Πιστόνια Tiger 1050

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Gdoc στις 29/09/2011 11:29 πμ.

george cc"Tο μηχανακι αλλαξε πριν περιπου 500χιλιομετρα λαδια και είναι σαν καινούρια,Ούτε έχει κάψει λάδι, αν και έχω ένα θέμα με τα λάδια και συμπληρώνω κάθε 500-1000χιλιομετρα."


Τι λάδια βάζεις??

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: george cc στις 29/09/2011 12:40 μμ.

full συνθετικα Motul 300v 15w-50.Λέτε να έχει σχέση με τα λάδια;

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nomad στις 29/09/2011 1:29 μμ.

george cc"full συνθετικα Motul 300v 15w-50.Λέτε να έχει σχέση με τα λάδια;"

εχω τιγρη 5ος 2009 και αλλαξα πιστονια-χιτωνια φετος τον ιουνιο(ευτυχως προλαβα την εγγυηση) τωρα τελειωσα το στρωσιμο και θελω πλεον να ειμαι προσεχτικος! βαζω κατοσταρα αλλα θαθελα να ξερω σε ποιο λαδακι καταληγετε?? ξερω πως υπαρχουν αλλα threads πανω στο θεμα..αλλα ρωταω για το ΕΝΑ ιδανικο που καταληξατε για τον τιγρη!! κατανοηστε εναν ακομα πιστονοπληκτο
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: tharis στις 29/09/2011 1:43 μμ.

Δε νομιζω να εχει σχεση το λαδι με τα πιστονια ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 29/09/2011 1:46 μμ.

nomad"
george cc"full συνθετικα Motul 300v 15w-50.Λέτε να έχει σχέση με τα λάδια;"

εχω τιγρη 5ος 2009 και αλλαξα πιστονια-χιτωνια φετος τον ιουνιο(ευτυχως προλαβα την εγγυηση) τωρα τελειωσα το στρωσιμο και θελω πλεον να ειμαι προσεχτικος! βαζω κατοσταρα αλλα θαθελα να ξερω σε ποιο λαδακι καταληγετε?? ξερω πως υπαρχουν αλλα threads πανω στο θεμα..αλλα ρωταω για το ΕΝΑ ιδανικο που καταληξατε για τον τιγρη!! κατανοηστε εναν ακομα πιστονοπληκτο "



Αυτο που βαζει η "Τ" κατα καιρους. Ειτε μομπιλ, είτε καστρολ. Δεν πολυασχολούμαι με τέτοια θεματα, όλα τα λαδια καλή δουλεια κανουν στις καθημερινες συνθηκες λειτουργίας στα χέρια ενός μέσου οδηγού
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Native στις 29/09/2011 1:59 μμ.

nomad"
εχω τιγρη 5ος 2009 και αλλαξα πιστονια-χιτωνια φετος τον ιουνιο(ευτυχως προλαβα την εγγυηση) τωρα τελειωσα το στρωσιμο και θελω πλεον να ειμαι προσεχτικος! βαζω κατοσταρα αλλα θαθελα να ξερω σε ποιο λαδακι καταληγετε?? ξερω πως υπαρχουν αλλα threads πανω στο θεμα..αλλα ρωταω για το ΕΝΑ ιδανικο που καταληξατε για τον τιγρη!! κατανοηστε εναν ακομα πιστονοπληκτο "


Τι περιμένεις να ακούσεις τωρά? Ο καθένας έχει βγάλει τις δικες του θεωρίες για τα λάδια και όλοι έχουμε γινει επιστήμονες. Βάλε οτι σου δίνει η εταιρία.

Αν θες πιο φτήνο, το οποιο ειναι απόλυτα κατανοητο, υπάρχουν αρκετες μάρκες που θα σε καλυψουν με 12-14€ το λίτρο και αν παρεις και 4λιτρο, ισως και φτηνότερα. Κανε ενα Γοογλάρισμα (μιλάω για full synthetic), τα ημί είναι ακόμα πιο φτηνά.

Απο λάδι πάντως δε προκειται να παθει κάτι ο κινητηρας αν τον συντηρεις σωστα και παντα τσεκάρεις την στάθμη. Και σίγουρα δεν έχει σχέση με τα πιστόνια.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 29/09/2011 2:06 μμ.

οπως ακριβως τα λεει ο φιλος ειναι.μην περιμενεις απο τα λαδια να δεις τρελες διαφορες ουτε οτι μπορει να βαρεσει πιστονια απο τα λαδια.αμα χρησιμοποιεις λαδια με τις προδιαγραφες που δεινει η Τ δεν εχεις προβλημα.καλο ειναι να τα αλλαζεις καθε 5000 km και οχι καθε 10000 km που λεει η Τ.εγω βαζω τα sell ultra advance 15-50w και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με τα mobil που εδεινε η Τ.μπαινουν ποιο μαλακα οι ταχυτητες οταν ειναι κρυο.αυτη τη διαφορα διαπιστοσα εγω.κατα τα αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο στη μηχανη

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nomad στις 29/09/2011 4:05 μμ.

haris"Δε νομιζω να εχει σχεση το λαδι με τα πιστονια .."

δεν λεω οτι εχουν σχεση..για αυτα πλεον ειδικη διατροφη 100αρα!! απλως οταν καεις στο κουρκουτι φυσας και το γιαουρτι τεσπα απλως ρωταω μηπως βρηκατε μετα τοσο καιρο το ελιξηριο του τιγρη
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: mixalakis στις 29/09/2011 5:15 μμ.

ώρα είναι να βγάλει καμιά όμορφη ανακοινωσούλα η Τ! Αν δεν βάζατε mobil 1 τότε δεν φταίμε που σπάσανε τα πιστόνια, γιατί στην Ελλάδα τα άλλα λάδια δεν είναι καλά...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 29/09/2011 6:25 μμ.

Μην το κοροιδεύεις και πολύ, άλλωστε και το προηγούμενο bulletin για πειράκια και κακές βενζίνες και βάλτε 100ρα μπλα μπλα μπλα, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την βλάβη των πιστονιών, μόνο σαν ανέκδοτο παίζει....
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nafpaktios στις 29/09/2011 8:39 μμ.

22000km ουτε μια φορα δεν του ειχα βαλει απλη αμολυβδη παντα κατοσταρα και τα πηρα στα χερια!Βενζινες και παπαρια εχουν κανει μαλακια και το παιζουν αλεκος!!!
If it works don't fix it!!!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: george cc στις 29/09/2011 10:56 μμ.

Τα λάδια που σας είπα πάτνως είναι τα ποιο ακριβά.Είμαι απόλυτα ικανοποιημενος απο αυτά απο τις προηγούμενες αλλαγές μου γιατί δούλευε πολύ γλυκά το κιβώτιο ταχυτητων.
Για τον θόρυβο αυτό που σας είπα μου είπαν σημερα δυο διαφορετικοί μαστορες ο ενας οτι βαραει πιράκια απο κακή ποιότητα βενζίνης, και ο άλλος ότι είναι ο δίσκος του συμπλέκτη και θέλει αλλαγή.Πιθανότερο θεωρω το δεύτερο γιατί αυτος ο θόρυβος ακουγόταν στο μοτέρ έγινε και με ένα αλλο περισταικο ταυτόχρονα.Μετά απο κάποια χιλιόμετρα στον δρόμο και ενω είχα μια εβδομαδα να την κινήσω την μηχανη, δεν μπορούσα να αλλάξω ταχύτητα, ούτε να ανεβάσω ούτε να κατεβάσω.Σταματησα την μηχανή και την έσβησα να κρυώσει λίγο και μονο τότε μπορεσα να αλλάξω ταχύτητες.Οσο ήταν ζεστη δεν μπορούσα ούτε σβηστή να αλλάξω ταχήτητα.Και αυτά παρ'όλο που δεν χρησιμοποιώ συμπλέκτη παρα μόνο στην πρώτη και στα κατεβάσματα, μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα απ'ότι καταλαβα και εγώ.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nomad στις 30/09/2011 12:03 πμ.

Polymhxanos"Μην το κοροιδεύεις και πολύ, άλλωστε και το προηγούμενο bulletin για πειράκια και κακές βενζίνες και βάλτε 100ρα μπλα μπλα μπλα, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την βλάβη των πιστονιών, μόνο σαν ανέκδοτο παίζει...."

Τα πιστονια που μας αλλαξαν ειναι αναβαθμισμενα?? η τα ιδια και πονταρουν μπας και τυχει η παρτιδα ενταξει?????
bikes dont leak oil,they mark their territory.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Polymhxanos στις 30/09/2011 12:17 πμ.

Έχω δει κατά καιρούς, πιστόνια σπασμένα από πειράκια και κακή προανάφλεξη. Τα πιστόνια αυτά είναι κατά κανόνα σπασμένα στην μέση της κορώνας, δλδ έχουν μια τρύπα στην μέση τους. Ή ακόμα χειρότερα έχει γίνει όλο το πιστόνι τρίματα. Προφανώς όταν ένα πιστόνι τρυπήσει ή διαλυθεί, το μοτέρ παύει να λειτουργεί ή λειτουργεί με απερίγραπτα κακό τρόπο και ψεκάζει ΣΥΝΕΦΑ καπνού.

Στα χαλασμένα πιστόνια 1050 που έχω δει, σε όλα μα όλα, η βλάβη ήταν ότι είχαν καταρεύσει τα τοιχώματα-αυλάκια μέσα στο πιστόνι, που συγκρατούν τα ελατήρια. ΔΕΝ νομίζω ότι είναι βλάβη από πειράκια αυτή. Αυτή είναι βλάβη από κακής ποιότητας πιστόνι, κακή επεξεργασία, μεγάλες ανοχές εκ κατασκευής μεταξύ ελατηρίου-αυλακιών του κ.ο.κ. Προφανώς όταν καταρεύσει το αυλάκι του ελατήριου, δεν σταματάει να λειτουργεί το μοτέρ, υπάρχει δε περίπτωση σχεδόν και να μην καταλάβει κάποιος την διαφορά, απλά καίει λάδι.

Αν δεν έχω διαβάσει λάθος, το δεύτερο έχει συμβεί στους πιο πολλούς που έπαθαν βλάβη, έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω αν διαβάζει κάποιος εξουσιοδοτημένος Τ. και μπορεί να πει ότι έχει δει πιστόνια τρύπια σε 1050, αλλά με τα δικά μου δεδομένα, ΔΕΝ έχω δει κάτι που να δείχνει πειράκια.

Κοινώς μην τα δένετε τα περί 100ρας και κακών βενζινών, είναι κατά την γνώμη μου διορθώσεις των συμπτωμάτων και όχι της ασθένειας.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nomad στις 30/09/2011 12:49 πμ.

εμενα λαδια μου εκαιγε και ο κινητηρας δεν ακουγοταν ρολοι οπως τις αρχες!! στην αρχη υπεθεσα κακη ποιοτητα λαδιου σε συνδοιασμο με βαλβιδες που θελαν ρυθμισμα!! ο μηχανικος στα γιαννενα μου ανεφερε το προβλημα και πηγα ηλιοφιλ! τωρα το εστρωσα και δεν βλεπω να τσιμπαει!! ερωτηση στον πολυμηχανο..υπαρχει περιπτωση η ελιοφιλ να στο επιδιορθωση χωρις να σου αλλαξει τα πιστονια???ελλαδα ζουμε δεν ξερεις ποτε!!!
bikes dont leak oil,they mark their territory.