Πιστόνια Tiger 1050

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: guraki στις 10/06/2013 9:56 μμ.

To βεντιλατερ απο μαμα πιανει στους 103 βαθμους και φτανει μεχρι 104 κατα την διαρκεια λειτουργιας του...Οταν πιασει 100 σταματαει!Ολα αυτα φαινονται μεσω Tuneecu φυσικα!Τωρα που ειδε ο φιλος 110 βαθμους δεν ξερω...!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: VINIS στις 10/06/2013 10:02 μμ.

αγαπητε φιλε βαγγελη ευχαριστως οποτε θες να τα πουμε κι απο κοντα και να συζητησουμε το οτιδηποτε μπορω και θελεις απο εμενα η μπορω να βοηθησω στο οτιδηποτε.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: VINIS στις 10/06/2013 10:14 μμ.

εαν αφησεις την μηχανη ωρα να δουλευει οπωσ ειπα σταματημενη και πριν φτανει μεχρι τους 110 βαθμους η θερμοκρασια εαν εχει ζεσταθει καλα και ειναι σταματημενη δεν σκαει αερας στο- στα ψυγεια η μηχανη συνεχιζει να δουλευει αρα να ανεβαζει θερμοκρασιες και το βεντιλατερ δεν μπορει να τη ριξει. πρωτα ανεβαινει μεχρι τους 110 βαθμους και μετα σταδιακα σιγα σιγα κατεβαινει καντο μεσιμερι με ζεστη οπως το εχω κανει κι εγω σταματημενο και μετα ελα να το ξανασυζητησουμε αν θελεις παλι

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: VINIS στις 10/06/2013 10:22 μμ.

φαντασου να εχει εξω 45-50 βαθμους να εισε σταματημενος αναμεσα στα αμαξια η μηχανη να βραζει τα αμαξια γυρω σου να βγαζουνε τα καυτα καυσαερια και το βεντιλατερ που θα ανοιξει στους 102 να περιμενεις να μπορει να κατευασει και τη θερμοκρασια στουσ 100 οπως μου ειπες 110 χωρις καμια σκεψη

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Theozed στις 11/06/2013 12:10 πμ.

viper7"Αγαπητέ theozed αγάπα τη γυναίκα σου με τα ελλατώματά της... μέχρι το διαζύγιο!!!
Έως εκείνη τη μέρα δεν έχεις άλλη επιλογή οπότε κοίτα να αποβάλεις τις ανασφάλειες σου... απόλαυσέ την όσο γίνεται και ότι είναι να γίνει θα γίνει... ce la vie."


vagtyrp"...θα συμφωνήσω με το σταύρο...αγάπα την με τα ελλατώματά της..."


ΟΚ κύριοι! Εγώ όμως είμαι λιγάκι ρομαντικός κι αν έχω βρει μια γυναίκα που μου αρέσει, δεν θέλω διαζύγιο. Την θέλω για πάντα δίπλα μου Βέβαια, αν κάποια στιγμή τα πράγματα αρχίσουν να δείχνουν το πραγματικό της πρόσωπο και μου κάνει την καμπόση, τότε τη στέλνω να πάει να γαμηθεί, αφού πρώτα την αφήσω να πιστέψει πως εκείνη με χώρισε

Ε, το ίδιο ισχύει και για τη μηχανή! To Tiger, έχω αποφασίσει ότι θα το παντρευτώ! Είχα προϋπολογισμένα και τα πιστόνια! Μέχρι και σαζμάν ήμουν διατεθειμένος να της αλλάξω, αν χρειαζόταν. Αγάπη τρομερή λέμε! Με τα πηνία όμως με έστειλε. Αν είναι να αλλάξω όλο το μηχανάκι...

Όλα θα κριθούν από το αν (μακριά από εμάς) τύχει και με αφήσει σε κάποιο ταξίδι! Δόξα τω Θεώ, μέχρι τώρα καλά τα έχουμε πάει.

Εάν υπάρξει τέτοια στιγμή, ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΔΩ ΤΟΝ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΔΕΝ ΠΕ-ΡΙ-ΓΡΑ-ΦΕ-ΤΑΙ!!!

Ευτυχώς, σκάει και κανας νέος σαν τον VINIS και μας λέει πατέντες για τα βεντιλατέρ και άλλα πολλά!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: VINIS στις 11/06/2013 12:34 πμ.

φιλοι μου καλησπερα αυτα που εχω γραψει ειναι ολα πραγματικα και μαθηματα προσωπικης εμπειριας και εγω το ερωτευτηκα απο την πρωτη στιγμη και δεν θελω να το αποχωριστω και βεβαια κι εγω ειχα ακουσει και μαθει πολλα πριν το αγορασω ομως ελεγα οτι ηταν κακες φημες και τιποτα αλλο οταν ομως αρχησα να τα παθαινω καταλαβα τι παιζει... ελεγα οτι αυτοι που τα παθαιναν δεν το προσεχαν και δεν ηξεραν να το δουλεψουνε το οχημα. ομως εκανα λαθος το μηχανακι εχει αρκετες αστοχιες που απο οτι βλεπω στο 2013 τις εχουνε διορθωσει καλα ειναι μετα απο 7 χρονια απο το πρωτο που κατασκευασανε. φιλε μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια απλα εχω μαθει στην ζωη μου να ψαχνομαι πολυ και για αυτα που ξερω και για αυτα που δεν ξερω .ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις ολων σας

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: johnhondas2000 στις 18/06/2013 7:19 μμ.

γεια σας παιδια.εχς ενα τιγρη το οποιο εγινε γατουλα.10/2008 με 34.000 χλμ με απιστευτα σχολαστικη συντηρηση επειδη ειμαι και μηχανικος σε καραβια.αρχισε να μου βγαζει πααρα πολυ λευκο καπνο πισω απο την εξατμιση και να καιει λαδι πολυ!ερχομουν απο Χαλκιδα του εκανα ενα ανοιγμα πριν το Σειριο στα 190 χλμ σταματησε δε πηγαινε αλλο και στα διοδια που σταματησα ρεταρε και ξεκινησε να βγαζει καπνο λευκο.αποτελεσμα να γυρισω με οδικη.αλλαξα μπουζι το ενα ηταν καταμαυρο και με λαδιλα,σταματησε να ρεταρει αλλα ο καπνος αυξηθηκε.Ενας μηχανικος που το ειδε μου ειπε οτι παω για ελατηριο οποτε για ανακατασκευη!!!Εχεις κανενας μια ιδεα ποσο μπορει να κοστισει η' γενικα αν εχει παθει κανεις κατι παρομοιο???!!
ευχαριστω...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: moitsos στις 27/08/2014 1:22 πμ.

Τι γινεται ορε παλικαρια με τα πιστονια; Συνεχιζουν τον χαβά τους και αποδημουν εις κυριον; Ρωταω γιατί λέω να τσίμπησω εναν τίγρη... και πολυ περιμενα... να υπολογίζω και τα πιστονια στην τιμή η να χτυπησω καμμια ΚΤΜμα;

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 27/08/2014 2:58 πμ.

Πιστόνια?? Ποια πιστόνια? Πλάκα κάνεις μάλλον ε?!!!
42000χλμ χωρίς ΤΙΠΟΤΑ, αγορά 2010, μοντέλλο 2009!

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: moitsos στις 27/08/2014 9:32 πμ.

Καθόλου πλακα δεν κάνω φίλε μου.γνωστού από τη δουλειά του χτύπησαν 2 φορες.Απλά ρωταω γιατί θα πάω για μεταχειρισμένο και ηθελα να ξέρω αν σταμάτησε το φαινόμενο και ότι έσπασε , διορθωθηκε η συνεχιζεται.

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: NikosV στις 27/08/2014 9:44 πμ.

αν δεν εχει ιστορικο το μηχανακι .. πηγαινε σε ενα μηχανικο που να εχει διαγνωστικο Triumph και αν ειναι οκ και εχει πανω απο 15-20.000 χλμ παρτο αφοβα ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: galileos στις 27/08/2014 10:13 πμ.

Το θέμα με τα πιστόνια, όταν ήταν σε έξαρση, αφορούσε μοτέρ προ του 2009 ως επί το πλείστον!!

Η επίσημη Τ έβγαλε ανακοίνωση, εσωτερική, για αλλαγή προγράμματος σε όλα τα Tiger μετά από έλεγχο. Από τότε το πρόβλημα ελαχιστοποιήθηκε.

Κάνε μια βόλτα από ένα καλό συνεργείο για Τ, εξουσιοδοτημένο ή μη, και ρώτα!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Πιστόνια Tiger 1050  

  Από: gkouts στις 20/02/2015 11:32 μμ.

καλησπερα σε ολους! Χρειαζομαι τα φωτα σας και την εμπειρια σας!
Κατοχος ενος tiger 1050 του 07 απο το 09! Μεταχειρσμενο με 20.000 km. Σημερα φτανουμε αισιως τα 67.000 km και μετα
απο 5 χρονια συμβιωσης δηλωνω ακομα ερωτευμενος με το μηχανακι μου παρολο που τον τελευταιο χρονο τα πραγματα δυσκολευουν καπως...
Περυσι μετα απο ταξιδακι ιταλια-αλπεις-ελβετια και περιπου 3000km με την επιστροφη πισω εκαψε γλατζα, επισκευη και
σημερα, ενα χρονο μετα , ακουγεται ενας περιεργος θορυβος απο το μοτερ, συνεργειο για service και μετα απο ανοιγμα ανακαλυψαμε οτι η μια βαλβιδα ειχε ξερυθμιστει, ρυθμιστηκε αλλα ο ηχος παραμενει, λιγοτερο εντονος αλλα ακομα εκει.
Φοβαμαι για πιστονια που ακουγεται πολυ για τα μοντελα του 07 και οταν ο μηχανικος μου , μου λεει οτι ειναι καιρος να το δινω με πιανει πονος ψυχης!!! κατι διαβαζω οτι σε κοστος τα πιστονια πανε κοντα 1500ε, ξερει κανει τιποτα παραπανω???
Ακομα και αν τα σκασω τα φραγκα ( δεν ειμαι ετοιμος να την αφησω ακομα ρε γμτ...) υπαρχει κινδυνος να την ξαναβγαλει την βλαβη???
Βοηθεια Παιδια!!!!!!