new version

Re: new version  

  Από: spyro στις 23/04/2009 3:46 μμ.

Costas"100 χρήστες ημερισίως έχουμε
Παρόλα αυτά,όπως λέμε πάντα,αν πιστεύεις οτι κάποιες κατηγορίες μπορούν να φύγουν ή να συγχωνευτούν προς καλυτέρευση της λειτουργίας,περιμένουμε τις προτάσεις σου."



γκουχου γκουχου

spyr"Ρε παιδες ιδέα μου είναι η εχουμε one too many θεματικές κατηγορίες για ενα τοσο μικρό forum.

δηλαδή υπάρχει καμιά ουσιαστική διαφορά στα ακόλουθα με τις ουκ ολίγες υποκατηγορίες τους δεδομένου και της αργής ιστοσελλίδας?:

1. Άρθρα, Νέα - Motorcycle Wiki
2. Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph) - Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Όλα τα μοντέλα)
3. Ιστοσελίδα http://www.mainstreet.gr - To forum του Mainstreet
4. Το στέκι της παρέας - Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος - Συζητήσεις γενικού περιεχομένου(Ανοιχτή) - Ενότητα για τους νέους χρήστες

δηλάδη πόσοι είμαστε ενεργοί πια και πόσα posts ανα ημέρα έχουμε.

"

Re: new version  

  Από: Costas στις 23/04/2009 4:12 μμ.

Θα προσπαθήσω να αναλύσω όσο καλύτερα μπορώ το θέμα.
"δεδομένου και της αργής ιστοσελλίδας"
Κατ αρχάς η ιστοσελίδα δεν είναι αργή.Αν και μετά την αλλαγή με τις φωτο αργεί να σου φορτώσει να κοιτάξεις τη σύνδεση σου ή το pc σου γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα και αργεί να σου φορτώσει ή να σου επεξεργαστεί τη σελίδα.Και η αρχική όσο και οι υπόλοιπες σελίδες ανοίγουν κανονικά.
Τώρα πρέπει να μπω σε μια διαδικασία να εξηγήσω πώς και γιατί στήθηκαν έτσι οι κατηγορίες,αλλά προκειμένου να λυθούν απορίες θα το κάνω.
1. Τα άρθρα και νέα είναι όπως λέει και το όνομα,άρθρα και νέα σχετικά με την εταιρία και τις μοτοσυκλέτες τα οποία διαβάζουμε και επειδή μας κάνουν εντύπωση τα δημοσιεύουμε.Το wiki είναι μια ενότητα εγκυκλοπαίδιας η οποία φτιάχτηκε με σκοπό να παρέχει πληροφορίες για τα μοντέλα της Triumph.Πχ μπαίνει κάποιος καινούριος μέσα ο οποίος δεν έχει ιδέα,και βρίσκει πληροφορίες για το Daytona,το speed triple πώς ξεκίνησε και που βαδίζει η εταιρία κτλ.Ίσως δεν προχώρησε πολύ στην υλοποίηση αλλά σταδιακά προχωράει.Πιστεύω οτι δεν υπάρχει σε αντίστοιχα forum και είναι κάτι καλό και χρήσιμο για να μας ξεχωρίσει.

2.Η πρώτη κατηγορία αναφέρεται μόνο στην Triumph και η 2η σε όλες τις άλλες εταιρίες.Κάποιος που ήρθε στο φορουμ να πάρει πληροφορίες για τη μοτοσυκλέτα του θα επισκευτεί την πρώτη ενότητα και καθόλου δεν ενδιαφέρεται ούτε θέλει να δει άρθρα για το Honda cb ή το Kawasaki Kle.Η 2η ενότητα έγινε για τους φίλους με άλλες μάρκες που θα γραφτούνε στο φορουμ και θέλουν να γράψουν 2 λόγια για τη μοτοσυκλέτα τους.

3.Όπως γράφει,το ένα είναι για την ιστοσελίδα(κατάστημα,μοτοσυκλέτες κτλ) και το 2ο για το συγκεκριμένο Forum.Ανεξάρτητα αν φάνηκε δύσκολο στους χρήστες να το ξεχωρίσουν και γράφουν τα του φόρουμ στην 1η κατηγορία,ο σκοπός ήτανε οτι έχει σχέση με την ιστοσελίδα να πηγαίνει αλλού και να μη μας μπλέκει γιατί υπάρχουν πολλοί χρήστες που μπαίνουν κατ ευθείαν στο φορουμ χωρίς να περάσουν από την κεντρική του Mainstreet.

4.Οι 2 πρώτες κατηγορίες ίσως να μπορούσαν να συγχωνευτούν με κάποιο τρόπο.Απλά η 2η κατηγορία φτιάχτηκε με σκοπό να λέμε και 2 κουβέντες όχι μοτοσυκλετιστικού περιεχομένου.Οτιδήποτε άλλο μας απασχολεί όπως θα το λέγαμε με την παρέα μας η οποία δεν έχει Triumph ούτε κοιμάται με τον καημό τί εξάτμιση να αγοράσει για αντικαταστίσει τη μανίσια.Οι συζητήσεις ανοιχτές για επισκέπτες είναι πιο πολύ για να κάνουν testing και να δουνε πως δουλεύει το φορουμ κ αν τους αρέσει τελικά πριν κάνουν register.Η τελευταία ενότητα νομίζω δε θέλει σχόλια,όλοι έχουμε καταλάβει πώς δουλεύει και γιατί υπάρχει.

Πόσοι είμαστε ενεργοί δεν ξέρω,αλλά πριν μια βδομάδα έσβησα 50 άτομα τα οποία μας άφησαν προ πολλού ώστε να είναι πιο αντιπροσωπευτικό το νούμερο των μελών.ΑΠλά μπορώ να δω τα στατιστικά
στο κάτω μέρος της κεντρικής που λέει οτι κάθε μέρα συνδέονται σχεδον 80 μέλη και μπορώ να υπολογίσω άλλοι 40-50 επισκέπτες.Έτσι βγάζω το 100.Μπορεί να είναι λιγότεροι ή περισσότεροι δε ξέρω.

Επίσης όπως είπε και ο Πάνος,ο λόγος που έχουμε αυτές τις ενότητες είναι και για μελλοντική χρήση όταν θα έχει μεγαλώσει πιο πολύ το φορουμ. Επειδη δεν είμαστε χιλιάδες δε σημαίνει οτι πρέπει να υπάρχει μόνο μια κατηγορία και να μπαίνουν όλα μέσα.

Ελπίζω να εξήγησα τον σκοπό που χωρίστηκαν έτσι οι κατηγορίες.Αν υπάρχει κάποιο θέμα είμαι εδώ για διευκρινίσεις.

Re: new version  

  Από: Sprinter στις 23/04/2009 4:25 μμ.

ΚΑΛΑ ΡΕ!!!!! ΑΝΤΕΞΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ????????????????
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕΣ??? ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣΕΣ???????????? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ 2-3 ΩΡΙΤΣΕΣ?????

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: new version  

  Από: fevangelou στις 06/05/2009 9:55 μμ.

Είμαι νέο μέλος αν και περίπου 1 χρόνο triumph-άκιας.

Δουλειά μου είναι το web development επαγγελματικά - www.komrade.gr & www.joomlaworks.gr

Μπορώ να προσφέρω δωρεάν hosting αν ενδιαφέρει τα παιδιά που τρέχουν ώστε να ανέβει σημαντικά το performance του phpbb, γιατί δυστυχώς παρατηρώ ότι είναι πολλές στιγμές που σέρνεται το σάιτ (και δεν είναι θέμα phpbb).

Στείλτε PM αν σας ενδιαφέρει.