Εξουσιοδοτημένοι κλπ

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: tharis στις 04/02/2011 4:28 μμ.

Sprinter"...Αν αυτή είναι η πολιτική της μαμας εταιρείας (που ΠΑΝΤΑ ήταν αλλά απλώς από πέρισυ έγινε αυστηρότερη και γενικότερη) τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει η Η?...
"


Ενας απ τους ρολους του διανομεα ειναι και να ενημερωνει την εταιρια για την κατασταση της αγορας που εχει υπο την ευθυνη του, να προτεινει πολιτικες και να κρινει αυτες που αναλαμβανει για να υλοποιησει, με σκοπο την καλυτερη λειτουργια και προσαρμογη του brand name του και το μεγαλυτερο κερδος και για τον ιδιο αλλα και για την εταιρια που αντιπροσωπευει.

Κουβεντες του στυλ "γιατι να ασχοληθει η Τ με την αγορα της Ελλαδιτσας" δεν στεκουν στην οικονομικη κριση της εποχης, οπου η παραμικρη απωλεια μπορει να καταστρεψει οτι εχτισες τοσα χρονια..

Τωρα τι πολιτικη θελει να ακολουθησει η Η και τι προσπαθειες εκανε ή κανει για να κρατησει τους πελατες τις ευχαριστημενους δυστυχως δεν γνωριζουμε ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 4:40 μμ.

haris"
Sprinter"...Αν αυτή είναι η πολιτική της μαμας εταιρείας (που ΠΑΝΤΑ ήταν αλλά απλώς από πέρισυ έγινε αυστηρότερη και γενικότερη) τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει η Η?...
"


Ενας απ τους ρολους του διανομεα ειναι και να ενημερωνει την εταιρια για την κατασταση της αγορας που εχει υπο την ευθυνη του, να προτεινει πολιτικες και να κρινει αυτες που αναλαμβανει για να υλοποιησει, με σκοπο την καλυτερη λειτουργια και προσαρμογη του brand name του και το μεγαλυτερο κερδος και για τον ιδιο αλλα και για την εταιρια που αντιπροσωπευει.

Κουβεντες του στυλ "γιατι να ασχοληθει η Τ με την αγορα της Ελλαδιτσας" δεν στεκουν στην οικονομικη κριση της εποχης, οπου η παραμικρη απωλεια μπορει να καταστρεψει οτι εχτισες τοσα χρονια..

Τωρα τι πολιτικη θελει να ακολουθησει η Η και τι προσπαθειες εκανε ή κανει για να κρατησει τους πελατες τις ευχαριστημενους δυστυχως δεν γνωριζουμε ..."



Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν γνωρίζεις και δεν γνωρίζουμε τι περιθώρια έχει ο διανομέας της Τ να επηρεάσει τις γενικές κατευθύνσεις της και να τις μεταβάλει ριζικά σε σχέση με την συγκεκριμένη αγορά όπως βέβαια δεν ξέρουμε τι κάνει η δε κάνει η Η στην κατεύθυνση αυτή.

Κρίνοντας από την δική μου παλιά δουλειά, πολύ λίγα περιθώρια έχεις. Ειναι ενας διαρκής αγώνας. Γενικά δύσκολα πείθεις ενα προμηθευτή / κατασκευαστή / πολυεθνική να αλλάξει γενικές πολιτικές επειδή 'εδώ ήμαστε Ελλάδα', 'εδώ αλλιώς τα κάνουμε', 'εδώ ήμαστε μικρή αγορά' κλπ κλπ. Γιατι? Γιατί ακριβώς είσαι μικρή αγορά. Πιστέψτε με το ξέρω αυτό πολύ καλά... Εχασα τη δουλειά μου και κατέστρεψα την καρριέρα μου κάποτε λόγω αυτού...

Δεν γνωρίζω λοιπόν και για αυτό δε σχολιάζω. Είμαι σίγουρος πως η Τ δεν είναι ευχαριστημένη από την Η. Και είμαι σίγουρος πώς σχέδια θα είχε για άλλο σχήμα, σχέδια που πιθανότατα θα πήγαν πισω λόγω της κατάστασης στην ελληνική αγορά. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΙΠΟΤΑ σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα των απαιτήσεων πρός το δίκτυο.

Τέλος να πω πως δεν είναι τυχαίο που το πρόβλημα ενισχύεται σημερα με τη γενική κρίση και την ειδικότερη στην αγορά της μοτοσυκλέτας. Είμαι σίγουρος πως κάποιοι τουλάχιστον, αλλιώτικα θα το βλεπαν το πράγμα πρίν την κρίση, ειδικά αν είχε βγεί το 800 από τότε...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: tharis στις 04/02/2011 5:01 μμ.

Ακριβως ετσι ειναι..! Επειδη κι εγω εχω μπλεχτει με αντιπροσωπιες και εχω κανει πολλες φορες τον μεσαζοντα σε συνομιλιες με εργοστασια..

.. ειναι πολυ δυσκολο μια εταιρια που βλεπει τις πωλησεις της στην Αμερικη ή στη Γερμανια ή την Αγγλια να ειναι πχ 1000 κοματια το χρονο να καταλαβει γτ ο Ελληνας πουλαει 50 ή 80 και παραγγελνει μια φορα το χρονο ενω ή αλλοι καθε μηνα.. Και η δυσκολια αυξανεται ακομα περισσοτερο οταν υπαρχει και μεγαλη πληθυσμιακη διαφορα..!! (Αντε εξηγησε στον κινεζο οτι στην Θεσσαλονικη ζουνε 1εκ ανθρωποι οταν αυτος εχει γυρω του μερικα δις). Οπως επισης ειναι απιθανο να καταλαβουν οτι ο Ελληνας δε μπορει να πουλαει με το ιδιο κερδος που πουλαει ο Γερμανος και συνεπως για να ειναι ανταγωνιστικος δεν μπορει να παιρνει τις ιδιες τιμες ή δεν προκειται ποτε να πιασει τα πακετα προσφορων που δινει το εργοστασιο. Φυσικα και το εργοστασιο απ την αλλη τι να κανει ?? Να πουλαει πιο φθηνα στον Ελληνα ? δε γινεται .. το μονο που μπορει να κανει ειναι να εχει λιγοτερες απαιτησεις..

Εχω δει παντως οτι υπαρχουν εταιριες που θελουν και "ζητουν" να ενημερωνονται για την κατασταση της αγορας και θελουν να βοηθησουν οπως μπορουν ωστε να αυξηθουν οι πωλησεις και υπαρχουν κι αλλες που περα βρεχει.. Γενικα ομως ειναι δυσκολο να αλλαξουν εντελως πολιτικη..

Το πιο πιθανο ειναι λοιπον και η Η να εχει κανει καποιες ενεργειες αλλα να μη καταφερε και πολλα (ή τπτ) οποτε δεν εχει παρα να εφαρμοσει την πολιτικη της Τ και οποιος αντεξει ...!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 5:03 μμ.

Δηλαδή ο Καλαμοβρακάς είναι κάθετη μονάδα;
Αλλού είναι το μαγαζί του Παπαδημητρόπουλου και αλλού το σέρβις. Δεν είναι κάθετη μονάδα.

Όπως και να έχουν τα πράγματα η αντιπροσωπεία δεν είχε σωστή συμπεριφορά ούτε τα προηγούμενα χρόνια. Έχει δίκιο ο πολυμήχανος για τις απαιτήσεις της Ηλιοφίλ.

Όλοι λέγαμε ότι σε σχέση με τα παλιότερα χρόνια η Ελιοφίλ είχε κάνει άλματα στην αντιπροσώπευση της Τ. Ήταν μάλιστα από τους λόγους που επέλεξα triumph.

Δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποιον βαθμό η ευθύνη είναι των Άγγλων ή της Ελιοφίλ, αλλά το γεγονός ότι οι επιλογές σε εξουσιοδοτημένα μειώνονται δραματικά και μάλιστα επιβιώνουν οι χειρότερες δυνατές (!!!!), το γεγονός ότι σε άλλες περιοχές δεν υπάρχει καν αντιπροσώπευση, η γενικότερη στάση της αντιπροσωπείας σε διάφορα θέματα που έχουν προκύψει κτλ, έχουν ως μόνο αποτέλεσμα την απώλεια πελατών, τη στιγμή μάλιστα που έχει δοθεί μεγάλη μάχη για να αποκατασταθεί το κακό όνομα της εταιρίας στην Ελλάδα.

Συμφωνώ και πάλι με τον πολυμήχανο ότι είναι κρίμα, αφού έχει τόσα πολλά και καλά μηχανάκια πλέον στη γκάμα της!!

Το λέω και το ξαναλέω.

Μέχρι χτες το πρωί, σε όποιον με ρωτούσε για το αν αξίζει να πάρει triumph σε σχέση με σέρβις κτλ, του έλεγα μην φοβάσαι υπάρχει σοβαρός, τίμιος και αξιόπιστος μηχανικός.
Πλέον δεν μπορώ να το πω!!

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 5:05 μμ.

Να πώ και κάτι άλλο:

Οπως είπα πολλάκις η Τ δεν καταλαβαίνει την έννοια του συνεργείου. Καταλαβαίνει την έννοια του ολοκληρωμένου dealer. Ας το θεωρήσουμε λοιπον δεδομένο.

Θεωρώ (και διορθώστε με) πως κάποια συνεργεία (ικανότατα και αξιολογότατα ως τέτοια) δεν ήθελαν να γίνουν έμποροι. Ο καθένας έχει δικαίωμα να διαλέξει τι είναι αυτό που θέλει ή μπορεί να κάνει.

Ο μαστρο-Νίκος (τυχαίο όνομα) λοιπόν, που δε θέλει, δε ξέρει, δε μπορεί , δεν έχει το ταλέντο, δε γουστάρει, δεν έχει το κεφάλαιο να γίνει έμπορος, δε θέλει η δε μπορεί να συνεταιρισθεί με κανέναν, αλλά γουστάρει τα λάδια (μαγκιά του) ΔΕ μπορεί να λειτουργήσει στα πλαίσια που καλώς ή κακώς ζητάει η Τ.

Τι γινόταν λοιπόν. Φαντάζομαι πώς προσπαθούσε επί αρκετό καιρό να το παίξει με το ένα πόδι μέσα και το άλλο έξω. Συνεργείο είμαι βασικά αλλά αμα λάχει πουλάω και κάνα μηχανάκι γιατί με υποχρεώνει η Ηλιοφίλ (δηλ. η Τ). Ανάθεμα αν ο ένας στου δέκα γνώριζαν πως πουλάει κιόλας.

Ετσι όμως έχεις πρόβλημα. Ετσι όμως είσαι δυσαρεστημένος. Γιατί άλλη δουλειά κάνεις κι άλλη σου ζητάνε. Ρε γμτ, συνεργείο είμαι και μου φορτώνει ο άλλος 30 μηχανάκια και 60 κιλα μπλουζάκια το χρόνο. Εγώ πουλάω με το ζόρι 5 και δίνω και δωρο τα μπλουζάκια στα πελατάκια μου. Ε πώς να πουλήσεις μαστρο-Νίκο μηχανάκια, με τηλεπάθεια απ' το υπερπέραν θα πλακώσουν οι πελάτες? Αφού συνεργείο έχεις, άλλο που στη 'βιτρίνα' έχεις και 2 καινούργια φίρδην-μίγδην με Νταιτόνες 595 με τ' άντερα έξω.

Δυστυχώς τα πράγματα ζορίζουν (και από την Τ και από την αγορά) και δε μπορεί να παίξει πια αυτό το κρυφτούλι. Η επενδύεις και βάζεις και βιτρίνα κα βάζεις και ράφια και κόβεις την κοτσίδα που λέει ο λόγος (τυχαίο το παράδειγμα..) και βάζεις και κοστούμι και γίνεσαι και έμπορος με τις διαφημήσεις σου, το PR σου και το μπλά-μπλά σου ή δεν. Ο μαστρο-Νίκος λοιπόν επιλέγει δεν. Δικαίωμά του. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο καλό μάστορα και εντάξει επαγγελματία και πρώτο παιδί. Και εγώ στον μαστρο-Νίκο θα συνεχίσω να πηγαίνω. Αλλά δε του φταιει ο διανομέας.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 8 φορές συνολικά.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 5:09 μμ.

mixalakis"Δηλαδή ο Καλαμοβρακάς είναι κάθετη μονάδα;
Αλλού είναι το μαγαζί του Παπαδημητρόπουλου και αλλού το σέρβις. Δεν είναι κάθετη μονάδα.

"


Ως κάθετη μονάδα παρουσιάζεται προφανώς γιατί έχει κάνει κάποιο joint venture με την Ιντερμοτ. Δε χρειπαζεται να είσαι στο ίδιο κτήριο. Αν πάς στο site της Τ δε θα δείς Καλαμοβρακας πια, θα δείς Intermot service. (edit: intemot service λέει όχι intermot, δεν ξέρω αν είναι typo ή επίτηδες)

Και ο Λαρισαίος από ότι μαθαίνω που πήρε τη Μιχαλακοπούλου, σερβις ακούω ότι ανοιγει παραπάνω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: tharis στις 04/02/2011 5:12 μμ.

Ρε mixalaki.. Ηλιοφιλ !! οχι Ελιοφιλ ...

Σαν να λες τον Ηλια Ελια ακουγεται.. τελειως αλβανικο ..


Θα μπορουσε παντως η Η αν αντιλαμβανεται το προβλημα να παρει καποιες πρωτοβουλιες απο μονη της και να βρει καποιες λυσεις για καποια θεματα οπως της Κρητης. Πχ να ορισει εκει αυτη εναν "εξουσιοδοτημενο" (αυτον που ηδη υπηρχει και εχει την τεχνογνωσια) και να καλυπτει αυτη ας πουμε τα θεματα εγγυησης ή σφραγγιδες service ή δε ξερω τι αλλο χρειαζεται μεσω δικων της εξουσιοδοτημενων συνεργειων... αν ηθελε ...

Τελος παντων μπορει η Τ να επιβαλει μια πολιτικη αλλα σιγουρα και η Η μπορει να κανει καποιες "μικρομετατροπες" ωστε να φερει αυτη την πολιτικη πιο κοντα στα μετρα της Ελλαδας ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: psilo_paidi στις 04/02/2011 6:08 μμ.

μπουλσιτ...... Φτιάξε ένα δίκτυο με καινούριες μαγαζάρες και ακριβά ντουλάπια για να πουλάς μηχανάκια για να προσελκύεις πελάτες και φτιάξε ένα δίκτυο με εξουσιοδοτημένα συνεργεία που θα είναι μόνο συνεργεία... Που είναι το κακό?
Το κακό είναι ότι αυτός που θα έχει τη μαγαζάρα και έχει χώσει το χρήμα δεν γουστάρει να του παίρνει τα λεφτά ο εξουσιοδοτημένος μαστρονικος...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 6:35 μμ.

psilo_paidi"μπουλσιτ...... Φτιάξε ένα δίκτυο με καινούριες μαγαζάρες και ακριβά ντουλάπια για να πουλάς μηχανάκια για να προσελκύεις πελάτες και φτιάξε ένα δίκτυο με εξουσιοδοτημένα συνεργεία που θα είναι μόνο συνεργεία... Που είναι το κακό?
Το κακό είναι ότι αυτός που θα έχει τη μαγαζάρα και έχει χώσει το χρήμα δεν γουστάρει να του παίρνει τα λεφτά ο εξουσιοδοτημένος μαστρονικος..."


Πιθανότατα η λογική της Τ πίσω από την έννοια του dealer και όχι του συνεργείου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 7:10 μμ.

psilo_paidi"μπουλσιτ...... Φτιάξε ένα δίκτυο με καινούριες μαγαζάρες και ακριβά ντουλάπια για να πουλάς μηχανάκια για να προσελκύεις πελάτες και φτιάξε ένα δίκτυο με εξουσιοδοτημένα συνεργεία που θα είναι μόνο συνεργεία... Που είναι το κακό?
Το κακό είναι ότι αυτός που θα έχει τη μαγαζάρα και έχει χώσει το χρήμα δεν γουστάρει να του παίρνει τα λεφτά ο εξουσιοδοτημένος μαστρονικος..."


Συμφωνώ!

Εμείς θα πληρώσουμε τα ντουλάπια και τις γραβάτες!!
Ευχαριστώ δεν θα πάρω...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: vagtyrp στις 04/02/2011 7:20 μμ.

μιχαλάκη ο intermoto μετακόμισε ακριβώς δίπλα στον καλαμωβρακά, οπότε μια χαρά κάθετη μονάδα έφτιαξαν!

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: Sprinter στις 04/02/2011 7:28 μμ.

εγώ πάντως δε θα ησυχάσω αν δε μου πείτε αν συμφωνείτε με μένα ή με τον Πολυμήχανο
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: mixalakis στις 04/02/2011 7:37 μμ.

vagtyrp"μιχαλάκη ο intermoto μετακόμισε ακριβώς δίπλα στον καλαμωβρακά, οπότε μια χαρά κάθετη μονάδα έφτιαξαν!"


Ωχ και έλεγα να πέρναγα από τον Νίκο για καμια βόλτα με το 800σάρι, αλλά δε με βλέπω...
Άρα όποιες ελπίδες υπήρχαν να έβρισκε άλλον μηχανικό ο Νίκος εξανεμίστηκαν...

Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: vagtyrp στις 04/02/2011 7:44 μμ.

mixalakis"
vagtyrp"μιχαλάκη ο intermoto μετακόμισε ακριβώς δίπλα στον καλαμωβρακά, οπότε μια χαρά κάθετη μονάδα έφτιαξαν!"


Ωχ και έλεγα να πέρναγα από τον Νίκο για καμια βόλτα με το 800σάρι, αλλά δε με βλέπω...
Άρα όποιες ελπίδες υπήρχαν να έβρισκε άλλον μηχανικό ο Νίκος εξανεμίστηκαν..."


Re: Εξουσιοδοτημένοι κλπ  

  Από: strani στις 04/02/2011 7:45 μμ.

μετα απο τηλ. στα κεντρικα της ιλιοφιλ.1δεν λειτουργη σερβις δεν πουλανε μηχανακια μονο να τα δεις μπορεις και για τεστραιντ.2.εξουσιοδοτημενοι στην αθηνα για σερβις ειναι στη μιχαλακοπουλου και ο πιερακος.ομως εγω μετα απο επικοινωνια με τον κοντη με επεισε με επιχειρηματα [τα οποια για να τα παραθεσω θα χρειαστη ωρα] οτι δεν αλλαζει κατι αρκει το συνεργειο να ειναι νομιμο και τα ανταλακτικα να ειναι μαμισια.thanks sakis