ειναι δυνατον????

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 01/02/2011 10:29 πμ.

Sprinter"...να γλιτώσουμε και το άνοιγμα καμπόσων καινούργιων θρεντ."

χαχα..το θέμα ειναι τελικά να γλυτώσουμε απο το να "ανοίξουμε¨" κι αλλα μηχανακια...κομμάτια να γίνουν και τα θρεντ...

Φίλε το κουραστηκα πηγαινε οτι δεν μπορω καθε φορα να εξηγώ τα ίδια, ειναι αλήθεια οτι υπάρχουν αρκέτα θέματα με την ιδια κουβέντα....

Να το πω για ακομα μια φορα λοιπον οτι για την παρτιδα που ρωτάς, το λένε οι ιδιοι οι μάστορες οτι δεν φταίνε τα πιστόνια, έμενα περιμένεις να σου το αποδειξω? Υπάρχουν μηχανάκια που έχουν σπάσει και 2η φορά εξάλλου. Νομίζω δεν χρειάζεται αλλη απόδειξη.

Τέλος, απο την στιγμη που η ιδια η Τ το εχει κάνει μαστίχα, ποιος και πως περιμένεις να γινει καποιος documented? Οτι και να πει, παντα θα υπάρχει το πάτημα να τον διαψευσει κάποιος....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 11:25 πμ.

Native"

Να το πω για ακομα μια φορα λοιπον οτι για την παρτιδα που ρωτάς, το λένε οι ιδιοι οι μάστορες οτι δεν φταίνε τα πιστόνια, έμενα περιμένεις να σου το αποδειξω? Υπάρχουν μηχανάκια που έχουν σπάσει και 2η φορά εξάλλου. Νομίζω δεν χρειάζεται αλλη απόδειξη.

"


Το έχεις πε'ί αυτό πολλές φορές, δεν έχεις παρουσιάσει ούτε ενα στοιχείο η μια λογική εξήγηση και δεν έχεις απαντήσει στην ερώτησή μου γιατί κανένας κινητήρας 05-06 δεν εχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα, από όσο τουλάχιστον ξέρουμε, όυτε γιατί δεν το παθαίνουν όλα παρά μια μειοψηφία, τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζουμε διεθνώς. Η το σχεδιαστικό πρόβλημα αφορά τα μηχανάκια της Ηλιοφίλ κυρίως? Οταν επιμένεις τόσο πολύ σε κάτι, και σε κάθε τέτοιο θρεντ δε χάνεις την ευκαιρία να ξαναπείς τα ίδια, είναι παράλογο να σε ρωτάμε να μας το εξηγήσεις? Οσο για το 2η φορά, το μόνο που θυμάμαι ειναι ενα λινκ του Βαγγέλη σε ένα ξένο φόρουμ που ο τύπος άλλαξε πιστόνια και είχε πρόβλημα σε 2000χλμ. Η προφανής εξήγηση ηταν πως κάτι δε πήγε καλά στην αντικατάσταση ή είχε και άλλο εγγενές πρόβλημα (π.χ. λίπανσης).

Κα για να το λήγουμε το θέμα των αποδείξεων (εσύ μίλησες για αποδείξεις όχι εγώ) απόδειξη δεν είναι τι διάβασα από εναν τύπο στο νετ, η τι μουπε ο μαστρο-Κώστας 'εμπιστευτικά'... Αν αυτό ειναι απόδειξη για σένα, τότε λυπάμε για την κατάσταση της λογικής σου.

Κοίτα speculation ανυπόστατο μπορεί να κάνει ο καθένας. Οσο τέτοιο είναι λοιπον να μιλάει κάποιος για παρτίδες, Αρειανούς, ακόμα και τον αέρα στην Ελλάδα (γιατί και αυτό ακούστηκε εδώ μέσα πως το 'πε κάποιος μάστορας) άλλο τόσο είναι αυτά που λές εσύ (που τι λές δηλαδή γιατί δεν έχουμε καταλάβει. Ουτε εσύ μάλλον). Μόνοι κάτι για κοντές φούστες θυμάμαι, και σχεδιασμό κινητήρα χωρίς να μας δίνεις μια λογικοφανή εξήγηση. Και σε ξαναρωτάω, τι γίνεται με τους παλιότερους κινητήρες (σαν τον δικό μου π.χ.)? Επίσης περιμένω ακόμα να μάθω αν το πρόβλημα συνεχίζεται και με τα μοντέλα '10 ή όχι. Εγω δεν έχω ακούσει κανέναν με '10, αν υπάρχει ήδη κάποιος ας το πεί.

Μια συζήτηση μόνο κάναμε οπου βγήκε το θέμα των χυτών vs των σφυρήλατων πιστονιών, και αυτά δε τα 'πες εσύ ούτε ο μάστοράς σου, εμείς τα είπαμε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 11:27 πμ.

Native"

Τέλος, απο την στιγμη που η ιδια η Τ το εχει κάνει μαστίχα, ποιος και πως περιμένεις να γινει καποιος documented? Οτι και να πει, παντα θα υπάρχει το πάτημα να τον διαψευσει κάποιος...."


Σαφώς, και για αυτό καλό θα είναι οι κουβέντες για νομικές οδούς και άλλα μεγαλόσχημα, να το λαμβάνουν υπ' όψιν τους αυτό. Οπως και οι επαιίοντες που ξέρουν δήθεν τι τρέχει αλλά δε μας λένε ακριβώς...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: patapios στις 01/02/2011 11:59 πμ.

Sprinter" Οπως και οι επαιίοντες που ξέρουν δήθεν τι τρέχει αλλά δε μας λένε ακριβώς..."



Πολυ σωστο αυτο το τελευταιο

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: mixalakis στις 01/02/2011 12:10 μμ.

Για το θέμα αυτό υπάρχουν κάποια κρίσιμα ερωτήματα τα οποία μόνο η επίσημη Τ μπορεί να απαντήσει (αλλά δεν το κάνει) ή τουλάχιστον κάποιος μηχανικός της.
[list:1jxekarq]Τι ποσοστό tiger έχει παρουσιάσει το πρόβλημα.[/list:u:1jxekarq]
[list:1jxekarq]Ποια μοντέλα το έχουν παρουσιάσει[/list:u:1jxekarq]
[list:1jxekarq]Που οφείλεται το πρόβλημα και αν έχει διορθωθεί οριστικά[/list:u:1jxekarq]
[list:1jxekarq]Αν ισχύει ότι μηχανάκια με αλλαγμένα πιστόνια το έχουν ξαναπαρουσιάσει[/list:u:1jxekarq]

Πέρα από αυτά θεωρώ πιο κρίσιμο από όλα τα παραπάνω το αν υπάρχει έστω και ένας κάτοχος tiger με πρόβλημα που να πλήρωσε έστω και ένα ευρώ για τη ζημιά αυτή.
Δεν με απασχολεί αν είναι εντός ή εκτός εγγύησης. Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει κανέναν να χρειάστηκε να πληρώσει από την τσέπη του.

Συμφωνώ ότι η Τ είναι απαράδεκτη που δεν απαντά επίσημα στους πελάτες της και στην ουσία η ίδια ζημιώνεται πάνα από όλους.
Όμως αν έστω και σιωπηρά, έχει πει ότι όποιο μηχανάκι παρουσιάσει πρόβλημα με τα πιστόνια, άσχετα με το αν είναι εντός ή εκτός εγγύησης, θα επιδιορθώνεται άμεσα και χωρίς κόστος, τότε αναλαμβάνει τις ευθύνες της.

Σε αυτό υπάρχει κανείς να μας διαφωτίσει;

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 12:15 μμ.

Και το τελευταίο γιατί θα σας αφήσω να γκρινιάζετε μόνοι σας απ' εδώ και πέρα να εκτονώνεστε, εκτός αν διαβάσω κάποια πληροφορία ή άποψη που θα έχει ενδιαφέρον ή μοιάζει τόσο παπαριά που θα χρήζει απάντησης.

Αν ισχύει, πράγμα που καμμιά ένδειξη δεν έχουμε οτι ισχύει, πως το πρόβλημα είναι πιο έντονο στην Ελλάδα, και επειδή δε μ΄αρέσουν τα μεταφυσικά, 2 εξηγήσεις έχω δώσει εδώ μέσα για αυτό.

1. Οι εισαγωγείς δεν εισάγουν 1-1 μηχανάκι σε στατιστικά κανονική κατανομή σε σχέση με τη γραμμή παραγωγής. Παραγγέλουν και παραλαμβάνουν σε παρτίδες, κυρίως αν μιλάμε για μηχανάκια που πουλάνε καλά.

2. Αν το πρόβλημα έχει να κάνει με οποιαδήποτε ευαισθησία του κινητήρα στην καύση, θα κοίταγα την κατάσταση των Ελληνικών βενζίνων που πράγματι ίσως αποτελεί σημείο διαφοροποίησης της Ελλάδας από τις πολιτισμένες χώρες. Για αυτό και συνέστησα παλαιότερα τη χρήση σούπερ σε όποιον ανησυχεί.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 12:21 μμ.

mixalakis"Για το θέμα αυτό υπάρχουν κάποια κρίσιμα ερωτήματα τα οποία μόνο η επίσημη Τ μπορεί να απαντήσει (αλλά δεν το κάνει) ή τουλάχιστον κάποιος μηχανικός της.
[list:37m7ovte]Τι ποσοστό tiger έχει παρουσιάσει το πρόβλημα.[/list:u:37m7ovte]
[list:37m7ovte]Ποια μοντέλα το έχουν παρουσιάσει[/list:u:37m7ovte]
[list:37m7ovte]Που οφείλεται το πρόβλημα και αν έχει διορθωθεί οριστικά[/list:u:37m7ovte]
[list:37m7ovte]Αν ισχύει ότι μηχανάκια με αλλαγμένα πιστόνια το έχουν ξαναπαρουσιάσει[/list:u:37m7ovte]

Πέρα από αυτά θεωρώ πιο κρίσιμο από όλα τα παραπάνω το αν υπάρχει έστω και ένας κάτοχος tiger με πρόβλημα που να πλήρωσε έστω και ένα ευρώ για τη ζημιά αυτή.
Δεν με απασχολεί αν είναι εντός ή εκτός εγγύησης. Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει κανέναν να χρειάστηκε να πληρώσει από την τσέπη του.

Συμφωνώ ότι η Τ είναι απαράδεκτη που δεν απαντά επίσημα στους πελάτες της και στην ουσία η ίδια ζημιώνεται πάνα από όλους.
Όμως αν έστω και σιωπηρά, έχει πει ότι όποιο μηχανάκι παρουσιάσει πρόβλημα με τα πιστόνια, άσχετα με το αν είναι εντός ή εκτός εγγύησης, θα επιδιορθώνεται άμεσα και χωρίς κόστος, τότε αναλαμβάνει τις ευθύνες της.

Σε αυτό υπάρχει κανείς να μας διαφωτίσει;"


μιχαλάκη, και εσύ και εγώ το έχουμε ξαναθέσει το ζήτημα έτσι, αλλά δυστυχώς κάποιοι έχουν δυσκολία να χρησιμοποιήσουν εναν λογικό και τακτικό τρόπο σκέψης. Προτιμούν τις υστερίες που βλάπτουν στην τελική και την τσέπη τους αλλά δεν το καταλαβαίνουν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 01/02/2011 12:37 μμ.

Τωρα θα αρχίσω εγω όμως να λεω γιατι πιστεύεις οτι φταίει η βενζίνη...ο Βαγγέλης super εβαζε κατα κύριο λόγο, κι εγω έτσι πίστευα αλλα να που κι αυτο διαψευστηκε

Δεν βγαίνει άκρη, οπότε ας το αφήσουμε γιατι με το ρυθμο που έχει εξαπλωθεί η μάστιγα, όντως θα ανοίξουν άλλα 20 θρεντ και συνέχεια θα λέμε τα ίδια...

Οπότε λέμε C'est la vie και τελειώνει το θέμα κι απο μένα μεχρι νεοτέρας
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 12:41 μμ.

Native"Τωρα θα αρχίσω εγω όμως να λεω γιατι πιστεύεις οτι φταίει η βενζίνη...ο Βαγγέλης super εβαζε κατα κύριο λόγο.

"


Ούτε πιστεύω, ούτε δε πιστεύω πως φταίει η βενζίνη. Αντιθέτως με εσένα, εγώ χρειάζομαι πολλά στοιχεία για να πιστέψω κάτι. Απλώς έδωσα ενα στοιχείο που διαφοροποιεί την Ελλάδα σε περίπτωση που ισχύει αυτό που έχει ειπωθεί εδώ μέσα (που το 'πε πάλι κάποιος μηχανικός 'εμπιστευτικά' σε κάποιον κλπ κλπ) πώς το πρόβλημα παρατηρείται πιο συχνά στην Ελλάδα. Διάβαζε καλύτερα τι γράφω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: guraki στις 01/02/2011 1:36 μμ.

Απαξ και ο 1050 ειναι ιδιος σε πολλα μοντελα πλην καποιων περιφερειακων(ecu,ηλεκτρικα,εκκεντροφορους...) πως ειναι δυνατον να εμφανιζεται το προβλημα μονο στον Τιγρη...???Διοτι ειναι αδυνατον να διαφοροποιειται (για θεμα κοστους και μονο) η γραμμη παραγωγης σε μπλοκ κινητηρα,πιστονια ,βαλβιδες και αλλα ζωτικα και κυρια μερη του εν λογω κινητηρα.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 01/02/2011 1:47 μμ.

guraki"Απαξ και ο 1050 ειναι ιδιος σε πολλα μοντελα πλην καποιων περιφερειακων(ecu,ηλεκτρικα,εκκεντροφορους...) πως ειναι δυνατον να εμφανιζεται το προβλημα μονο στον Τιγρη...???Διοτι ειναι αδυνατον να διαφοροποιειται (για θεμα κοστους και μονο) η γραμμη παραγωγης σε μπλοκ κινητηρα,πιστονια ,βαλβιδες και αλλα ζωτικα και κυρια μερη του εν λογω κινητηρα."


Δεν έχει εμφανιστεί μόνο στον Τίγρη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: akile ! στις 01/02/2011 2:22 μμ.

Αν δεν εχουμε ακριβη νουμερα ποσα τιγερ εχουν πουληθει συνολικα και ανα χρονολογια και ποσα απο αυτα εχουν σπασει συνολικα και ανα χρονολογια παλι δεν βγαζουμε ακρη με τιποτα.
Οταν θα μπορουμε να εχουμε στοιχεια (αν μπορουμε..) μονο τοτε θα μπορουμε να μιλησουμε για αλλες αιτιες, παρτιδες, βενζινες, προγραματα και σχεδιαση κινητηρα !!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: vagtyrp στις 01/02/2011 3:22 μμ.

ότι έχει υπωθεί μέχρι στιγμής στο συγκεκριμένο ποστ είναι σωστά και αποδεκτά. για μένα το μοτέρ φτιάχτηκε και δεν με νοιάζει καθόλου που το άνοιξε ο μηχανικός που το πάω. αλλού είναι το πρόβλημα......το ότι η εταιρία λέγε ηλιοφιλ, ή αγγλία δεν παίρνει θέση, όποια και αν είναι αυτή, έστω και αν πουν μια μπαρούφα να τελειώνουμε και να πράξει ο κάθε κάτοχος αναλόγως.....το νομικό θέμα που ανέφερα δεν αφορά μυνήσεις κλπ, απλά ένα ερώτημα σωστά διαμορφωμένο προς τους άγγλους με την συμβουλή ενός δικηγόρου δεν βλάπτει...τουλάχιστον να δουν στην αγγλία ότι υπάρχουν κάτοχοι tiger με πρόβλημα, και δυσαρεστημένοι στην ελλάδα τουλάχιστον.
επιπλέον το κλείσιμο των εξουσιοδοτημένων και το σχετικό μονοπώλιο που πάει να δημιουργηθεί δεν μου αρέσει προσωπικά. ευτυχώς το έψαξα και μπορώ να πηγαίνω και για θέματα εγγύησης όπου θέλω.......
για μένα η triumph έχει διαγραφεί από τις επιλογές μου και παρόλο που το μηχανάκι μου είναι σαν καινούργιο με την πρώτη ευκαιρία που θα βρώ θα το δώσω και ας μείνω χωρίς για κάποιο διάστημα, και όπως λέει και ο νίκος θα ψάξω με την ησυχία μου για το υπερωκεάνιό μου

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: psilo_paidi στις 01/02/2011 3:41 μμ.

Προσωπική μου παπαριά :happyface
Σαν παθών που είμαι τείνω να πιστέψω ότι δεν είναι θέμα ελαττωματικής παρτίδας. Το πρόβλημα υπάρχει σε μοντ 07 και μετά, χωρίς περιορισμό χλμ, με διαφορετικά συμπτώματα και είναι κατασκευαστικό. Μάλλον φταίνε τα εξής: α) κακό ζέσταμα σε κρύες εκκινήσεις β) όταν κρεμάει σε χαμηλές στροφές γ)κακή βενζίνη.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: akile ! στις 01/02/2011 7:27 μμ.

Φιλε μου τι εννοεις με το θεμα των εγγυησεων που το εψαξες ????
Οσο για την Ηλιοφιλ επειδη εχω κακια εμπειρια δεν θελω ουτε να τους ακουω ....