Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005

Re: Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005  

  Από: DrDoom στις 17/02/2008 12:58 μμ.

spypetr"Ο φωτισμός του Tiger μου, ήταν χαμηλός και αυτό οφείλονταν, κατά κύριο λόγο, ότι δούλευε μόνο το ένα φανάρι για τα φώτα πορείας και το άλλο φανάρι για τα μεγάλα.

Μετά από πολύ ψάξιμο, διαπίστωσα ότι αυτό γίνεται για εναρμονισμό με τις κοινοτικές προδιαγραφές.

Η εγκατάσταση ήδη υπάρχει, από το εργοστάσιο, αλλά και οι λάμπες, για να μη χρειαστεί να αλλάχτούν ή να μετραπούν, σε περίπτωση που θα ήθελε κάποιος να δουλέψουν και τα δύο φανάρια ταυτόχρονα.
Το μόνο που λείπει είναι 2 ρελέ, τα οποία μπορούμε να τα βάλουμε εύκολα, σε κενή θέση που υπάρχει ήδη από την κατασκευή της μοτοσυκλέτας από το εργοστάσιο.

Ο τύπος δε, των ρελέ, είναι ο ίδιος που χρησημοποιείται και σε άλλες λειτουργίες, σε άλλη θεση της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης της μοτοσυκλέτας.
Δύο τέτοια υπάρχουν πχ κάτω από τη σέλα.
Το βγάζουμε από εκεί, το δείχνουμε στον ηλεκτρολόγο, τα αγοράζουμε και τα τοποθετούμε στις κενές θέσεις.

Εγώ ήδη τα αγόρασα από τον ηλεκτρολόγο που πάω τη μηχανή μου.
Συνολικό κόστος 10ευρώ και ολίγον προσωπική εργασία.

Αυτά"


Είχα πάει και εγώ στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Triumph για να δει το μηχανάκι και μου είπε το ίδιο πράγμα για τα φώτα. Ότι πέρνουν μία αναβάθμιση κτλ...Δλδ να ανάβουν και τα δύο ταυτόχρονα.

Πήγα λοιπόν εχθές (χωρίς το τιγράκι) να μου δώσει αυτά τα δύο ρελεδάκια και να τα τοποθετήσω... Μου λέει ότι υπάρχουν δύο είδη και πρέπει να δει ποιά έχει για να μου δώσει τα σωστά. Μου τα έδειξε και τα δύο της Bosch ήταν και έιχαν ΠΕΝΤΕ "ποδαράκια". Εγώ πίστευα ότι έχουν 4. Μου απάντησε ότι γίνεται μία γεφύρωση και "τρώει" την μπαταρία με τα 4 κτλ.
Αυτά με λίγα λόγια.
Α και 8,50€ έκαστο...
Για πείτε??? Τι παίζει???
Εσύ Πέτρο τι είχες βάλει απάνω??? Και για πόσο καιρό?

 

  Από: DrDoom στις 19/02/2008 4:28 μμ.

Χθες πέρασα κι από την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι έχουν τα ρελεδάκια (δεν ανέφεραν τπτ για δύο τύπους κτλ) και μου είπαν ότι έχουν 28€ έκαστο..........

Re: Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005  

  Από: DrDoom στις 02/03/2008 3:44 μμ.

Παίδες, δεν γνωρίζει κανένας τπτ για τα ανωτέρω?

Re: Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005  

  Από: spypetr στις 03/03/2008 12:53 μμ.

Το μηχανάκι το έχω πουλήσει, θα σας έβγαζα φωτό για καλύτερα.
Λοιπόν.
Σηκώνεις την σέλα και εκεί θα δεις 2 ρελεδάκια.
Κάτι μαύρα τετράγωνα που είναι καρφωμένα, κοντά στην μπαταρία, αν θυμάμαι καλά.
Βγάζεις το ένα για δείγμα και πας σε ένα μαγαζί και παίρνεις δύο τέτοια.
Εγώ τα πήρα 10 ευρώ τα δύο, απ τον Γιάννη στην Κάλβου, Θεσ/νικη.
Μπορείς να τα βρεις βέβαια, σε όλα τα μαγαζιά που πουλάν ηλεκτρικά ανταλλακτικά αυτοκινήτων.

Αφού τα αγοράσεις και αφού ξαναβάλεις το δείγμα από εκεί που το βγαλες , ανοίγεις το αριστερό καπάκι όπως οδηγάς, ή το δεξί, όπως το βλέπεις το μηχανάκι. Εννοώ το καπάκι που είναι πίσω απ το φανάρι και είναι μαύρο.
Νομίζω είναι μερικές βιδούλες, αστέρι. Αν δεν έχεις τέτοιο εργαλείο, αγόρασέ το, χρειάζεται στο Triumph, και έχει κόστος, ούτε 4 ευρώ, από σιδηρικά και όλη η σειρά.

Αφού ξεβιδώσεις το καπάκι, θα δεις ένα μαύρο λαστιχένιο κάλυμα, το οποίο πρέπει να το τραβήξεις και από κάτω θα δεις 2 ρελέ.
Και δύο κενές θέσεις, ειδικά για τα ρελέ που πήγες και αγόρασες.
Βάζεις στις κενές θέσεις, τα ρελέ και τελείωσε.

Α, μη ξεχάσεις να βιδωσεις το καπάκι.......

Θα βάλω και φωτό άλλη φορά, υπάρχουν από άλλα site.
Αν δεν μπορέσεις, ή δυσκολευτείς κάπου, άσε ΠΜ.
Αν είσαι από Θεσ/νικη, να βρεθούμε να το κάνουμε μαζί.