Πιστόνια Tiger 1050

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 09/06/2011 3:15 μμ.

ad1"
Cpt. Haddock"Τα ποσοστά μεχρι στιγμής για την "Τ" ειναι τραγικά. 32% με προβλημα, χωρια όσους το έπαθαν δευτερη φορά.
"



Aυτο το ποσοστο που το βρηκες? Υπαρχει κατι επισημο?"


Από το παρόν poll το βρήκε. Στατιστικώς πλήρως αναξιόπιστο, αλλά βέβαια επιβεβαιώνει αυτό που ξέραμα, πως τα συμβάντα είναι πολλά. Για ποσοστά κανείς δε μπορεί να μιλήσει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 09/06/2011 3:17 μμ.

[quote="Cpt. Haddock":1980i7wl]
ad1"
Cpt. Haddock"Τα ποσοστά μεχρι στιγμής για την "Τ" ειναι τραγικά. 32% με προβλημα, χωρια όσους το έπαθαν δευτερη φορά.
"



Aυτο το ποσοστο που το βρηκες? Υπαρχει κατι επισημο?"



Eιναι το ποσοστό στο poll του θρεντ. Ακόμα κι αν δεχτούμε οτι θελουμε για το δειγμα (αν ειναι καλό ή όχι, μικρό στο συνολο κλπ), το ποσοστό παραμένει βαρυ.

Επίσης (όπως) λέει κι ο Native, οχι απλώς δεν ξέρουμε την ακριβη αιτία, αλλα δεν ξέρουμε γιατι αυτό συνέβη κατα κυριο λόγο στα tiger 1050 (με κινητήρα απο το 07 και μετα) και όχι στα speed triple ή στα sprint.[/quote:1980i7wl]

Το ποσοστό ώς νούμερο είναι πλήρως αναξιόπιστο όπως έχω κουραστεί να λέω.

Και στα Σπρίντ και στα Σπήντ έχει παρουσιαστεί όπως έχω επίσης κουραστεί να λέω (από 2007 και μετά), αλλά δε φαίνεται αυτό ιδιαίτερα εδώ μέσα για λόγους που σε αφήνω εσένα να κατανοήσεις. Έξυπνο παιδί είσαι και μορφωμένο
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: akile ! στις 09/06/2011 4:16 μμ.

Καλησπέρα σε όλους. Πιστέυω πως το θέμα είναι καθαρά θέμα αβανς γιατι οι ζημιές εχουν όλα τα χαρακτιρηστικά απο αυτό (περιμετρικα του πιστονιου λιώσιμο & ελατήρια πιστονιού) και σίγουρα απο βενζίνες όπως ειπώθηκε πιο πάνω.
Τέτοιου είδους προγραμμα είναι δύσκολο να έχουμε απο Τ γιατι δεν θα βγάζει πιστοποίηση καυσαερίων (euro) και φαντάζομαι οτι εκεί ειναι και το προβλημα της... δεν νομιζω να ειναι θέμα κεφαλής ή σχεδιασμού του κινητήρα γιατι στους προηγούμενους (πρίν 07) δεν υπήρχε προβλημα.

Οσο για τις περιπτώσεις που είχαν ζημιά 2η φορα μετά απο 4.000-5.000 χλμ εγώ προσωπικα πιστευω οτι είναι θέμα μάστορα - κατι δεν έχει γίνει σωστά, όπως σε 1 περιπτωση που διάβασα, 1η φορά πιστόνια και μετα 2η απο χιτώνια σε 5.000 χλμ - προφανώς τα χιτώνια ήθελαν αλλαγή απο την αρχή γιατι ή είχαν 'γρατζουνιστεί' ή είχαν 'αρπάξει' απο τα προηγούμενα κατεστραμένα πιστόνια ...
Δηλαδή σε παλιά χιτώνια βάλανε καινούργια πιστόνια Πως είναι δυνατόν να στρωθεί σωστα το ελατήριο σε 1 χιτώνιο παλιό και δουλεμένο και ίσως 'τραυματισμένο' ????? και που πολλες φορές δεν φαίνεται....

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 09/06/2011 4:21 μμ.

Βρε ακίλε μην αντιγράφεις βρε παιδάκι μου όσα λέω Μπορείς να βάλεις και ενα λίνκ στα πόστ μου παραπάνω, πιο εύκολο είναι

Το μόνο που δε σημείωσες απ΄αυτά που είπα, είναι πως άλλαξε το σχήμα του θαλάμου κάυσης στα πιστόνια από το 2007 και μετά (όπως και το υλικό τους).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: akile ! στις 09/06/2011 4:35 μμ.

Απλα μπορεί να συμφωνούμε !!!
Και διαβάζοντας όλα τα παραπάνω είπα τη γνώμη μου
Το θέμα είναι αλλού

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 09/06/2011 4:37 μμ.

Εδω στην Πατρα τυγχανει να υπαρχει ενας μαστορας που φτιαχνει κανα τριανταρι χρονια Triumph...Θεωρειται απο πολλους και μαλιστα και Αθηναιους συναδελφους του ως ο κορυφαιος εν Ελλαδι(στα Triumph)...Προχτες πιασαμε κουβεντα και με τα πολλα κατηγορησε την εταιρια για κακης ποιοτητας πιστονια την στιγμη που παλια εβαζε ιαπωνικα συγκεκριμενης μαρκας(δεν την θυμαμαι...) και σφηρυλατα...θεμα βενζηνης κατ'αυτον δεν τιθεται.Συμβουλη του?Καλο ζεσταμα τα πρωινα και να αποφεγω οσο μπορω τα κοκκινα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: tmos στις 09/06/2011 9:07 μμ.

Sprinter"
....

ΑN ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΑΦΤΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΑΜΑ. ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ Κ&Ν ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ

......
"


Όπως έχω γράψει σχετικά στο άλλον νήμα για το νέο πρόγραμμα του Tiger, μου το έβαλε ο μηχανικός αλλά του ζήτησα να το βγάλει τελικά μιας και είχα την αίσθηση ότι η μηχανή δεν δούλευε κανονικά. Όπως έχουμε συνηθίσει τουλάχιστον. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα ουδεμία σχέση έχει με αυτό για βενζίνες 91 οκτανίων αλλά είχα την αίσθηση ενός μπουρδουκλώματος στις μεσαίες στροφές.

Εγώ πάντως το πήρα απόφαση ρε παιδιά. Υπάρχει μια πιθανότητα να μου κάτσει στραβή. ΟΚ, δεν γ@μιετ@ι. Όταν συμβεί θα φτιαχτεί, θα το καλύψει και η εγγύηση και δεν θα χαλάσω τον ύπνο μου για τα γ@μοπίστονα.

Μέχρι τότε σκοπεύω να το καταφχαριστηθώ το μηχανάκι (που είναι σκέτη απόλαυση)

Την υγειά μας να έχουμε και δουλειά για να του βάζουμε βενζίνη

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 09/06/2011 9:52 μμ.

Το πρόγραμα για αφτερ αμα το βάλεις με κανονική εξάτμιση, δουλεύει λίγο πλούσια. Αυτός είναι και ο λόγος που είπα το παραπάνω αλλά αυτός πιθανόν και ο λόγος για το ψιλομπουκωματάκι που ένιωσες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 09/06/2011 10:28 μμ.

mos"


Εγώ πάντως το πήρα απόφαση ρε παιδιά. Υπάρχει μια πιθανότητα να μου κάτσει στραβή. ΟΚ, δεν γ@μιετ@ι. Όταν συμβεί θα φτιαχτεί, θα το καλύψει και η εγγύηση και δεν θα χαλάσω τον ύπνο μου για τα γ@μοπίστονα.

Μέχρι τότε σκοπεύω να το καταφχαριστηθώ το μηχανάκι (που είναι σκέτη απόλαυση)"

To αυτο!!!Μονο που σε μια νυχτα θα αντικατασταθει επο ενα πανεμορφο Super Tenere Και ας εχει 20 αλογα διαφορα.Τετοια βλαβη δυστυχως ειναι στην κορυφη της σοβαροτητας....

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 09/06/2011 10:47 μμ.

guraki"
mos"


Εγώ πάντως το πήρα απόφαση ρε παιδιά. Υπάρχει μια πιθανότητα να μου κάτσει στραβή. ΟΚ, δεν γ@μιετ@ι. Όταν συμβεί θα φτιαχτεί, θα το καλύψει και η εγγύηση και δεν θα χαλάσω τον ύπνο μου για τα γ@μοπίστονα.

Μέχρι τότε σκοπεύω να το καταφχαριστηθώ το μηχανάκι (που είναι σκέτη απόλαυση)"

To αυτο!!!Μονο που σε μια νυχτα θα αντικατασταθει επο ενα πανεμορφο Super Tenere Και ας εχει 20 αλογα διαφορα.Τετοια βλαβη δυστυχως ειναι στην κορυφη της σοβαροτητας...."


Μπα, υπάρχουν και σοβαρότερες
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 10/06/2011 11:12 μμ.

Εγω παντως αν ημουν WISECO θα εκανα χρυσες δουλειες!

Απορω μαλιστα πως δεν το εχουν δει πιο ζεστα το θεμα...
money cant buy me love

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: tharis στις 10/06/2011 11:18 μμ.

TheFace"Εγω παντως αν ημουν WISECO θα εκανα χρυσες δουλειες!

Απορω μαλιστα πως δεν το εχουν δει πιο ζεστα το θεμα..."


To ρισκαρεις ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Native στις 11/06/2011 11:43 πμ.

Μπα...και τα wiseco κρακ θα κάναν...μην σου πώ και πιο σύντομα...δεν πιστεύω οτι η Τ δίνει πιστόνια κακής ποιότητας επιτηδες...εσυ πώς το βλέπεις? Να τους συμφέρει να τα πληρώνουν 2 και 3 φορές???
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 11/06/2011 3:54 μμ.

Native"Μπα...και τα wiseco κρακ θα κάναν...μην σου πώ και πιο σύντομα...δεν πιστεύω οτι η Τ δίνει πιστόνια κακής ποιότητας επιτηδες...εσυ πώς το βλέπεις? Να τους συμφέρει να τα πληρώνουν 2 και 3 φορές???"


δεν νομιζω να τα πληρωνει η Τ.
πιο πιθανον ο κατασκευαστης ο οποιος εχει συνεργαστει μαζι τους.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: nfot στις 11/06/2011 8:27 μμ.

Ο προμηθευτης τα φτιαχνει με βαση τις προδιαγραφες της Τ και της καθε Τ. Θα τα πληρωσει αν αποδειχθει οτι δεν πληρουν τις προδιαγραφες. Αλλιως ειναι προβλημα της Τ.
Αν εγω ημουν ο προμηθευτης και μου ζητουσε η Τ καθε τρεις και λιγο πιστονια για εγγυηση, δε θα αντιδρουσα; Δεν θα την εψαχνα γιατι σπαζουν;
Εκτος αν η Τ, ξεροντας οτι δεν φταινε τα πιστονια, αλλα και πως να διορθωσει την κατασταση, τα πληρωνει κανονικα, οπως και τα εργατικα και "πεταει αετο", μεχρι να αντικαταστησει τον 1050.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.