ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 13/10/2008 9:24 μμ.

Aragorn"Ο τιγρης εχει χιλιομετρικο κοφτη.Για την ακριβεια αμεσως μετα τα 240 στο κοντερ ο εγκεφαλος κοβει μπεκ ψεκασμου. "


Από που το ξερεις ή το συμπεραινεις αυτό? Από περιέργεια ρωτάω γιατί ουτε το Σπριντ ούτε στο S3 έχουν. Δεν έχω βρει πουθενά στον ξένο τύπο ή σε ξένο site αναφορα σε αυτό και επειδή μου φαίνεται περίεργο και μ' αρέσει να ψάχνω γενικως τα θεματα, για αυτό σε ρωταω πως το γνωριζεις τόσο κατηγορηματικά αυτό. Το γνωρίζεις λοιπόν ή το συμπεραίνεις?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Polymhxanos στις 13/10/2008 10:46 μμ.

Sprinter"Οπως σου είπα ο κόφτης υπερστροφίας είναι κάπου στις 9500 πραγματικές στροφές (αν θές θα σου πώ ακριβώς) ίδιος σε όλα τα 1050. Το στροφόμετρο κλέβει λιγάκι σε όλα για αυτό σου φαίνεται πως είναι στις 10500. "


9500 σε 10500 είναι ''λιγάκι''; δλδ το πολύ πόσο θα ήταν;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: ATN PANOS στις 13/10/2008 11:56 μμ.

απο οσα ξερω παιδια, κανενα triumph δεν εχει κοφτη χιλιομετρων..ισως μονο το rocket??
εχουν μονο κοφτη για στροφες.
στο speed triple παντως ειχε στις 10800.σιγουρα.
για 9500 που λετε μαλλον λιγο ειναι.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 8:04 πμ.

9450 για την ακριβεια ειναι ΟΛΟΙ οι 1050 (αν θυμάμαι καλά οι 955 ειχαν τον κόφτη λίγο πιο ψηλά). Οποιος έχει κάνει τον κοπο να δεί ένα πρόγραμμα με το Tuneboy το ξέρει αυτό Ο κινητήρας έχει μεγάλη διαδρομη εμβόλου συγκριτικα με άλλους πιο σπόρ κινητήρες.

Υπολογίστε την μέση γραμμική ταχύτητα του εμβόλου σε αυτές τις στροφές και θα καταλάβετε γιατί....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: JOSBI στις 14/10/2008 8:18 πμ.

ΡΕ ΣΙ ΣΠΡΙΝΤΕΡ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Tuneboy ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ?
VALE FOR EVER

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 8:29 πμ.

Να μην ΞΑΝΑΜΑΤΑ-ανοίξουμε αυτη τη συζήτηση... http://www.tuneboy.com.au
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: JOSBI στις 14/10/2008 8:32 πμ.

Sprinter"Να μην ΞΑΝΑΜΑΤΑ-ανοίξουμε αυτη τη συζήτηση... http://www.tuneboy.com.au/Products/tuneboy_v2.htm"




ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ!!!
VALE FOR EVER

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 8:42 πμ.

JOSBI"



ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ!!! "


Τέλος πάντων, είναι ενα πρόγραμμα για το πι-σι και ενα καλώδιο, με το οποίο τρέχεις διαγνωστικά της μηχανής σου και με το οποίο φορτώνεις και αλλάζεις τους χάρτες των προγραμμάτων του εγκεφάλου της μηχανής σου και φλασαρεις τους αλλαγμένους χάρτες πίσω στον εγκέφαλο. Αυτό για όσους εγκέφαλους υποστηρίζονται (της Τ υποστηρίζονται όλοι). Ενα από τα πράγματα που δείχνει είναι και κάποιες γενικές παράμετροι που μπορούν να αλλάξουν. Μια από αυτές είναι ο κόφτης υπερστροφίας (μπορείς δηλ. να κάψεις το μηχανάκι σου αν γουστάρεις), και επίσης η σχέση που μεταφράζει τις στροφές του στροφάλου σε ταχύτητα για το κοντέρ (αν αλλάξεις γρανάζωμα δηλαδή, πειράζεις αυτη την παράμετρο για να μη χάνει το κοντέρ).

Γενικώς κάνει χοντρικά ότι κάνει το εργαλείο της Τ που εχουν οι εξουσιοδοτημένοι + σε αφηνει να αλλάξεις και τους χάρτες και κάποιες παραμέτρους.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: JOSBI στις 14/10/2008 8:50 πμ.

Sprinter"
JOSBI"



ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ!!! "


Τέλος πάντων, είναι ενα πρόγραμμα για το πι-σι και ενα καλώδιο, με το οποίο τρέχεις διαγνωστικά της μηχανής σου και με το οποίο φορτώνεις και αλλάζεις τους χάρτες των προγραμμάτων του εγκεφάλου της μηχανής σου και φλασαρεις τους αλλαγμένους χάρτες πίσω στον εγκέφαλο. Αυτό για όσους εγκέφαλους υποστηρίζονται (της Τ υποστηρίζονται όλοι). Ενα από τα πράγματα που δείχνει είναι και κάποιες γενικές παράμετροι που μπορούν να αλλάξουν. Μια από αυτές είναι ο κόφτης υπερστροφίας (μπορείς δηλ. να κάψεις το μηχανάκι σου αν γουστάρεις), και επίσης η σχέση που μεταφράζει τις στροφές του στροφάλου σε ταχύτητα για το κοντέρ (αν αλλάξεις γρανάζωμα δηλαδή, πειράζεις αυτη την παράμετρο για να μη χάνει το κοντέρ)."





ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
VALE FOR EVER

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 8:56 πμ.

Να σαι καλά. Την πηδήξαμε πάλι τη συζήτηση... εδώ συζητάγαμε για την τελική του Τίγρη και αν έχει κόφτη ταχυτητας ή όχι, ξαναθυμίζω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: JOSBI στις 14/10/2008 9:04 πμ.

Sprinter"Να σαι καλά. Την πηδήξαμε πάλι τη συζήτηση... εδώ συζητάγαμε για την τελική του Τίγρη και αν έχει κόφτη ταχυτητας ή όχι, ξαναθυμίζω."


ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΧΑΙΡΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ!! ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΑ TIGER ΜΕ ΕΧΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 260 ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ) ΟΤΙ Ο ΚΟΦΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ!!
VALE FOR EVER

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 9:09 πμ.

Αν μαμισιος ο Τίγρης δε μπορει να ανεβάσει πάνω από 240 μόνο λόγω αδυναμίας και ανεβάζει 260 με τις μετατροπές θα πεί ότι οι μετατροπές του δινουν καμμιά 15αριά αλογάκια τουλάχιστον δηλ. τουλάχιστον 10% στον τροχό, πράγμα που εγω λέω ότι είναι ΤΡΙΧΕΣ. Αλλά τι ξέρω εγώ, άλλος φτιάχνει ram-air για τον Τίγρη....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 14/10/2008 10:01 πμ.

Emena pantos mou evgale 242 eno anevaze kanonika xoris na kollaei pouthena ksafnika ekei arxise na kovei kai na min anevazei katholou.exei kofti xiliometron kai uparxei kai enas stin ameriki(to eixa vrei sto internet an to vro to link tha to postaro) pou ton eixe vgalei kai tou edeikse konter 270.oso gia ton kofti strofon pos einai dinaton se oles tis taxitites na xtupaei koftis stis 10500 kai stin 6h stis 9200 peripou?emena ekei stamatise na anevazei.tespa den me poluapasxolei to thema giati pistevo oti sto sugekrimeno ta 240 einai uperarketa.an thelete parapano na agorasete street

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 14/10/2008 10:10 πμ.

Sprinter"Αν μαμισιος ο Τίγρης δε μπορει να ανεβάσει πάνω από 240 μόνο λόγω αδυναμίας και ανεβάζει 260 με τις μετατροπές θα πεί ότι οι μετατροπές του δινουν καμμιά 15αριά αλογάκια τουλάχιστον δηλ. τουλάχιστον 10% στον τροχό, πράγμα που εγω λέω ότι είναι ΤΡΙΧΕΣ. Αλλά τι ξέρω εγώ, άλλος φτιάχνει ram-air για τον Τίγρη...."



Kaneis den ftiaxnei ram-air apla vgazoun ton elastiko solina pou exei sto filtrokouti kai poloi to onomazoun ram-air auto ton solina epeidi kateuthinei ton aera mesa sto filtrokouti..

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Aek1924 στις 14/10/2008 11:08 πμ.

Ρε παιδια σορρυ που σας την σπαω απλα μια ερωτηση.Που τα πατε αυτα τα χιλιομετρα γιατι εγω ακομα να το ανοιξω δεν εχω που να παω να το ανοιξω βεβαια δεν ειμαι Αθηνα οποτε αυτο ειναι ενα προβλημα και για να βρεις Πατρα μια ευθεια καλη και με καλη ασφαλτο πρεπει να κανεις αιτηση με χαρτοσημο. ΥΓ Δεν σας λεω ποσο την εχω ανοιξει γιατι θα με δουλεθετε