Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???

Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 11/11/2015 7:58 πμ.

Καλημερα στη παρεα ... εδω και λιγες μερες εμαθα οτι το μηχανακι μας φοραει ιδια καμπανα και δισκους απο ενα παλιο honda (απο καποιο cbf 900 ) ... Απο οτι μου ειπαν ειναι ακριβως ιδιοι δισκοι με τους εργοστασιακους δικους μας σε παρα πολυ ποιο χαμηλη τιμη ( κατω απο τη μιση τιμη ) ....
ξερει κανενας απο ποιο ακριβος μοντελο ειναι με ποια κωδικη ονομασια ???

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: vassat στις 11/11/2015 6:14 μμ.

no pain"Καλημερα στη παρεα ... εδω και λιγες μερες εμαθα οτι το μηχανακι μας φοραει ιδια καμπανα και δισκους απο ενα παλιο honda (απο καποιο cbf 900 ) ... Απο οτι μου ειπαν ειναι ακριβως ιδιοι δισκοι με τους εργοστασιακους δικους μας σε παρα πολυ ποιο χαμηλη τιμη ( κατω απο τη μιση τιμη ) ....
ξερει κανενας απο ποιο ακριβος μοντελο ειναι με ποια κωδικη ονομασια ???"


Χωρίς να γνωρίζω πως ορίζει κανείς τιμολογιακά τους ακριβούς δίσκους (είναι δύσκολοι οι καιροί),
θα γράψω πως ότι οι νέοι δίσκοι της Τ κάνουν το κιβώτιο "φράπα" και αν θυμάμαι καλά κοστίζουν κανένα 80άρι,
που τα αξίζουν στο έπακρο.
/ Β

ΥΓ παλιότερα είχα δοκιμάσει δίσκους από σουζούκι... ...και μάπα το καρπούζι.

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 11/11/2015 11:38 μμ.

Ποσο εχουν ειπες οι δισκοι φιλε ??? 80 € ??? Αν ηταν για 80€ δεν θα το συζηταγα καν για να παρω απο αλλο μηχανακι η να ψαχνομαι για aftermarket .... οι δισκοι τις triumph για το tiger 1050 εχουν 300€ και οι δισκοι για αυτο χοντα εχουν χοντρικα 100κατι ... αν βρισκεις μπορεις να βρεις εσυ με 80 € θα παρω δυο σετ δισκους να εχω και ενα καβατζα ... αν πραγματικα μπορεις να τους βρεις τοο στηλε μου ενα πμ σε παρακαλω

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Rory στις 13/11/2015 10:44 πμ.

Εχω κάνει 125.000 χλμ απο τον Μάιο του 10 , καιρός να αλλάξω δισκους συμπλέκτη , σε ερώτηση σήμερα στα Χανιά , δίσκοι μαμά , μαζί με τσιμούχες 330 euro !!!!!!!!
Keep on Rockin

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Tigris3 στις 13/11/2015 6:18 μμ.

Rory"Εχω κάνει 125.000 χλμ απο τον Μάιο του 10 , καιρός να αλλάξω δισκους συμπλέκτη , σε ερώτηση σήμερα στα Χανιά , δίσκοι μαμά , μαζί με τσιμούχες 330 euro !!!!!!!!"


Τι λες ρε θηρίο???? 125.000χλμ???? Άρχοντας!!

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 14/11/2015 7:56 πμ.

Rory"Εχω κάνει 125.000 χλμ απο τον Μάιο του 10 , καιρός να αλλάξω δισκους συμπλέκτη , σε ερώτηση σήμερα στα Χανιά , δίσκοι μαμά , μαζί με τσιμούχες 330 euro !!!!!!!!"

125000σε 5. Χρονια ??? Πω ρε φιλε ουτε τα αυτοκινητα μου δεν εχουν τοσα χιλιομετρα .... παντα ορθιος αντε και 200000 .... οσο για τους δισκους πραγματι τοσο εχουν γιαυτο ψαχνομαι να δω τι γινεται με.τους honda γιατι φοραει ακριβος ιδια καμπανα και δισκους .... και αν εχουν 100κατι ευρω τοτε δεν υπαρχει λογος να δωσει καποιος διπλα λεφτα για να παρει δισκους με το λογοτυπο τις triumph στη συσκεβασια ....

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: nikosdk στις 14/11/2015 7:48 μμ.

EBC Disk Plate Kit http://www.wemoto.com/bikes/triumph/tig ... set_-_ebc/
Barnett Disk Plate Kit http://www.barnettclutches.com/2058/tri ... riple.html
Ή και απο Ελλάδα... http://www.car.gr/parts/view/3554362/
Yπαρχουν και καλυτεροι και οικονομικοτεροι απο τους μαμα.. Δεν χρειαζεται να πληρωνεται χρυσαφι για το γνησιο οταν υπαρχει αφτερ μαρκετ καλυτερης ποιοτητας.

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 14/11/2015 8:06 μμ.

nikosdk"EBC Disk Plate Kit http://www.wemoto.com/bikes/triumph/tig ... set_-_ebc/
Barnett Disk Plate Kit http://www.barnettclutches.com/2058/tri ... riple.html
Ή και απο Ελλάδα... http://www.car.gr/parts/view/3554362/
Yπαρχουν και καλυτεροι και οικονομικοτεροι απο τους μαμα.. Δεν χρειαζεται να πληρωνεται χρυσαφι για το γνησιο οταν υπαρχει αφτερ μαρκετ καλυτερης ποιοτητας."

Το tiger εχει τους ιδιους δισκους με το speed triple ??? Το monster bike πατρας δεν εχει τους μεταλλικους δισκους και εγω θελω και αυτους γιατι εχουν "αναψει" (ειναι σε ελλειψη οπως μου ειχε πει οταν ειχα μιλησει ) .... γιαυτο ψαχνομαι για εναλακτικες .... το μονο που εχω σκεφτη ειναι να επερνα τους barnett και τους εργοστασιακους μεταλικους .... αλλα δεν ξερω καθολου ποσο εχουν οι μεταλλικοι

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: nikosdk στις 14/11/2015 9:40 μμ.

Βγαινει ολοκληρο κιτ της barnett μαζι με μεταλλικους. Δοκιμασε να το παρεις απο εξω αν δεν το εχει στην Πατρα. Παντως και η εναλλακτικη σου καλη ακουγεται. Δεν νομιζω να εχουν και καμια διαφορα οι μεταλλικοι.
Το θεμα με ενδιαφερει και εμενα, οποτε αν εχεις νεοτερα πες μας.

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 20/01/2016 7:24 μμ.

Παιδια καλησπερα κα .καλη χρονια .... μετα απο καιρο και ψαξιμο για να εβαζα barnett δεν τους βρηκα καπου να υπαρχουν ηταν σε ελλειψη και τελικα εψαξα και βρηκα οτι τεριαζουν οι δισκοι απο το honda cbf 1000 .... τους αγορασα με κοστος 140€ ευρο και εγινε η τοποθετηση με κοστος συνολικο 170€ .... το μηχανακι αλλαξε τρελα δεν κοπανανε οι ταχυτητες οπως πριν μπαινουν τελειως γλυκα και δεν πατιναρι τορναρα και σχεδον ενα χιλιοστο το αξονακι του συμπλεκτι και τωρα ειναι ολα τελεια ... αν και σε περιπτοση μετα απο καποια χιλιομετρα δημιουργηση καποιο θεμα θα ενημερωσω εκνεου ....

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 20/01/2016 8:35 μμ.

no pain"Παιδια καλησπερα κα .καλη χρονια .... μετα απο καιρο και ψαξιμο για να εβαζα barnett δεν τους βρηκα καπου να υπαρχουν ηταν σε ελλειψη και τελικα εψαξα και βρηκα οτι τεριαζουν οι δισκοι απο το honda cbf 1000 .... τους αγορασα με κοστος 140€ ευρο και εγινε η τοποθετηση με κοστος συνολικο 170€ .... το μηχανακι αλλαξε τρελα δεν κοπανανε οι ταχυτητες οπως πριν μπαινουν τελειως γλυκα και δεν πατιναρι τορναρα και σχεδον ενα χιλιοστο το αξονακι του συμπλεκτι και τωρα ειναι ολα τελεια ... αν και σε περιπτοση μετα απο καποια χιλιομετρα δημιουργηση καποιο θεμα θα ενημερωσω εκνεου ...."


καλησπέρα γιατί σου χρειάστηκε τόρνος στο αξονακι?

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 20/01/2016 10:19 μμ.

Genesis"
no pain"Παιδια καλησπερα κα .καλη χρονια .... μετα απο καιρο και ψαξιμο για να εβαζα barnett δεν τους βρηκα καπου να υπαρχουν ηταν σε ελλειψη και τελικα εψαξα και βρηκα οτι τεριαζουν οι δισκοι απο το honda cbf 1000 .... τους αγορασα με κοστος 140€ ευρο και εγινε η τοποθετηση με κοστος συνολικο 170€ .... το μηχανακι αλλαξε τρελα δεν κοπανανε οι ταχυτητες οπως πριν μπαινουν τελειως γλυκα και δεν πατιναρι τορναρα και σχεδον ενα χιλιοστο το αξονακι του συμπλεκτι και τωρα ειναι ολα τελεια ... αν και σε περιπτοση μετα απο καποια χιλιομετρα δημιουργηση καποιο θεμα θα ενημερωσω εκνεου ...."


καλησπέρα γιατί σου χρειάστηκε τόρνος στο αξονακι?"

Γιατι παρα πολλες φορες κολαγε και δεν εκανε σωστη αποσυμπλεξη ... ειναι μια πατεντα που μου ειπε ενας μαστορας που ασχολειτε αρκετα με αυτα τα μηχανακι ... να το αλλαξω πηγαινα αλλα οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι μετα απο μερικα χιλιομετρα παλι τα ιδια θα κανει .... τωρα θα δουμε στη πορια γιαυτο και ειπα οτι θα ενημενωσω .... εδω και δυο μερες τωρα δεν εχω κανενα θεμα πλεον ουτε καν οταν ειναι κρυο που ειδικα τοτε μου το εκανε ...

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 20/01/2016 10:22 μμ.

Ωραια ενημερωσε μας γιατι και μενα αρχισε να μου κανει ναζια και θελει κλωτσιες!

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: no pain στις 20/01/2016 10:34 μμ.

Genesis"Ωραια ενημερωσε μας γιατι και μενα αρχισε να μου κανει ναζια και θελει κλωτσιες!"

Ενας λογος που αλλαξα δισκους εκτος του οτι πατιναρε το μηχανακι στα ψιλα ηταν και αυτος οτι κολαγε ειδικα οταν ηταν κρυο βεβαια απο οταν αλλαξα λαδια μαλακωσε αρκετα αλλα και παλι ειδικα για να βαλω νεκρα μερικες φορες εκανα ταμα στον αγιο φανουριο για να βγει το λαμπακι στο καντραν .... ενω απο εχτες που το εκανα αυτο κουμπονουν απιστευτα απαλα χωρις πιεση και η νεκρα αμεσος .... μολις κανω καποια χιλιομετρα για να μπορω να εχω πληρει εικονα θα ξανα γραψω ...

Re: Δισκοι συμπλεκτη για tiger απο honda ???  

  Από: Genesis στις 07/02/2016 7:55 μμ.

no pain"
Genesis"Ωραια ενημερωσε μας γιατι και μενα αρχισε να μου κανει ναζια και θελει κλωτσιες!"

Ενας λογος που αλλαξα δισκους εκτος του οτι πατιναρε το μηχανακι στα ψιλα ηταν και αυτος οτι κολαγε ειδικα οταν ηταν κρυο βεβαια απο οταν αλλαξα λαδια μαλακωσε αρκετα αλλα και παλι ειδικα για να βαλω νεκρα μερικες φορες εκανα ταμα στον αγιο φανουριο για να βγει το λαμπακι στο καντραν .... ενω απο εχτες που το εκανα αυτο κουμπονουν απιστευτα απαλα χωρις πιεση και η νεκρα αμεσος .... μολις κανω καποια χιλιομετρα για να μπορω να εχω πληρει εικονα θα ξανα γραψω ..."



Καλησπέρα και πάλι! Έχεις καμιά εικόνα με τον συμπλέκτη τώρα?? Εμένα άρχισε ξαφνικά να κολλάνε οι αλλαγές και πιο πολύ όταν είναι ζεστή η μηχανή και στα φανάρια δίνω κλωτσιές για να μπει η νεκρά! Αυτό με το αξονάκι στο τρώει γυρω γυρω για να περναει το λάδι καλύτερα? Κάπου διάβασα ότι δεν αφήνει να περάσει τόσο λάδι και να λυπάνει τους δίσκους και γι αυτό κολλάνε μεταξύ τους και αλλη επιλογή είναι να τα βουτήξεις σε λάδι κλπ! Επειδή και εγώ δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω έχω βρεί από Αγγλία βεβαια ένα κιτ της EBC με δίσκους και ελατήρια στα 120 περίπου και το σκέφτομαι εκτός αν τη γλυτώσω με το αξονακι μόνο και με καμιά λίπανση των δίσκων! Που είναι αυτός ο μάστορας να τον πάρω ένα τηλ να τον ρωτήσω?? Επίσης άλλαξες και τις φλάτζες από τα καπάκια ή χρησιμοποιήσες τις ίδιες? (Τι κόλλα βάζουμε εκεί πως τι λένε τι φλαντζόκολλα να τη βρω?) Εχω περίπου 28.000 χλμ!