Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 11/04/2011 12:12 μμ.

haris"Aπο ποια αποψη δεν αξιζει ν ασχοληθουμε ??
Απ τη στιγμη που το αμορτισερ ακουει στις αλλαγες μπορεις να το φερεις σ ενα σημειο που να σου ταιριαζει .."

Δεν είπα ότι δεν ακούει. Αυτό μας έλειπε!
Ξαναδιάβασε. Δε θέλω να πω κάτι επιπλέον.

Triple Way

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 11/04/2011 11:38 μμ.

dimchris"Ένα πράγμα έχω να πώ αλλά μη πέσετε να με φάτε...
Με τη μαμά ανάρτηση δεν αξίζει να ασχοληθούμε και πολύ.
Το πίσω αμορτισέρ έχει προοδευτικό ελατήριο που σημαίνει όσο βυθίζεται αντιστέκεται περισσότερο. Ένα λογικό sag είναι κάπου στα 35mm-40mm για δρόμο και περίπου 30mm για πίστα. Επειδή το st-R/Datona έχει προοδευτικό ελατήριο θα χρειαστεί να έχει μεγαλύτερο sag από το κανονικό για να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε όσο το δυνατόν περισσότερη διαδρομή (προσοχή μη το παρακάνουμε και τερματίζει). Και εδώ ερχόμαστε σε αυτό που λέω εξαρχής δεν αξίζει να ασχοληθούμε και πολύ."

Συμφωνω. Ενα πισω sag στα 40mm απο οσο μπορω να καταλαβω {δεν ειμαι και ο Rossi }ειναι οτι καλυτερο για αυτο το αμορτισερ και απο εκει και περα οτι βελτιωνεται με τις αποσβεσεις. Παντως προσωπικη αποψη,αυτο το αμορτισερ ειναι απλα στον μεσο ορο, τιποτα παραπανω

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 12/04/2011 12:07 πμ.

Καταρχην το αμορτισερ (ή αλλιως αποσβεστηρας) σαν εξαρτημα εχει να κανει με τις αποσβεσεις. Το ελατηριο ειναι κατι ξεχωριστο, ασχετα αν στην συγκεκριμενη εφαρμοφη πανε πακετακι..

Τελικα τι δεν ειναι καλο.. το αμορτισερ ή το ελατηριο ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 12/04/2011 12:27 πμ.

Φιλε Χαρη εγω μιλαω για το πακετακι.Υπαρχουν αμορτισερ χωρις ρυθμιζομενες αποσβεσεις που λειτουργουν πολυ καλα.Το δικο μας πακετακι δεν ειπα οτι ειναι κακο απλα οτι ειναι μια μετρια κατασταση γιατι ουτε σε γρηγορη οδηγηση το λες κορυφαιο και στην πολη με σαμαρακια και λακουβες ανα 10 μετρα τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.Για να μην κοπαναει πρεπει νατο κανεις σουπα και για να σε κρατησει σε δυνατα φρενα η' σε δυνατες εξοδους πρεπει να το κανεις κουτσουρο.Ενα πολυ καλο πακετακι ομως δεν λειτουργει ετσι

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 12/04/2011 2:21 πμ.


Για να ρυθμίσεις την ανάρτηση ξεκινάς πάντα από την προφόρτιση και μετά πας στις άλλες ρυθμίσεις (συμπίεσης και επαναφοράς). Αν δε μπορείς να την φέρεις εκεί που θέλεις αλλά το πας στο περίπου, επειδή σε αναγκάζει το ελατήριο, είναι τσάμπα δουλειά. Το αμορτισέρ είναι αρκετά καλό για all around αλλά αν θες κάτι παραπάνω πρέπει να πάς σε aftermarket.
Το δικό μου στις 40,000 χλμ είχε παραδώσει πνεύμα. Να του κάνεις service ή/και να του αλλάξεις ελατήριο αυτό και αν είναι πεταμένα λεφτά... Ε δεν ήθελα και πολύ να πάω σε aftermarket και να δω λίγο φως.

Triple Way

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 12/04/2011 8:30 μμ.

dimchris":sprinter:
Για να ρυθμίσεις την ανάρτηση ξεκινάς πάντα από την προφόρτιση και μετά πας στις άλλες ρυθμίσεις (συμπίεσης και επαναφοράς). Αν δε μπορείς να την φέρεις εκεί που θέλεις αλλά το πας στο περίπου, επειδή σε αναγκάζει το ελατήριο, είναι τσάμπα δουλειά. Το αμορτισέρ είναι αρκετά καλό για all around αλλά αν θες κάτι παραπάνω πρέπει να πάς σε aftermarket.
Το δικό μου στις 40,000 χλμ είχε παραδώσει πνεύμα. Να του κάνεις service ή/και να του αλλάξεις ελατήριο αυτό και αν είναι πεταμένα λεφτά... Ε δεν ήθελα και πολύ να πάω σε aftermarket και να δω λίγο φως. "

Συμφωνω απολυτα