Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: galileos στις 15/05/2013 10:37 πμ.

georgevizegos"
batinaki"Αν αφήνεις απότομα το γκάζι δεν κάνεις καλό στρώσιμο....
Μήπως δεν είχε φίλτρο την ώρα που πήγες και για αυτό σου είπε να κάνεις μερικά χιλιόμετρα πρώτα?"


Πηγαινα για να βαλω φιλτρο 'προγραμμα 'εξατμηση κ με ξεκιναει απο εξατμηση κ οταν την εβαλε μ λεει φυγε...σε 500χιλιομετρα ξανα ελα για τα υπολοιπα!!"


Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 15/05/2013 12:16 μμ.

Native"Φυσικά αυτο είναι παντελώς άκυρο!

Καταρχήν, ολα αυτα δεν ισχυουν σε κάμια περίπτωση και δεν θα σχολιάσω τον λόγο. Αν μπούμε ομως στην παράλογη αυτη σκέψη και πάλι λάθος είναι, διότι το μαμα πρόγραμμα ειναι πιο φτωχο σε βενζίνες που σημαίνει οτι κάνει πιο θερμή καύση και ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία και ο κινητήρας (θάλαμος καυσης) και τα καυσαέρια. Οποτε αντε και να ισχυει η λογική του, θα επρεπε να κάνει ακριβώς το ανάποδο απο αυτο που λεεί! Να βάλει δηλάδη το πρόγραμμα με το πιο πλουσιο μίγμα. Να συνεχίσω?"


αδερφουλη επισης μ ειπαν οτι εισαι ειδικως σε προγραμματα...σε λιγες μερες θα το παω για φιλτρο κ προγραμμα..εχεις να μ προτεινεις τι νακανω??τι προγραμμα να βαλω κ αμα μπορω να κανω αυτη την ΄΄απατεωνια΄΄ με το φιλτροκουτι....

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: Native στις 15/05/2013 1:08 μμ.

Εξάτμιση? Φίλτρο? Τι έχεις - θα βάλεις? Το snorkel καλύτερα να ανοιξεις την δευτερη τρύπα και λίγο την κεντρική αν βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο τύπου γάζας (Κ&Ν, DNA). Μπορεις να το βγάλεις άφοβα τελειως αν βάλεις φιλτρο pipercross που ειναι σφουγγάρι και δεν έχει ανάγκη. Μάλιστα με φιλτρο pipercross επιβάλλεται να το βγάλεις διοτι στο συγκεκριμένο φίλτρο, το σφουγγάρι εκτείνεται προς τα κάτω και οχι προς τα πάνω οπως στο μαμα και στα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα αν αφήσεις το snorkel το μηχανάκι να μην αναπνέει καθόλου και να σου τραβάει ολες τις αναθυμιάσεις του λαδιού μεσα στο φιλτροκούτι...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 15/05/2013 1:33 μμ.

Native"Εξάτμιση? Φίλτρο? Τι έχεις - θα βάλεις? Το snorkel καλύτερα να ανοιξεις την δευτερη τρύπα και λίγο την κεντρική αν βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο τύπου γάζας (Κ&Ν, DNA). Μπορεις να το βγάλεις άφοβα τελειως αν βάλεις φιλτρο pipercross που ειναι σφουγγάρι και δεν έχει ανάγκη. Μάλιστα με φιλτρο pipercross επιβάλλεται να το βγάλεις διοτι στο συγκεκριμένο φίλτρο, το σφουγγάρι εκτείνεται προς τα κάτω και οχι προς τα πάνω οπως στο μαμα και στα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα αν αφήσεις το snorkel το μηχανάκι να μην αναπνέει καθόλου και να σου τραβάει ολες τις αναθυμιάσεις του λαδιού μεσα στο φιλτροκούτι..."


Κινεζικαααααα!!!!!!!ειμαι καινουριος στο χωρο αδερφε κ τα ακουω κινεζικα!!αχχαχαχαχαχαχα
εχω ηδη πανω mia remus powercone και μου ειπε το φιλτρο που θα μ βαλει θα ειναι της K&N ...τωρα το φιλτρο pipercross δε ξερω τι ειναι..μηπως ειναι αυτο το μανιταρι που λεμε ??
οσο για προγραμμα θελω τα φωτα σου/σας γιατι δεν θα μ αρεσε να βλεπω 2 μηχανακια με φιλτρο προγραμμα εξατμηση να μου σκασει ο αλλος 5 μηχανακια στη 3η!!!οχι οτι ειμαι κοντρακιας...αλλα πληρωσα 600 ρικα ρε γαμωτο..ευχαριστω για το χρονο σου.

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: nafpaktios στις 15/05/2013 2:57 μμ.

georgevizegos"
Native"Εξάτμιση? Φίλτρο? Τι έχεις - θα βάλεις? Το snorkel καλύτερα να ανοιξεις την δευτερη τρύπα και λίγο την κεντρική αν βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο τύπου γάζας (Κ&Ν, DNA). Μπορεις να το βγάλεις άφοβα τελειως αν βάλεις φιλτρο pipercross που ειναι σφουγγάρι και δεν έχει ανάγκη. Μάλιστα με φιλτρο pipercross επιβάλλεται να το βγάλεις διοτι στο συγκεκριμένο φίλτρο, το σφουγγάρι εκτείνεται προς τα κάτω και οχι προς τα πάνω οπως στο μαμα και στα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα αν αφήσεις το snorkel το μηχανάκι να μην αναπνέει καθόλου και να σου τραβάει ολες τις αναθυμιάσεις του λαδιού μεσα στο φιλτροκούτι..."


Κινεζικαααααα!!!!!!!ειμαι καινουριος στο χωρο αδερφε κ τα ακουω κινεζικα!!αχχαχαχαχαχαχα
εχω ηδη πανω mia remus powercone και μου ειπε το φιλτρο που θα μ βαλει θα ειναι της K&N ...τωρα το φιλτρο pipercross δε ξερω τι ειναι..μηπως ειναι αυτο το μανιταρι που λεμε ??
οσο για προγραμμα θελω τα φωτα σου/σας γιατι δεν θα μ αρεσε να βλεπω 2 μηχανακια με φιλτρο προγραμμα εξατμηση να μου σκασει ο αλλος 5 μηχανακια στη 3η!!!οχι οτι ειμαι κοντρακιας...αλλα πληρωσα 600 ρικα ρε γαμωτο..ευχαριστω για το χρονο σου."

Αδερφε καλυτερα βαλε pipercross και πιο φτηνο ειναι και καλυτερη κατακρατηση σκονης κανει πιστευω εγω αυτο φοραγα!Τωρα για προγραμμα μπορει να σε διαφωτησει ο Native σχετικα με τον κωδικο.Εμενα μου ειχε βαλει λαθος προγραμμα ο συγκεκριμενος με αποτελεσμα να σκαει πολυ το μηχανακιΤο snorkel ειναι ενας 'πνηχτης' μπροστα απο το φιλτροκουτι το οποιο αφαιρειτε ευκολα και δινει παραπανω αερα και θελει βγαλσιμο!
If it works don't fix it!!!

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 15/05/2013 4:36 μμ.

[quote="nafpaktios":9jdxufny]
georgevizegos"
Native"Εξάτμιση? Φίλτρο? Τι έχεις - θα βάλεις? Το snorkel καλύτερα να ανοιξεις την δευτερη τρύπα και λίγο την κεντρική αν βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο τύπου γάζας (Κ&Ν, DNA). Μπορεις να το βγάλεις άφοβα τελειως αν βάλεις φιλτρο pipercross που ειναι σφουγγάρι και δεν έχει ανάγκη. Μάλιστα με φιλτρο pipercross επιβάλλεται να το βγάλεις διοτι στο συγκεκριμένο φίλτρο, το σφουγγάρι εκτείνεται προς τα κάτω και οχι προς τα πάνω οπως στο μαμα και στα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα αν αφήσεις το snorkel το μηχανάκι να μην αναπνέει καθόλου και να σου τραβάει ολες τις αναθυμιάσεις του λαδιού μεσα στο φιλτροκούτι..."


Κινεζικαααααα!!!!!!!ειμαι καινουριος στο χωρο αδερφε κ τα ακουω κινεζικα!!αχχαχαχαχαχαχα
εχω ηδη πανω mia remus powercone και μου ειπε το φιλτρο που θα μ βαλει θα ειναι της K&N ...τωρα το φιλτρο pipercross δε ξερω τι ειναι..μηπως ειναι αυτο το μανιταρι που λεμε ??
οσο για προγραμμα θελω τα φωτα σου/σας γιατι δεν θα μ αρεσε να βλεπω 2 μηχανακια με φιλτρο προγραμμα εξατμηση να μου σκασει ο αλλος 5 μηχανακια στη 3η!!!οχι οτι ειμαι κοντρακιας...αλλα πληρωσα 600 ρικα ρε γαμωτο..ευχαριστω για το χρονο σου."

Αδερφε καλυτερα βαλε pipercross και πιο φτηνο ειναι και καλυτερη κατακρατηση σκονης κανει πιστευω εγω αυτο φοραγα!Τωρα για προγραμμα μπορει να σε διαφωτησει ο Native σχετικα με τον κωδικο.Εμενα μου ειχε βαλει λαθος προγραμμα ο συγκεκριμενος με αποτελεσμα να σκαει πολυ το μηχανακιΤο snorkel ειναι ενας 'πνηχτης' μπροστα απο το φιλτροκουτι το οποιο αφαιρειτε ευκολα και δινει παραπανω αερα και θελει βγαλσιμο![/quote:9jdxufny]


to pipercross τι ακριβως ειναι??μανiταρι σα να λεμε???οπως στα τουρματα αυτοκινητα??

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: Native στις 16/05/2013 9:59 πμ.

Το pipercross είναι φιλτρο αερα σαν τα αλλα μονο που ειναι απο σφουγγάρι σαν υλικό. Ειναι πιο φτήνο (νομίζω για το tiger έχει 40€). Ειναι μεν περισσοτερο restrictive που λέμε απο τα άλλα του εμπορίου αλλα φιλτραρει καλύτερα και δουλευει αρκετα καλά στο tiger χωρίς το snorkel. Πρόγραμμα όποιο και να βάλεις καλα θα πηγαινει το μηχανάκι σου, Μικροδιαφορές έχουνε, αρκει να έιναι η σειρά με τα 95 οκτάνια
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: dimchrist στις 16/05/2013 10:14 πμ.

Το έχουμε πει επανειλημμένα. Το "σφουγγάρι του pipercross είναι απαράδεκτο. Μετά από αρκετά χλμ αρχίζει και μαδάει! Όλα αυτά φυσικά τα ρουφάει το μοτέρ... Αν βγάλεις βέβαια το σφουγγαράκι δεν έχεις θέμα.
Δίνεις κάτι παραπάνω για MRW, K&N, BMC και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Triple Way

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: Native στις 16/05/2013 11:32 πμ.

Εμενα δεν είχε μαδήσει, μετα απο 2 χρόνια. Αν οταν το καθαρίζεις μετα δεν βάζεις λιγο λαδάκι που θέλει, θα ξεραθεί και τοτε δεν ξέρω ίσως να μαδήσει. Εγω πάντως δεν είχα θέμα. Τωρα περι ορέξεως...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 16/05/2013 1:03 μμ.

Native"Το pipercross είναι φιλτρο αερα σαν τα αλλα μονο που ειναι απο σφουγγάρι σαν υλικό. Ειναι πιο φτήνο (νομίζω για το tiger έχει 40€). Ειναι μεν περισσοτερο restrictive που λέμε απο τα άλλα του εμπορίου αλλα φιλτραρει καλύτερα και δουλευει αρκετα καλά στο tiger χωρίς το snorkel. Πρόγραμμα όποιο και να βάλεις καλα θα πηγαινει το μηχανάκι σου, Μικροδιαφορές έχουνε, αρκει να έιναι η σειρά με τα 95 οκτάνια"


εγω βαζω 100 οκτανια βασικα παντα...απο shell - bp κτλ..δε χρειαζεται αλλο προγραμμα εε???

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: billis 1050 στις 16/05/2013 2:25 μμ.

georgevizegos"
Native"Το pipercross είναι φιλτρο αερα σαν τα αλλα μονο που ειναι απο σφουγγάρι σαν υλικό. Ειναι πιο φτήνο (νομίζω για το tiger έχει 40€). Ειναι μεν περισσοτερο restrictive που λέμε απο τα άλλα του εμπορίου αλλα φιλτραρει καλύτερα και δουλευει αρκετα καλά στο tiger χωρίς το snorkel. Πρόγραμμα όποιο και να βάλεις καλα θα πηγαινει το μηχανάκι σου, Μικροδιαφορές έχουνε, αρκει να έιναι η σειρά με τα 95 οκτάνια"


εγω βαζω 100 οκτανια βασικα παντα...απο shell - bp κτλ..δε χρειαζεται αλλο προγραμμα εε???"




Ο native εννοούσε οτι το πρόγραμμα που έχεις πρέπει να ειναι για 95 Ron...Έχεις ρεμους ΚΝ βγάλε το σνορκελ και πες του να σου βάλει το 20549..Μια χαρα θα είσαι...Κατοσταρα συνέχισε να βάζεις καλο κανεις κακο δεν κανεις...

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 20/06/2013 10:15 πμ.

καλημερα στους συμφορουμητες!!!!
Τελικα ολα πηγαν πολυ καλα στο Πειραια μπορω να πω με το θεμα tunning.
Πηγα εκανα το σερβις των 10.000χλμ κ ηταν πανω απο το μηχανακι μ μιση ωρα κ το ρυθμιζε,ως αποτελεσμα το μηχανακι μετα τις 7000rpm να το κραταω ζορικα για να μην απογειωθει..
Ολα πολυ καλα πηγαν κ το αποτελεσμα που πηρα μεσα στα πλαισια της εγγυησης ειναι παραπανω απο το κανονικο.
ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας κ το χρονο σας!

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: patapios στις 20/06/2013 10:21 πμ.

Tελος καλο ολα καλα λοιπον

Μονο κρατησου γερα μετα τις 7.000rpm μην απογειωθεις γιατι εκει στον Πειραια εχει και πολλους γλαρους που κανουν ωραια σουπα

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: georgevizegos στις 26/06/2013 10:18 πμ.

patapios"Tελος καλο ολα καλα λοιπον

Μονο κρατησου γερα μετα τις 7.000rpm μην απογειωθεις γιατι εκει στον Πειραια εχει και πολλους γλαρους που κανουν ωραια σουπα "


εγινε!!!

Re: Χαρτογραφηση ECU tiger 1050..αποριες..  

  Από: PTiger800 στις 26/06/2013 11:11 πμ.

georgevizegos"Τελικα ολα πηγαν πολυ καλα στο Πειραια μπορω να πω με το θεμα tunning. "


Σωστός ο παίχτης.
Να λέγονται τα στραβά, να λέγονται και τα ίσια του καθενός, να ξέρουμε και 'μεις τι μας γίνεται.
Να χαίρεσαι το μοτόρι αδερφέ.
...metal under tension, begging you to touch and go...