Νέο 800άρι XC

Νέο 800άρι XC  

  Από: nfeel στις 01/08/2014 3:21 μμ.

Γειά χαρά παιδιά,

Είμαι ο Μιχάλης 30 χρονών,από Αθήνα.Κάτοχος από χθες του tiger 800 XC S.E.
Η αλήθεια είναι πως άργησα λίγο να συνειδητοποιήσω ότι θέλω μηχανή αν και είχα στον κύκλο μου κόσμο που ασχολείτο.

Κατέληξα στον τομέα των on/off,800 κυβικών μετά από σκέψη,θεωρώντας την κατηγορία αυτή σαν χρυσή τομή.
Η αλήθεια είναι πως αρχικά(πριν τα οδηγήσω),έκλεινα περισσότερο προς το f800gs.Άκουγα καλά λόγια παντού,πόσο λίγο καίει,πως σε πάει παντού κλπ.Για τον τίγρη δεν άκουγα και πολλά..

Φτάνοντας στο κομβικό σημείο να τα δοκιμάσω και τα δύο,η άποψη αυτή άλλαξε.Στην αρχή πήρα το tiger.Πολύ ωραίο,ωμαλό,άνετο χωρίς τριγμούς και με δύναμη από χαμηλά μέχρι ψηλά.Εντυπωσιάστηκα.

Την επόμενη μέρα πήρα το f800gs.Η διαφορά αισθητή από τα πρώτα μέτρα.Περισσότερο τρίξιμο,σαν κομπρεσέρ βασικά και λιγότερο άνετο.Στο άνοιγμα επίσης δεν μου άρεσε τόσο όσο το tiger.Το απέριψα.

3 μέρες μετά κλείνω το special edition του 800XC και από χθες είναι στο γκαράζ μου.Είναι στο στρώσιμο ακόμα και δεν έχω προλάβει να δω σχεδόν τίποτα αλλά το γουστάρω μόνο που το βλέπω!

Καλώς σας βρήκα και ελπίζω να μην έχω θέμα με τις μιζιές

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: starsailor στις 01/08/2014 3:30 μμ.

Καλοριζικο και καλοταχιδο
the steps we take all leave footprints...

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: jou στις 01/08/2014 5:57 μμ.

κατά πρώτων καλώς ήρθες στην παρέα
και κατά δεύτερων Καλορίζικο και καλοτάξιδο

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: maddog στις 01/08/2014 6:04 μμ.

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: voyager1970 στις 01/08/2014 6:31 μμ.

Φίλε Μιχάλη,

Καλορίζικο, και πάντα καλά χιλιόμετρα & απροβλημάτιστα.
Για την μίζα είναι πολύ νωρίς να σου παρουσιάσει θέμα (μετά τα 15.000χλμ).

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: Montechristo στις 01/08/2014 8:24 μμ.

Καλορίζικο!!! Καλοτάξιδο!!!

Μην σκέφτεσαι προβλήματα ( μίζες κλπ), να σκέφτεσαι πολλά χιλιόμετρα και βόλτες!!!!
(Αν σε βοηθάει, άλλαξα μίζα στις 40.000 με το 800XC που είχα..... )

See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: nfeel στις 01/08/2014 9:25 μμ.

Ευχαριστώ για την υποδοχή

Το είχα υπόψη για τη μίζα αλλά δε ξενερώνω, άμα κάτσει έκατσε.
Το μηχανάκι μου άρεσε πάρα πολύ για να το αφήσω...

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: vassat στις 01/08/2014 10:25 μμ.

Πολύ ορθή επιλογή,
πάντα όρθιος
&
Καλώς ήρθες!
/ Β

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: motolover@@ στις 01/08/2014 10:58 μμ.

Καλές βόλτες Μιχάλη! Κι εγώ εψές παρέλαβα το 800 ABS από Καλλιρόης και στρωνόμαστε σιγά σιγά . Μακάρι όλα να μας πάνε καλά!

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: nfeel στις 01/08/2014 11:25 μμ.

Χαχα καλοτάξιδο κ εσένα αδερφέ κ απροβλημάτιστο να είναι.
Τι χρώμα πήρες?

Έκανες τράμπα κανένα από τα δώρα?
Εγώ άφησα το top case για ανταλλαγή με ένα διπλό stand. Από βαλίτσες έχω σκεφτεί ήδη earth explorer αλουμινίου :-D

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: motolover@@ στις 02/08/2014 12:12 πμ.

nfeel"Χαχα καλοτάξιδο κ εσένα αδερφέ κ απροβλημάτιστο να είναι.
Τι χρώμα πήρες?

Έκανες τράμπα κανένα από τα δώρα?
Εγώ άφησα το top case για ανταλλαγή με ένα διπλό stand. Από βαλίτσες έχω σκεφτεί ήδη earth explorer αλουμινίου :-D"


Εμένα μου έκανε το δύσκολο ο κύριος εκεί και δε δεχόταν τράμπες στα δώρα γιατί του έρχονται λέει έτοιμα κ.λπ. Βασικά ψηνόμουν να μη βάλω τις λαβές και να βάλω και πλαινές βαλίτσες σετ με την κεντρική που ήταν δώρο. Επίσης ένα θέμα που έχω με την κεντρική είναι ότι δε βολεύει να καβαλήσεις όταν έχεις το μπαούλο αυτό πίσω γιατί πρέπει να μαζέψεις το πόδι αντί να το τεντώσεις και να το περάσεις πάνω από τη μηχανή.
Τεσπα. Πήρα μπλε χρωματάκι και πολύ μου αρέσει. Ειδικά το βράδυ όπως διαπίστωσα σήμερα η οδήγηση είναι απολαυστικότατη!

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: nfeel στις 02/08/2014 12:27 πμ.

Άν σου πω ότι είχα το ίδιο θέμα με τον πωλητή θα με πιστέψεις?
Ανεξαρτήτως δώρων που και αυτά έπεσαν στο τραπέζι(δε βλέπω για ποιο λόγο δε δεχόταν ανταλλαγή το top case με τη βάση πχ που έχει 500e με ένα διπλό στάντ αξίας 200e),γενικά ο τρόπος του και η συμπεριφορά δεν ήταν καθόλου ελκυστικά.

Αφού λοιπόν είχα κάνει δύο φορές test ride σε αυτόν,πήγα σε άλλο μαγαζί που μου άρεσε περισσότερο η εξυπηρέτηση και μου ικανοποιήσαν και κάποια αιτήματά μου και το πήρα!
Στο θέμα του επαγγελματισμού είμαι λίγο αυστηρός στην κρίση μου.Όπως εγώ προσπαθώ να είμαι άκρως επαγγελματίας στη δουλειά μου,έτσι έχω απαίτηση να είναι κ ο άλλος που ετοιμάζεται να πάρει τα λεφτά μου.

Τελοσπάντων.Ωραίο το blue electric

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: jimstag στις 02/08/2014 10:51 πμ.

μπράβο ρε παίδες! Καλοτάξιδοι οι τίγρεις σας κ πάντα όρθιοι!

Καλωσήρθατε κ στο φόρουμ!
Change before you have to!

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: panosem στις 03/08/2014 1:30 πμ.

καλοταξιδα και να τα χαρειται.
Μιας και βλεπω αρκετους με νεα Τ, βλεπω σεπτεμβρη καμια εκδρομουλα.....

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: johnygalan στις 04/08/2014 10:50 πμ.

Καλώς ήρθες και καλά χλμ να έχεις
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"