Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: nikosdk στις 08/02/2016 3:57 πμ.

[quote="Genesis":18jmfxx1]
no pain"
Genesis"Ωραια ενημερωσε μας γιατι και μενα αρχισε να μου κανει ναζια και θελει κλωτσιες!"

Ενας λογος που αλλαξα δισκους εκτος του οτι πατιναρε το μηχανακι στα ψιλα ηταν και αυτος οτι κολαγε ειδικα οταν ηταν κρυο βεβαια απο οταν αλλαξα λαδια μαλακωσε αρκετα αλλα και παλι ειδικα για να βαλω νεκρα μερικες φορες εκανα ταμα στον αγιο φανουριο για να βγει το λαμπακι στο καντραν .... ενω απο εχτες που το εκανα αυτο κουμπονουν απιστευτα απαλα χωρις πιεση και η νεκρα αμεσος .... μολις κανω καποια χιλιομετρα για να μπορω να εχω πληρει εικονα θα ξανα γραψω ..."



Καλησπέρα και πάλι! Έχεις καμιά εικόνα με τον συμπλέκτη τώρα?? Εμένα άρχισε ξαφνικά να κολλάνε οι αλλαγές και πιο πολύ όταν είναι ζεστή η μηχανή και στα φανάρια δίνω κλωτσιές για να μπει η νεκρά! Αυτό με το αξονάκι στο τρώει γυρω γυρω για να περναει το λάδι καλύτερα? Κάπου διάβασα ότι δεν αφήνει να περάσει τόσο λάδι και να λυπάνει τους δίσκους και γι αυτό κολλάνε μεταξύ τους και αλλη επιλογή είναι να τα βουτήξεις σε λάδι κλπ! Επειδή και εγώ δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω έχω βρεί από Αγγλία βεβαια ένα κιτ της EBC με δίσκους και ελατήρια στα 120 περίπου και το σκέφτομαι εκτός αν τη γλυτώσω με το αξονακι μόνο και με καμιά λίπανση των δίσκων! Που είναι αυτός ο μάστορας να τον πάρω ένα τηλ να τον ρωτήσω?? Επίσης άλλαξες και τις φλάτζες από τα καπάκια ή χρησιμοποιήσες τις ίδιες? (Τι κόλλα βάζουμε εκεί πως τι λένε τι φλαντζόκολλα να τη βρω?) Εχω περίπου 28.000 χλμ![/quote:18jmfxx1]

Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα.
Γιαννη, το προβλημα σου ακουγεται σαν να μην εχεις ρυθμισμενο τον συμπλεκτη σωστα. Εισαι σιγουρος οτι δεν θελει σφυξιμο; Ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα και διορθωθηκαν με καλυτερη ρυθμιση.
*ΥΓ. Τελικα η πωληση αναβληθηκε;

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 08/02/2016 10:18 πμ.

Ναι το ανεβαλα μεχρι ποιος ξερει ποτε γιατι βρηκα τις ακρες μου τελικα! Οσο για το ρυθμισμα της ντιζας αυτο ειναι και αυτονοητο οτι ειναι ρυθμισμενο! Ξαφνικα το εκανε χωρις να το συζητησει ειδικα αυτες τις μερες που δεν την κινουσα λογο κρυου!

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 08/02/2016 2:04 μμ.

Πήρα τον Σάκη τηλ και μίλησα με τον Φιλλιπα και με λεει οτι βγαζει η Τ κατι μεταλλικους δισκους τωρα με κατι τρυπες αναμεσα για να κανει καλυτερη ροη το λαδι και οτι βελτιωνει το πραγματα. Τον ρωτησα για το αξονακι μου λεει οτι δεν βελτιωνει κατι αυτο ουτε αν το τορναρεις γιατι λεει αλλαζει και μετα η γωνια που αποσυμπλεκει τους δισκους και κατι κανει μετα που δεν θυμαμαι τι ειπε. Επισης οτι μπαινουν αν θες και φιμπερενιοι δισκοι πιο λεπτοι αλλα εχουν το φαινομενο να πατιναρουν αν το σπας γενικα. για τους μεταλλικους δισκους κοστος περιπου 120 οσο εχουν οι ebc και ειναι οι μπροστινοι στη φωτο!

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: nikosdk στις 08/02/2016 5:30 μμ.

Genesis"Πήρα τον Σάκη τηλ και μίλησα με τον Φιλλιπα και με λεει οτι βγαζει η Τ κατι μεταλλικους δισκους τωρα με κατι τρυπες αναμεσα για να κανει καλυτερη ροη το λαδι και οτι βελτιωνει το πραγματα. Τον ρωτησα για το αξονακι μου λεει οτι δεν βελτιωνει κατι αυτο ουτε αν το τορναρεις γιατι λεει αλλαζει και μετα η γωνια που αποσυμπλεκει τους δισκους και κατι κανει μετα που δεν θυμαμαι τι ειπε. Επισης οτι μπαινουν αν θες και φιμπερενιοι δισκοι πιο λεπτοι αλλα εχουν το φαινομενο να πατιναρουν αν το σπας γενικα. για τους μεταλλικους δισκους κοστος περιπου 120 οσο εχουν οι ebc και ειναι οι μπροστινοι στη φωτο!

"


Ειχα ακουσει και εγω για τους βελτιωμενους δισκους που εβγαλε η Τ. Ελπιζω να εχεις κατανοησει οτι χρειαζεσαι ΚΑΙ τους μεταλλικους αλλα ΚΑΙ τους EBC. Οποτε το κοστος 2πλασιαζεται και νομιζω συμφερει περισσοτερο ενα ετοιμο κιτ Barnett / Ebc (αν βρεθει βεβαια διαθεσιμο)

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 08/02/2016 8:03 μμ.

Μα δεν ειπα οτι θελω και τα 2 το ενα απο τα δυο!! Αλλα ξερεις τι;; Το προβλημα προς το παρον λυθηκε! Ξερεις πως;; ειχα ρυθμισει λαθος την ντιζα τελικα!! Καπου ειχα δει ο χαζος οτι θελει 2-3 χιλ τζογο αλλα εγω ειχα καταλαβει 2-3 εκ! Μαλα..α μου αλλα δεν μου εκανε στην αρχη τιποτα να καταλαβω και το ειχα καποιο διαστημα ετσι! Τωρα που το ρυθμισα ατα φαναρια 1η-νεκρα 2α και ηταν κομπλε! Χιχιχι!! Ελπιζω να μην παρουσιασει κατι αλλο αλλα το ψηνω μια καλη αλλαγη λαδιων σε λιγοτερο απο 5000χλμ ετσι για να ηρεμησει και να του βαλω κανα amsoil λαδακι 10-40 για τωρα και μετα στο σερβις βλεπω! Αυταααα!!

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: nikosdk στις 08/02/2016 9:53 μμ.

Μια χαρα.. χαρηκα που λυθηκε το προβλημα, αλλα για την πληροφορηση σου, να σου πω πως δεν μπορεις να αλλαξεις μονο τους μεταλλικους δισκους σου χωρις να αλλαξεις τα φελλα. Μαλλον μπορεις, αλλα ειναι εντελως ανουσια η αλλαγη. Ειναι σαν να αλλαζεις τα τακακια σου χωρις να αλλαζεις δισκοπλακα, οταν αυτη ειναι λιωμα τελειως και δεν εχεις φρενο. Αν εχεις προβληματα συμπλεξης στο μελλον τοτε θα χρειαστεις ολο το σετ με τα φελλα και τους μεταλικους δισκους, ή εστω τα φελλα και οχι τους μεταλλικους. Δεν νομιζω να κατσει μαστορας να σου βαλει τα ιδια φελλα με καινουργιους δισκους. Αν τα φελλα σου ειναι ταλαιπωρημενα (που μετα απο 20-30κ χλμ ειναι ταλαιπωρημενα, ασχετα αν πατιναρει ή οχι) θα τους καψεις και θα τους καταστρεψεις σε ελαχιστο χρονο
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 08/02/2016 10:36 μμ.

Τι ειναι τα φελλα;;;

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: nikosdk στις 08/02/2016 10:52 μμ.

O συμπλεκτης δεν αποτελειται μονο απο μεταλλικους δισκους. Εχει και δισκους με υλικο τριβης (οπως τα τακακια) επανω, oi fiber που λεμε. Οταν πατιναρει ενα μηχανακι το υλικο αυτο εχει φαγωθει, εχει μειωθει το παχος του και θελει αλλαγη. Τους μεταλλικους δεν συνηθιζεται να τους αλλαζουμε (εκτος αν μιλαμε για Tiger που η ιδια η Τ εβγαλε βελτιωμενους για την αποφυγη των γνωστων προβληματων.) Ψαξε στο youtube και δες πως λειτουργει ενας συμπλεκτης και θα καταλαβεις. Εχει και βιντεο με αλλαγη σε Tiger 1050.
To συνολο των δισκων που χρειαζεσαι ειναι αυτο
https://www.google.gr/search?q=clutch+d ... VGUD2iM%3A
Μεταλλικους + Fiber disc plates
*εν τελη εννουσα τους fiber.

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 08/02/2016 11:11 μμ.

Αααα ετσι πες μου!!

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 19/02/2016 7:08 μμ.

Παιδια συγνωμη που δεν ειχα απαντησει τοσο καιρο αλλα ειχα θεμα με το internet μου ... το προβλημα εχει βελτιωθει κατα ενα 80% η ταχυτητες μπαινουν πολυ ποιο γλυκα και κουμπονουν πολυ ποιο ομορφα .... η νεκρα βεβαια συνεχιζει να εχει.καποια προβληματακια οσο ειναι κρυο το μηχανακι οταν το καψεις λιγακι μπαινει αμεσος δεν γνωριζω το λογο βεβαια που γινεται αυτο αλλα ποστευω οτι παιζει ρολο οτι οι μεταλικη δισκοι μου ηταν λιγο αναμενοι .... και η triumph τους δινει.μαζι με τους δισκους σαν σετ και οχι μονους τους γιαυτο και δεν τους αλλαξα τους ετριψα λιγακι για να φυγει η πολυ μαυριλα που ειχαν πανω αλλα κανονικα επρεπε να αλαχτουν ... και φλατζες ναι τις αλλαξα ολες στα καπακια γιατι η μια σκηστικε λιγακι οταν το ανοιξαμε ...

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: kostasirakleio στις 14/10/2016 8:44 πμ.

Genesis"
no pain"Παιδια καλησπερα κα .καλη χρονια .... μετα απο καιρο και ψαξιμο για να εβαζα barnett δεν τους βρηκα καπου να υπαρχουν ηταν σε ελλειψη και τελικα εψαξα και βρηκα οτι τεριαζουν οι δισκοι απο το honda cbf 1000 .... τους αγορασα με κοστος 140€ ευρο και εγινε η τοποθετηση με κοστος συνολικο 170€ .... το μηχανακι αλλαξε τρελα δεν κοπανανε οι ταχυτητες οπως πριν μπαινουν τελειως γλυκα και δεν πατιναρι τορναρα και σχεδον ενα χιλιοστο το αξονακι του συμπλεκτι και τωρα ειναι ολα τελεια ... αν και σε περιπτοση μετα απο καποια χιλιομετρα δημιουργηση καποιο θεμα θα ενημερωσω εκνεου ...."

Cbf ανεξαρτήτου χρονολογιας?

καλησπέρα γιατί σου χρειάστηκε τόρνος στο αξονακι?"

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 16/10/2016 1:31 πμ.

[quote="kostasirakleio":3q2aiz47]
Genesis"
no pain"Παιδια καλησπερα κα .καλη χρονια .... μετα απο καιρο και ψαξιμο για να εβαζα barnett δεν τους βρηκα καπου να υπαρχουν ηταν σε ελλειψη και τελικα εψαξα και βρηκα οτι τεριαζουν οι δισκοι απο το honda cbf 1000 .... τους αγορασα με κοστος 140€ ευρο και εγινε η τοποθετηση με κοστος συνολικο 170€ .... το μηχανακι αλλαξε τρελα δεν κοπανανε οι ταχυτητες οπως πριν μπαινουν τελειως γλυκα και δεν πατιναρι τορναρα και σχεδον ενα χιλιοστο το αξονακι του συμπλεκτι και τωρα ειναι ολα τελεια ... αν και σε περιπτοση μετα απο καποια χιλιομετρα δημιουργηση καποιο θεμα θα ενημερωσω εκνεου ...."

Cbf ανεξαρτήτου χρονολογιας?

καλησπέρα γιατί σου χρειάστηκε τόρνος στο αξονακι?"
[/quote:3q2aiz47]
Συνηθος το αλαζουν αλλα παλι γι.εται ετσι γιατι μπαινει πολυ φρακαριστο και αναβει ... οποτε το τορναρουν λιγο γιαβνα μην σφηνωνει ....

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Giannis_tiger στις 03/03/2017 8:46 μμ.

no pain"Παιδια καλησπερα κα .καλη χρονια .... μετα απο καιρο και ψαξιμο για να εβαζα barnett δεν τους βρηκα καπου να υπαρχουν ηταν σε ελλειψη και τελικα εψαξα και βρηκα οτι τεριαζουν οι δισκοι απο το honda cbf 1000 .... τους αγορασα με κοστος 140€ ευρο και εγινε η τοποθετηση με κοστος συνολικο 170€ .... το μηχανακι αλλαξε τρελα δεν κοπανανε οι ταχυτητες οπως πριν μπαινουν τελειως γλυκα και δεν πατιναρι τορναρα και σχεδον ενα χιλιοστο το αξονακι του συμπλεκτι και τωρα ειναι ολα τελεια ... αν και σε περιπτοση μετα απο καποια χιλιομετρα δημιουργηση καποιο θεμα θα ενημερωσω εκνεου ...."


Καλησπερα, απο πιο cbf 1000 ακριβως εβαλες δισκους??

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 08/03/2017 5:33 μμ.

Αν θυμαμαι καλα ειναι το cbf 1000 baujahr του 2006 ... Ψαχτω ομως γιατι νομιζω οτι πλεον οι barnet δεν ειναι σε έλλειψη και εχουν πολυ χαμηλή τιμη ...