Φώτα για το Triumph Tiger 955i μοντέλο 2005

 

  Από: Aragorn στις 13/09/2007 10:28 μμ.

σπυρο εχω φιλο με το ιδιο μοτορι με σενα και εκανε το κολπο και δουλευουν ταυτοχρονα και οι δυο λαμπες - φαναρια.ΠΟΥ? στον πανο στην αντιπρωσοπεια

 

  Από: spypetr στις 14/09/2007 12:36 πμ.

nf"Το προβλημα ειναι με αυτους που δεν κανουν ρυθμιση της δεσμης μετα την τοποθετηση. Ακομη και σωστα να ηταν ρυθμισμενη η δεσμη με τη λαμπα αλογονου, χρειαζεται ρυθμιση. Φυσικα, με την υπαρξη συνεπιβατη χωρις την απαραιτητη ρυθμιση της πισω αναρτησης, ειναι ΠΟΛΥ χαλια τα πραγματα.
Εμενα μου εχει συμβει, να εχω συνεπιβατη, εντελως εκτακτα, 12 το βραδυ και να εχω μπροστα περιπολικο ... Με σταματησαν και μονο που δεν με εβαλαν να βγαλω τα φωτα εκεινη τη στιγμη ... Λιγο το μαλακο αμορτισερ του FZ6, λιγο τα 90+ κιλα του συνεπιβατη, ο τροχαιος δεν μπορουσε να δει απο την αντανακλαση στον καθρεφτη του. Και με τις απλες λαμπες θα τον ενοχλουσα, αλλα σαφως λιγοτερο."

Μάλλον έχεις δίκιο.
Χθες είμασταν βόλτα με κάτι φίλους, που έχουν στις μηχανές τους λάμπες ΧΕΝΟΝ.
Η αλήθεια είναι ότι δε μ' ενόχλησαν καθόλου, παρόλο που ήταν βράδυ και χωρίς δημόσιο φωτισμό.

 

  Από: Tpap στις 15/10/2007 12:25 μμ.

Εδω και αρκετο καιρο -για την ακριβεια μετα το πρωτο μου ταξιδι- εφερα ενα κιτακι απο τζαπαν με ξενον HID μαζι με τους μ/τ του και τα ρελεδακια του.
Μετετρεψα λιγο την καλωδιωση να αναβουν και οι δυο στην μεγαλη, τραβηξα μια ξεχωριστη γραμμη απο μπατταρια και τα συμμαζεψα οσο μπορουσα.
Με προβληματισε αρκετα μιας και δεν υπηρχε παρα ελαχιστος χωρος πισω απο το μουτρο για να χωρεσουν αλλα με μερικες ασκησεις χωροταξιας τα καταφερα, και το αποτελεσμα ειναι η νυκτα να γινεται μερα...και δεν συζηταμε στην μεγαλη σκαλα..ψηνεις μπριζολα σε φωτονια!!
Πλεον τους παιζω μια φορα την μεγαλη (ειτε μερα, ειτε νυκτα ειναι) και φευγουν απο μπροστα μου σφαιρα..!!

Για οσους προτιμουν να ταξιδευουν νυκτα --οπως εγω-- ΠΡΕΠΕΙ να το κανετε.
Αν ενοχλω?? οχι αν τα ρυθμισεις σωστα. Αλλα θα προτιμουσα να ενοχλω παρα να με σκοτωσουν.
Μου κοστισε περι τα 140-150€

 

  Από: tasskap στις 15/10/2007 9:35 μμ.

[quote="spypetr":3ts4km6r]
Costas"
spypetr"
Πάντως, πήρα και λάμπες +50%, τύπου ΧΕΝΟΝ, που θα τις βάλω σήμερα και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου"

Είναι αυτές που πουλάνε και στο ebay με τα 10 ευρώ;"


Δεν ξέρω τι κάνουν στο ebay, εγώ τις πήρα 7 ευρώ την μία.
Μάρκας TRIFA made in Germany. H4 +50%.
Τις έβαλα, είναι πάρα πολύ καλές.
Τελικά το Tiger έχει πολύ καλά φώτα [/quote:3ts4km6r]

Για το 955 μιλάς? H7 δεν παίρνει το 1050??? Εγώ πήρα μία BOSCH H7+50%. Θα τη βάλω σε κανα δυό μέρες και θα ενημερώσω! Η αλήθεια είναι ότι τα φώτα χρειάζονται μια ελαφριά ρύθμιση προς τα πάνω... εμένα η δέσμη πέφτει πολύ κοντά...

 

  Από: spypetr στις 17/10/2007 10:54 μμ.

[quote="tasskap":tpn06lqw][quote="spypetr":tpn06lqw]
Costas"
spypetr"
Πάντως, πήρα και λάμπες +50%, τύπου ΧΕΝΟΝ, που θα τις βάλω σήμερα και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου"

Είναι αυτές που πουλάνε και στο ebay με τα 10 ευρώ;"


Δεν ξέρω τι κάνουν στο ebay, εγώ τις πήρα 7 ευρώ την μία.
Μάρκας TRIFA made in Germany. H4 +50%.
Τις έβαλα, είναι πάρα πολύ καλές.
Τελικά το Tiger έχει πολύ καλά φώτα [/quote:tpn06lqw]

Για το 955 μιλάς? H7 δεν παίρνει το 1050??? Εγώ πήρα μία BOSCH H7+50%. Θα τη βάλω σε κανα δυό μέρες και θα ενημερώσω! Η αλήθεια είναι ότι τα φώτα χρειάζονται μια ελαφριά ρύθμιση προς τα πάνω... εμένα η δέσμη πέφτει πολύ κοντά...[/quote:tpn06lqw]
Γαι το 955 μιλάω. Παίρνει Η4. Το 1050 δε γνωρίζω τι παίρνει. Και εμένα ήθελαν ρύθμιση , παιδεύτικα αλλά πιστεύω τα κατάφερα....

 

  Από: Costas στις 17/10/2007 11:31 μμ.

Όταν απαντάτε σε post που είναι ακριβώς από πάνω μπορείτε να μη χρησιμοποιείτε το quote.

 

  Από: spypetr στις 18/10/2007 1:34 πμ.

Μάλιστα

 

  Από: tasskap στις 23/10/2007 1:08 πμ.

Τελικά άλλαξα τη λάμπα στο εργαλείο από την ΟΕΜ Η7 με μία Bosch H7+50% και ρύθμισα τα φώτα προς τα πάνω. Αρκετά καλύτερα από την αρχή!!! Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ΧΕΝΟΝ που απ΄ότι διάβασα στα forum δεν έχουν καμία σχέση με τα ΟΕΜ. Μάλλον πάω γι'αυτά: http://www.cqlight.ca/product_info.php?products_id=73

 

  Από: Tpap στις 06/11/2007 4:58 μμ.

Απλα προσπαθησε να παρεις ενα κιτ απο 5500-7000Κ ειναι η καλλιτερη θερμοκρασια.
Αν ειναι πιο μπλε (πιο θερμο δλδ) ΔΕΝ θα φαινεσαι καλα την μερα..
Ενω το πιο λευκο την μερα τραβαει την προσοχη του οδηγου στον καφρεπτη του..

 

  Από: Sprinter στις 06/11/2007 7:23 μμ.

7000Κ είναι υπερβολή.

Γενικά όσο χαμηλότερα Κ τόσο καλύτερη φωτεινότητα θα έχετε και θα είναι και καλύτερα (λιγότερη διάχειση) σε συνθήκες ομίχλης και πιο ξεκούραστα στο μάτι. Προτιμήστε 4300 έως 5500Κ και αφήστε τα άλλα για τους φιγουρατζήδες. Ακόμα και τα 4300Κ είναι σαφώς λιγότερο κίτρινα από τα στανταρντ αλογόνου (περίπου 3600Κ).

(Σημείωση: Περισσότεροι βαθμοί Κ(elvin), πιό ψυχρό χρώμα δηλ. πιο μπλέ. Οσο χαμηλότεροι βαθμοί K, τόσο πιό θερμό χρώμα δηλαδή πιο πρός το κόκκινο).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: nfot στις 06/11/2007 7:46 μμ.

Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα σετ xenon, απο 3-4 διαφορετικους κατασκευαστες, ο καλυτερος φωτισμος επιτυγχανεται με 5.000Κ ή 6.000Κ. Το κακο ειναι οτι αναλογα με τον κατασκευαστη, υπαρχουν διαφορες στην αποχρωση. Ετσι 2 σετ 6.000Κ απο διαφορετικους κατασκευαστες, μπορει να διαφερουν αρκετα.
Τα 4.300 Κ ειναι ψιλοκιτρινα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: Sprinter στις 07/11/2007 6:42 πμ.

nf"Τα 4.300 Κ ειναι ψιλοκιτρινα."


Τα 'ψιλοκίτρινα' όπως είπα είναι σαφώς πιο λευκά από τα μη HID. Αντίθετα με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι, δεν είναι καλύτερα τα πιο ψυχρά για πολλούς λόγους, όπως είπα παραπάνω. Δέστε τι βάζουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων σαν πρώτης τοποθέτησης στα ακριβά αμάξια που έρχονται με HID μαμίσια. Μέχρι 5000Κ αν δεν κάνω λάθος.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: nfot στις 07/11/2007 7:45 πμ.

Sprinter"
nf"Τα 4.300 Κ ειναι ψιλοκιτρινα."


Τα 'ψιλοκίτρινα' όπως είπα είναι σαφώς πιο λευκά από τα μη HID. Αντίθετα με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι, δεν είναι καλύτερα τα πιο ψυχρά για πολλούς λόγους, όπως είπα παραπάνω. Δέστε τι βάζουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων σαν πρώτης τοποθέτησης στα ακριβά αμάξια που έρχονται με HID μαμίσια. Μέχρι 5000Κ αν δεν κάνω λάθος."


Αυτο το διαπιστωσα, οταν οδηγησα Leon II με μαμα xenon και μου φανηκαν πολυ κιτρινιαρικα, σε σχεση με τα καταλευκα που εχω τοποθετησει στο Fazer και στο Leon Ι μου.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

 

  Από: Sprinter στις 07/11/2007 7:54 πμ.

Οι λόγοι που τα πιο θερμά είναι καλύτερα είναι συνοπτικά οι εξής:

1. To ματι αντιλαμβάνεται μεγαλύτερη ένταση φωτισμού στο ερυθρό φάσμα από ότι στο ιώδες. Δεν είμαστε κουνούπια. Δηλαδή, με την ίδια αντικειμενικά ένταση φωτισμού, μάς φαίνεται πιο δυνατό το πιο θερμό φώς.

2. Η διάχειση από την ατμόσφαιρα είναι μικρότερη όσο πιο θερμός είναι ο φωτισμός. Αυτό φαίνεται πεντακάθαρα σε συνθήκες ομίχλης. (Βλέπε κίτρινα φώτα ομίχλης, πορτοκαλιές λάμπες φωτισμού των δρόμων).

3. Οσο πιο ψυχρό είναι το φώς, τόσο πιο δύσκολο είναι στο μάτι να εστιάσει σωστά και να διακρίνει δύο πολύ κοντινά αντικείμενα. Το αποτέλεσμα είναι η κούραση. Παρατηρήστε τα μπλέ LED που πολλοι αυτοκινητοκάγκουρες βάζουν στα αμάξια τους και δείτε πώς είναι δύσκολο να εστιάσετε σωστά και να τα δείτε σαν σημειακή πηγή. Περισσότερο σαν θολούρα τα βλέπετε.

4. Οι πινακίδες των δρόμων και οι φωσφορίζουσες βαφές είναι φτιαγμένες ώστε να αντανακλούν καλύτερα το πιό θερμό φώς.

5. Τυφλώνουμε λιγότερο τους άλλους σε θερμότερο φώς έστω και της ίδιας έντασης. Αυτό συμβαίνει γιατί η κόρη του ματιού αντιδρά πιο εύκολα και συστλέλεται στο θερμό φως παρά στο ψυχρό. Το μπλέ φώς μπορεί να φέρει μέχρι και πόνο και μόνιμη βλάβη γιατί η κόρη δεν αντιδρά άμμεσα και όλο το φώς περνάει μέσα στο μάτι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: Aragorn στις 07/11/2007 10:06 μμ.

μπραβο φιλε τα ειπες ολα