Νέο πρόγραμμα TIGER 1050

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: redfoot στις 25/06/2011 6:02 μμ.

και ποια ειναι η ετυμολογία? πολυ παραξενο στην αρχη νομισα οτι του λειπει ενα ρ (προκοπίκος)
the road is made clear when viewed from above..

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Billie στις 25/06/2011 8:08 μμ.

redf"και ποια ειναι η ετυμολογία? πολυ παραξενο στην αρχη νομισα οτι του λειπει ενα ρ (προκοπίκος) "

Από κάτι πολύυυυυ παλιά κομικ αν δεν κάνω λάθος
edit: από κάτι μεσοπολεμικά Ταρζάν, ο ποκοπίκος είναι ένας χαρακτήρας, πυγμαίος
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 25/06/2011 8:53 μμ.

οπως τα λεει ο Πανος είναι. Η πλάκα είναι οτι μια φίλη μου που μενει Κρήτη μου είχε πρωτοπεί αυτη τη λέξη

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: gpal στις 28/06/2011 10:41 πμ.

Γειά σας παίδες,

Πριν δυο μέρες πήγα συνεργείο (εξουσιοδοτημένο) και μου πέρασε ένα νέο πρόγραμμα το με κατάληξη ....049. Είναι προδιαγραφών 95 οκτανίων με ελευθέρας εξάτμιση - έχω την μαμίσια racing. Μου είπε ο μάστορας ότι το έβγαλαν γιατί με το προηγούμενο τα μηχανάκια ήταν ψόφια χαμηλά.
Το εργαλείο πάει καλύτερα στις χαμηλές στροφές, πιο ομαλή λειτουργία και λιγότερα σκασίματα στην εξάτμιση.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 28/06/2011 11:03 πμ.

049 δεν υπάρχει, 549 είναι ή αλλιως όλο μαζι 20549. Και δεν το έβγαλαν για να αντικαταστήσουν καποιο. Ολα μαζι κυκλοφορησαν αυτης της φουρνιας τα προγράμματα. Απλα εσενα σου έβαλε για 95 οκτάνια, υπαρχει και το αντιστοιχο για 91 που αποκαλείτε "ψόφιο"
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 28/06/2011 11:33 πμ.

Aν κ λιιιιγο off-topic εχω μια απορεια.

Καπου εχει παρει το ματι μου κατι για 12minutes ECM soft reset δηλαδη αν αφησεις το μηχανακι στο ρελαντι μετα την λειτουργια του ανεμιστηρα για 12 λεπτα, χωρις να πειραξεις το γκαζι, κανει reset στην ecm.


Ξερει κανεις να διαφωτισει τι εννοει ο ποιητης , αν ισχυει κατι τετοιο κ τι ακριβως ειναι το ecm?
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:50, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 28/06/2011 12:34 μμ.

Απλα αναβεις το μοτερ και το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας ωστε ολοι οι αισθητηρες να διαβάζουν σωστα, και να μην υπάρχουν error codes. Τοτε, οπως και στο συνεργειο, με το tuneecu μπορεις να κανεις reset adaptions. Αυτο σημαινει οτι διαγράφεις τα δεδομενα λειτουργιας που κραταέι ο εγκέφαλος απο τους διάφορους αισθητηρες και τους λες να προσαρμοστει πάλι στα νεα δεδομένα (αν υπάρχουν αυτα). Αυτο παντως μπορει να βοηθήσει κάποιες φορες και λιγο στην κατανάλωση καυσιμου. Αυτα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 28/06/2011 1:28 μμ.

Native με μπερδεψες, αυτο γινεται μονο στο συνεργειο ή κ με τον "τροπο" των 12 λεπτων χωρις καθολου φισα?

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Native στις 28/06/2011 6:59 μμ.

Δεν το ξερω αυτο, που το διάβασες?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 28/06/2011 7:14 μμ.

Στο tiger1050.com κ οχι μονο σε ενα θεμα.

Απλα μου φανηκε περιεργο , πως να κανεις reset χωρις καν να βαλεις διαγνωστικο.

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 28/06/2011 9:11 μμ.

Μπάς και μιλούν για τους 3 κύκλους θέρμανσης που χρειάζεται να κάνεις για να γίνουν reset τα errors αν δεν υφίστανται πιά?

Αν βάλεις κάνα λινκ θα βοηθήσει, έστω και από το εκνευριστικό σαιτ που πρέπει να γραφτείς για να διαβάσεις..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 28/06/2011 10:27 μμ.

http://www.tiger1050.com/index.php?opti ... ic=19282.0
4o post:
Another thing to try is the 12 minute tune to reset the ECU. (It only erases the gathered senor data).
With the bike on the side stand, pull the clutch and start the bike (touch NOTHING else), release the clutch.
Let the bike run. When the cooling fan comes on for the first time, let it run an additional 12 minutes.
After 12 minutes shut off the bike with the key.






http://www.tiger1050.com/index.php?opti ... ic=15863.0
10o post :
There is also a forced adaptation procedure which may be good to do after the new map is loaded.
Start the bike and let it idle (without touching the throttle etc) until the fan kicks in. Let it idle from this point for 13 minutes and then turn off the ignition. This will reset all the sensors.



Κ γενικα το εχω δει αρκετες φορες να παιζει (βαριεμαι να ψαχνω τωρα) κ απορω αν ισχυει κατι τετοιο

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 28/06/2011 10:34 μμ.

Κατι θα ξέρουν αυτοί. Αν ισχύει, κάνει αυτό που λέει ο Native παραπάνω. Δε βλέπω τη χρησιμότητα του χωρίς κάτι άλλο π.χ. ρύθμιση του TPS, αλλαγή προγράμματος κλπ, εκτός αν ας σπούμε αλλάζεις βενζίνα από απλή σε σούπερ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: patapios στις 28/06/2011 10:40 μμ.

Εγω το βλεπω χρησιμο κ σε μια αλλαγη φιλτρου αερα ας πουμε ....αλλα δεν γνωριζω ΑΝ συμβαινει κ σε τι κανει reset


Eχω κατι αρυθμιες στο ρελαντι τελευταια κ θελω ρυθμισμα (αλλαξα σε pipercross, αν αυτο παιζει ρολο) που θα κανω στο σερβις των 20.000 μεσα στο μηνα.

Θα του κοπανησω ομως αυριο ενα τετοιο 12λεπτο reset να δω αν θα δω καμια διαφορα

Re: Νέο πρόγραμμα TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 28/06/2011 11:02 μμ.

Καλιμπράρισμα διάφορων αισθητήρων κάνει. Περισσότερα δε ξέρω, απλώς μπορώ να συνάγω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε