προβλημα με μπαταρια

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: begenius στις 15/12/2011 1:40 πμ.

...κατι κανουν σωστα οι γιαπωνεζοι με τα ηλεκτρικα .
ενω με ενα κawa 750 που ειχα στα 3σιμιση χρονια δεν ειχα προβλημα
με το Τhruxton +datatool <κρατησε> 1μισυ χρονο και μετα ....αρχισαν τα οργανα....(τα γκονκς της Τriumph χτυπωντας τα νευρα μου) οταν διαπιστωσα ποσο λαθος σχεδιαστικο ηταν η αφαιρεση απο το thruxton της αθανατης ΜΑΝΙΒΕΛΑΣ!!!!!!!
Τι μπαταριες και κουραφεξαλα...η BSA του 37 που ειχα και η vespa η 200αρα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν εμενα απο μπαταρια γιατι πολυ απλα ...ποτε..ΔΕΝ ΕΙΧΑ
Σοβαρα τωρα ειναι δυνατον εν ετη 2011 να σπρωχνω τη μηχανη πρωινιατικα με την τσιμπλα στο ματι,και να μετακομισω στο λυκαβυτο!!! για να εχω κατηφορα το πρωι?ΕΛΕΟΣ
Τελικα μετα απο 3σιμιση χρονια αποφασισα να αλαξω με μια ιδια ytx12bs YUASA πληρωνοντας ενα ωραιο πρωινο του Οκτωβριου 60 εβραιους τανγκα -τανγκα
Εν τω μεταξυ για να εχω μιζα την Δευτερα το πρωι αγορασα φορτιστη απο το Praktiker 30 εβρο μαρκαs einhell,και φορτιζα ανα τακτα διαστηματα (οποτε την ακουγα να ξεψυχαει στη μιζα)
νομιζω οτι το προβλημα οφειλεται στον οριακο ανορθωτη ο οποιος ενω πρεπει να δειχνει 14.5 v τον εχω μετρησει 13.5 v ,Yπαρχει λυση -αντικατασταση του ανορθωτη με καλυτερο τυπο λυνει οριστικα το προβλημα .Γυρω στα 100 ευρω κοστιζει +μεταφορικα.
αλλιως....2η μπαταρια και μονιμα στη φορτιση ,και αλαγη καθε Κυριακη
(D)rive (S)low-(D)ie (O)ld
Viva la Revolution!
1.1983.B.S.A M20 (1937)
2.1989.Piaggio Vespa PX200
3.2004.Kawasvaki Z750
4.2007.Triumph Bonneville Thruxton CV

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: PAGANIAS στις 15/12/2011 2 μμ.

FIΛΟ ΤΙ 3/5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ..ΕΔΩ ΣΟΥ ΛΕΜΕ 7ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑ 4/5 ΧΡΟΝΙΑ
4 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ....

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: xaotikos στις 15/12/2011 6:12 μμ.

Εγώ πάντως στο Z750 είχα αλλάξει 3 μπαταρίες στα 2 χρόνια που το είχα. Προφανως ο συναγερμός κατανάλωνε ένα μικρό ρεύμα και την ξεπάτωνε.
Ίσως στο tiger να φταίει ο ανορθωτής, ίσως ο συναγερμός...το δικό μου μετά από 2.5 χρόνια τώρα άρχισε να ζορίζεται μετά τις 4-5 μέρες. Θα κοιτάξω να του δώσω μια φόρτιση αλλά με βλέπω για καινούρια..