Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gpal στις 29/06/2011 2:05 πμ.

Στο συνεργείο, όταν μου περνάει το καινούργιο πρόγραμμα (ήδη το έχει κάνει δύο φορές) το αφήνει να δουλεύει για 12 λεπτά αφού ανάψει ο ανεμιστήρας χωρίς να πειράξεις τίποτα και ιδίως το γκάζι.
Μου φαίνεται περίεργο να ισχύει χωρίς φις, αλλαγή προγράμματος κλπ. Από έτσι θα γινόμαστε όλοι μαστόρια.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 29/06/2011 8:34 πμ.

gpal"Από έτσι θα γινόμαστε όλοι μαστόρια. "



Δεν το θεωρω απιθανο να ισχυει κατι τετοιο (αρκει να το δω ή ακουσω απο καποιον που ξερει καλα) ουτε θεωρω πως γινεσαι μαστορας κανοντας ενα soft reset.

Αμα ηταν ετσι δεν θα γραφαμε εδω αλλα στο NASA forum.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/06/2011 9:13 πμ.

Η διαδικασία λέγεται ' reset adaptations'. Αφορά αν διάβασα καλά το κύκλωμα του TPS/ ρελαντί καθώς και τη λειτουργία του ψεκασμού κατα τη διάρκεια του closed loop mode. Σε open loop, δηλαδή στο μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας της μηχανής σας δεν κάνει τίποτα.

Απλοικά, η ECU για τις λειτουργίες που έχουν την δυνατότητα αυτόματης προσαρμογής μέσω ανάδρασης, ξεχνάει το όσα ήξερε πρίν από τη συλλογή παλαιότερων δεδομένων από τους σχετιζόμενους αισθητήρες και ξαναρχίζει από την αρχή. Θα το κάνει ούτως η άλλως σιγά-σιγά αλλά με το ρεσετ, απλώς προσαρμόζεται πιο γρήγορα. Αν δεν έχει γίνει καμμιά αλλαγή ή επέμβαση, δεν προσφέρει τίποτα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 29/06/2011 9:34 πμ.

Αρα Νικο ισχυει, δεν ειναι παπατζα.

Ενταξυ δεν νομιζω να περιμενε κανεις κατι "τρελο" απο τετοιο ειδους reset αλλα μια καλυτερη λειτουργια στο ρελαντι θα ηταν ευπροσδεκτη.... θα το δοκιμασω αν προλαβω σημερα




YΓ: ποια ειναι η πηγη σου μπας κ ξεστραβωθουμε λιγο?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 29/06/2011 10:17 πμ.

Το είπα και παραπάνω οτι χρειάζονται κάποια λεπτά να έρθει ο κινητηρας σε θερμοκρασια λειτουργιας ωστε οι αισθητηρες να παιρνουν τις Normal ενδειξεις. Μηπως αυτο εννοούν και εχουν βρει οτι αν εκεινη την στιγμη εσυ κοψεις ξαφνικα την λειτουργια του κινητηρα κανεις κατα κάποιο τροπο reset? Μπακάλικο μου φαίνεται πάντως και να ξέρετε οτι ο εγκέφαλος κλεινει περίπου 2 λεπτα αφοτου σβησουμε το μοτερ....οποτε βγάλτε συμπεράσματα....

Εξάλλου δεν βρίσκω και κάποιο ουσιαστικό λόγο να συμβαίνει αυτό. Και πως το καταλάβανε οτι κάτι κάνανε? Πουθενά δεν υπάρχει ενδειξη οτι κατι έγινε reset, ποσο μαλλον οταν δεν έχεις και διαγνωστικό.

Σαφη πάντως οδηγια στα περισσοτερα service manuals ειναι μην αφηνετε την μηχανη να δουλευει πολλη ώρα στο ρελαντι...θα μου φαινοταν λοιπον παράλογο να σιγοντάρουν μια τέτοια "παράδοξη" τεχνική. Του τιγρη παντως τo service manual δεν αναφερει πουθενα κατι τετοιο.

ΟΙ αρρυθμίες εχουν να κανουν με μια σειρα ελέγχων του TPS σε συνδιασμο με forced reset adaption και ρεγουλάρισμα του ISCV (idle speed control valve) απο τεχνικο. Το τελευταιο συνήθως δεν θέλει πείραγμα απ οσο γνωρίζω (ουσιαστικα ρυθμίζει το ευρος λειτουργιας του stepper motor για το ρελαντί.

Δοκίμασε το πάντως, λενε αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:43, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/06/2011 11:51 πμ.

patapios"Αρα Νικο ισχυει, δεν ειναι παπατζα.

"


Εγώ λέω τι είναι το reset αυτό. Αν γίνεται reset adaptations με τη διαδικασία των 12 λεπτών που περιγράφεται, δε γνωρίζω, αλλά για να το λένε καμπόσοι κάτι θα τρέχει.

Ψάξε στο google για 'reset adaptations'. Δεν αφορά μόνο την Τ αφορά όλες τις adaptive ECU. Πρόσεχε όμως γιατί ο όρος είναι γενικός και το τί ακριβώς γίνεται και πως ενεργοποιε;iται η διαδικασία εξαρτάται από την ECU και το όχημα. Το ότι στις ECU των αμαξιών BMW το reset adaptations κάνει αυτό και εκείνο δε σημαίνει πως στην Τίγρη σου τα κάνει όλα αυτά. Π.χ. δε πρoσαρμόζεται αυτόματα η ECU στις T στον τύπο καυσίμου γιατι δεν υπάρχει knock sensor.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 29/06/2011 12:05 μμ.

Το "σκισαμε" το thread στο off-topic ....


....παντως thanx

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: a123xxsp στις 01/09/2011 12:54 μμ.

την καλημέρα μου σε όλους (ή την καλησπέρα για όσους το διαβάσουν αργότερα)
Έχω ένα Τίγρη '08 και δεν πρέπει να μου έχουν κάνει ποτέ αναβάθμιση (ή δεν το έμαθα).
έχω μαμά εξάτμιση και γενικά μαμά όλος ο Τίγρης, έχει κανείς ιδέα τι να φοράω και τι "πρέπει" να φορέσω?
με μπερδεύουν :
α) το with/without secondary air injection
και
β) δεν έχω καταλάβει τελικά, από τα νέα προγράμματα μόνο αυτά για 91RON είναι ψώφια;
δλδ αν βάλω το νέο μου πρόγραμμα αλλά αφορά 95RON θα είμαι τα ίδια σε επιδόσεις; και αν ναι γιατί να το βάλω τι διαφορές έχει;

ξέρω ότι είναι πολλά αλλά ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει τη γνώση και την καλή διάθεση να μου απαντήσει.
Αντώνης.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tasos_sax στις 01/09/2011 1:09 μμ.

a123xxsp"την καλημέρα μου σε όλους (ή την καλησπέρα για όσους το διαβάσουν αργότερα)
Έχω ένα Τίγρη '08 και δεν πρέπει να μου έχουν κάνει ποτέ αναβάθμιση (ή δεν το έμαθα).
έχω μαμά εξάτμιση και γενικά μαμά όλος ο Τίγρης, έχει κανείς ιδέα τι να φοράω και τι "πρέπει" να φορέσω?
με μπερδεύουν :
α) το with/without secondary air injection
και
β) δεν έχω καταλάβει τελικά, από τα νέα προγράμματα μόνο αυτά για 91RON είναι ψώφια;
δλδ αν βάλω το νέο μου πρόγραμμα αλλά αφορά 95RON θα είμαι τα ίδια σε επιδόσεις; και αν ναι γιατί να το βάλω τι διαφορές έχει;

ξέρω ότι είναι πολλά αλλά ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει τη γνώση και την καλή διάθεση να μου απαντήσει.
Αντώνης."

Σίγουρα θα εχει βγει αναβαθμιση.
Αν βάλεις το 95 RON πρεπει να βαζεις κ 100 βενζινη.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: a123xxsp στις 01/09/2011 2:20 μμ.

Τάσο Ευχαριστώ, αλλά ουσιαστικά δεν απάντησες σε καμμία από τις ερωτήσεις μου.

έχω μαμά εξάτμιση και γενικά μαμά όλος ο Τίγρης, έχει κανείς ιδέα τι να φοράω και τι "πρέπει" να φορέσω?
με μπερδεύουν :
α) το with/without secondary air injection
και
β) δεν έχω καταλάβει τελικά, από τα νέα προγράμματα μόνο αυτά για 91RON είναι ψώφια;
δλδ αν βάλω το νέο μου πρόγραμμα αλλά αφορά 95RON θα είμαι τα ίδια σε επιδόσεις; και αν ναι γιατί να το βάλω τι διαφορές έχει;

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tasos_sax στις 01/09/2011 2:57 μμ.

a123xxsp"Τάσο Ευχαριστώ, αλλά ουσιαστικά δεν απάντησες σε καμμία από τις ερωτήσεις μου.

έχω μαμά εξάτμιση και γενικά μαμά όλος ο Τίγρης, έχει κανείς ιδέα τι να φοράω και τι "πρέπει" να φορέσω?
με μπερδεύουν :
α) το with/without secondary air injection
και
β) δεν έχω καταλάβει τελικά, από τα νέα προγράμματα μόνο αυτά για 91RON είναι ψώφια;
δλδ αν βάλω το νέο μου πρόγραμμα αλλά αφορά 95RON θα είμαι τα ίδια σε επιδόσεις; και αν ναι γιατί να το βάλω τι διαφορές έχει;"

α)Το sai εχει να κανει με αερα στην εξατμιση κ το χουν ολα τα μηχανακια ευρωπαικων προδιαγραφων απο οτι λεει ο sprinter.
β)Το προγραμμα που πρεπει να φορεσεις ειναι το 20552 νομιζω το οποιο ειναι 91 RON.Απλα στα καινουρια προγραμματα εχουν κατεβασει το αβανς και χανει τις ροπες του απο χαμηλα το μηχανακι.Πρόγραμμα για 95 RON δεν βλεπω να υπαρχει με μαμα εξατμιση.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 01/09/2011 3:12 μμ.

asos_sax"
a123xxsp"
Πρόγραμμα για 95 RON δεν βλεπω να υπαρχει με μαμα εξατμιση."
"


20548 Use with production silencer with secondary air injection. Fuel up to E25. Minimum 95 RON
(89 RON/MON) fuel. Replaces the 20407



Απο εδω: http://www.tomhamburg.net/Tune_List.html

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tmos στις 01/09/2011 3:14 μμ.

asos_sax"
α)Το sai εχει να κανει με αερα στην εξατμιση κ το χουν ολα τα μηχανακια ευρωπαικων προδιαγραφων απο οτι λεει ο sprinter.
β)Το προγραμμα που πρεπει να φορεσεις ειναι το 20552 νομιζω το οποιο ειναι 91 RON.Απλα στα καινουρια προγραμματα εχουν κατεβασει το αβανς και χανει τις ροπες του απο χαμηλα το μηχανακι.Πρόγραμμα για 95 RON δεν βλεπω να υπαρχει με μαμα εξατμιση."


Υπάρχει και για μαμά. Είναι το 20548. Πρώτο στη λίστα

http://www.tomhamburg.net/Tune_List.html

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: tasos_sax στις 01/09/2011 3:26 μμ.

mos"
asos_sax"
α)Το sai εχει να κανει με αερα στην εξατμιση κ το χουν ολα τα μηχανακια ευρωπαικων προδιαγραφων απο οτι λεει ο sprinter.
β)Το προγραμμα που πρεπει να φορεσεις ειναι το 20552 νομιζω το οποιο ειναι 91 RON.Απλα στα καινουρια προγραμματα εχουν κατεβασει το αβανς και χανει τις ροπες του απο χαμηλα το μηχανακι.Πρόγραμμα για 95 RON δεν βλεπω να υπαρχει με μαμα εξατμιση."


Υπάρχει και για μαμά. Είναι το 20548. Πρώτο στη λίστα

http://www.tomhamburg.net/Tune_List.html"

Σωστος τωρα το ειδα.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: a123xxsp στις 01/09/2011 7:29 μμ.

Ευχαριστώ όλους,
κοιτώντας το 20548 που αντικαθιστά το 20407 και εκείνο το 20163... περιμένω αύριο που θα πάω Triumph να τσεκάρω ποιο έχω να είναι ένα από αυτά (20163 ή 20407) και αν είναι να βάλω μόνο το 20548. Η Ροπή χαμηλά ήταν ο κύριος λόγος που πήρα αυτή τη μηχανή αν είναι να την χάσω καλύτερα να αλλάξω.

Ξέρει κανείς ποια διαφορά έχει το 20548 π.χ. από τα προηγούμενα του?
Επίσης ένα update κάποια στιγμή που είχε βγει για να διορθώνει μικρολεπτομέρειες του δείκτη βενζίνης θα εμπεριεχόταν μέσα σε κάποιο από αυτά ή είναι άλλου είδους update?