Triumph service

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 25/03/2011 3:20 μμ.

Μια που το Thread αφορά το service γενικότερα, να διευκρινίσω (την ψάχνω λίγο τη δουλειά!) ότι:
1) τα Red Line 10W40 (επειδή έγινε λόγος, πριν πάρω τη σκυτάλη με το θέμα που προέκυψε) έχουν JASO MB και ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΘΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΑ/ΜΑ2 (βασικά, αυτές με υγρό συμπλέκτη)..... "MB grade oils are classified as the lowest friction oils among motorcycle four-cycle oils. Not to be used where a JASO MA grade oil is required". Τα "δκά" μας απαιτούν "non friction".
2) τα Motul V300 10W-40 Factory Line, όσον αφορά στις προδιαγραφές τους, αναφέρουν στο PDS τους ότι ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΘΕ STANDARD ΚΑΙ ΤΟ JASO T904 αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ!
3) ΤΑ MOBIL1 έχουν βγάλει ένα κορυφαίο λάδι 10W-40 Racing, αλλά δυστυχώς δεν έρχεται Ευρώπη.
4) Ουσιαστικά, κατ'εμέ, τα AMSOIL MCF 10W40 δείχνουν να'ναι μονόδρομος, αν θέλουμε να'μαστε καθ'όλα νομότυποι και να βάλουμε ένα 1ης τάξεως λιπαντικό!
Τα παραπάνω, είναι ένα θεωρητικό πόνημα με βάση τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και προδιαγραφές.

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 25/03/2011 3:30 μμ.

Ξέχασα να αναφέρω, ότι Denicol και Shell (πάντα για συνθετικά μιλάω και 10W40), βρίσκονται στο μέσο όρο, ενώ σε Belray, Valvoline και Castrol OYTE ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ!!!
Τα Ipone έχουν μια πολύ καλή φήμη, αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει, ακόμα τουλάχιστον, να βρω δεδομένα (κρίμα, γιατί βρήκα σε ελληνικό site, τα full synthetic σε φανταστική τιμή).
Εν κατακλείδι, αν είχα όλες τις επιλογές ανοιχτές, θα επέλεγα ανάμεσα σε Mobil kai Motul. Αυτά.....

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 25/03/2011 3:48 μμ.

mapcentral"
3) ΤΑ MOBIL1 έχουν βγάλει ένα κορυφαίο λάδι 10W-40 Racing, αλλά δυστυχώς δεν έρχεται Ευρώπη.
"


Αυτα δεν εβαζαν μεχρι τωρα στην αντιπροσωπια ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 25/03/2011 6:12 μμ.

haris"
mapcentral"
3) ΤΑ MOBIL1 έχουν βγάλει ένα κορυφαίο λάδι 10W-40 Racing, αλλά δυστυχώς δεν έρχεται Ευρώπη.
"


Αυτα δεν εβαζαν μεχρι τωρα στην αντιπροσωπια ?"

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!
Ή έβαζαν τα Mobil [b]Extra [/b]10W40 (ημισυνθετικά) ή στην καλύτερη περίπτωση τα Mobil 1 Racing 4T 15W50, καλό μεν αλλά καμία σχέση με το νεότερο 10W40.

Όσον αφορά στα Torco T-4SR 10W-40, για τα οποία ελέχθησαν παραπάνω, να σας πληροφορήσω ότι ανεξάρτητα από την πιστοποίηση JASO MA που έχουν πάρει, σε test ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ!! (Γιατί προφανώς και δε μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΠΟΛΥΤΙΜΗ" ΜΑΣ!)
Στο ίδιο test, τα Amsoil πήραν την καλύτερη διάκριση και έχουν πιστοποιηθεί ως JASO MA2!!!! (ένα παραπάνω εχέγγυο για καλύτερη σύμπλεξη!) Η μόνη μου πλέον απορία είναι από που....από τον επίσημο εισαγωγέα ή το γνωστό (γενικότερα) παραεισαγωγέα(?)

Re: Triumph service  

  Από: ad1 στις 25/03/2011 7:09 μμ.

[quote="mapcentral":16v92k58]
haris"
mapcentral"
3) ΤΑ MOBIL1 έχουν βγάλει ένα κορυφαίο λάδι 10W-40 Racing, αλλά δυστυχώς δεν έρχεται Ευρώπη.
"


Αυτα δεν εβαζαν μεχρι τωρα στην αντιπροσωπια ?"

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!
Ή έβαζαν τα Mobil [b]Extra [/b]10W40 (ημισυνθετικά) ή στην καλύτερη περίπτωση τα Mobil 1 Racing 4T 15W50, καλό μεν αλλά καμία σχέση με το νεότερο 10W40.

Όσον αφορά στα Torco T-4SR 10W-40, για τα οποία ελέχθησαν παραπάνω, να σας πληροφορήσω ότι ανεξάρτητα από την πιστοποίηση JASO MA που έχουν πάρει, σε test ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ!! (Γιατί προφανώς και δε μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΠΟΛΥΤΙΜΗ" ΜΑΣ!)
Στο ίδιο test, τα Amsoil πήραν την καλύτερη διάκριση και έχουν πιστοποιηθεί ως JASO MA2!!!! (ένα παραπάνω εχέγγυο για καλύτερη σύμπλεξη!) Η μόνη μου πλέον απορία είναι από που....από τον επίσημο εισαγωγέα ή το γνωστό (γενικότερα) παραεισαγωγέα(?)[/quote:16v92k58]

Σου ειναι ευκολο να γραψεις το site που ειδες αυτο το τεστ/συγκριση λιπαντικων? Τα amsoil τα εχεις δοκιμασει και αν ναι απο που τα αγορασες και ποσο?

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 25/03/2011 7:33 μμ.

Σου ειναι ευκολο να γραψεις το site που ειδες αυτο το τεστ/συγκριση λιπαντικων? Τα amsoil τα εχεις δοκιμασει και αν ναι απο που τα αγορασες και ποσο?[/quote]

Τα Amsoil είναι ευρέως διαδεδομένα στην άλλη μεριά του ατλαντικού και όχι στην Ευρώπη. Δε λέω ότι είναι ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΌ (πως θα μπορούσα άλλωστε!) αλλά η φήμη τους, οι προδιαγραφές τους, το Pds τους και tests τα κατατάσσουν ανάμεσα στις κορυφαίες επιλογές. Ναι, τα'χω δοκιμάσει αλλά όχι σε μοτοσυκλέτα μα σε αυτ/το. Σε στοιχειομετρική ανάλυση δεν έχω προβεί, γι'αυτό άλλωστε αναφέρω πιο πάνω πως ό,τι γράφω είναι θεωρητική ανάλυση και σύγκριση των Flash point, Pour point, Viscosity index, High-Temperature/High-Shear Viscosity, TBN κ.α.
Στην ερώτηση από που τα αγόρασα και πόσο, αντιλαμβάνεσαι ότι και γω το διερωτώμαι πιο πάνω....στην Αγγλία "παίζουν" γύρω στις 16 λίρες το quart(=946ml). Γι'αυτό προβληματίζομαι για την τιμή του παραεισαγωγέα από Ελλάδα (12€), συν τις φήμες που έχουν ακουστεί γι'αυτόν!!

Re: Triumph service  

  Από: ad1 στις 25/03/2011 8:18 μμ.

mapcentral"Σου ειναι ευκολο να γραψεις το site που ειδες αυτο το τεστ/συγκριση λιπαντικων? Τα amsoil τα εχεις δοκιμασει και αν ναι απο που τα αγορασες και ποσο?"


Τα Amsoil είναι ευρέως διαδεδομένα στην άλλη μεριά του ατλαντικού και όχι στην Ευρώπη. Δε λέω ότι είναι ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΌ (πως θα μπορούσα άλλωστε!) αλλά η φήμη τους, οι προδιαγραφές τους, το Pds τους και tests τα κατατάσσουν ανάμεσα στις κορυφαίες επιλογές. Ναι, τα'χω δοκιμάσει αλλά όχι σε μοτοσυκλέτα μα σε αυτ/το. Σε στοιχειομετρική ανάλυση δεν έχω προβεί, γι'αυτό άλλωστε αναφέρω πιο πάνω πως ό,τι γράφω είναι θεωρητική ανάλυση και σύγκριση των Flash point, Pour point, Viscosity index, High-Temperature/High-Shear Viscosity, TBN κ.α.
Στην ερώτηση από που τα αγόρασα και πόσο, αντιλαμβάνεσαι ότι και γω το διερωτώμαι πιο πάνω....στην Αγγλία "παίζουν" γύρω στις 16 λίρες το quart(=946ml). Γι'αυτό προβληματίζομαι για την τιμή του παραεισαγωγέα από Ελλάδα (12€), συν τις φήμες που έχουν ακουστεί γι'αυτόν!![/quote]

Το googlαρα λιγο και διαβασα και εγω πολυ καλα σχολια! Τα βρηκα 13,5 ευρω στο http://www.ramtuning.gr/product.php?id= ... and=AMSOIL αλλα περιεργο οτι στην Αγγλια κοστιζει 16 λιρες?!

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 25/03/2011 9:01 μμ.

Καλή τιμή.....αύριο θα πάρω τον Επίσημο Εισαγωγέα να μάθω και ποστάρω (αν είναι ανοικτός)!

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 26/03/2011 8:14 πμ.

Ελεος με τα λάδια πλέον


Το μόνο χρήσιμο που εχει βγεί μέχρι τώρα είναι πως τα λάδια με JASO MB δε κάνουν για υγρούς συμπλέκτες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 26/03/2011 10:35 πμ.

Λοιπόν, μόλις πήρα τον επίσημο αντιπρόσωπο (Αγγελόπουλος) και αφήνει τα Amsoil MCF 10W40 12€!!!!!!!!!!! Όσο δηλαδή και ο γνωστός παραεισαγωγέας........
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος Sprinter εξενίσταται για το θέμα των λαδιών, αν και χιλιογραμμένο (σε προλαβαίνω!) Πάντα υπάρχουν νέα δεδομένα, παρατηρήσεις (βιωματικές, εννοώ από τη συνύπαρξη με τη μηχανή μας, ή εμπεριστατωμένες με στοιχειομετρικές αναλύσεις). Όλο και κάτι έχει ο καθένας να συνεισφέρει....... Για παράδειγμα, κάποιοι αναφέρθησαν στα Red Line και τα Torco......να μην ενημερωθούν ότι δεν κάνουν για τις μηχανές μας???

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 26/03/2011 1:27 μμ.

Διότι τα λάδια φίλε μου, πέρα από μερικά αντικειμενικά στοιχεία για τι σημαίνουν μερικές προδιαγραφές, είναι θέμα άλυτο, όπου η γνώμη των χρηστών δεν μετράει καθόλου (το τί αίσθηση δίνει το κιβώτιο δεν είναι κριτήριο ποιότητας λαδιών, με συγχωρείς που το λέω δηλαδή) και απλώς κάθε φορά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και κανείς δε βγαίνει ποιό σοφός. Πάνε ας πούμε στο moto.gr (ζεί άραγε αυτό ακόμα?) πές κακιά κουβέντα για τα Τορκο και αμα δε πέσουν καμπόσοι να σε φάνε να μη με λένε

Γενικώς είναι κουβεντα λοιπόν ανεκδοτολογική, βαρετή, άχρηστη, άνευ βάσεως και ουσίας με επίφαση μόνο επιστημονικότητας δοσμένη από αμαθείς έως ημιμαθείς και με 'στοιχεία' φίρδην-μίγδην από το νετ, άσχετα, σχετικά, αντικρουόμενα, ναι μεν αλλά, συμβιβασμοί επί συμβιβασμών και μετρήσεις που ούτε με Phd επί του αντικειμένου δε βγάζεις άκρη, μαρκετινγκ και διαδόσεις και φήμες, και πάντως τελικά άχρηστα για τον χρήστη.

Μέχρι που να πάρει λοιπόν κάποιος 5-6 ΙΔΙΕΣ μηχανές, τους βάλει 5-6 διαφορετικα λάδια, τις ξεσκισει στο χιλιόμετρο και στην πάσα βαρειά χρήση με τις ίδιες βενζίνες και μετά από 2 χρόνια και 100000 χλμ τις λύσει και μετρήσει επιστημονικά ανοχές, φθορές, επικαθήσεις και κατάλοιπα, συμπιέσεις και ιπποδυνάμεις, και βγάλει και κάνα χρήσιμο συμπέρασμα, που παρεπιπτόντως χρήσιμο θα είναι μόνο για τις συγκεκριμενες μηχανές και λάδια και χρήση, όλες τις κουβέντες για λάδια εγω τις ακούω βερεσέ και συνιστώ και στους άλλους να κάνουν το ίδιο.

Αντιθέτως για το λάδι στη σαλάτα, συζητώ ευχαρίστως.

ΒΤW Τούμπανο μας τα κανες με τα Amsoil, σε σημείο που να φανταζόμαστε και υποβολιμιαίες προθέσεις Σ' άρεσε αυτό εσένα τώρα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph service  

  Από: Polymhxanos στις 28/03/2011 11:38 πμ.

Επί του θέματος.

Τα Amsoil, για τον φίλο που ρώτησε, τα έχω εγώ στο street triple μου και δουλεύουν εξαιρετικά καλά. Με αυτά ξεκίνησε, με αυτά άλλαξα στα 1000, με αυτά άλλαξα στα 5000 και πάντα δεν είχα το παραμικρό θέμα.

Βέβαια η μοτοσυκλέτα δουλεύει εξαιρετικά έτσι κι αλλοιώς, οπότε ίσως δεν είναι και καθοριστική η εμπειρία μου.

Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει συνολικά, και από την εμπειρία μου που επιβεβαιώνει τα όσα έχω διαβάσει, τα συνιστώ.

Α, και δεν τα ήξερα, πρώην επίσημος εξουσιοδοτημένος μου τα πρότεινε, και τα έβαλε.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Triumph service  

  Από: Sprinter στις 28/03/2011 12:02 μμ.

χαχαχαχαχαχαχααχ ευκαιρία βρήκε ο πολυχόντας να ξεσπαθώσει

BTW ε αφου τα συνιστά ο πολυχόντας τα amsoil τρεχάτε όλοι να πάρετε. Στο moto.gr ο reinmann συνιστά τα torco τα οποία τρέχαν όλοι εκεί μέσα να πάρουνε και τα οποία παρεπιπτόντως ο νέος γκουρου των λαδιών mapcentral θεωρεί απαράδεκτα. Να τους βάλουμε να τσακωθούν ένα ματσάκι τι λέτε?

Ο καθένας που διαβάζει μπορεί να πιστεύει ότι θέλει. Εδώ καμπόσοι Αμερικάνοι πιστεύουν στη Βιβλο και όχι στον Δαρβίνο, θα εμποδίσω εγώ κανέναν να παραμυθιαστεί από τα φόρουμ για το ποιό λάδι είναι έτσι και ποιό γιουβέτσι?

Οτι είχα να γράψω για λάδια και φόρουμ το έγραψα παραπάνω, δε θα τα επαναλάβω. Τά εχω πεί άλλωστε ΠΟΛΥ πρίν και ο πολυπαπάρας και ο καινούργιος εμφανιστούν εδώ μέσα. Ο λόγος είναι πώς

α. Η λαδοσυζήτηση καταλήγει σε ατέρμονες παπαρολογίες και σεντόνια επί σεντονιών χωρίς να βοηθιέται κανένας (ο βασικός λόγος για αυτό είναι πως η εμπειρία του χρήστη λίγο βοηθάει και 99% περιορίζεται στην αίσθηση του κιβωτίου και μόνο, ενω τα λάδια καλούνται να κάνουν 200 ακόμα δουλειές) και

β. σπανίως κάποιος σε αυτές τις συζητήσεις λέει και 2-3 πράγματα που πραγματικά έχουν ουσία και σημασία και είναι κ χειροπιαστά. Ο άνθρωποι αρέσκονται στο να ακούνε το 'πάρε αυτό' ή ΄πάρε εκείνο' και όχι τα πεζά όπως 'αλλαζε το λαδάκι σου σύμφωνα με τη χρήση' η 'μή βάζεις racing λάδια σε μηχανάκι κανονικής χρήσης και αλλαγής στα 10000'.

Περί κακοπροαίρετων όμως και αντικοινωνικών, θα γράψω ξανά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 2 φορές συνολικά.

Re: Triumph service  

  Από: Billie στις 28/03/2011 1:42 μμ.

Μετέφερα τα εκτός θέματος στο γνωστό μέρος. Αν θέλετε, συνεχίστε εκεί την "εποικοδομητική" συζήτηση αλλά κρατήστε τα υπόλοιπα θέματα καθαρά.
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Triumph service  

  Από: mapcentral στις 02/04/2011 1:42 μμ.

Λοιπόν, επισκέφτηκα το κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου 92 (όχι 2 που γράφτηκε) και έκανα την 1η αλλαγή λαδιών - σφιξίματα. Και ενώ είχαμε συνεννοηθεί για "δικά" μου λάδια, άρχισαν πάλι τις ιδιοτροπίες, τηλέφωνα στην Ηλιοφίλ, για να πάρουν έγκριση...ευτυχώς που ο Τζαφάρας θυμήθηκε και δεν είχαμε περαιτέρω ντράβαλα! Αφήστε που άρχισε ο ένας να λέει ό,τι του καπνίσει..... πως δήθεν το manual κάνει λόγο για ημισυνθετικά 10W40 και συνθετικά 15W50!!!!
Στο δια ταύτα: το πρόβλημα με το μη κούμπωμα των ταχυτήτων (στο ανέβασμα), υπό κλίση, θα....."το δούμε στο μέλλον" ,μου είπαν. Έκαναν κάτι σφιξίματα, διόρθωσαν και τη θέση του μοχλού των ταχυτήτων και τέλος. Το κιβώτιο ΔΕ "γλύκανε" με τα Amsoil (για μερικούς μερικούς, που λέγανε για κατευθυνόμενη τακτική) και παρά το σφίξιμο της αλυσίδας, ωστόσο έχω την "εντύπωση" πως η μηχανή στροφάρει καλύτερα. Θα δείξει...άλλωστε ξανακλείστηκε στο γκαράζ.

Σημείωση: να ελέγχετε την μπαταρία σας τακτικά....εμένα μ'άφησε!!!!! Βέβαια, έκανα τη μ@μ@κί@ και την άφησα πολλές μέρες (χωρίς συναγερμό), αλλά......Δεν τη φορτίζουν ολοκληρωμένα όταν παραδίδουν τη μοτοσυκλέτα!