ΣΒΗΣΙΜΟ

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Aris. στις 06/07/2010 11:59 πμ.

Συγνωμη αλλα το παραπανω κειμενο σου, δεν ειναι καθολου γενικο . Ειναι -απολυτως- συγκεκριμενο. Ισως να θελες να 'ταν γενικο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Sprinter στις 06/07/2010 μεσημέρι

Συγκεκριμένη είναι η εγκεφαλική βλάβη που κουβαλάς απλώς δεν έχει γίνει διάγνωση αν είναι εκ γενετής ή το 'παθες από σούζα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: Aris. στις 06/07/2010 12:08 μμ.

Τα ιδια πραγματα λεμε . Γιατι "μαλωνουμε" ?
Οκ , μιλας γενικα για συγκεκριμενο προβλημα. Νοιωθεις καλυτερα?































Edit: να μαντεψω... η απαντηση θα ειναι μονολεκτικη
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: LevelOne στις 06/07/2010 12:21 μμ.

PAGANIAS"καλημερα φιλ/α.οχι δεν με χρεωσεσ δεν εγραψα κατι τετοιο.
εισαστε το πρωτο συνεργειο που ασχοληθηκε χωρισ να δωθει οριστικη λυση.
την πρωτη φορα μου ειχεσ πει κλασικο προβλημα με τισ πεταλουδεσ.
κλασικο αλλα 3 φορεσ χρειαστηκε να το ρυθμισησ το μηχανακι οπου στην δευτερη φορα κρατησε
7 8 οοοοχιλοαδεσ χιλιομετρα και μετα παλι τα ιδια.
εκει αναγκαστικα να κοιταξω και αλλου ..
ειναι προβλημα που δεν λυθηκε απο εσασ στα πλαισια τησ εγκυησησ αλλα ουτε και απο
τον 2υτερο μαστορα τουλαχιστον ακομα...
οποτε καλο θα ηταν πριν απαντασ κλασικο προβλημα να εχεισ ετοιμη και την λυση.
ευχαριστω.... "

Οταν εχεις δωσει λυση στα 97 απο τα 100 μηχανακια τοτε νομιζω οτι μπορεις να θεωρεις πως εχεις την λυση.
Εξαλου το μηχανακι σου πρεπει να ειναι απο τα πρωτα που ρυθμισαμε και ακομα πειραματιζομασταν μη εχοντας καποια λυση απο το εργοστασιο.

PAGANIAS"προ φιλιπα..πισω απο το παγανιασ γραφει ο τηεοδορ για να σου θυμησω την λυση που δεν εδωσε ποτε το
συνεργειο σου στο σβησιμο του 1050...
οχι βεβαια οτι και ο αλλοσ εδωσε ακομα ..το θεμα ειναι οτο το προβλημα παρουσιαστηκε στα πλαισια τησ 2χρονησ και δεν λυθηκε..τωρα εχουν περασει 3 χρονια οποτε καταλαβεινεισ οτι για κατι που επρεπε να δωσεισ
οριστικη λυση εγω θα πρεπει να πληρωσω γαι να ησηχασω.. "

Αν και δε καταλαβα ποιος ακριβως εισαι,ρωτα το mixalakis να σου πει αν πληρωσε οταν σαν εσχατη λυση του αλλαξαμε ολη τη πεταλουδιερα εκτος εγγυησης

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 1:35 μμ.

ειμαι ο θοδωρησ με το λευκο 1050.ειχα ερθει τοσεσ φορεσ στα πλαισια τησ εγκυησησ που σιγουρα με θυμασαι.
ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ..
ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ..
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΩ ΣΤΑ 20000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΟΝΙΑ
ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ ΛΥΣΗ.ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΒΓΑΖΕΙ 170 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ 250
ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΡΩΙ?
ΤΕΛΙΚΑ ΛΥΣΗ ΕΔΩΣΕ Η ΗΛΙΟΦΙΗΛ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ
ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΤΙ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ..ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ..
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΣΤΑ 97 ΑΠΟ ΤΑ 100 ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΧΙ..

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 1:41 μμ.

αναγκαστηκα να παω και σε αλλο συνεργειο γιατι οταν πασ καπου 4 φορεσ και στο πειραζουν
και η λυση δεν ειναι οριστικη θα κανεισ και αλλου προσπαθεια.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: doohan στις 06/07/2010 7:32 μμ.

Φιλε Θοδωρη και γω ειχα ενα θεματακι με τις πεταλουδες!Πηγα στον Φιλλιπο και μου το ρυθμησε!Δεν εμεινα ικανοποιημενος γιατι μετα απο λιγο μου το ξαναεκανε και ετσι ξαναπηγα...εγινε μια δευτερη προσπαθεια απο τα παιδια και απο τοτε ολα οκ!Μην εισαι τοσο καθετος ως προς την προσπαθεια καποιου να σε εξυπηρετησει!Σκεψου μονο ποσοι περνανε καθε μερα απο εκει...πιστευεις οτι θελει να χαλασει το ονομα του συνεργειου ο Φιλλιπος και ο καθε Φιλλιπος για μια ρυθμηση πεταλουδας η κατι παρομοιο!Θελεις μηπως να σου πω το τι εκαναν τα παιδια στην δικη μου περιπτωση με το μπροστινο?Η μηπως να σου πω καλυτερα πριν παω εκει τι μου ελεγε η Ηλιοφιλ η ο τυπος στον πειραια η στον αλιμο η στην βουλιαγμενης?Πιστευω οτι εχεις ενα θεματακι με το συγκεκριμενο συνεργειο!Γνωμη μου ειναι αν δεν εισαι ικανοποιημενος να μην ξαναπας εκει...Αλλωστε οσες φορες μπηκες στο Φορουμ το μονο που εγραφες(μονο στο box)ηταν να τα χωνεις για το συγκεκριμενο συνεργειο!Τυχαιο?Δεν νομιζω! Οπως και να εχει θα χαρω να σε γνωρισω σε μια απο τις συναντησεις που θα γινουν στο μελλον και να τα πουμε καλυτερα απο κοντα!
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: LevelOne στις 06/07/2010 9:10 μμ.

Εγω το μονο και τελευταιο προμα που θα πω σε αυτο το thread ειναι οτι μερικοι ανθρωποι,οσο και να προσπαθησεις,δεν ικανοποιουνται με τιποτα.

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 9:36 μμ.

καλησπερα δεν εχω σκοπο να κραξω τον κοντη
απλα ανεφερα οτι 2 σοβαρα προβληματα που αντιμετωπισα δεν καταφερα να βρω λυση απο εκει.
πωσ να το κανουμε αφου ετσι εγινε..
και για να κλεισω το θεμα η προσπαθεια μετραει αλλα επισησ μετραει και
το οτιεχω πληρωσει τα λεφτα που πληρωσα και εκτοσ απο την προσπαθεια θελω λυση
σε οποιον μαστορα παω ειτε λεγεται σακησ ειτε μακησ..

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 9:39 μμ.

PAGANIAS"καλησπερα δεν εχω σκοπο να κραξω τον κοντη
απλα ανεφερα οτι 2 σοβαρα προβληματα που αντιμετωπισα δεν καταφερα να βρω λυση απο εκει.
πωσ να το κανουμε αφου ετσι εγινε..
και για να κλεισω το θεμα η προσπαθεια μετραει αλλα επισησ μετραει και
το οτιεχω πληρωσει τα λεφτα που πληρωσα και εκτοσ απο την προσπαθεια θελω λυση
σε οποιον μαστορα παω ειτε λεγεται σακησ ειτε μακησ..
"
καλησπερα δεν εχω σκοπο να κραξω τον κοντη
απλα ανεφερα οτι 2 σοβαρα προβληματα που αντιμετωπισα δεν καταφερα να βρω λυση απο εκει.
πωσ να το κανουμε αφου ετσι εγινε..
και για να κλεισω το θεμα η προσπαθεια μετραει αλλα επισησ μετραει και
το οτιεχω πληρωσει τα λεφτα που πληρωσα και εκτοσ απο την προσπαθεια θελω λυση
σε οποιον μαστορα παω ειτε λεγεται σακησ ειτε μακησ..
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ...
ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ..

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: johnygalan στις 06/07/2010 10:08 μμ.

PAGANIAS" η προσπαθεια μετραει αλλα επισησ μετραει και
το οτιεχω πληρωσει τα λεφτα που πληρωσα και εκτοσ απο την προσπαθεια θελω λυση
σε οποιον μαστορα παω ειτε λεγεται σακησ ειτε μακησ..
"

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: doohan στις 06/07/2010 10:16 μμ.

ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙΣΣΣ?Δοξα το θεο παρα την ηλικια μου ακομα καλα ακουω και βλεπω!Τι να πω...αν εισαι τοσο μα τοσο απογοητευμενος με την επιλογη σου τοτε πουλησε το να παρεις τα λεφτα σου πισω!Απλα τα πραγματα....αν δεν σου βγαινει η επιλογη σου(ομολογω πως δεν σου βγηκε )τοτε επελεξε κατι ποιο αξιοπιστο πχ TDM ας πουμε
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: PAGANIAS στις 06/07/2010 11:33 μμ.

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ.ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ 1050
ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ..
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΑΡΤΝΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΞΙΜΟ?
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΤΜ ΠΑΡΤΩ ΕΣΥ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.
ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.......

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: doohan στις 06/07/2010 11:37 μμ.

ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!Μπορεις να πεις την αποψη σου αλλα μην φωναζεις!!

Υ.Γ.Γιατι δλδ τι εχει το tdm?
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: ΣΒΗΣΙΜΟ  

  Από: mixalakis στις 07/07/2010 1 πμ.

Καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση του Pagania και θεωρώ ότι, στο συγκεκριμένο ζήτημα, λανθασμένη στάση έχει η αντιπροσωπεία και όχι ο κάθε μηχανικός.

Και εγώ πλήρωσα πολλά χρήματα για να αγοράσω τη μηχανή και όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα ήθελα να λυθεί άμεσα και οριστικά, χωρίς φυσικά να πληρώσω τίποτα. Δεν γνωρίζω να υπήρχε συγκεκριμένη οδηγία από το εργοστάσιο ή την αντιπροσωπεία και ο Σάκης κάθε φορά έλεγε ότι ψάχνουν να βρουν πως θα το λύσουν.
Κάθε φορά ρυθμιζόταν το πρόβλημα και εμφανιζόταν πάλι μετά από 6.000- 7.000χλμ. Φυσικά ποτέ δεν πλήρωσα τίποτα για αυτές τις ρυθμίσεις ούτε για την αλλαγή της πεταλουδιέρας και ας είχε λήξει η εγγύησή μου.
Έχω κάνει και γράμμα διαμαρτυρίας στην Ελιοφίλ για το πρόβλημα και η απάντηση ήταν φέρτε το σε εμάς να σας λύσουμε το πρόβλημα.

Πολύ απλά έπρεπε η λύση να είχε δοθεί κεντρικά (εργοστάσιο και μετά Ελιοφίλ) και να τελείωνε η ιστορία ακόμα και αν είχε τελειώσει η εγγύηση. Το λέω αυτό γιατί επειδή το πρόβλημα επανεμφανιζόταν μετά από αρκετά χιλιόμετρα, είναι πιθανό να έβγαιναν από την εγγύηση αρκετοί κάτοχοι. Τώρα στηριζόμαστε στην καλή διάθεση συγκεκριμένων μηχανικών για να μην αρχίσουμε να βρίζουμε.

Υ.Γ. Όσο για τα περί αξιοπιστία των yamaha, επειδή είχα fazer, υπήρχε περίπου το ίδιο πρόβλημα με το TPS και με τα ρουλεμάν του τιμονιού, που δεν λυνόταν οριστικά.