Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 10:44 μμ.

Μισολύθηκε η απορία για το Ε. Σε όλες τις περιγραφές, περιλαμβάνουνε και το up to E25 (δηλ. μέχρι 25% αιθανόλη).

Αυτό το min 95 RON, τό κοίταξες Native? Τι διαφορά έχει απ' το παλιό πρόγραμμα? Φαντάζομαι από το άλλο το καινούργιο το 91, θα έχει πιο προχωρημένο αβανς.

Εριξα μια ματιά στους χάρτες (στα ονόματα) που έχουν βγεί. Λοιπόν αυτό το διαχωρισμό min 91 RON vs min 95 RON , τόν έχουν κάνει μόνο για τους 1050 και μόνο για VIN από το 2007-8 και δώθε. Χαρακτηριστικά για τους 1050 2005-6 δεν το έχουν κάνει. Σπηντ και ST ( Tiger δεν υπήρχε) του 05 και 06 πιστονοπάθειες δεν έχουνε. Τυχαίο?

Τείνω να πιστέψω πως κάτι κάνανε τότε (δεν είναι τυχαίο που τότε άλλαξε και γενιά η ECU) στις ρυθμίσεις (τις φτωχύνανε?), ίσως και σε συνδυασμό με την αλλάγή από μαντεμένια σε σφυρήλατα πιστόνια (ή ανάποδα?) με αλλαγμένο θάλαμο καύσης, για λόγους πιθανόν νομοθεσίας εκπομπών, που προκάλεσε την πιστονοπάθεια.

Αλλά όλα αυτά, μαζί με το θέμα της βενζίνας, τα έχω ξανασπεκουλάρει και τα έχω ξαναγράψει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 17/05/2011 11:01 μμ.

Δεν ξέρω τίποτα, έλατε απο δω να τα περασουμε ενα ενα και οποιο σας κάνει το κρατατε!! ΟΥΦ!!!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:15 μμ.

Ρε Native, επειδή δεν αξιώθηκα ακόμη καλώδιο να βρώ, πότε θα περάσεις να σε κεράσω μπύρες να μου περάσεις ενα που θέλω να παίξω? Σοβαρά τώρα για πέ? Ερχομαι και εγώ δηλαδή αν είναι αλλα δε με λυπάσαι άνθρωπο?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 17/05/2011 11:19 μμ.

κανονιζουμε οποτε θες, απογευματα μπορω συνηθως μετα τις 6. Δεν εχω προβλημα να ερθω βόλτα εγω.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:25 μμ.

Το συντομότερο. Πές μου πότε μπορείς και θα μπορώ εγώ. Κατά τις 7 για σιγουριά. Να φέρεις και τα τσουμπλέκια σου. Κι αμα το κάψουμε θα γελάσουμε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: doohan στις 17/05/2011 11:25 μμ.

.....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:28 μμ.

Μπολντόζες δε σερβίρουμε κύριε!
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 17/05/2011 11:32 μμ.

Το θέμα ειναι που θα βγεις για δοκιμή...στον ταχείας Βραυρώνας-Λούτσας?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:36 μμ.

Εχω τις καβάτζες μου εγώ απο δώ πίσω... Δε χρειάζεται να πιάσω χιλιόμετρα για να καταλάβω.

Μόνο πρέπει να ξέρω να έχω αδειάσει την απλή να βάλω 100άρα μπάς και το τινάξουμε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 19/05/2011 7:50 μμ.

Απογοητευση ΚΑΙ στο δυναμομετρο το νεο προγραμμα...μειον 9.3 μαξ αλογα και 3 εμφανεις τρυπες ισχυος μετα τις 7000 στροφες...Σε ολη την διαρκεια στροφων λιγοτερη ροπη και αλογα!!!Αυριο περνιεται το παλιο και παει στα τσακιδια το καινουριο!

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: giorgosvl στις 19/05/2011 8:34 μμ.

loipon paidia kalispera.eimai neo melos sto forum.exo sti katoxi mou edo kai 2 mines ena tiger 1050 kai psaxnomai genika polu me to mixani gia beltioseis ktl.prin liges meres mou perase o mixanikos mou to kainourgio programma.polla xalia.les kai odigousa kana fazer.exase oli ti ropi tou sta xamila kai apla ena skasimo sta psila.simera perasa kai pali to palio kai i diafora einai xaodeis.episeis i triumph me ebale na tous steilo upeuthini dilosei pou na tous leo pos analambano ego pleon tin euthini an simbei kati sti mixani afou thelo to palio to programma gegonos entelos geleio apo ti stigmi pou xalas ena soro lefta gia na pareis ena tetoio mixanaki.ego sinisto anepifilakta to palio programma.allo mixanaki entelos.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: guraki στις 19/05/2011 8:45 μμ.

Εγω ρωτησα πολλες φορες αν ειναι υποχρεωτικο το καινουριο προγραμμα και μου ειπανε πως οχι καμια σχεση...Μαλιστα μολις ανεφερα το θεμα των πιστονιων μονο που δεν γελασανε στο συνεργειο...Οσες φορες και να εχω ρωτησει απλα δεν υφισταται τετοιο θεμα λενε παρα για 2-3 μηχανακια του 2007...Τωρα ο θεος και η ψυχη τους!

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 19/05/2011 8:53 μμ.

Κυριοι εχετε προβλημα στα πιστονια??? Καλωωως η μαμα triumph θα το διορθωσει!!!

50 Αλογα κατω το μηχανακι σας κυριε κ σας υπογραφω υπευθηνα πως θα αντεξει μια ζωη


Εγω τωρα γιατι θα εχει κ συνεχεια

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: giorgosvl στις 19/05/2011 8:54 μμ.

ti na sou po re file.den me apasxolei katholou ti lene.ego ekana kai tha kano auto pou thelo me to mixanaki mou.to plirosa tosa lefta kai tou exo xosei kai ena soro akoma.gia mena einai entelos aparadextoi.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: johnygalan στις 19/05/2011 10:11 μμ.

giorgosvl Ελληνικά να διαβάζουμε και τι λες
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"