Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: PAGANIAS στις 02/06/2011 9:35 μμ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑ/ΟΣ ΣΤΟ 1050
ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 1500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΣΒΗΝΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΗ
ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ..ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ..ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ 1050..
ΠΙΟ ΠΑΛΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ
ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ..ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ....

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: vagtyrp στις 03/06/2011 7:46 πμ.

πέρασα από μιχαλακοπούλου να βάλω την εξάτμιση που πήρα, και επίτηδες για να δώ τί θα πούν.....ρώτησα για το θέμα με τις και καλά υπεύθυνες δηλώσεις αν δεν βάλω το πρόγραμμα των 91 οκτανίων, και κανανε την πάπια.φυσικά έβαλα το 20545. υπήρξε και η σχετική κόσμια αντιπαράθεση γιατί σπάει το 1050 και όχι το πχ fazer 1000 με την ίδια κακή χρήση όπως είπαν, αλλά βαριέμαι να γράψω τώρα το διάλογο
μού είπαν ότι επειδή πολλοί, σχεδόν όλοι γύρισαν πίσω για να βγάλουν το βραζιλιάνικο πρόγραμμα μιας και το μηχανάκι δεν πήγαινε μία, το ξαναέστειλαν στην αγγλία για επεξεργασία και περιμένουν.επίσης σε δείγματα βενζίνης που έστειλαν εκεί( αν το έκαναν) βρέθηκαν πολύ κάτω και από τα 91 οκτάνια, όπως είπαν ακόμα και σε 100άρα βενζίνη....

όσον αφορά την πιστονοπάθεια, μου είπαν ότι και να το ξαναπάθω, θα μου τα φτιάξουν δωρεάν ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, αλλά από εκεί και πέρα θα πρέπει να πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο.

ζήτησα ότι εφόσον πάρουν απάντηση από αγγλία για το θέμα με τη βενζίνη, να ενημερωθώ ( θα βρίσκομαι σε επαφή μαζί τους) και φυσικά ότι θέλω την απάντηση γραπτώς, αν και εφόσον βγεί πρόγραμμα μόνο για ελλάδα.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 03/06/2011 11:59 πμ.

Αυτά στα είπε ο εξουσιοδοτημένος? Στα λέει και γραπτώς? Σου εξήγησε γιατί οι 1050 πρίν το 2007 δεν έχουν πρόβλημα με τις ίδιες βενζίνες? Στην Ιταλία έχουν και εκεί κακή βενζίνη? Αν ήταν γενικώς οι βενζίνες στην Ελάδδα κάτω από 91 οκτάνια, θα σπάγαν αβέρτα μηχανάκια, μη πώ και αμάξια

Κοίτα, κακό ταίριασμα βενζίνης και προγράμματος σαφώς και μπορεί να δημιουργήσει τέτοια προβλήματα. Πρόσφατα διάβασα και θέματα με κάποια BMW (δε θυμάμαι μοντέλο) και όχι μόνο στην Ελλάδα. Αλλά το να μάς λένε πως το πρόβλημα είναι μόνο οι κακές βενζίνες είναι μεγάλη παραμύθα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 03/06/2011 2:25 μμ.

Sprinter"Αυτά στα είπε ο εξουσιοδοτημένος? Στα λέει και γραπτώς? Σου εξήγησε γιατί οι 1050 πρίν το 2007 δεν έχουν πρόβλημα με τις ίδιες βενζίνες? Στην Ιταλία έχουν και εκεί κακή βενζίνη? Αν ήταν γενικώς οι βενζίνες στην Ελάδδα κάτω από 91 οκτάνια, θα σπάγαν αβέρτα μηχανάκια, μη πώ και αμάξια

Κοίτα, κακό ταίριασμα βενζίνης και προγράμματος σαφώς και μπορεί να δημιουργήσει τέτοια προβλήματα. Πρόσφατα διάβασα και θέματα με κάποια BMW (δε θυμάμαι μοντέλο) και όχι μόνο στην Ελλάδα. Αλλά το να μάς λένε πως το πρόβλημα είναι μόνο οι κακές βενζίνες είναι μεγάλη παραμύθα."


Να αναφέρω τι μου είπε ο μηχανικός μου. Σωστό λάθος δεν είμαι σε θέση να το κρίνω. Πείτε εσείς...

"Το πρόβλημα ουσιαστικά προκαλείται από τη θέση του πίρου. Στα speed (που δεν έχουν θέμα) δεν είναι στο κέντρο ενώ στα tiger είναι στο κέντρο και αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Σε συνδυασμό με τις κακές βενζίνες, προανάφλεξη κτλ

Τα νέα πιστόνια για το tiger έχουν άλλο part number και τον πίρο σε άλλη θέση."

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: kyrkyriakos στις 03/06/2011 6:45 μμ.

Μου βάλαν και μένα το "νεο " πρόγραμμα ,ποιό είναι δεν ξέρω ,αλλά το μηχανάκι(Speed triple) δουλεύει στο ρελαντί με ελαφρώς περισσότερες στροφές και έχω την εντύπωση ότι μετά την αλλάγη του προγράμματος ήταν σαν να έβαλα100αρα!!!!
έχει επίσης καλύτερο τράβηγμα και ειδικά στις μεσαίες είναι σαν να δουλέυει μια ταχύτητα κάτω

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 03/06/2011 7:48 μμ.

Μα και σπριντ και σπηντ έχουν παρουσιάσει θέματα. Αγνοώ παντελώς την θέση των πείρων ανα μοντέλο. Εγώ ξέρω πως κάποια στιγμή παλαιότερα αλλάξαν τα πιστόνια από χυτά σε εξελασμένα. Μιλάω γενικώς για τον 1050.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: redfoot στις 03/06/2011 8:17 μμ.

kyrkyriakos"Μου βάλαν και μένα το "νεο " πρόγραμμα ,ποιό είναι δεν ξέρω ,αλλά το μηχανάκι(Speed triple) δουλεύει στο ρελαντί με ελαφρώς περισσότερες στροφές και έχω την εντύπωση ότι μετά την αλλάγη του προγράμματος ήταν σαν να έβαλα100αρα!!!!
έχει επίσης καλύτερο τράβηγμα και ειδικά στις μεσαίες είναι σαν να δουλέυει μια ταχύτητα κάτω "


δηλαδη ειδες διαφορα μονο προς το καλυτερο? ξερεις μηπως αν εχει σημασία το ετος του speed για το αν μπορει να μπει το νεο προγραμμα ή οχι? Απο το 2008 και μετα αλλαξαν εγκεφαλο, εγω ειμαι πριν το 2008.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: kyrkyriakos στις 03/06/2011 8:34 μμ.

redf"
δηλαδη ειδες διαφορα μονο προς το καλυτερο? ξερεις μηπως αν εχει σημασία το ετος του speed για το αν μπορει να μπει το νεο προγραμμα ή οχι? Απο το 2008 και μετα αλλαξαν εγκεφαλο, εγω ειμαι πριν το 2008."



Παρ'όλο που με το νεο πρόγραμμα επέστρεψα απο Θεσ/νικη στις Σέρρες ,λόγω της έντονης βροχής που μ'έπιασε στο δρόμο δεν μπορώ να πώ και πολλά πράγματα! Η εντύπωσή μου είναι πώς δουλέυει καλύτερα,τουλάχιστον 5με 6 χιλίαδες στροφές αγρίεψε λίγο περισσότερο Τώρα εάν μπαίνει και στο δικ'ο σου δεν έχω ιδέα

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: redfoot στις 03/06/2011 9:26 μμ.

ευχαριστώ φίλε μου, θα το μαθω συντομα
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Glober στις 11/06/2011 3:34 μμ.

Λοιπον... Ακουστε αυτο το καινουργιο....
Πηγα χθες στο συνεργειο στη Μιχαλαλοπουλου (στον Γιωργο και τον Αρη) για μα μου ξαναπερασουν το παλιο προγραμμα γιατι με το καινουργιο νομιζα οτι οδηγαω vstrom!
Πανω στην συζητηση τον ρωτησα αν ξερει τα τελικα sc project.

Η απαντηση ηταν: "φιλαρακι δεν τα ξερω αλλα να ξερεις οτι απο εδω και περα εαν βαλεις οποιοδηποτε αλλο τελικο πλην triumph ή arrow δεν θα σε καλυπτει η εγγυηση"

!!!!!!

υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο;

Μπορουν να αλλαξουν τους ορους της εγγυησης σε ηδη αγορασμενα μηχανακια;;;

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tharis στις 11/06/2011 4:02 μμ.

Μη ψαρωνετε ρε ελεος .... απο που και ως που να ισχυει κατι τετοιο ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Glober στις 11/06/2011 4:15 μμ.

Δεν εχεισ αδικο... Απο οποια μερια και να το πιασεις δεν στηριζεται... Οταν ομως στο δηλωνει εξουσιοδοτημενος μηχανικος δεν μπορεις να μην προβληματιστεις...

Στην τελικη ακομα και να μην εχουν δικιο, αν αποφασισουν να το παλεψουν σημαινει (περισσοτερη) ταλαιπωρια για εμας τους ταλαιπωρους...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tharis στις 11/06/2011 5:37 μμ.

Πανω σε ποιο θεμα δε θα σε καλυψει η εγγυηση ... ? Στα πιστονια ??
Τι σχεση εχει η εξατμιση με τα πιστονια .... ?
Ή μηπως η arrow ειναι καλυτερη απο τις αλλες ?

Δεν υπαρχει ουτε λογικη ουτε επιχειρηματα, απλα οι ανθρωπο ειναι οτι να ναι και λενε οτι να ναι για να μπαλωσουν τα πραγματα γτ νομιζουν ή εχουν να κανουν με ασχετους ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: vpafi στις 13/06/2011 10:30 πμ.

Μιας και αναφεραται τα πιστονια.Μου κανει εντυπωση που το speed triple ενο φοραει τον ιδιο κινητηρα και μαλιστα ποιο πουσαρισμενο, δεν εχει ακουστει κατι για τα πιστονια του.Why?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 13/06/2011 10:33 πμ.

vpafi"Μιας και αναφεραται τα πιστονια.Μου κανει εντυπωση που το speed triple ενο φοραει τον ιδιο κινητηρα και μαλιστα ποιο πουσαρισμενο, δεν εχει ακουστει κατι για τα πιστονια του.Why?"


Εσύ δεν έχεις ακούσει γιατί κυκλοφορούν λίγα...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε