ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Aragorn στις 27/01/2009 2:37 μμ.

vakis75"tropos na vgazei parapano exei vrethei....to tiger vgazei 255-258..apla to konter tha leei 242
uparxei tropos na ksegelaseis to konter..to konter tha deixnei 242 alla esi tha pigaineis me 255,rotiste gia peptomereies ginetai eukola
apla kai sta liga to konter tha leei akoma pio liga,an den sas peirazei auto mporeite na to kanete"



ναι ρε μεγαλε αλλα δεν μας λες τι εκανες?που να ρωτησουμε?

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Native στις 27/01/2009 2:50 μμ.

Εμενα παντως πριν απο λιγο στο δυναμομετρο εγραψε 249 το κοντερ χωρις αντι-κοφτη χαχαχα παλι καλα που δεν εφαγα καμια κληση!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 28/01/2009 11:02 πμ.

Aragorn"
vakis75"tropos na vgazei parapano exei vrethei....to tiger vgazei 255-258..apla to konter tha leei 242
uparxei tropos na ksegelaseis to konter..to konter tha deixnei 242 alla esi tha pigaineis me 255,rotiste gia peptomereies ginetai eukola
apla kai sta liga to konter tha leei akoma pio liga,an den sas peirazei auto mporeite na to kanete"



ναι ρε μεγαλε αλλα δεν μας λες τι εκανες?που να ρωτησουμε?"



megale,rotise ekei pou kaneis service an den kserei ela sto service ston peiraia na sto kanei.rota kai ston saki isos na kserei kai autos,epemvainoun meso egefalou kai to kanoun.allazoun kati ruthmiseis

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 28/01/2009 11:05 πμ.

Native"Εμενα παντως πριν απο λιγο στο δυναμομετρο εγραψε 249 το κοντερ χωρις αντι-κοφτη χαχαχα παλι καλα που δεν εφαγα καμια κληση! "



gia pes mas file native posa aloga evgale telika??gia pes edo mesa sta paidia......se autous pou lene oti den vgazei tosa i mixani kai pou lene diafora gia programata kai ta sinafi,an theloun na tous steilo kai tin dinamometrisi diladi....

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Native στις 29/01/2009 10:26 πμ.

2 Δυναμομετρήσεις έκανα η πρώτη έβγαλε 125,5PS και 10,8Kg ροπή. Στην δεύτερη πήρα 123,5PS, μόνο ιπποδύναμη έμαθα ομως γιατί του είχε χαλάσει κάποια τσιμπίδα απ'οτι μου είπε και δεν μπορόυσε να μετρήσει ροπή. Εννοειται οτι οι 2 δυναμομετρησεις έγιναν σε διαφορετικό μαγαζί, με Dynojet 150.

Λες να ψηθώ να πάω και στο Power House που έχει Dynojet 250? Μάλλον ήδη έχω δώσει πολλά λεφτά ομως για την κ@υλ@ μου!

Παρόλαυτα...είμαστε εκτός θέματος
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/01/2009 11:20 πμ.

Σε περίπτωση βελτιώσεων ή 'βελτιώσεων' μια δυναμομέτρηση δεν λέει τίποτα... Δύο τουλάχιστον δυναμομετρήσεις before / after στό ίδιο δυναμόμετρο και με κατα το δυνατόν παρόμοιες συνθήκες, κάτι θα πούν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Native στις 29/01/2009 12:45 μμ.

Συμφωνώ απόλυτα...παρόλαυτα δεν ψάχνω για το απόλυτο νούμερο, απλά ήθελα να δώ αν το ποδήλατο μου πήρε και πόσο περίπου. Νομίζω οτι ειναι εμφανές οτι έχει πάρει αρκετά σε σχέση με μαμά, οπότε είμαι ευχαριστημένος. Το κακό είναι όμως οτι και 1000 άλογα να είχαμε τα 242 δεν μπορούμε (προς το παρόν) να τα περάσουμε.

Ηθικό δίδαγμα: Όνειρο ζωής κάθε tigerakia: να περάσει τα 242
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: vakis75 στις 29/01/2009 3:25 μμ.

Native"Συμφωνώ απόλυτα...παρόλαυτα δεν ψάχνω για το απόλυτο νούμερο, απλά ήθελα να δώ αν το ποδήλατο μου πήρε και πόσο περίπου. Νομίζω οτι ειναι εμφανές οτι έχει πάρει αρκετά σε σχέση με μαμά, οπότε είμαι ευχαριστημένος. Το κακό είναι όμως οτι και 1000 άλογα να είχαμε τα 242 δεν μπορούμε (προς το παρόν) να τα περάσουμε.

Ηθικό δίδαγμα: Όνειρο ζωής κάθε tigerakia: να περάσει τα 242 "



Afou ta eipame re Native...na ta ksanaleme??? GINETAI LEOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
ME AKOUEI KANEIS?????

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 29/01/2009 4:59 μμ.

Native"Συμφωνώ απόλυτα...παρόλαυτα δεν ψάχνω για το απόλυτο νούμερο, απλά ήθελα να δώ αν το ποδήλατο μου πήρε και πόσο περίπου. Νομίζω οτι ειναι εμφανές οτι έχει πάρει αρκετά σε σχέση με μαμά, οπότε είμαι ευχαριστημένος. Το κακό είναι όμως οτι και 1000 άλογα να είχαμε τα 242 δεν μπορούμε (προς το παρόν) να τα περάσουμε.

Ηθικό δίδαγμα: Όνειρο ζωής κάθε tigerakia: να περάσει τα 242 "


Μα για αυτό ακριβώς μιλάω. Για σύγκριση πρίν / μετά την όποια μετατροπή. Αν δεν κάνεις με τις ίδιες συνθήκες δυναμομέτρηση πρίν και μετά πώς θα έχεις ιδέα τι κατάφερες με την όποια μετατροπή.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: kostantinos στις 29/01/2009 5:10 μμ.

[quote="vakis75":y3zzyqnz]
Aragorn"
vakis75"tropos na vgazei parapano exei vrethei....to tiger vgazei 255-258..apla to konter tha leei 242
uparxei tropos na ksegelaseis to konter..to konter tha deixnei 242 alla esi tha pigaineis me 255,rotiste gia peptomereies ginetai eukola
apla kai sta liga to konter tha leei akoma pio liga,an den sas peirazei auto mporeite na to kanete"
"
[/quote:y3zzyqnz]και εμενα εδω λεει 255 ανωτατη ταχυτητα αλλα πηγαινα με 268,ημαρτον ρε παιδια ταιγκερ ειναι οχι νταυτονα
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: liberal στις 29/01/2009 8:49 μμ.

Σύμφωνα με το tuneboy (εδώ κατεβάζετε το software και τις χαρτογραφήσεις για triumph, http://www.tuneboy.com.au/TuneDownloads ... iumph.html, επιλογή edit/tune constants), το σφάλμα ταχυμέτρου, ρυθμίζεται από την triumph στο 6% για τον χάρτη με κωδικό 20164, δηλαδή, το πρόγραμμα TOR.

Όσον αφορά την δυναμομέτρηση, δεν ενεργοποιείται ο περιοριστής στροφών της 6ης ταχύτητας στις 9200 στροφές και έτσι με τον αρχικό χάρτη τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν στα 254 χαω (κόφτης 9494), ενώ με τον χάρτη TOR, γίνονται 269 χαω (κόφτης 9620). Τα νούμερα αφορούν τον δικό μου τίγρη...

Η ουσία είναι πως στον δρόμο θα ενεργοποιηθεί ο περιοριστής και επομένως τα χιλιόμετρα θα είναι 242...

Ίσως, αν γίνει μηδενισμός τους σφάλματος τα χιλιόμετρα να ανέβουν κι άλλο, δηλαδή, αντί για 228 χωρίς σφάλμα (242 με σφάλμα) να γίνουν 242 χωρίς σφάλμα (256 με σφάλμα). Με την προϋπόθεση βέβαια, ότι ο περιοριστής ταχύτητας δεν θα ενεργοποιηθεί μέχρι το κοντέρ να φτάσει στα πραγματικά 242 χαω... (κάτι σαν αυτό που λέει ο Vakis75 αν καταλαβαίνω σωστά).

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ...

Μπαααααα...
Δημήτρης

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Native στις 30/01/2009 11:30 πμ.

vakis75"Afou ta eipame re Native...na ta ksanaleme??? GINETAI LEOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
ME AKOUEI KANEIS?????"


Αυτο που λες φιλε Vaki κατι κάνει αλλα όχι και πολλα πράγματα, αντε να δεις μέχρι 255 κι αυτά οχι real time, αλλα στην μνήμη του οργάνου,γι'αυτο δεν το έχω βάλει. Πέριμένουμε να βγει κανένας πιο σοβαρός αντι-κόφτης που να τα κατεβάζει όλα!!!!

Και μια ερώτηση...το tuneboy kit αξιζει να το αγοράσει κανείς?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Tpap στις 30/01/2009 12:28 μμ.

Τι σας έχει πιάσει ρε μάγκες, με την τελική του τίγρη?

Το μηχανάκι δεν κατασκευάστηκε με γνώμονα την βέλτιστη συμπεριφορά σε ταχύτητες κοντά στην τελική του.
Πολύ δε περισσότερο σε ταχύτητες μεγαλλίτερες από αυτήν...

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: chris34 στις 30/01/2009 1:49 μμ.

Μαγκες ελατε να σας παω ταπα μεχρι το λουτρακι και μετα ουτε που θα θελετε να δειτε το κοντερ.......
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Native στις 30/01/2009 4:02 μμ.

Πρόσεχε μην μείνεις απο βενζίνη μεγάλε!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...