τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα %$πίστονα ....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 08/12/2010 6:10 μμ.

Παντως απ οτι ειδα και στα πιστονια του Βαγγελη, τα οποια παρεπιπτοντως ηταν και τα τρια σπασμενα, η ζημια δεν συμβαινει απο την μια μερα στην αλλη.

Τα πιστονια κανουν σιγα σιγα ραγισμα που προχωραει και καποια στιγμη σπαει και αφηνει τα λαδια να περασουν στον θαλαμο καυσης. Τα ελατηρια ειναι στην θεση τους ομως και τα κομματια που εχουν σπασει, τα κραταει το χιτωνιο, οποτε μπορει να μην χασει παντα και ιδιαιτερη συμπιεση το μηχανακι. Σιγουρα θα εχει διαφορα ομως....

Νομιζω το μονο σιγουρο τεστ ειναι να τσεκαρει κανεις ειναι απο τις αναθυμιασεις λαδιου...αν καπνιζει το σωληνακι...υπαρχει προβλημα....

για περισσοτερα απευθυνθείτε στο πλησιεστερο συνεργειο...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 08/12/2010 6:33 μμ.

Native" στα πιστονια του Βαγγελη, τα οποια παρεπιπτοντως ηταν και τα τρια σπασμενα"


Τυχερός ήταν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 08/12/2010 6:57 μμ.

Να ρωτήσω και γω o άμοιρος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
Τώρα που όντως λύθηκε το μοτέρ και φάνηκε το πρόβλημα πως θα γίνει ή επισκευή?Αλλαγή των τριων πιστονιών με καινούργια και τέλος? Δεν θα αλλαχθεί ολόκληρος o κορμός του μοτερ με καινούργια όλα ζυγισμένα έτοιμα από το εργοστάσιο?(κορμός καινούργιος, στρόφαλος, μπιέλες, πιστόνια κομπλέ)
Γιατί ποιος μου λέει εμένα (η μάλλον του ιδιοκτήτη) ότι δεν έχει ήδη γίνει ζημιά στα χιτώνια και στα μέταλλα των μπιελων και θα ξαναβγεί η ζημιά ξανά?
Εδώ θα ήθελα απάντηση από κάποιον που δουλεύει σε συνεργείο, ποια είναι η πολιτική του μηχανικού?

Επειδή σε αυτοκίνητο μου έχει συμβεί ράγισμα πιστονιου με αποτέλεσμα την καύση λαδιού και ρετάρισμα και αλλάχθηκαν τα πάντα στην εγγύηση όπως περιέγραψα παραπάνω κομπλέ, όπως ήρθαν από το εργοστάσιο.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 08/12/2010 7:14 μμ.

Δεν εχει μπλοκ κυλινδρων ο 1050, αποσπωμενα χιτωνια έχει. Αυτα αλλάζονται μαζι με κομπλε σετ πιστονια - ελατηρια. Η μπίελες τι να πάθουν? Δεν δεχονται παραπανω δυναμη απο κατι, ισα ισα λίγοτερη μην σου πω γιατι πεφτει η συμπιεση....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 08/12/2010 7:36 μμ.

Ακριβώς αυτο το κομμάτι σπαέι στα πιστόνια...

Αυτο το πιστόνι δεν είναι απο 1050, απλα παράδειγμα δινω...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 08/12/2010 10:34 μμ.

από ότι ενημερώθηκα και τα τρια ήταν σπασμένα ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΞΑΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.......ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΣΤΑ 50000ΧΛΜ ΣΕ ΜΕΝΑ......ΑΡΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΟΥΤΕ ΣΚΟΥΤΕΡ ΝΑ ΗΤΑΝ

αντε, αν δεν πήγαινα θεσ/κη με σταθερα 170-180, να άντεχαν λιγο παραπάνω ή να το καταλάβαινα λίγο αργότερα....προφανώς η triumph δεν μπορεί να το διορθώσει ή αδιαφορεί ( όπως ενημερώθηκα από τα ξένα φορουμ στους περισσότερους έχουν σπάσει, τουλάχιστον το ένα πιστόνι, από μία εώς τέσσερις φορές, με μέγιστα χλμ καταγεγραμένα στα 150000, και κανένας στους δεν έβγαλε άκρη με την εταιρία).οπότε περιμένω στα επόμενα 50000 να ξανασπάσουν....νευριάζω και μόνο στην ιδέα....φυσικά θα απευθυνθώ στους άγγλους και στην ηλιοφίλ, να εκφράσω το παράπονό μου και φυσικά θα ζητήσω νέα εγγύηση για τη συγκεκριμένη ζημιά και από τους δύο....ίσως να απευθυνθω και στα μοτο-περιοδικά, μπας και από κει μάθω τίποτα, καθώς και στην ΜΟΤΕΚ, και βλέπουμε.....

παρεπιπτόντως...δύο χιλιομετροφάγοι φιλοι μου προσφάτως πήγαν τα γιαπωνεζάκια τους για μεγάλο σέρβις με 130000χλμ ο καθένας και αλλάξαν λαδάκια μόνο....


αυτά για την ώρα...πάω να πιώ κανα αγγλικό τσαγάκι να ηρεμήσω

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: jimmakos1050 στις 08/12/2010 11:38 μμ.

Καλο κουραγιο Βαγγελη και μακαρι να βγαλεις γρηγορα ακρη και να το παρεις συντομα στα χερια σου.Να κανεις τις ενεργειες αυτες με ΜΟΤΕΚ και γενικοτερα πρεπει να κανουμε κατι ωστε να παρουμε μια επισημη θεση της Τ για το θεμα αυτο.Ειναι απαραδεκτο για μηχανακι 13000 να παραδιδει πνευμα σε 20-30-40000 χλμ.Και αντε το επισκευασες μετα τι παιζει απο εγγυηση?Το παιρνεις και κανεις το σταυρο σου?Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα και υποβαθμιζουν τη μηχανη γενικοτερα.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: jimmakos1050 στις 08/12/2010 11:44 μμ.

Cpt. Haddock"
jimmakos1050"Ναι οκ το παω και ειναι ενταξει και μετα απο 20000χλμ (6 μηνες μετα την εγγυηση,βαλε οτι θες)το βγαζει.Μετα???
Γι αυτο το λογο λεω οτι ειναι ξενερωμα.Δεν νομιζω οτι αγορασε κανεις την μηχανη αυτη για 40000 χλμ και μετα να παρει πιστονια στο χερι."


Ρε φιλε, απλα σου λεω οτι οσο ειναι στην εγγυηση πηγαινε έλεγξέ το για να μειώσεις τις πιθανότητες, αλλωστε σε όλες σχεδον τις περιπτώσεις το πρόβλημα εμφανίζεται σχετικα νωρίς.

Τωρα εαν θες να την αφησεις να ληξει και μετα να πληρώνεις, δικό σου θεμα "

Φιλε μου δεν νομιζω να καταλαβες τι θελω να πω.Δεν ειπα να μην το κοιταξω αλλα βλεπεις οτι υπαρχουν και περιπτωσεις που το βγαζουν το προβλημα αργοτερα και οχι στα 10-20000 χλμ.Δεν υπαρχει καποιο οριο στα χλμ που να λες οτι απο κει και περα ειμαι οκ.Το κακο ειναι οτι υπαρχει προβλημα και να κανουμε κατι ολοι μηπως ακουστουμε καλυτερα.Αυτο λεω τιποτα παραπανω ,τι να λεμε δηλαδη?
Οτι η Τ ειναι η γ@μιστεροτερη εταιρεια και ολα ειναι καλα!ΟΚ τωρα?

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Tigrisss στις 09/12/2010 12:57 μμ.

εγω παντως εχοντας αλλαξει 3 πιστονοχιτωνια (τα 2 ειχαν σπασει) δε νιωθω και τοσο σιγουρος οτι δε θα τη ξαναπατησω.....
απο οτι ξερω εχει αλλαξει ο προμηθευτης, δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει παθει δευτερη φορα....εδω τουλαχιστον...ο θεος βοηθος

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 09/12/2010 6:02 μμ.

πήγα σήμερα από το συνεργείο και τα είδα....σπαμένα και ραγισμένα σε πολλά σημεία...ποιός ξέρει πόσο καιρό ήταν έτσι.....το σκ θα γράψω ένα περιποιημένο γράμμα στην αγγλία περιγράφοντας τα πάντα, και φυσικά θα ζητήσω εγγράφως νέα εγγύηση για το συγκεκριμένα κομμάτια. πέρασα και από το μαγαζί που το πήρα, και μου είπαν πως και οι άγγλοι που ήταν προσφάτως εδώ, στα πλαίσια των αλλαγών με τις κάθετες μονάδες τους, είπαν πως το γνωρίζουν το πρόβλημα για μοντέλα παραγωγής μέχρι και του 08, και δεν είπαν τίποτα για μετά. πάντως ο dealer μου, μου είπε ότι έχουν αντικατασταθεί πιστόνια και εκτός εγγύησης, χωρίς να πληρώσει τίποτα ο πελάτης. μακάρι να είναι αλήθεια αυτό....


ξέχασα να αναφέρω ότι ήδη εγκρίθηκε η εγγύησή μου και για τα 3 πιστόνια-χιτώνια-ελατήρια και τώρα περιμένω παράδοση...αν υπάρχουν στοκ, θα τα έχω δευτέρα, αλλιώς.........................................ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: patapios στις 09/12/2010 7:36 μμ.

Μηπως εβγαλες καμια φωτο απο τα γαμωπιστονα... τι σου λέω τωρα ε???

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: johnygalan στις 09/12/2010 8:44 μμ.

Υπάρχουν σφυρίλατα πιστόνια για το tiger
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 09/12/2010 10:30 μμ.

patapios"Μηπως εβγαλες καμια φωτο απο τα γαμωπιστονα... τι σου λέω τωρα ε???"


όχι φίλε μου, αλλά άμα θες θα βγάλω, ή πέρνα από τον κόντη να τα δείς από κοντά τα έχει πρώτη θέση!

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 16/12/2010 3:04 μμ.

νεότερα από το μέτωπο....τα χιτώνια, φλάντζες κλπ, έχουν ήδη φτάσει και περιμένω τί άλλο; τα γαμοπίστονα!!!!!!!!!!!!!!

ο μαστροσάκης είπε ότι εντός των ημερών και ΟΧΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ...ΜΗΝΩΝ , περιμένει και τα πιστόνια.....
νέα αλυσίδα αγοράστηκε, καινούργια τακάκια επίσης, νέα ντιζα συμπλέκτη, και καδένα περιμένουν.....και να μη ξεχάσω..τέρμα το mobil 1.....πήρα castrol racing 10/40 full synthetic....το 4λιτρο 45 ευρώ..........


άντε να το πάρω στα χέρια μου...έχω πάθει συμφόρηση, που και καρέκλες να ρίχνει ή -10 να έχει θα πάω βόλτα κατευθείαν!!!!!!!!!!

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 16/12/2010 5:38 μμ.

Τα καλα πιστονια αργουν να ερθουν Βαγγελη !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..