California Superbike School (CSS), Riding School

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 25/02/2009 4:55 μμ.

Για όσους δεν γνωρίζουν το χώρο του Auto Festival, όπου θα διεξάγονται πλέον τα 0-300 Riding Schools, να δώσουμε λίγες πληροφορίες:

Πρόκειται για έναν διαμορφωμένο χώρο 46 στρεμμάτων, με ασφάλτινη και χωμάτινη διαδρομή, με κλειστές κτιριακές εγκαταστάσεις αλλά και υπαίθριους χώρους.
Την αποκλειστική χρήση του χώρου Auto-Festival εξασφάλισε η Zerotre, με σκοπό την πολύπλευρη αξιοποίησή του.

Ενδείκνυται για εκδηλώσεις, παρουσιάσεις και test drives αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών, 4Χ4 αλλά και AΤV. Επίσης προσφέρεται για extreme games, προβολές, sports, αγώνες, εκθέσεις ειδικού ενδιαφέροντος αλλά και κάθε είδους εταιρικών εκδηλώσεων. Υπάρχει η δυνατότητα ημι-ημερησίας, ολοήμερης αλλά και πολύ-ήμερης ενοικίασης.

32o χλμ. Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας,Αφίδνες (απέναντι από τα McDonalds)

Auto Festival


ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ AUTO FESTIVAL:
Από Αθήνα: Εθνική Οδός προς Λαμία, βγαίνετε στην πρώτη γέφυρα μετά τα διόδια Αφιδνών (Κιούρκα) και συνεχίζετε πλέον από τον παράδρομο με κατεύθυνση προς Λαμία. Στη διασταύρωση που θα συναντήσετε, κάνετε αριστερά προς Αφίδνες (Κιούρκα) και στα 500 μέτρα δεξιά ακολουθώντας τη σήμανση για Auto Festival.

Προς Αθήνα: Εθνική Οδός προς Αθήνα, στο 32ο χλμ. προσπερνάτε την αψίδα του Auto Festival στα δεξιά σας και βγαίνετε από Εθνική Οδό στην αμέσως επόμενη έξοδο (προς Αφίδνες-Κιούρκα). Δεξιά προς Αφίδνες και στα 200μ. πάλι δεξιά ακολουθώντας τη σήμανση για Auto Festival.

Πηγές:
http://www.0300.gr
http://www.4troxoi.gr

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 26/02/2009 12:58 μμ.

Έκλεισα και εγώ σήμερα για Level 3 στο πρώτο της χρονιάς την Κυριακή 5 Απριλίου.

Το Level 3 γίνεται μόνο μία μέρα μέσα στο διήμερο (Σ/Κ) και πάντα Κυριακή επειδή υπάρχουν περιπτώσεις που κάνουν 2ο και 3ο Level σε ένα Σ/Κ και οι συμμετοχές είναι λιγότερες για το 3ο.

Case ακούς? Μου στείλανε SMS για το CSS. Πρέπει να πάμε να καταθέσουμε την λυπητερή...

Οπότε θα σας δω εκεί Haddock (ελπίζω και ο Spyro)

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Cpt. Haddock στις 26/02/2009 1:32 μμ.

dimchris"Έκλεισα και εγώ σήμερα για Level 3 στο πρώτο της χρονιάς την Κυριακή 5 Απριλίου.

Το Level 3 γίνεται μόνο μία μέρα μέσα στο διήμερο (Σ/Κ) και πάντα Κυριακή επειδή υπάρχουν περιπτώσεις που κάνουν 2ο και 3ο Level σε ένα Σ/Κ και οι συμμετοχές είναι λιγότερες για το 3ο.

Case ακούς? Μου στείλανε SMS για το CSS. Πρέπει να πάμε να καταθέσουμε την λυπητερή...

Οπότε θα σας δω εκεί Haddock (ελπίζω και ο Spyro) "


Πως γίνεται την ίδια μέρα να έχει και level 1 και level 3???

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 26/02/2009 2:41 μμ.

Κάθε φορά (μέρα) έχει τρία γκρουπ.
Συνήθως έχει 1ο, 2ο & 4ο το Σάββατο & 1ο, 2ο & 3ο την Κυριακή (χωρίς να είναι απόλυτο).
Διαμορφόνονται αναλόγως με τη ζήτηση.
Το κάθε γρουπ (που συνήθως είναι και διαφορετικά level το καθένα) αποτελείται από 21 άτομα.

Το πρόγραμμα πηγαίνει εναλλάξ για κάθε γκρουπ και αποτελείται από:
20λεπτο θεωρία, μετά 20λεπτο διάλειμμα και μετά 20λεπτο πίστα (άν θυμάμαι σωστά τη σειρά).
Άρα μονίμως κάποιο γκρουπ θα έχει θεωρία, θα είναι στην πίστα ή θα έχει διάλειμμα.

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2009 11:56 πμ.

Ωραία ήτανΕ...

Μονο που έπιασε η βροχή και μας πήραν τη μπουκιά (τελευταίο session) απο το στόμα...

Φταίνε τα ΚΟΥΛΑΔΙΑ στο level 2 που πέφτανε μόλις άρχισε να βρέχει


Σοβαρά τώρα, έχοντας κάνει το 0-300 πριν 3 χρόνια θεωρώ οτι το CSS ειναι καλύτερο και πιο εξειδικευμένο. Το μείον ειναι οτι χρειάζεσαι οπωσδηποτε το level 2 για να είναι ολοκληρωμένο. Τα πήγα αρκετά καλά, επιτέλους το λάστιχο έχει φθορά σχεδον ως την άκρη , ειδικα το σεσιον με τη βροχή ήταν όλα τα λεφτα, μια κι έπρεπε να εφαρμόσεις το χαλαρό κράτημα του τιμονιου.

Είχαμε 5 πτώσεις σύνολο, ευτυχώς κανένας δε χτύπησε αλλα ενα Gsxr εσπασε καρτερ και σκόρπισε λαδια στην πιστα, εξ' ου και η ματαίωση του τελευταίου σεσιον.

Σημεία των καιρών (πλεον): Στο δικό μου γκρουπ 3 tiger (μαυρα - κανένας απο εδώ;) και 1 speed triple. Στο level 2, 2 daytona (το ενα του dimchrist) και ενα Sprint του Case.

Παλιά σπανια εβλεπες Triumph
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 06/04/2009 12:19 μμ.

super ηταν

με εναν τέλειο ηλιόλουστο καιρό το Σάββατο το καταχώρτασα ..... τ'ακούς Cpt??? στα λεγα να έρθεις Σάββατο αλλα δεν ακουγες εσύ

τα άξιζε τα 300 εουρος. Πάμε για 36ωρο τώρα μπας και εφαρμόσουμε και τις συμβουλες και μετα για lvl 2

Τελικά οι μαλακίες που κάναμε πάνω στην στροφή ηταν πολλές και απορώ πως την γλύτωνα τοσο καιρο οταν την πήγαινα στο όριο.


PS. Απο την άλλη κάποια κακιά γλκώσσα μπορεί να σου πεί οτι:.... με 30 πίεση πίσω και με μια άσφαλτο βεντούζα (συγκριτικά με τους πολιτικούς δρόμους πάντα) και με τη σιγουριά οτι απέναντι δεν ερχεται τίποτα και παράλληλα ξέρεις και που ειναι η εξοδος της στροφής γιατι έχεις περάσει 75 φορές ηδη ..... τότε παγκόσμιοι είμαστε όλοι

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 06/04/2009 2:46 μμ.

Χαιρετώ τους παγκόσμιους!

Καλά περάσαμε και εμείς!!! Η΄μάλλον ως συνήθως πολυυυύ καλά!!!

Cpt. Haddock"
Σημεία των καιρών (πλεον): Στο δικό μου γκρουπ 3 tiger (μαυρα - κανένας απο εδώ;) και 1 speed triple. Στο level 2, 2 daytona (το ενα του dimchrist) και ενα Sprint του Case.
Παλιά σπανια εβλεπες Triumph "


Ηλία με μία μικρή διαφορά... εγώ, ο Case και το 2ο Daytona (κίτρινο 675) ήμασταν στο Level 3!
Κατά τ' άλλα σπάνια πράγματα...

Πολύ καλή εμπειρία! Το Level 3, που έχει να κάνει κυρίως με την τοποθέτηση του σώματος (ενώ το 2 έχει να κάνει κυρίως με την όραση), ήταν πιο πολύ για supersport μηχανάκια και με για οδήγηση στην πίστα.
Βοηθάνε και για το δρόμο αλλά καλύτερη εφαρμογή έχουν στην πίστα.
Ωραία πραγματάκια!

Η βροχή ήρθε προς το τέλος του 4ου session και στο 5ο δε μπήκα καθόλου. Δεν ήθελα να ρισκάρω.
Στο επόμενο 20λεπτο ήρθαν και οι πτώσεις...


Αν κάνω ποτέ και το 4ο θα επιδιώξω να είναι Σέρρες!

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2009 3:10 μμ.

Σορρυ, λάθος
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Case στις 06/04/2009 5:04 μμ.

Πολύ ωραία ήταν μέχρι τη βροχή!!

Όντως το lvl3 είναι για περισσότερο αγωνιστική οδήγηση αφού περνάς τον περισσότερο χρόνο με τα οπίσθιά σου στον αέρα (όλη η στήριξη γίνεται με τα πόδια στο τάνκ).

Αποτέλεσμα, σήμερα είμαι τελείως πιασμένος.

Συνεχίζω να επιμένω ότι τα lvl 1-2 (ή τουλάχιστον ένα 0-300 riding school) είναι το ίδιο απαραίτητα για έναν αναβάτη μοτοσικλέτας όσο και ο καλός εξοπλισμός.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 06/04/2009 5:12 μμ.

dimchris"Χαιρετώ τους παγκόσμιους!

Πολύ καλή εμπειρία! Το Level 3, που έχει να κάνει κυρίως με την τοποθέτηση του σώματος (ενώ το 2 έχει να κάνει κυρίως με την όραση), ήταν πιο πολύ για supersport μηχανάκια και με για οδήγηση στην πίστα.
Βοηθάνε και για το δρόμο αλλά καλύτερη εφαρμογή έχουν στην πίστα.
"


πάντως φιλος που εχει κανει το 3ο μου εχει πει οτι είναι μακράν το καλύτερο απο τα 3.

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2009 5:29 μμ.

spyr"
dimchris"Χαιρετώ τους παγκόσμιους!

Πολύ καλή εμπειρία! Το Level 3, που έχει να κάνει κυρίως με την τοποθέτηση του σώματος (ενώ το 2 έχει να κάνει κυρίως με την όραση), ήταν πιο πολύ για supersport μηχανάκια και με για οδήγηση στην πίστα.
Βοηθάνε και για το δρόμο αλλά καλύτερη εφαρμογή έχουν στην πίστα.
"


πάντως φιλος που εχει κανει το 3ο μου εχει πει οτι είναι μακράν το καλύτερο απο τα 3. "


Tι μηχανάκι έχει;

Διότι για μας νομίζω τα lvls 1 & 2 ειναι αρκετά...

Ψήνομαι και για κανενα Trackday μια και χάσαμε το τελευταίο σεσιον χθες
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: spyro στις 06/04/2009 6:27 μμ.

Cpt. Haddock"

Tι μηχανάκι έχει;

Διότι για μας νομίζω τα lvls 1 & 2 ειναι αρκετά..."


τώρα εχει το fazer 600 (τότε όμως είχε το Kawasaki 636).

Cpt. Haddock"
Ψήνομαι και για κανενα Trackday μια και χάσαμε το τελευταίο σεσιον χθες "


θα θελα πολυ, αλλα εχουμε και το 36ωρο και δεν ειμαι να αγοράζω λάστιχα

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: dimchrist στις 07/04/2009 10:35 πμ.

spyr"
πάντως φιλος που εχει κανει το 3ο μου εχει πει οτι είναι μακράν το καλύτερο απο τα 3. "


Δεν είπα ότι δεν είναι πολύ καλό. Απλά τα 1 & 2 τα θεωρώ πιο σημαντικά.
Το 3 έχει καλύτερη εφαρμογή σε γρήγορη οδήγηση που την κάνει πιο ασφαλή.

Triple Way

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: panruss στις 08/04/2009 1:49 μμ.

Έχω κλείσει και εγώ για level 1 το Σάββατο 9 Μαΐου στα Μέγαρα.
Δεν έχω παρακολουθήσει ξανά το σχολείο αυτό, αλλά από όσα διαβάζω και ακούω αξίζει...
Θα βρω κάποιον από εσάς εκεί;

Re: 2009: California Superbike School (CSS), 0-300 Riding School  

  Από: denthnpalevw στις 08/04/2009 3:02 μμ.

panruss εσενα εχω δει χαλανδρι με μια κοπελια και οι 2 ξεκρανωτοι????????


ασχετο sorry για το offtopic. αν ενοχλει να το μαζεψει η σκουπα
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/