Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: t10vr στις 24/11/2010 3:10 μμ.

Διαβασε αυτο.Εμενα με βοηθησε πολυ
ΡΥΘΜΙΣΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ SAG ΣΟΥ
[/b]
Παρ΄ όλο που δεν πρόκειται για απόλυτα οδηγική συμβουλή , υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση αναφορικά με το σωστό στήσιμο των αναρτήσεων μιας μοτοσυκλέτας .
Το σημαντικότερο που στις περισσότερες των περιπτώσεων αγνοείται είναι η σωστή ρύθμιση του sag
Το φάσμα του sag είναι ίδιο για όλους , ωστόσο μερικοί από εσάς θα ανακαλύψουν ότι πρέπει να αλλάξουν ελατήριο για να βρεθούν μέσα στο σωστό αυτό φάσμα . Οι αγωνιστικές μοτοσυκλέτες γενικά απαιτούν σφιχτότερες ρυθμίσεις από τις μοτοσυκλέτες δρόμου . Στο δρόμο οι μοτοσυκλέτες πρέπει να αντιμετωπίζουν ένα σωρό ανωμαλίες , σαμαράκια και λακκούβες που οδηγούν σε μαλακότερες ρυθμίσεις .
Οι περισσότεροι από εσάς θα έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις προφόρτισης εξαιτίας του διαφορετικού βάρους του καθενός . Όλοι όμως θα πρέπει να βρίσκεστε στο σωστό φάσμα λειτουργίας της ανάρτησης , δηλαδή στο μεσαίο τρίτο της διαδρομής .
Χωρίς σωστή ρύθμιση του sag οι αποσβέσεις δεν θα είναι ποτέ ικανές να δουλέψουν σωστά αφού θα προσπαθούν συνεχώς να καλύψουν τις επιπτώσεις από το κακορρυθμισμένο ελατήριο .
Είναι τρομερό το γεγονός ότι οι αναβάτες ξοδεύουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ για τη βελτίωση των αναρτήσεων τους και τις σκαλίζουν μέρα νύχτα ενώ δεν βρίσκουν ποτέ το χρόνο να ρυθμίσουν σωστά σο sag και κατ΄επέκταση δεν βελτιώνουν ποτέ την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας τους.
Τι είναι το sag; Υπάρχουν δύο τύποι , α) το στατικό και β) με αναβάτη. Το στατικό sag έχει να κάνει με το πόσο οι αναρτήσεις βυθίζονται μόνο με το βάρος της μοτοσυκλέτας . Το sag με αναβάτη είναι το πόσο οι αναρτήσεις βυθίζονται με τον αναβάτη στη θέση οδήγησης.
Για να ελέγξεις αν τα ελατήρια του είναι τα σωστά θα χρειαστεί να ρυθμίσεις και τα 2 είδη sag .Ρυθμίζοντας μόνο το ένα είναι σαν να μαθαίνεις τη μισή ιστορία .
Στατικό sag
Η ρύθμιση του στατικού sag είναι ευκολότερη από του sag με αναβάτη, αλλά και πάλι θα χρειαστεί ένα καλό σταντ ή ένας δυνατός φίλος να σηκώσει τη μοτοσυκλέτα από το έδαφος.
«Ανοίγουμε» εντελώς τις αποσβέσεις εμπρός – πίσω ώστε το ελατήριο να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα . Θυμήσου να σημειώσεις τα κλικ ή τις στροφές που αφαίρεσες ώστε να τις επαναφέρεις σωστά στο τέλος της διαδικασίας .
Σήκωσε τον πίσω τροχό από το έδαφος και με μια μετροταινία μέτρησε την απόσταση μεταξύ ενός σημείου στην ουρά και του άξονα του πίσω τροχού . Είναι χρήσιμο να μαρκάρεις το σταθερό σημείο στην ουρά ώστε να χρησιμοποιείται και σε μελλοντικές ρυθμίσεις .
Κατέγραψε την μέτρηση και ονόμασέ την Α, αφού θα παραμείνει σημείο αναφοράς καθ΄όλη τη διαδικασία .
Τώρα στήριξε τη μοτοσυκλέτα στους τροχούς της και κράτησέ τη σε κάθετη θέση. Θα δείς ότι το αμορτισέρ βυθίζεται από το βάρος της μοτοσυκλέτας . Μετράμε πάλι την απόσταση μεταξύ του προσημειωμένου σημείου και του άξονα του πίσω τροχού. Ονομάζουμε αυτή την απόσταση Β. Αφαιρούμε το Β από το Α και το αποτέλεσμα είναι το στατικό μας sag.
Ιδανικά θέλουμε 5-10 mm για αγωνιστική μοτοσυκλέτα και 15-20mm σε μοτοσυκλέτα δρόμου. Για να μπούμε σε αυτό το φάσμα συμπιέζουμε ή χαλαρώνουμε το ελατήριο. Ο ρυθμιστής είναι συνήθως ένα ζευγάρι δακτυλίδια στην άκρη του ελατηρίου .Το ένα είναι η ασφάλεια και το άλλο ο ρυθμιστής .Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστούμε το κατάλληλο γατζόκλειδο.
Τώρα κάνε το ίδιο και με τον μπροστινό τροχό .Μέτρα την απόσταση από την κάτω πλάκα μέχρι τον άξονα του τροχού με τον τροχό στον αέρα και στο έδαφος με το βάρος της μοτοσυκλέτας να συμπιέζει το πιρούνι. Η διαφορά των δύο μετρήσεων είναι το στατικό sag του πιρουνιού.
Τα ιδανικά νούμερα είναι 15-25 mm για αγωνιστική μοτοσυκλέτα και 30-40 mm για μοτοσυκλέτα δρόμου. Για να μπούμε σε αυτό το φάσμα , συμπιέζουμε ή χαλαρώνουμε το ελατήριο . Ο ρυθμιστής είναι η μεγάλη βίδα που βρίσκεται στο επάνω άκρο του πιρουνιού.
Sag με αναβάτη
Καθίστε στη μοτοσυκλέτα και βάλτε ένα φίλο να την κρατά σε όρθια θέση. Χωρίς να πιέζουμε τα φρένα , βυθίζουμε τη μοτοσυκλέτα μερικές φορές και καθόμαστε στην κανονική θέση οδήγησης .Μετράμε πάλι τις αποστάσεις μεταξύ των γνωστών σημείων και η διαφορά τους με τις αρχικές αποστάσεις όταν η μοτοσυκλέτα είχε τους τροχούς στον αέρα είναι το sag εμπρός –πίσω με αναβάτη.
Για το πίσω μέρος επιδιώκουμε 20-25 mm σε αγωνιστικές μοτοσυκλέτες και 30-40 mm για μοτοσυκλέτες δρόμου
Για το πιρούνι θέλουμε 20-35 mm για αγωνιστική χρήση και 35-55 mm για χρήση δρόμου.
Αν με τη ρύθμιση της προφόρτισης δεν μπορείς να είσαι μέσα στο επιθυμητό όριο ταυτόχρονα για το στατικό sag και το sag με αναβάτη, τότε χρειάζεται μόνο αλλαγή ελατηρίων . Πιο σκληρά αν το sag με αναβάτη είναι μεγαλύτερο από τα επιθυμητά όρια και πιο μαλακά αν το sag με αναβάτη είναι μικρότερο από τα επιθυμητά όρια
Anty Ibbot
Από το 0-300 τεύχος 136

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: denthnpalevw στις 24/11/2010 3:28 μμ.

10vr"Διαβασε αυτο.Εμενα με βοηθησε πολυ
ΡΥΘΜΙΣΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ SAG ΣΟΥ
"


πολυ καλος οδηγος.
Απλα τα νουμερα να ξερεις οτι ειναι ενδεικτικά. Πρεπει να ξερεις τι ζητας καταρχας.
εχει διαφορα αν εισαι στο πανω οριο η στο κατω.
αρκετη μαλιστα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 25/11/2010 12:21 μμ.

Πολυ κατατοπιστικα ολα τα παραπανω!!

Οπως ειπε κι ο Στεφανος τα ορια που δινει στο αρθρο ειναι αρκετα μεγαλα.. μια μετρηση θα μας δειξει που βρισκομαστε..
.. οποτε θα χρειαστω δυο φιλους, ενας εκ των οποιων να πηγαινει γυμναστηριο ..

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι, εφοσων με τη ρυθμιση του sag στην ουσια θελουμε να ρυθμισουμε το υψος της μηχανης με σκοπο τα εμβολα των αναρτησεων να βρισκονται σε τετοια θεση μεσα στα αμορτισερ (στο μεσαιο τριτο οπως αναφερεται) ετσι ωστε να λειτουργουν σωστα οι αποσβεσεις (αυτο καταλαβα εγω..), τοτε για πιο λογο να παιζει ρολο αν θα ειμαστε κοντα στο πανω ή στο κατω οριο, αφου δεν αλλαζουμε την σκληροτητα του ελατηριου και σε καθε περιπτωση οι αποσβεσεις θα ειναι ιδιες ...

Επισης καθε αμορτισερ δε θα πρεπει να εχει τα δικα του ορια δεδομενου οτι μπορει να εχει διαφορετικη διαδρομη απο ενα αλλο, οποτε τα ορια αυτα δε θα ηταν καλυτερο να δινονταν σε ποσοστα επι της διαδρομης ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 26/11/2010 3:31 μμ.

Κι ενα ενδιαφερον αρθρο που εξηγει την επιδραση των αποσβεσεων συμπιεσης κι επαναφορας ..

http://www.gostar-racing.com/information/motorcycle_suspension_set-up.htm
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: chris.r675 στις 09/04/2011 7:02 μμ.

λοιπον,μετα απο τα πρωτα χιλιομετρα και τα περισσοτερα σε ορεινο στροφιλικι κατι δεν μου αρεσε
στις αναρτησεις,ετσι με ενα φιλο σημερα ειπαμε να ρυθμισουμε το sag στο τριπλακι,η αισθηση που μου εδινε ηταν οτι
ειναι σφιχτο πολυ πισω και μπροστα πολυ μαλακο.
ετσι πηραμε μετρο,κατσαβιδι,14 γερμανικο και ενα γαντζοκλειδο,αν και δεν χρειστηκε,
στο μπροστινο η διαδρομη του ηταν 120mm,με εμενα πανω ηταν κοντα στα 80mm,με καποια ποστ που διαβασα
σε διαφορα φορουμ λενε οτι η βυθιση της μπροστινης αναρτησης πρεπει να ειναι 25-35mm,εγω μπηκα και στο
σαιτ της ohlins και ειδα τι τιμες δινει για τα σαγκς,βεβαια για τα δικα της αμορτισερ.
http://www.ohlins.com/Products/OwnersMa ... 241-02.pdf
στην ουσια εσφιξα μια στροφη τα μπροστινα ελατηρια και ηρθε στα 85mm δηλαδη σχεδον στη μεση απο τις
τιμες που εδινε.
στο πισω καναμε ακριβως το ιδιο και η βυθιση στο πισω ελατηριο ηταν 30mm,το θεμα με το πισω ειναι οτι
δεν ξεραμε την διαδρομη του ελατηριου και ετσι αποφασισαμε να το αφησουμε ετσι,το παλεψαμε αρκετη
ωρα για να βγαλουμε ακρη το πως γινεται ολη η φαση αλλα πιστευω οτι αξιζε το κοπο,στην επομενη βολτα θα πω εντυπωσεις,αν καταλαβω την διαφορα!

υγ για το R μιλαμε!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 09/04/2011 8:19 μμ.

Η διαδρομη πισω ειναι 130mm. Περα απο τα χιλιοστα που προτεινουν, για μενα το λογικο ειναι να το πας στο 30-33% της διαδρομης (εφοσον το ελατηριο ειναι σωστο για τα κιλα σου) οποτε για πισω πρεπει να εισαι κοντα στα 40mm.

Κι εγω παντως οταν το ρυθμισα, μπροστα το εσφυξα (απο 3 γραμμες στις 2) και πισω το μαλακωσα.. Εσυ ποσα κιλα εισαι?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: chris.r675 στις 09/04/2011 8:46 μμ.

90 κιλα ειμαι,απο οσα διαβασα γενικα καταλαβα αυτο που λες,οτι η βυθιση με τον αναβατη πρεπει να
ειναι το 1/3 του συνολικου μηκους της διαδρομης της αναρτησης,στο περιπου!δεν ειμαστε και παγκοσμιοι!
θελω να το τσεκαρω παλι το πισω,αλλα πρωτα θελω να το παω βολτα.
ενα καλο ποστ για ρυθμιση σαγκ εχει στο bikenet,αλλα πρεπει να εισαι μελος για να το δεις.
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: chris.r675 στις 09/04/2011 8:53 μμ.

πως μπορω να κοιταξω αν το ελατηριο ειναι για τα κιλα μου?απο τον κωδικο που εχει πανω στο ελατηριο?
εψαξα στο μανουαλ αλλα το μονο που βρηκα ηταν οι ρυθμισεις για soft,medium kai sport
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 09/04/2011 9:04 μμ.

Εισαι αρκετα πιο βαρυς απο μενα ..

Παιξε και με τις ρυθμισεις των αποσβεσεων.. Εγω μαλακωσα αρκετα τις πισω και εγινε πιο "πολιτισμενο" μες την πολη χωρις να ειναι μαλακο για γρηγορη βολτα..

Ενα τροπος για να ελεγξεις αν ειναι σωστο το ελατηριο ειναι να δεις αν πεφτεις μεσα στα ορια του στατικου sag οταν εχεις ρυθμισει το δυναμικο για τα κιλα σου.. κατα τ αλλα δε ξερω αν μπορεις να βρεις για τι κιλα ειναι το συγκεκριμενο που φοραει το R εκτος αν παρεις τηλεφωνο στην Τ ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: chris.r675 στις 09/04/2011 9:26 μμ.

οι ρυθμισεις που εχει ειναι αρκετα σκληρο για χρηση δρομου,το παραμικρο το νιωθει η μεση μου!
δεν με χαλαει και τοσο βεβαια γιατι δεν το χρησιμοποιω μεσα στην πολη,περισοτερες φορες πηγαινουμε βολτες γρηγορες
με φιλους και οποτε παμε πιστα,θα το ψαξω καλυτερα παντως και θα επανερθω με νεοτερα,νομιζω οτι ειναι το ποιο
σημαντικο πραγμα στο μηχανακι που πρεπει να ασχοληθεις για να δεις διαφορα στην αισθηση οδηγησης.
αν ημουν αθηνα θα πηγαινα κ-shock και θα ελυνα ολες τις αποριες μου,αλλα επαρχια τι να κανουμε!
για το ελατηριο ρωτησα γιατι στην ohlins του φιλου στο ρ1 εχει κωδικο πανω και λεει για ποσα κιλα ειναι,στο μανουαλ,anyway,θα μελετησω και θα επανερθω!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 09/04/2011 11:50 μμ.

Εγω ρε παιδες δεν καταλαβαινω το εξης.Υποτιθεται οτι σε ενα σωστα ρυθμισμενο sag χρησιμοποιουμε το 1/3 της αναρτησης με τον αναβατη επανω.Γιατι τοτε σε ολους τους πινακες που εχω δει το πισω sag εχει μικροτερη τιμη απο το μπροστινο τη στιγμη που η διαδρομη της πισω αναρτησης ειναι μεγαλυτερη απο την μπροστινη

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 10/04/2011 12:29 μμ.

Τα ορια που δινουν τα σχετικα αρθρα ειναι αρκετα μεγαλα για να καλυψουν ολες τις μοτοσυκλετες αλλα και το στυλ οδηγησης του καθενα.. Επισης ο κανονας ειναι να βρισκεσαι μεσα στο μεσαιο τριτο της διαδρομης της αναρτησης, αλλα αυτο το κομματι μπορει να μικρο ή και μεγαλο αναλογα τον τροπο και της συνθηκες στις οποιες οδηγει ο καθενας.. Στο πιρουνι μαλιστα πιστευω οτι ειναι καλο να χρησιμοποιεις οσο μεγαλυτερη βυθηση μπορεις, προοδευτικη σαφως και στα ορια του ασφαλους, ωστε να εκμεταλευτεις καλυτερα τα φρενα σου.. Γενικοτερα μια μαλακη αναρτηση προσφερει καλυτερη προσφρυση αλλα απ την αλλη πρεπει να εισαι smooth οδηγος και να την βοηθας με τις κινησεις σου για να μην δημιουργει προβληματα ασταθειας..

Οποτε το να ρυθμισεις το sag σου ωστε να βρισκεσαι στατικα στο πανω οριο του μεσαιου τριτου της διαδρομης δεν σημαινει οτι εισαι απαραιτητα στο βελτιστο σημειο, αλλα ειναι μια καλη αρχη για να ασχοληθεις και με τις αποσβεσεις.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 10/04/2011 11:53 μμ.

Τελικα εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι καλοι οι πινακες αλλα το θεμα ειναι καθαρα του καθε αναβατη και της καθε μοτοσυκλετας ξεχωριστα.Αυτη τη στιγμη το street ειναι ρυθμισμενο ακριβως στο μεσο ορο των τιμων που δινονται απο ολους για το sag.Εμενα μου φαινεται το πισω σκληρο και οτι με το μπροστινο δεν υπαρχει ισορροπια οποτε θα το αλλαξω.Ο κολλητος μου με Ζ750 κι αυτος στο μεσο ορο εχει ξετρελαθει.Οποτε περι ορεξεως.........

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 11/04/2011 11:14 πμ.

Ένα πράγμα έχω να πώ αλλά μη πέσετε να με φάτε...
Με τη μαμά ανάρτηση δεν αξίζει να ασχοληθούμε και πολύ.
Το πίσω αμορτισέρ έχει προοδευτικό ελατήριο που σημαίνει όσο βυθίζεται αντιστέκεται περισσότερο. Ένα λογικό sag είναι κάπου στα 35mm-40mm για δρόμο και περίπου 30mm για πίστα. Επειδή το ST-R/Daytona έχει προοδευτικό ελατήριο θα χρειαστεί να έχει μεγαλύτερο sag από το κανονικό για να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε όσο το δυνατόν περισσότερη διαδρομή (προσοχή μη το παρακάνουμε και τερματίζει). Και εδώ ερχόμαστε σε αυτό που λέω εξαρχής δεν αξίζει να ασχοληθούμε και πολύ.

Triple Way

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 11/04/2011 11:59 πμ.

Aπο ποια αποψη δεν αξιζει ν ασχοληθουμε ??

Απ τη στιγμη που το αμορτισερ ακουει στις αλλαγες μπορεις να το φερεις σ ενα σημειο που να σου ταιριαζει ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..