραψε ότι το σφυρυλατό είναι πιο ανθεκτικό, αλλά και πιό ακριβό, και θεωρεί ότι, αν δεν λειτουργείς τη μηχανή σου στα όρια, όπως αυτός, δεν αξίζει το κόπο

"


Εγω δε σουπα πως το μεσαίο ειναι το σφυρήλατο? Για τα υπόλοιπα γιαυτο σουβαλα το λινκ για να μην αρχίσουμε εδώ τις παπαριές για το ποιό ειναι καλύτερο (hint: εξαρταται από την εφαρμογή και την κατασκευή. Τα χυτά πάντως ειναι πολύ ακριβότερα σε μη μαζική παραγωγή. Τα σφυρήλατα ειναι συνήθως βαρύτερα και btw η μέση ταχύτητα πιστονιού στον 1050 είναι αρκετά υψηλή για μηχανάκι παραγωγής non-racing).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 21/12/2010 3:55 μμ.

vagtyrp"
Sprinter"BTW Ρε Βαγγο μας τα 'χεις κάνει μπαλόνια με τα πιστόνια σου. 45 σελίδες θρεντ έλεος. Εσπασε το μοτέρ, δε αντέχει το μοτέρ, ωχουουουου. Πιστόνια είναι δεν είναι στροφαλομπιέλες. Που να 'χες και δίχρονο."



νίκο, έχω το δικαίωμα να γράφω για το πρόβλημά μου. αν δεν σου αρέσει μην μου απαντάς, αν και το άρθρο που έβαλες θα με βοηθήσει να καταλάβω τι εστί πιστόνια κλπ........άμα σπάσει το δικό σου ( που φυσικά το απεύχομαι ) μην γράψεις τίποτα, αφού δεν τρέχει και τίποτα για σένα.

..πάντα χωρίς παρεξήγηση έτσι; "


Βάγο χωρίς παρεξήγηση αλλά 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΘΡΕΝΤ για τα πιστονάκια σου? Ξαναέλεος.. Και κάθε φορά που πάει το θέμα λίγο πιο κάτω επανέρχεσαι με κάτι μπάς και χαθεί από τα current afairs. Δικαίωμά σου ειναι αλλα και δικό μου να σχολιάζω. Ευχαριστώ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 21/12/2010 3:59 μμ.

Επιτελους!!Αντε με το καλο να το παραλαβεις και με το καλο να το ΞΑΝΑστρωσεις σαν καινουργιο που θα ειναι!!
Ποτε θα παμε για ατα με τα μοτορια?Εγω θα ειμαι προς Βυτινα μερια Σκ και βδομαδα after.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 21/12/2010 4:03 μμ.

κανένα πρόβλημα νίκο, εννοείται πως είναι δικαίωμά σου.ο λόγος που το συνεχίζω είναι καθαρά ενημερωτικός, όχι για το πότε θα είναι έτοιμο το δικό μου, αλλά για το τί κάνουν οι ξένοι ανα το κόσμο για το θέμα αυτό, κάτι που στο δικό μας φόρουμ, με εξαίρεση εσένα και κάποιους ακόμα, οι υπόλοιποι ( όπως και γώ ) έχουν μεσάνυχτα. δεν είναι κακό αυτό νομίζω...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 21/12/2010 4:04 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Επιτελους!!Αντε με το καλο να το παραλαβεις και με το καλο να το ΞΑΝΑστρωσεις σαν καινουργιο που θα ειναι!!
Ποτε θα παμε για ατα με τα μοτορια?Εγω θα ειμαι προς Βυτινα μερια Σκ και βδομαδα after. "



με γαργαλάς κουφαλίτσα......θα κανονιστεί....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 21/12/2010 4:12 μμ.

vagtyrp"

I have seen both Tiger and ST Sprint motors with cast or forged pistons."


Εγω το μόνο που κρατάω από αυτόν που κάνεις quote (καλό θα ήταν να βάζεις κάνα λινκ) είναι αυτό. Που συνάδει με την μπερδεμένη κατάσταση που είπα παραπάνω και με τη θεωρία των παρτίδων. Τα υπόλοιπα είναι ήξεις - αφίξεις και ελαφρώς αρες μάρες. BTW αυτός από όσο κατάλαβα έπαιζε με το μοτέρ του δεν τό 'χε στοκ.

Επίσης μια και το ψάχνεις, το ουσιαστικό δε το λές. Τι ήταν τα πιστόνια που χάλασαν και τι είναι τα καινούργια ,χυτά ή σφυρήλατα?. Και είναι το ίδιο ή άλλο part number? Αυτά πρέπει να βρείς αν θέλεις να βοηθήσεις μπας και βγεί λίγη άκρη. Τα άλλα είναι μπερδεμέντος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε