ειναι δυνατον????

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tmos στις 02/02/2011 12:48 μμ.

haris"

Εσυ τωρα χαλαστηκες επειδη μεσα στα 3 χρονια μπορει να μεινεις 2 βδομαδες χωρις μηχανη ??
"


Σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι αυτό θα γίνει όταν δεν θα πρέπει
Επίσης η μηχανή καλώς ή κακώς είναι το μοναδικό μεταφορικό μέσο που διαθέτω.

Δεν είναι όμως αυτό που με χαλάει. Διαβάζοντας τα όσα μύρια για το συγκεκριμένο θέμα μου τη σπάει αυτό το αίσθημα αβεβαιότητας που δημιουργείται. Να θυμηθώ να το πω στο ψυχαναλυτή

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 02/02/2011 1:25 μμ.

Για ποιο πραγμα σου γεννηθηκε αβεβαιοτητα ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 02/02/2011 1:33 μμ.

haris"Για ποιο πραγμα σου γεννηθηκε αβεβαιοτητα ??"


Τι είν' η ζωή, τι 'ναι ο άνθρωπος... Τέτοια πράμματα υπαρξιακά...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tmos στις 02/02/2011 2:15 μμ.

haris"Για ποιο πραγμα σου γεννηθηκε αβεβαιοτητα ??"


Ίσως το αβεβαιότητα δεν είναι η κατάλληλη λέξη.
Μάλλον άγχος και προβληματισμός για το αν και πότε. Κάτι σαν εκκρεμότητα ένα πράμα που τελικά μπορεί απλά να είναι μέσ΄ το μυαλό μονάχα

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 02/02/2011 2:34 μμ.

Και γι αυτο το λογο σκεφτεσαι να αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια μια κατα τ αλλα καταπληκτικη μηχανη ... ?

Πολυ αγχος ρε παιδια ... (και πολυ κλαψα..)

Αντι να ευχαριστιομαστε αυτα που εχουμε και που αλλοι ουτε παπι δεν εχουν τη δυνατοτητα να καβαλησουν, κανουμε το τοσο ΤΟΣΟ .. Υπαρχουν και σοβαρα προβληματα αν θελετε να ασχολειστε με κατι..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tmos στις 02/02/2011 2:41 μμ.

Εντάξει δεν έχω χάσει και τον ύπνο μου, μην τρελαθούμε κιόλας

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: black_power στις 02/02/2011 4:56 μμ.

εγώ έχω παρατηρήσει κατι άλλο... όσοι πάσχουν απο πιστονίτιδα έχουν πάντα τη καλύτερη σχέση με τη μηχανή τους.την αφηνουν πρώτα να ζεσταθεί καλά και μετα οδηγάνε, της βάζουν 100σταρα, την χαϊδεύουν, της αγοράζουν σκατολοϊδια...
μήπως πρέπει να τη ξεπατώνετε με το που γυρνάτε τη μίζα, να της βάζετε νοθευμένη βενζίνη να μη τη πλένετε ποτέ και να καθυστερείτε τα σέρβις ;
ας το δοκιμάσει κάποιος μπορει να του βγει σε καλό. εγω πολύ θα θελα να χω 3χρονια εγγύηση και να προσπαθώ να τη χαλάσω... νιώθεις λίγο σαν να σε στο top gear

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: alexandros.s στις 02/02/2011 5:52 μμ.

black_power"εγώ έχω παρατηρήσει κατι άλλο... όσοι πάσχουν απο πιστονίτιδα έχουν πάντα τη καλύτερη σχέση με τη μηχανή τους.την αφηνουν πρώτα να ζεσταθεί καλά και μετα οδηγάνε, της βάζουν 100σταρα, την χαϊδεύουν, της αγοράζουν σκατολοϊδια...
μήπως πρέπει να τη ξεπατώνετε με το που γυρνάτε τη μίζα, να της βάζετε νοθευμένη βενζίνη να μη τη πλένετε ποτέ και να καθυστερείτε τα σέρβις ;
ας το δοκιμάσει κάποιος μπορει να του βγει σε καλό. εγω πολύ θα θελα να χω 3χρονια εγγύηση και να προσπαθώ να τη χαλάσω... νιώθεις λίγο σαν να σε στο top gear "


σαν να εχεις δικαιο!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Aris. στις 02/02/2011 6:23 μμ.

Eπειδη παντα εβλεπα ποστς για πιστονια-ταιγκερ αλλα ποτε δεν τα διαβαζα μεχρι τελους , (καλη ωρα , 10 σελιδες σε χρονο ρεκορ) ηθελα να κανω κανα 2 ερωτησεις.

Ερωτηση 1: Δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να μην φταινε καθ'αυτου τα πιστονια και να σκεφτεστε ακομα οτι μπορει να προερχεται απο καπου αλλου η ριζα του προβληματος. Τι βενζινες , ζεσταματα , στρωσιματα και πρασινα αλογα ειναι αυτα.?..? Για πιστονια μιλαμε , οχι για μανταλακια...


Παρλαπιπες: Το σεναριο, να αγορασε μια μεγαλη παρτιδα η Τ ,απο φθηνα πιστονια, τα οποια καταλαβε -αργοτερα- πως τα περισσοτερα απο αυτα ειναι ελλατωματικα και ειπε να τα ξεφορτωθει στην Ελλαδιτσα μας για ευνοητους λογους, ακουγεται παραξενο ?
Ειδε πως πολλα (ΟΧΙ ΟΛΑ) απο αυτα που αγορασε απο τον ταδε προμηθευτη ειναι μαπα. Τι θα κανει ? Θα τα πεταξει και δε μαμιεται ... ? Θα τα ξεφορτωθει ολα πρωτα και μετα.
Τι? Θα μπουνε μεσα? Και τι αμα υπαρχουν παραπονεμενοι πελατες ? Θα ζοριστει τωρα η Τ επειδη 100-200 μηχανες tiger στην Ελλαδα -απο ολη την γκαμα μηχανων που εχει πουλησει ανα τον κοσμο- χαλασαν ? Αφου υπαρχει εγγυηση ... Και τι αμα σου στειλουν παλι απο τα ελλατωματικα ? Μπορει να μη σπασουν. Δεν χανουν τιποτα. Αντιθετως μαλιστα...
Και στην δουλεια μου καποια περιοδο αγορασαμε μια τεραστια κουτα με ανταλακτικα. Διαπιστωσαμε αργοτερα οτι ειναι μαπα και αντι να εχουν 5 χρονια ζωης , εχουν 1 και με το ζορι. Τα πεταξαμε?
Αφου τα ξοδεψαμε ολα σε ανταλακτικα των ανταλακτικων ... Ω ανταλακτικα... σε φαση... "καλη θεληση" τα περισσοτερα, αγορασαμε "καλυτερα".
Αν μπορουσαμε να τα καταναλωσουμε και ολα σε μια "κλειστη" και συγκεκριμενη ομαδα πελατων μας , χωρις να τα "σκορπισουμε" απο εδω και απο εκει... θα ειχαμε επιτυχει! (οπως η Τ με την Ελλαδα )

"Ερωτηση" 2: Γιατι να κοιταω καθε τοσο τα λαδια της μηχανης μου ? Τι ειμαι ? Μηχανικος? Γιατι να βαζω ευθυνες στον εαυτο μου ? Και αμα ανοιξω την ταπα να ελεγξω τα λαδια και μου πεσει μεσα -by accident- ενα μεταλικο παπαρακι τι θα κανω?(λεμε τωρα...)
Αφου η μηχανη εχει οργανα που σου δειχνει αν κατι δεν παει καλα , γιατι να ασχοληθω ΕΓΩ ? Αν καιει λαδια δεν θα αναψει το led χαμηλης σταθμης λαδιου ? Υπαρχει περιπτωση να μην λυπενεται σωστα η μηχανη απο ελλειψη λαδιου και ενα οργανο να μην δειξει καποια δυσλειτουργεια... ?
Αν δεν φταινε τα πιστονια και απο καπου , απο το μοτερ, τρωνε καποιο ζορι , δεν θα δω να ανεβαζει θερμοκρασια ? δεν θα αναψει το led check engine ?
Γενικα, επειδη ακουσα κατι πραγματα του τυπου "μηπως κανεις σουζες ? μηπως η βενζινη ,μηπως δεν την ζεσταινεις, γιατι δεν ελεγχεις τα λαδια σου ανα 1-2κ χλμ? γιατι ?γιατι ?...." θελω να πω , πως τα πιστονια δεν σου μενουν στο χερι απο τετοιες ατασθαλιες ...

Συγγνωμη αν γινομαι καπως εριστικος προς μερικους... χωριατακι ειμαι.

No offense !

Peace. -
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 02/02/2011 6:42 μμ.

Αρχικα η δευτερη ερωτηση (γιατι να κοιταω τα λαδια της μηχανης μου?) ειναι τελειως ακυρη.. Εχεις αγορασει ενα μηχανημα υψηλων επιδοσεων και θα πρεπει να γνωριζεις καποια πραγματα για να το λειτουργεις.. Αλλωστε δε σου ειπε κανεις να μυρισεις τα νυχια σου.. εχεις οδηγιες απ τον κατασκευαστη. Το λαμπακι μπορει να αναψει σε καποια φαση.. το θεμα ειναι εσυ να το καταλαβεις νωριτερα..

Επισης και για μενα αυτα τα περι βενζινης και αερα και σουζες και τρεχα γυρευε ειναι εντελως παπαριες.. Οι συντελεστες ασφαλειες κατα τη σχεδιομελετη ειναι αρκετα μεγαλοι ωστε να αποροφησουν μια παραπανω φθορα απο μια λιγοτερο καλης ποιοτητας βενζινη, οταν μιλαμε για 10.000km Εκτος αν εχει γινει λαθος στην σχεδιομελετη ---> ελλατωματικη παραγωγη/παρτιδα. Μονο η κρυα εκκινηση μπορει να προκαλεσει ισως σημαντικη ζημια μετα απο επαναληψεις, αλλα και παλι μονο σε ακραιες καταστασεις. Δε νομιζω ομως να υπαρχει ουτε ενας που βαζει μπρος και βαραει κοφτες στα επομενα 5 δευτερολεπτα...

Τωρα το σεναριο που λες για την Ελλαδιτσα.. μπορει ακομα και να ισχυει, αλλα δε μπορεις να πεις κατι τετοιο οταν δεν ξερεις ουτε καν ποσα Tiger εισαγωνται ετησιως.. Ποσο μεγαλη ηταν αυτη η παρτιδα ?? Διαρκει εδω και 3 χρονια ?? Γιατι ο προμηθευτης δεν ανελαβε την ευθυνη?? Εδωσε λαθος στοιχεια η Τ ?? πολλα ερωτηματικα που δεν προκειται να απαντηθουν και τζαμπα το ψαχνουμε.. Ακουγεται τραγικο μια μεγαλη εταιρια να καταστρεφει το κομματι της παραγωγης της που την ξεχωριζει απο τις υπολοιπες (τον 3κυλινδρο) για το κοστος μιας "παρτιδας" πιστονιων αλλα δεν μπορεις να ξερεις ποσο "μεγαλη" ειναι τελικα αυτη η εταιρια και πως σκεφτοναι τα κεφαλια που παιρνουν τις αποφασεις...

Συνεπως δεν αποκλειω τπτ αλλα οπως ειπα και πιο πανω "τζαμπα το ψαχνουμε".
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Aris. στις 02/02/2011 8:33 μμ.

haris"Αρχικα η δευτερη ερωτηση (γιατι να κοιταω τα λαδια της μηχανης μου?) ειναι τελειως ακυρη.. Εχεις αγορασει ενα μηχανημα υψηλων επιδοσεων και θα πρεπει να γνωριζεις καποια πραγματα για να το λειτουργεις.. Αλλωστε δε σου ειπε κανεις να μυρισεις τα νυχια σου.. εχεις οδηγιες απ τον κατασκευαστη. Το λαμπακι μπορει να αναψει σε καποια φαση.. το θεμα ειναι εσυ να το καταλαβεις νωριτερα..
"


Δεν διαφωνω,(αντιθετως μαλιστα ασχολουμε πολυ) απλα πιστευω πως ο κατασκευαστης δεν αφησε την μηχανη απροστατευτη , ελπιζωντας στα χερια και το μερακι του καταναλωτη. Αμα εχεις το νου σου στις ενδειξεις των οργανων δεν προκειται να παθει κατι η μηχανη. Αν παλι βιδωνεις-ξεβιδωνεις εσυ -σαν αναρμοδιος- πολυ πιθανο κατι να ξεχασεις , κατι να σφιξεις παραπανω ,καποια γκαφα να κανεις.
Και γενικα , συνηθως αυτοι που ανακατευονται πολυ , αυτοι εχουν και τα περισσοτερα προβληματα! Ειναι αποδεδιγμενο!


haris""τζαμπα το ψαχνουμε"."


+675
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: alexandros.s στις 02/02/2011 8:58 μμ.

βαστατε παληκαρια! το θεμα σουζα το ανεφερα εγω σαν πλακα επειδη ο johntar στο αβαταρ ειναι καντηλι!ειναι καθαρα θεμα πλακας και μεχρι εκει!δεν θα σπασουμε το κεφαλι μας και για ενα αστειο!
συμφωνω με τον αρη και θα ηθελα να προσθεσω στον ιδιο μηκος και υφος(πιο αναλαφρο), σε συνεχεια αυτου(κειμενου) οτι υπαρχει η περιπτωση να μην ειναι συνδεδεμενο το λαμπακι του λαδιου σε καμια μηχανη!!
παντως αρη οπως το ειπες-καλυτερα μια χωρα 10εκ. που η αγορα των T.ειναι μικρη,ποσο μαλλον των tiger, να μεινει με το προβλημα παρα αλλες αγορες με το λιγοτερο διπλασιες πωλησεις!
δεν ειναι κακη σκεψη!

αα και κατι αλλο.. καπου ειχε ανοιχτει πριν καιρο ενα thread με κατοχους tiger που δεν εχουν προβληματα! αρα καλο ειναι να μην ανοιχτει thread με κατοχους που εχουν γιατι υπαρχει ηδη!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 02/02/2011 9:10 μμ.

Aris." Αμα εχεις το νου σου στις ενδειξεις των οργανων δεν προκειται να παθει κατι η μηχανη.

"


Δε παίζει αυτό όσον αφορά στα λάδια για κανένα κινητήρα κανενός κατασκευαστή. Για αυτό και όλοι λένε στο μάνουαλ να κοιτάς τα λάδια. Εσύ άμα θες βασίσου στο γλομπάκι σου...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: vagtyrp στις 03/02/2011 7:28 πμ.

[quote="akile !":iwdt96a9]Φιλε μου τι εννοεις με το θεμα των εγγυησεων που το εψαξες ????
Οσο για την Ηλιοφιλ επειδη εχω κακια εμπειρια δεν θελω ουτε να τους ακουω ....[/quote:iwdt96a9]

εννοώ ότι βάση ευροπαικής νομοθεσίας που ισχύει σε όλη την ευρώπη μπορείς να πας να φτιάξεις το μηχανάκι σου και εντός εγγύησης σε οποιοδήποτε συνεργείο, με νομιμή άδεια φυσικά, θες, ακόμα και αν είναι η αντιπροσωπία της bmw, ή yamaha.....αρκεί φυσικά το εκάστοτε συνεργείο να έχει την τεχνογνωσία και τα εργαλεία- υλικά-λογισμικά που χρειάζονται για να το φτιάξει και τα οποία αν θέλει μπορεί να τα αγοράσει από την αγγλία απευθείας, πληρώνοντας και την απαραίτητη συνδρομή για να λαμβάνει ότι νεότερες ενημερώσεις προκύψουν.
έτσι και αλλιώς μέχρι στιγμής οι εγγυήσεις πάνε κατευθείαν αγγλία και δεν έχουν να κάνουν με την ηλιοφίλ.....μπορείς να απευθυνθείς και στη ΜΟΤΕΚ να σε προμηθεύσουν με το νόμο να τον επεξεργαστείς. να τονίσω εδώ ότι δεν είναι νόμος του ελληνικού συντάγματος αλλά του ευρωπαικού.....που σημαίνει για την φοβερή ελλάδα που ζούμε ότι αν προκύψει πρόβλημα με την ελληνική αντιπροσωπία πρέπει πρώτα να απευθυνθείς στα ελληνικά δικαστήρια και αν δεν δικαιωθείς σε καμια 100χρόνια που θα γίνει το δικαστήριο τότε πας στα ευρωπαικά και διακαιώνεσαι σε 1 μέρα. αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρξει τέτοιο πρόβλημα εδώ με την triumph με 2 μόνο " εξουσιοδοτημένους" στην αθήνα......πάς όπου γουστάρεις. εγώ θα πηγαίνω στον ίδιο ....πρώην εξουσιοδοτημένο που πήγαινα............

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 03/02/2011 9:28 πμ.

Aris."
"Ερωτηση" 2: Γιατι να κοιταω καθε τοσο τα λαδια της μηχανης μου ? Τι ειμαι ? Μηχανικος? Γιατι να βαζω ευθυνες στον εαυτο μου ? Και αμα ανοιξω την ταπα να ελεγξω τα λαδια και μου πεσει μεσα -by accident- ενα μεταλικο παπαρακι τι θα κανω?(λεμε τωρα...)
Αφου η μηχανη εχει οργανα που σου δειχνει αν κατι δεν παει καλα , γιατι να ασχοληθω ΕΓΩ ? Αν καιει λαδια δεν θα αναψει το led χαμηλης σταθμης λαδιου ? Υπαρχει περιπτωση να μην λυπενεται σωστα η μηχανη απο ελλειψη λαδιου και ενα οργανο να μην δειξει καποια δυσλειτουργεια... ?
Αν δεν φταινε τα πιστονια και απο καπου , απο το μοτερ, τρωνε καποιο ζορι , δεν θα δω να ανεβαζει θερμοκρασια ? δεν θα αναψει το led check engine ?
Γενικα, επειδη ακουσα κατι πραγματα του τυπου "μηπως κανεις σουζες ? μηπως η βενζινη ,μηπως δεν την ζεσταινεις, γιατι δεν ελεγχεις τα λαδια σου ανα 1-2κ χλμ? γιατι ?γιατι ?...." θελω να πω , πως τα πιστονια δεν σου μενουν στο χερι απο τετοιες ατασθαλιες ...
"


Το οτι η Τ δεν αξιόθηκε να βάλει ένα ματάκι (στο 800 επιτέλους βάλαν!) για να βλέπει ο ιδιοκτήτης τα λάδια οπως στα περισσότερα μηχανάκια της αγοράς, δεν παέι να πει οτι δεν πρέπει να κοιτάμε τα λάδια. Εξάλλου το μανουαλ λέει ακρίβως πως γίνεται αυτη η διαδικασία. Τυχαίο?

Οταν σου ανάψει το λαμπάκι το μηχανάκι θα έχει λιγότερο απο 2,5 λιτρα λάδι μέσα την στιγμή που παίρνει 3,8 (το tiger). Αυτο πιστευεις του κάνει καλό? Νομίζω το λαμπάκι παίζει κυριως το ρολο του: "σταμάτα και βάλε λάδι στα επόμενα 5 χιλιόμετρα διοτι αλλιώς bye bye", οπότε για σκέψου το καλύτερα...

Άμα φτάσει η μηχανή να ζέσταθει απο έλλειψη λάδιου...το τελευταίο πράγμα που θα σε απασχολήσει ειναι τα πιστόνια....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...