Νέο 800άρι XC

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: nfeel στις 15/10/2014 5:54 μμ.

Ερώτηση στους πιο έμπειρους για να μην ανοίγω νέο θέμα:

Παρατήρησα το εξής πριν κάτι μέρες.Έφαγα ένα ψιλόβροχο στο δρόμο και ήρθε στα ρουθούνια μου μια μυρωδιά σαν καμμένο πλαστικό η λάστιχο.Όχι ιδιαίτερα έντονη μυρωδιά αλλά αισθητή.Δεν ξέρω πως αλλά νομίζω ότι ο συσχετισμός που κάνω με τη βροχή είναι σωστός.Την επόμενη που δεν έβρεχε δε μύριζε.Έσκυψα όταν έφτασα στο parking να δω από που έρχεται και νομίζω ότι είναι από το μπροστινό μέρος κάπου(ντεπόζιτο ανάμεσα με κλειδί).

Έχει κανείς κάποια ένδειξη?Δε με ανησύχησε ιδιαίτερα αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: voyager1970 στις 15/10/2014 6:38 μμ.

nfeel"Ερώτηση στους πιο έμπειρους για να μην ανοίγω νέο θέμα:

Παρατήρησα το εξής πριν κάτι μέρες.Έφαγα ένα ψιλόβροχο στο δρόμο και ήρθε στα ρουθούνια μου μια μυρωδιά σαν καμμένο πλαστικό η λάστιχο.Όχι ιδιαίτερα έντονη μυρωδιά αλλά αισθητή.Δεν ξέρω πως αλλά νομίζω ότι ο συσχετισμός που κάνω με τη βροχή είναι σωστός.Την επόμενη που δεν έβρεχε δε μύριζε.Έσκυψα όταν έφτασα στο parking να δω από που έρχεται και νομίζω ότι είναι από το μπροστινό μέρος κάπου(ντεπόζιτο ανάμεσα με κλειδί).

Έχει κανείς κάποια ένδειξη?Δε με ανησύχησε ιδιαίτερα αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω "


Φίλε Μιχάλη,

Μιά εκδοχή είναι τα βερνίκια που είναι "περασμένα" στον κινητήρα από το εργοστάσιο, σε συνδυασμό με τα νερά του δρόμου που εξατμίζονται πάνω στο καυτό μοτέρ (δεν είναι δα και αποσταγμένο νερό) να προκαλούν αυτήν την οσμή!

Υποθέτω πως έλεγξες μήπως κανένα κομμάτι σακούλας/πλαστικό έχει πάει κάτω απο την ποδιά προστασίας ή έχει χωθεί/ σφινωθεί γύρω απο τον καταλύτη (στην Ελλάδα είσαι)!

Τον Τιγράκο σου, αν δεν κάνω λάθος τον πήρες στα μέσα Ιούλιου. Από τότε δεν τον έχει "μπανιάρει" καμιά φορά να πάρεις μυρωδιά; Εννοώ το άφηνες να στεγνώσει ώρες πρίν βάλεις σε λειτουργεία τον κινητήρα ή τον ξεκινούσες μετά απο λίγο;
Είναι η πρώτη φορά που σε πιάνει βροχή με τον Tigerακο;

Στα ρωτάω όλα αυτά γιατί το καμμένο πλαστικό και ειδικά το λάστιχο είναι πολύ χαρακτηριστική οσμή και σίγουρα καλά κάνεις και ψάχνεσαι.
Αλλά, δεν νομίζω να έχει σχέση με καλώδια και πλαστικά... τουλάχιστον οι Βρετανοί μπορεί να κολλάνε τα μαρσπιέ στο πλαίσιο, αλλά από βροχή ξέρουν πολύ καλά!! Ιδιαίτερα τα οχήματα που φτιάχνουν, τα έχουν δοκιμάσει καλά στην γερή βρόχα!

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: nfeel στις 15/10/2014 6:53 μμ.

Γειά σου Γιώργο!
31 Ιουλίου η αγορά.Ήταν η πρώτη φορά που έφαγε βροχή ναι και μέχρι τώρα το έπλενα στο χέρι για τα ψιλά.
Δεν το έχω βάλει σε πλυντήριο να δω αλλά σκέφτηκα αυτό που είπες..για τα νερά στο καυτό μοτερ κλπ

Σακούλες κ τέτοια δεν είχε ναι.Τώρα που θα ξεκινήσουν οι βροχές θα το δω κ καλύτερα.Μάλλον δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: billy the kid στις 15/10/2014 7:06 μμ.

Κι εγώ έχω αυτή την μυρωδιά του καμένου κάποιες φορές από την μηχανή μου, παρόλο που είναι μοντέλο του 2008. Η μυρωδιά είναι ανεπαίσθητη και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στη μοτοσυκλέτα μου, οπότε ίσως δε θα έπρεπε να ανησυχείς.

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: PTiger800 στις 15/10/2014 9:34 μμ.

Άπειρες φορές μου έχει συμβεί.
Χωρίς να είμαι σίγουρος το αποδίδω σε βρομιά που έχει κάτσει στο μοτέρ, σε συνδυασμό με νερά βροχής/δρόμου και εξάτμιση από την θερμότητα του κινητήρα.
Πολύ γνωστή μυρωδιά. Αν και πλεόν πάει καιρός απο την τελευταία φορά που την αντιλήφθηκα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Νέο 800άρι XC  

  Από: CK1 στις 16/10/2014 9:34 πμ.

Δεν νόμιζω ότι έχεις θέμα, και έμενα κάθε φορά που με πιάνει βροχή (και γίνεται συχνά ) μυρίζει. Λόγικα από τα νερά του δρόμου που πέφτουν πάνω στο μοτερ, εξάτμιση κτλ.