Triumph service

Re: Triumph service  

  Από: antoine στις 21/08/2008 9:40 πμ.

Φυσικά και μπορώ, λεπόν έχουμε και λέμε.

Ανταλλακτικά
------------------------------------------
Λάδι Mobil συνθετικό - 70.00 έουρος
Φίλτρο λαδιού - 14.00 έουρος
Μπουζί NGK CREK x3 - 34.50 έουρος
Πίσω τακάκια (γνήσια) - 50.00 έουρος


Εργασία
-------------------------------------------
Έλεγχος βαλβίδων
Ρύθμιση πεταλούδας
Γενικό check - 120.00 έουρος

Σύνολο
-------------------------------------------
288.50 ευρώπουλα (σε καλή μεριά!!)

Re: Triumph service  

  Από: spyro στις 21/08/2008 11:31 πμ.

Ρε συ Αντώνη, τι σημαίνει "Γενικό Check" 120 € στα 10.000 km?

Re: Triumph service  

  Από: chris34 στις 21/08/2008 1:55 μμ.

antoine"Φυσικά και μπορώ, λεπόν έχουμε και λέμε.

Ανταλλακτικά
------------------------------------------
Λάδι Mobil συνθετικό - 70.00 έουρος
Φίλτρο λαδιού - 14.00 έουρος
Μπουζί NGK CREK x3 - 34.50 έουρος
Πίσω τακάκια (γνήσια) - 50.00 έουρος


Εργασία
-------------------------------------------
Έλεγχος βαλβίδων
Ρύθμιση πεταλούδας
Γενικό check - 120.00 έουρος

Σύνολο
-------------------------------------------
288.50 ευρώπουλα (σε καλή μεριά!!) "


Thanks antoine!! epeidi konteuei kai h dikia mou hthela mia timh gia na sigrino!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Triumph service  

  Από: antoine στις 21/08/2008 3:22 μμ.

spyr"Ρε συ Αντώνη, τι σημαίνει "Γενικό Check" 120 € στα 10.000 km? "


Τα 120 ευρώ δεν ήταν για το γενικό τσεκ. Ήταν και οι βαλβίδες και η ρύθμιση της πεταλούδας που ήθελα γιατί έκανε κάτι σκασίματα το μηχανάκι.

Δεν ξέρω επακριβώς τις εργασίες, αλλά περιλαμβάνονται οι εργασίες για τα παραπάνω ανταλλακτικά και ότι άλλο προβλέπεται και αναφέρεται στο εγχειρίδιο που έχεις και εσύ στο Tiger σου για τα 10.000Km.

chris33"Thanks antoine!! epeidi konteuei kai h dikia mou hthela mia timh gia na sigrino!"


Να 'σαι καλά. Που και πότε θα το κάνεις το service σου;

Re: Triumph service  

  Από: mixalakis στις 25/08/2008 8 μμ.

antoine"
spyr"Ρε συ Αντώνη, τι σημαίνει "Γενικό Check" 120 € στα 10.000 km? "


Τα 120 ευρώ δεν ήταν για το γενικό τσεκ. Ήταν και οι βαλβίδες και η ρύθμιση της πεταλούδας που ήθελα γιατί έκανε κάτι σκασίματα το μηχανάκι.

Δεν ξέρω επακριβώς τις εργασίες, αλλά περιλαμβάνονται οι εργασίες για τα παραπάνω ανταλλακτικά και ότι άλλο προβλέπεται και αναφέρεται στο εγχειρίδιο που έχεις και εσύ στο Tiger σου για τα 10.000Km.

"


Το εγχειρίδιο βασικά στα 10.000 χλμ λέει μόνο αλλαγή λαδιών!!

Re: Triumph service  

  Από: SPEED στις 25/08/2008 8:31 μμ.

Mipos xreonei ergato ora opos kanoun stis antiprosopeies autokiniton;

Re: Triumph service  

  Από: LevelOne στις 25/08/2008 9:39 μμ.

[quote="mixalakis":hh8d67dw]
antoine"
spyr"Ρε συ Αντώνη, τι σημαίνει "Γενικό Check" 120 € στα 10.000 km? "


Τα 120 ευρώ δεν ήταν για το γενικό τσεκ. Ήταν και οι βαλβίδες και η ρύθμιση της πεταλούδας που ήθελα γιατί έκανε κάτι σκασίματα το μηχανάκι.

Δεν ξέρω επακριβώς τις εργασίες, αλλά περιλαμβάνονται οι εργασίες για τα παραπάνω ανταλλακτικά και ότι άλλο προβλέπεται και αναφέρεται στο εγχειρίδιο που έχεις και εσύ στο Tiger σου για τα 10.000Km.

"


Το εγχειρίδιο βασικά στα 10.000 χλμ λέει μόνο αλλαγή λαδιών!![/quote:hh8d67dw]
Κανεις δεν ειναι υποχρεομενος να κανει οτιδιποτε δεν αναφερεται στο manual.Οσα γινονται στα service ειναι κατοπιν συννενοησης με τον πελατη.
Βαση manual θα επρεπε να αλλαζουμε λαδια καθε 10000 χλμ και να μην αντικαθιστουμε ενα φιλτρο αερος που ειναι στουμπωμενο στο καυσαεριο επειδη η μοτοσυκλετα δεν εχει κανει 20000 χλμ

Re: Triumph service  

  Από: Case στις 26/08/2008 12:41 μμ.

LevelOne"Βαση manual θα επρεπε να αλλαζουμε λαδια καθε 10000 χλμ και να μην αντικαθιστουμε ενα φιλτρο αερος που ειναι στουμπωμενο στο καυσαεριο επειδη η μοτοσυκλετα δεν εχει κανει 20000 χλμ "


+1

Έχεις απόλυτο δίκιο Φ, και εγώ τα αλλάζω όλα πριν την ώρα τους. Απλά εμένα μου τη δίνουν οι μάστορες που ξαφνικά σου παρουσιάζουν ένα κατεβατό με δουλειές εξτρα που έχουν κάνει χωρίς να σε ρωτήσουν αν έχεις τα χρήματα να τα πληρώσεις ή όχι. Οι σωστοί σε πέρνουν ένα τηλέφωνω και ρωτάνε "ρε φίλε, την άνοιξα και βλέπω ότι το τάδε θα θέλει άλλαγμα σε κανα 2000 χλμ, να το αλλάξω ή όχι; Θα κοστήσει τόσο". Έτσι πρέπει να γίνονται οι δουλειές.

PS. ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΣΑΚΗ!!!!
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Triumph service  

  Από: mixalakis στις 26/08/2008 12:57 μμ.

LevelOne"
Κανεις δεν ειναι υποχρεομενος να κανει οτιδιποτε δεν αναφερεται στο manual.Οσα γινονται στα service ειναι κατοπιν συννενοησης με τον πελατη.
Βαση manual θα επρεπε να αλλαζουμε λαδια καθε 10000 χλμ και να μην αντικαθιστουμε ενα φιλτρο αερος που ειναι στουμπωμενο στο καυσαεριο επειδη η μοτοσυκλετα δεν εχει κανει 20000 χλμ "


Για τα λάδια και το φίλτρο συμφωνώ απολύτως.
Αυτό όμως που ανεβάζει πολύ το κόστος εργασίας του service είναι ο έλεγχος βαλβίδων, που νομίζω ότι είναι υπερβολικό να γίνεται κάθε 10.000χλμ.
Είχα fazer με 98 άλογα από 600 κ.ε. σε πολύ ψηλούς ρυθμούς περιστροφής και μετά από 47.000 χλμ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

Re: Triumph service  

  Από: coot στις 26/08/2008 2:11 μμ.

mixalakis"
LevelOne"
Κανεις δεν ειναι υποχρεομενος να κανει οτιδιποτε δεν αναφερεται στο manual.Οσα γινονται στα service ειναι κατοπιν συννενοησης με τον πελατη.
Βαση manual θα επρεπε να αλλαζουμε λαδια καθε 10000 χλμ και να μην αντικαθιστουμε ενα φιλτρο αερος που ειναι στουμπωμενο στο καυσαεριο επειδη η μοτοσυκλετα δεν εχει κανει 20000 χλμ "


Για τα λάδια και το φίλτρο συμφωνώ απολύτως.
Αυτό όμως που ανεβάζει πολύ το κόστος εργασίας του service είναι ο έλεγχος βαλβίδων, που νομίζω ότι είναι υπερβολικό να γίνεται κάθε 10.000χλμ.
Είχα fazer με 98 άλογα από 600 κ.ε. σε πολύ ψηλούς ρυθμούς περιστροφής και μετά από 47.000 χλμ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα."

Από ότι καταλαβαίνω είναι προεραιτικό το valve check αφού το manual λέει κάθε 20000χλμ όπως και τα λάδια είναι προεραιτικό να τα αλλάζεις κάθε 5000 αφού λέει κάθε 10000χλμ. Απλά λες να μην σου κάνει valve check και δε θα στο κάνει και θα γλυτώσεις 70-80 ευρώ (λογικά). Άποψη μου είναι ότι σιγά τα λεφτά (αφού μου το προτείνει ο μηχανικός που εμπιστεύομαι) κάθε 10000χλμ για να κοιμάμαι ήσυχος (όσο είναι δυνατόν αυτό ).
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Triumph service  

  Από: LevelOne στις 27/08/2008 1:55 πμ.

mixalakis"
Για τα λάδια και το φίλτρο συμφωνώ απολύτως.
Αυτό όμως που ανεβάζει πολύ το κόστος εργασίας του service είναι ο έλεγχος βαλβίδων, που νομίζω ότι είναι υπερβολικό να γίνεται κάθε 10.000χλμ.
Είχα fazer με 98 άλογα από 600 κ.ε. σε πολύ ψηλούς ρυθμούς περιστροφής και μετά από 47.000 χλμ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα."

Συμφωνω οτι 10000 χλμ ειναι λιγο νωρις,αλλα δεν θα σε χαλαγε αν(μια στις χιλιες)χρειαζοταν να λυθει ο κινιτηρας σου για να αλλαχθει καποια καμενη βαλβιδα,η οποια θα μπορουσε να ειχε σωθει;
Απο την εμπειρια μου μπορω να σου πω οτι τιποτα δεν ειναι στανταρ.Αλλες μοτοσυκλετες θελουν ρυθμισμα στα 20000 χλμ και αλλες στα 80000 χλμ.Βασικοτερος παραγοντας ειναι ο τροπος οδηγησης αλλα δεν ειναι ο μονος.

Re: Triumph service  

  Από: vakis75 στις 29/08/2008 11:23 πμ.

antoine"Φυσικά και μπορώ, λεπόν έχουμε και λέμε.

Ανταλλακτικά
------------------------------------------
Λάδι Mobil συνθετικό - 70.00 έουρος
Φίλτρο λαδιού - 14.00 έουρος
Μπουζί NGK CREK x3 - 34.50 έουρος
Πίσω τακάκια (γνήσια) - 50.00 έουρος


Εργασία
-------------------------------------------
Έλεγχος βαλβίδων
Ρύθμιση πεταλούδας
Γενικό check - 120.00 έουρος

Σύνολο
-------------------------------------------
288.50 ευρώπουλα (σε καλή μεριά!!) "



Sou pire polla file mou....

Re:  

  Από: Spitfire στις 23/06/2009 1:52 μμ.

[quote="mixalakis":1se664xc]
pppppav"
mixalakis"

Εγώ πήγα και έκανα το πρώτο service στον [color=darkblue:1se664xc]Πειραιά με καλές εντυπώσεις."


Me too

8)"

Δυστυχώς οι αρχικές καλές εντυπώσεις μου δεν συνεχίστηκαν!
Ήδη από την αρχή που πήγα μου φάνηκε πολύ ακριβή η αλλαγή λαδιών (95 ευρώ) χωρίς εργασία. Όταν σου χρεώνουν 20 ευρώ το λίτρο το λάδι πρέπει να σε ενημερώσουν από πριν για να συμφωνήσεις ή όχι. Αλλά γενικά οι εντυπώσεις μου ήταν καλές κατά τα άλλα.

Όταν όμως πήγα να βάλω την τριπλέτα της triumph για το tiger και κεντρικό σταντ, μου είπε ότι η τοποθέτηση κοστίζει 100 ευρώ!!!!
Αν είναι δυνατόν!
Επίσης προωπικά ενοχλούμαι όταν δεν μου δίνουν απόδειξη για την εργασία.

Αύριο θα πάω και εγώ για αλλαγή λαδιών στον Σάκη, για τον οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα από όλους τους κατόχους triumph.[/quote:1se664xc]

Δεν είσαι ο μόνος που έχει άσχημη γνώμη για το σερβις του Πειραιά (Κ.Καλαμοβρακας)

Re: Triumph service  

  Από: psilo_paidi στις 23/06/2009 5:08 μμ.

οταν ο μηχανικος δεν ειναι ξαδερφος μπαρμπας αδερφος... ολοι το ιδιο ειναι... ταπεινη συμβουλη...

Re: Triumph service  

  Από: mixalakis στις 23/06/2009 5:24 μμ.

Είναι άδικο να τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι (όπως και τους πολιτικούς!! ).

Δε λέω, κέρδος θέλουν να βγάλουν όλοι και κάνουν ότι μπορούν για αυτό.
Αλλά επειδή έχω μηχανάκια από 16 χρονών και πάντα άλλαζα μηχανικό όταν είχα παράπονο, μπορώ να πω ότι έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Έχω τσακωθεί, έχω βριστεί, έχω φύγει, αλλά έχω στείλει και κόσμο σε άλλους.

Μάλιστα κοιτάω να διασταυρώνω τις πληροφορίες μου με άλλους και σίγουρα υπάρχουν διαφορές στη συμπεριφορά.

Για παράδειγμα ο Σάκης, χωρίς να λέω ότι τα πάντα είναι τέλεια, δεν έχει σύγκριση με τον ανεκδιήγητο Καλαμοβρακά στον Πειραιά!

Αν για κάποιους είναι το ίδιο ΟΚ.