προβλημα με μπαταρια

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: bonnie στις 03/12/2011 1:33 πμ.

Ichig"
bonnie"...μιας κ το ανεφερε ο νικος...
η κινηση μεσα στην πολη, δηλαδη αυτο το σταματα-ξεκινα (σβησε μηχανη-αναψε μηχανη), επιβαρυνει την μπαταρια..
σκεψου οτι καθε μιζιά τραβαει τοσο ρευμα, που θελει μετα πανω απο 5 χλμ σε ψηλες στροφες για να επαναφορτιστει πληρως.

εγω το αποφευγω οσο μπορω, αλλα σκεψου οτι η δουλεια μου απο το σπιτι μου ειναι λιγοτερο απο 2 χλμ... ξερω δηλαδη οτι καποια στιγμη θα με αφησει, απλα γιατι η μπαταρια δεν προλαβαινει να φορτισει κανονικα... "


Κι εμένα που η δουλειά μου είναι στα 3χμ μΕ λες γιατί ο γιαπωνέζος δε μ εχει αφήσει από μπαταρία εδώ και 2.5 χρόνιοα τώρα;
Ω Θεοί!! Που πάω να μπλέξω; "



...στα καλυτερα!!
μην τα θες κ ολα ευκολα στην ζωη σου! ...ανεβασε λιγο την αδρεναλινη σου!! ...θα μεινω? δεν θα μεινω? θα παρει μπρος? δεν θα παρει? get a life!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: nfot στις 03/12/2011 9:20 πμ.

bonnie"
Ichig"...
Ω Θεοί!! Που πάω να μπλέξω; "


...στα καλυτερα!!
μην τα θες κ ολα ευκολα στην ζωη σου! ...ανεβασε λιγο την αδρεναλινη σου!! ...θα μεινω? δεν θα μεινω? θα παρει μπρος? δεν θα παρει? get a life! "



Εισαι τρελλοκομειο ρεεεεεεεεεε
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: oreivatis81 στις 04/12/2011 5 μμ.

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους, απ οτι καταλαβα πρεπει να δοκιμασω καποια αλλη μπαταρια.
παντως ρε παιδια ειναι μεγαλη απογοητευση να πηγαινεις για καφε να μενει η μηχανη για 2 ωρες εξω απο την καφετερια κ μετα να μενει στην κυριολεξια εξω απο το μαγαζι. κ οχι μονο το ενα μηχανακι,αλλα κ των υπολοιπων.
καμμια φορα παιρνουν μπρος με λιγο γκαζακι. κ να φανταστειτε εχουμε αλλαξει ολοι μπαταρια κ γω συγκεκριμενα πριν 10 μηνες. μεγαλο ζορυ μου ρχεται οταν δινεις μιζα κ κανει αυτο το ''τσαφ''.
ειχα κ αλλα μηχανακια παλιοτερα ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ακομα κ σε χιονια κ αφημενη σε παρκινγκ για πανω απο 10 μερες. τωρα τι να πω? θα δοκιμασω αλλο τυπο μπαταριας.
oreivatis81

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: ridik στις 09/12/2011 5:02 μμ.

η δικια μου 4 χρονια δεν ειχε κανενα προβλημα αλλα τωρα τελευτεα μου κανει κατι στραβες και παιρνει μετα απο αρκετη προσπαθεια.μια φορα με αφησε σε ταξιδι σε ενα βενζιναδικο και εκανα το σταυρο μου που πηρε αργοτερα.Ενας μου ειπε οτι παιζουν σημαντικο ρολο τα xenon αν υπαρχει και συναργεμος ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα...ακομα δεν εχω αλαξει θα δηξει

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: nfot στις 09/12/2011 6:23 μμ.

Τα xenon δεν παιζουν κανενα αρνητικο ρολο, το αντιθετο μαλιστα. Η κανονικη λαμπα που φορανε τα οχηματα, ειναι συνηθως 50-55W, ενω τα xenon συνηθως ειναι 35W, αρα βοηθανε και δεν κανουν ζημια, στο θεμα μπαταρια.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: xaotikos στις 09/12/2011 6:48 μμ.

Σωστό αυτό αλλά νομίζω το ballast των xenon τραβάει στην αρχή αρκετό ρεύμα μέχρι να ανάψουν τα φώτα. Το λέω με κάθε επιφύλαξη αλλά νομίζω το είχα διαβάσει κάπου.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: PAGANIAS στις 09/12/2011 9:46 μμ.

φιλΑΡΑΚΙ ΑΝ ΘΕΣ ΓΡΑΨΕ ΠΟΥ ΤΣΙΜΠΙΣΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ YTS 14 ME 40EYRO...THANKS..

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: leonithastz στις 10/12/2011 5 μμ.

reivatis81"σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους, απ οτι καταλαβα πρεπει να δοκιμασω καποια αλλη μπαταρια.
παντως ρε παιδια ειναι μεγαλη απογοητευση να πηγαινεις για καφε να μενει η μηχανη για 2 ωρες εξω απο την καφετερια κ μετα να μενει στην κυριολεξια εξω απο το μαγαζι. κ οχι μονο το ενα μηχανακι,αλλα κ των υπολοιπων.
καμμια φορα παιρνουν μπρος με λιγο γκαζακι. κ να φανταστειτε εχουμε αλλαξει ολοι μπαταρια κ γω συγκεκριμενα πριν 10 μηνες. μεγαλο ζορυ μου ρχεται οταν δινεις μιζα κ κανει αυτο το ''τσαφ''.
ειχα κ αλλα μηχανακια παλιοτερα ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ακομα κ σε χιονια κ αφημενη σε παρκινγκ για πανω απο 10 μερες. τωρα τι να πω? θα δοκιμασω αλλο τυπο μπαταριας."

φιλε εχω τον τιγρη ενα μιση χρονο το καλοκαιρι λοφω δουλειας εμεινε η μηχανη πανω απο μηνα ακουνητη και μετα ειχα και γω θεμα πηγα σε εξουσιοδοτημενο μετα απο ταξιδακι που θα επρεπε να εχει φορτισει και μου ειπαν οτι ειναι λογικο μετα απο τοσο καιρο να θελω μπαταρια (οχι εγω το μηχανακι) και ακουσα και την τιμη 100ευ βελαξα.τα παιδια στο συνεργειο με εξυπηρετησαν αψογα με δανικη μπαταρια και μου φορτησαν τη δικη μου ακομα αντεχει πανε 3 μηνες χτες πηγα σε δικο μου μηχανικο 20 χρονια φιλο και του εδειξα την μπαταρια για να μου πει τιμη .Ξερεις τι μου ειπε,,,,,,οτι αυτη την μπαταρια ΥΧΤ12...δεν την τοποθετεις ξαπλομενη παραμονο ορθια και με επεισε να κοιταξω οταν θα χρειαστει για gel και τιποτα αλλο εφοσον δεν μπωρω να την βαλω ορθια
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Tigris3 στις 12/12/2011 9:16 μμ.

PAGANIAS"φιλΑΡΑΚΙ ΑΝ ΘΕΣ ΓΡΑΨΕ ΠΟΥ ΤΣΙΜΠΙΣΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ YTS 14 ME 40EYRO...THANKS.."


Από ένα συνοικιακό μαγαζί με μπαταρίες στο Κερατσίνι.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: PAGANIAS στις 13/12/2011 2:07 μμ.

αν εγραφεσ την διευθηνση στο κερατσινι θα ημουν ευγνωμον...ευχαριστω και παλι...

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Tigris3 στις 13/12/2011 9:15 μμ.

PAGANIAS"αν εγραφεσ την διευθηνση στο κερατσινι θα ημουν ευγνωμον...ευχαριστω και παλι..."


Σου έστειλα pm με τα στοιχεία.

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: PAGANIAS στις 14/12/2011 8:11 πμ.

ok .σ ευχαριστω και παλι....

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: ad1 στις 14/12/2011 10:01 πμ.

Δεν την γραφεις εδω την διευθυνση μην στη ζηταμε ενας ενας με pm?

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: Tigris3 στις 14/12/2011 8:58 μμ.

ad1"Δεν την γραφεις εδω την διευθυνση μην στη ζηταμε ενας ενας με pm?"


Σου έστειλα pm.
Να διευκρινίσω ότι πρόκειται για ένα απλό μαγαζί με μπαταρίες, που θεωρώ παρόμοιες τιμές θα παίζουν σχεδόν σε όλους. Η μπαταρία που αγόρασα 40 περίπου ευρώ δεν είναι επώνυμη. Επάνω γράφει PR(Poweroad) και φυσικά την πήρα λόγω χαμηλής τιμής δοκιμαστικά και ας χάλαγε σε 1 χρόνο. Μέχρι τώρα είναι επάνω στη μηχανή 14 μήνες από τους οποίους 3-4 δεν χρησιμοποιούσα το μηχανάκι καθόλου. Οπότε μια χαρά για το κόστος της, και η μηχανή παίρνει μπροστά αμέσως!

Re: προβλημα με μπαταρια  

  Από: PAGANIAS στις 14/12/2011 10:39 μμ.

φιλε δεν εχει σημασια που ειναι φθηνη η μπαταρια. και εγω μια κινεζικη εχω με 30 ευρω την εχω ενα χρονο
και εχει δουλεψει καλυτερα απο τισ μαμισιεσ που τισ κοπανανε οσο τουσ ερθει....
παντωσ παιζει μια τζελ 14 τησ γιαμαχα που φοριεται στο δικομασ και κανει 120 ..εγω προσοπικα δεν τα εχω αλλα και να τα ειχα δεν θα τα εδινα αλλα παιζει για οσουσ θελουν......