Triumph Tiger 1050 Βλάβες

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/01/2011 3:42 μμ.

Συμφωνώ με τους 3 προλαλήσαντες.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: vagtyrp στις 05/01/2011 8:29 μμ.

συμφωνώ και γώ μαζί σας!!εγώ παίδες έστειλα το γραμματάκι στην αγγλία,( μίλησα και με τη μοτεκ) με πολλές λεπτομέρειες μέσα και μόλις έχω απάντηση θα σας ενημερώσω.....το ότι η triumph δεν παίρνει μια θέση έστω και αν πει ότι φταίμε εμείς που χαλάει, χρεώνεται στα αρνητικά και μόνο αυτή θα χάσει....οι δυσαρεστημένοι μπορούμε απλά να διαλέξουμε άλλης προέλευσης μηχανή όταν η τσέπη μας θα το επιτρέπει..........

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: mario στις 05/01/2011 9:38 μμ.

1050 TIGER 2008
18.000 xlm. χωρις προβλημα, ετσι απλα....

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: aimiliosbmw στις 05/01/2011 11:15 μμ.

στη σύντομη συμβίωση με το τιγράκι μου 1/2009 μέχρι που μου την έκλεψαν 11/11/2010 με 9,800 khm μόνο τα καλά έχω να θυμάμαι στο διάστημα αυτό(βολτιτσες υποδειγματικές, εθνική με πολλά, δικαβαλο με ανέσεις καναπέ, στη πόλη κυρία κι εύκολη, στις πλατειές πασαρέλα και στις πίστες ντρόπιασε πολλά κι ας ήταν εκτός έδρας).Θορυβώδες σασμάν και μια μικρή διαρροή σ ένα σωληνάκι νερού αυτό με τη κόλλα στο μπλοκ μόνο. Κατά τ άλλα λαδάκια δεν έκαιγε καθόλου και πάντα η αγωνία με τα πιστόνια του μ έτρωγε βέβαια. Με το χέρι στη καρδιά σας λέω ότι χίλιες φορές να έσπαγε και να τα έβαζα απ τη τσέπη μου παρά μ αυτό που με βρήκε....περνανε απο δίπλα μου και πετάγομαι λες και μόνο εγώ είχα TIGER, αυτός ο ήχος δε περιγράφετε. Να σται καλά να τα χαίρεστε γιατί στο τέλος θα δείτε ότι μόνο οι καλές στιγμές μένουν και θα τις σκέπτεστε με νοσταλγία όπως κι εγώ!!!Και αν θα ξανά πάρω...πείτε με κολλημένο, άλλοι θα πουν γλίτωσες πάμε για άλλα, εγώ τους λέω...πάλι το ίδιο θα αγόραζα και πιστέψτε με ξέρω τι αγόρασα με τα καλά και τα κακά του. Ίσως να μιλώ εν βρασμώ ψυχής που δε το ευχαριστήθηκα αλλά το μόνο που βλέπω κάνοντας ερευνά αγοράς ξανά επειδή το θέλησαν άλλοι για μένα...δε βρίσκω πιο όμορφο, με τα γκαζάκια του, χαραχτήρα και τιμή στη κατηγορία του. Αν αλλάξω κατηγορία σίγουρα υπάρχουν πιο πολλές επιλογές και ο καιρός θα δείξει.
Έως τότε κάνω υπομονή κι αν δεν είναι ξανά επιλογή μου...σίγουρα έχει μείνει βαθειά χαραγμένα στη καρδιά μου

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tigerchios στις 06/01/2011 6:17 μμ.

Μακαρι να τα βρειτε οσοι δεν προλαβατε να τα χαρειτε...!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: torpedo στις 07/01/2011 11:17 πμ.

aimiliosbmw"στη σύντομη συμβίωση με το τιγράκι μου 1/2009 μέχρι που μου την έκλεψαν 11/11/2010 με 9,800 khm μόνο τα καλά έχω να θυμάμαι στο διάστημα αυτό(βολτιτσες υποδειγματικές, εθνική με πολλά, δικαβαλο με ανέσεις καναπέ, στη πόλη κυρία κι εύκολη, στις πλατειές πασαρέλα και στις πίστες ντρόπιασε πολλά κι ας ήταν εκτός έδρας).Θορυβώδες σασμάν και μια μικρή διαρροή σ ένα σωληνάκι νερού αυτό με τη κόλλα στο μπλοκ μόνο. Κατά τ άλλα λαδάκια δεν έκαιγε καθόλου και πάντα η αγωνία με τα πιστόνια του μ έτρωγε βέβαια. Με το χέρι στη καρδιά σας λέω ότι χίλιες φορές να έσπαγε και να τα έβαζα απ τη τσέπη μου παρά μ αυτό που με βρήκε....περνανε απο δίπλα μου και πετάγομαι λες και μόνο εγώ είχα TIGER, αυτός ο ήχος δε περιγράφετε. Να σται καλά να τα χαίρεστε γιατί στο τέλος θα δείτε ότι μόνο οι καλές στιγμές μένουν και θα τις σκέπτεστε με νοσταλγία όπως κι εγώ!!!Και αν θα ξανά πάρω...πείτε με κολλημένο, άλλοι θα πουν γλίτωσες πάμε για άλλα, εγώ τους λέω...πάλι το ίδιο θα αγόραζα και πιστέψτε με ξέρω τι αγόρασα με τα καλά και τα κακά του. Ίσως να μιλώ εν βρασμώ ψυχής που δε το ευχαριστήθηκα αλλά το μόνο που βλέπω κάνοντας ερευνά αγοράς ξανά επειδή το θέλησαν άλλοι για μένα...δε βρίσκω πιο όμορφο, με τα γκαζάκια του, χαραχτήρα και τιμή στη κατηγορία του. Αν αλλάξω κατηγορία σίγουρα υπάρχουν πιο πολλές επιλογές και ο καιρός θα δείξει.
Έως τότε κάνω υπομονή κι αν δεν είναι ξανά επιλογή μου...σίγουρα έχει μείνει βαθειά χαραγμένα στη καρδιά μου "

αϊ να χαθείς... με συγκίνησες πρωινιάτικο!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: giannis andreou στις 10/01/2011 12:50 μμ.

Εχω Τ 1050 SE,2oς 2009,με 32000km.Κανενα απολυτως προβλημα. Φτηνω τον κορφο μου!!! Παντως οπως κ να χει,το γουσταρω πολυ αυτο το μηχανακι!Βρηκα αυτο που εψαχνα παντα.
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: george cc στις 29/04/2011 9:19 μμ.

Καλησπέρα παιδιά!Μου παρουσίασε πρόβλημα με την εκκίνηση το Tiger 1050.Οταν ξεκιναω συμπλεκτάροντας πέφτουν οι στροφές του κινητήρα και σβήνει οταν τον αφήσω.Πρέπει να δώσω περισσότερο γκάζι απο το συνηθισμένο για να μην σβήσει,αλλά και εκεί το νοιώθω ότι πέφτουν οι στροφές του κινητήρα.Αυτό παρατηρείται στο φάσμα των 1000-3500στροφών του κινητήρα.Είναι αρκετά ενοχλητικό,γιατί εμφανίζομαι σαν κουλός στα φανάρια που σβήνει, αλλά και επικύνδινο(μην με καρφώσει καποιος που κοιμάται απο πίσω μου).Κάποτε παλιότερα είχα διαβάσει ότι και σε κάποιους άλλους είχε παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα. Μπορείτε να μου πείτε πως το λύσατε;(προφανως ο μαστορας στο συνεργείο), καθώς και το κόστος;

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Sprinter στις 29/04/2011 9:31 μμ.

Να πας να σου κοιτάξουν την ρύθμιση του ρελαντί, του TPS και των πεταλούδων. 99.9% δεν είναι τίποτα άλλο. Συνηθισμένο θέμα, λύνεται μια και καλή αν είναι σοβαρός ο μηχανικός και μπορεί να ακολουθλησει τις οδηγίες του shop manual.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: madbiker στις 29/04/2011 11:40 μμ.

ρε παιδια εχω ενα προβληματακι με τον τιγρη μου.τον πηρα τον προηγουμενο μηνα.εχω κανει τα πρωτα 1000 χλμ.ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΡαΒΑΕΙ ΛΙΓΟ ΔΕΞΙΑ.δεν ειναι ιδεα μου.το τσεκαρισα και σημερα που ανεβαινα αθηνα που το πλακωνα λιγο στις στροφες. το θεμα ειναι οτι μολις ξεκιναω που ακοματο μηχανακι ειναι κρυο, τα λαστιχα εννοω, συμπεριφερεται νορμαλ, μετα απο λιγο αρχιζει να τραβαει.ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ] ΑΠΟΤΟΜΑ ΦΡΕΝΟ ΟΛΑ ΝΟΡΜΑΛ,
υποψιν εχω τα μαμισια λαστιχα πανω.
ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ?ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΡΕ ΓΜΤ...
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 30/04/2011 12:01 πμ.

Δεν τραβαει στην ευθεια αλλα τραβαει οταν στριβεις ??

Τι ακριβως εννοεις ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: madbiker στις 30/04/2011 1:42 πμ.

οδηγωντας σε ευθεια νιωθω το τιμονι να εχει μια ελαφρια στροφη προσ τα δεξια.δηλ και το τιμονιι φαινεται με το ματι ελαχιστα οτι δεν ειναι ειναι ακριβωσ ευθεια.
τεσπα θα παω ετσι κι αλλιωσ για το σερβις των 1000χλμ οποτε θα τσεκαριστει τι ακριβως παιζει...με ψιλοανησυχει παντως
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: denthnpalevw στις 30/04/2011 9:51 πμ.

ειναι πολυ απλο το θεμα και μην αγχωνεσαι...
απλα τα καβαλετα εχουν πατησει λιγο στραβα. δεν τραβαει, απλα το τιμονι καθεται ελαχιστα δεξια απο οτι καταλαβα.
Για να σιγουρευτεις δες το τιμονι σε σχεση με την τιμονοπλακα. οτι δεν καθεται ισια.........
Αν πας σε ενα μηχανικο στο στρωνει σε 5 δευτερολεπτα. δεν θα λυθουν καν.
μπορεις και μονος σου αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν σου παει η καρδια να το κανεις.....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 30/04/2011 11:38 πμ.

Αλλο τραβαει η μηχανη κι αλλο δεν ειναι ισια το τιμονι ..

Τεσπα μην αγχωνεσαι .. δεν ειναι τπτ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: madbiker στις 30/04/2011 4:07 μμ.

παιδες οντως ολο το θεμα αφορα το τιμονι.πηγα σημερα το πρωι για να κανονισω το πρωτο σερβις.θα το παω την τριτη.οσον αφορα τιμη θα γραψω στο αλλο ποστ για το σερβις.ειπα του παιδιου να το κανει μια βολτα χωρις να του πω κατι ιδιαιτερο να προσεξει.πραγματι μολις γυρισε μου επισημανε κ αυτος για το τιμονι...απο τριτη μου ειπε που θα κανουμε το σερβις θα μου το ρυθμισει και το τιμονι.ολα κομπλε φανταζομαι....
[size=150:19cvyl53] its better to burn out, than to fade away