Triumph service

Re: Triumph service  

  Από: Native στις 01/12/2010 9:26 μμ.

Υπάρχει το mobil extra 4T 10W40 που το βάζουν στο στρώσιμο και το έχουν σε ολα τα εξουσιοδοτημενα...

http://www.nielsencdg.co.uk/acatalog/32 ... roduct.jpg

Καλο είναι πάντως σαν λάδι, και κανονικά να το βάζεις ειδικά αν αλλαζεις καθε 5000.

Η τιμή του αν οθυμάμαι καλά 11-12€/lt

Τώρα το φιλτρο έχει 12€ απο Ηλιοφιλ, σιγουρα κατω απο αυτην την τιμή κανεις δεν θα σου το δώσει.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Triumph service  

  Από: mixalakis στις 02/12/2010 10:01 πμ.

Πράγματα που θεωρώ δεδομένα:

1ον: Ο Πιεράκος βαράει στο κεφάλι!
2ον: Το φίλτρο κάνει 12-13€
3ον: Λογικά κανένας μηχανικός δεν θα σε χρεώσει εργασία για αλλαγή λαδιών, άρα μην φοβάσαι για τις μελλοντικές αλλαγές ότι θα πάνε ακριβότερα
4ον: Λάδια μπορείς να πας δικά σου αγορασμένα από όπου θες. Από 12-13€ μέχρι 19€ για τα καλύτερα λάδια είναι το λογικό εύρος τιμών. Μπορείς να συνεννοηθείς με τον μηχανικό σου, κάθε 3 αλλαγές λαδιών να μην πληρώνεις το 4ο μπουκάλι, αφού θα αφήνεις "κάβα" από τις προηγούμενες φορές.

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 02/12/2010 10:29 πμ.

Τι εννοειτε ρε παιδια "ο Πιερακος βαραει στο κεφαλι" ??

Αφου οπου κι αν πηγαινε το ιδιο θα πληρωνε και οι τιμες των εργατικων για τα service ειναι προκαθορισμενες.. και δε νομιζω πουθενα να του εδιναν το περισιο λαδι αν δε το ζητουσε ...

Μιλατε για εργασιες εκτος των service ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Triumph service  

  Από: jimdom στις 02/12/2010 9:06 μμ.

Βαζε motul αν θεωρεις τα mobil 1 κατωτερα.


Οπως καταλαβαινεις δεν σου πηρε πολλα ο ανθρωπος,το κοστος σου πηρε.

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Triumph service  

  Από: Art-I-Sun στις 30/12/2010 11:18 μμ.

Διαβάζω διάφορα, για τις τιμές των λιπαντικών και πόσο κλέφτες είναι αυτοί στον Πειραιά, ενώ στην Αθήνα είναι πιό λογικοί στις τιμές και άλλα τέτοια. Απ'ότι ξέρω, 20 τα δίνει ο ένας, 20 τα δίνει και ό άλλος.
Ενδεικτικά λοιπόν παραθέτω τα παρακάτω:

REPSOL 4t racing 10w50 1L (ΜΟΤΟ)
Τιμή: 16.00€ (με ΦΠΑ 23%) από σάιτ στο νετ

Mobil 1 Racing 4T 15W50 (ΜΟΤΟ)
Τιμή: €14.62 (με ΦΠΑ 23%) από σάιτ στο νετ

Άλλοι έχουν βρεί το πρώτο φθηνότερα, άλλοι έχουν βρεί το δεύτερο ακριβότερα.
Με λίγα λόγια, πάνω κάτω τις ίδιες τιμές έχουν.
Αυτοί σίγουρα έχουν τις άκρες να τα βρούν φθηνότερα σε τιμές χονδρικής, οπότε τα ίδια λεφτά κλέβουν ΟΛΟΙ!
Είτε αυτοί λέγονται Κώστας ο Πειραιώτης, είτε Σάκης ο Αθηναίος.

Άν κάνω λάθος εκλιπαρώ, απαλλάξτε με από την μαλακία που με βαράει και ανοίξτε μου τα μάτια!
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Triumph service  

  Από: vagos1435 στις 31/12/2010 4:03 μμ.

Παντως παιδια τα Mobil 1 15-50 4t συνθετικα τα πηρα εχθες 14,90/L
απο Praktiker
Ενα φιλτρακι απο T 13 ευροπουλακια
Εφτιαξα ενα καφεδακι και τα αλλαξα μονος μου.
τα λαδια τα αλλαζω καθε 5.000χλμ και συνεργειο για σερβις παει καθε 20.000χλμ

Re: Triumph service  

  Από: triplelover στις 31/12/2010 8:36 μμ.

φιλε μου καλα κανεις και τα αλλαζεις μονος σου , εφοσον εχεις χρονο , χωρο , εργαλεια ( το εχω πει και εγω να το κανω αλλα ... ) το θεμα εινια με την εγγυηση τι γινεται αλλα και με την μεταπωληση .

Re: Triumph service  

  Από: tharis στις 31/12/2010 8:57 μμ.

riplelover"φιλε μου καλα κανεις και τα αλλαζεις μονος σου , εφοσον εχεις χρονο , χωρο , εργαλεια ( το εχω πει και εγω να το κανω αλλα ... ) το θεμα εινια με την εγγυηση τι γινεται αλλα και με την μεταπωληση ."


Οσο χρονο θα χρειαστεις για να πας το μηχανακι σου στο συνεργειο αλλο τοσο θα χρειαστεις και για να παρεις ενα πολυγωνο και να ξεβιδωσεις την ταπα του καρτερ..

Αν θελεις μπορεις να κανεις τις αλλαγες στα 5000-15000-25000-... μονος σου μιας και δεν αναγραφονται στο service book και να το πηγαινεις στο συνεργειο μονο ανα 10.000km. Ετσι δε θα χεις κανενα προβλημα ακομη κι αν εισαι στην εγγυηση.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph service  

  Από: triplelover στις 05/01/2011 3:06 μμ.

και χρονο εχω και χωρο kαι εργαλεια , εχεις δικιο δεν θυμομουν ακριβως τα διαστηματα του service . Αν δεν κανω λαθος η triumph λεει ο,τι ερθει πρωτο ή τα χιλιομετρα ή μια φορα τον χρονο . Εγω με την χρηση που της κανω μαλλον παω για μια φορα τον χρονο .

Re: Triumph service  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/01/2011 3:41 μμ.

riplelover"φιλε μου καλα κανεις και τα αλλαζεις μονος σου , εφοσον εχεις χρονο , χωρο , εργαλεια ( το εχω πει και εγω να το κανω αλλα ... ) το θεμα εινια με την εγγυηση τι γινεται αλλα και με την μεταπωληση ."


Δεν εχω δει σε αγγελίες μεταχειρισμένων να αναγράφεται "άλλαζα τα λάδια μόνος μου"
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph service  

  Από: TAS στις 11/01/2011 11:56 πμ.

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ,ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΤΙΓΡΗ SPECTRO 15-50 ΛΑΔΑΚΙ ΟΔΗΓΗΣΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΙΧΤΗΡΗΣΑ ΤΟ REPSOL POY MOY EBAZE H ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ. ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΑΘΛΙΟ. ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΧΑΔΙΑ ΣΤΟ ΛΕΒΙΕ ΠΛΕΟΝ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ 12,00Ε η 13,00 ΤΟ ΛΙΤΡΟ.
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: Triumph service  

  Από: strani στις 11/01/2011 8:02 μμ.

σακης κοντης και φιλιππος προσεκτικοι και καθαροι στη δουλεια τους

Re: Triumph service  

  Από: triplelover στις 11/01/2011 9:03 μμ.

Cpt. Haddock"
riplelover"φιλε μου καλα κανεις και τα αλλαζεις μονος σου , εφοσον εχεις χρονο , χωρο , εργαλεια ( το εχω πει και εγω να το κανω αλλα ... ) το θεμα εινια με την εγγυηση τι γινεται αλλα και με την μεταπωληση ."


Δεν εχω δει σε αγγελίες μεταχειρισμένων να αναγράφεται "άλλαζα τα λάδια μόνος μου""


σε αγγελεια δεν το χεις δει αλλα ο υποψηφιος αγοραστης θα σου ζητησει το βιβλιο service και τοτε εσυ τι θα του πεις ?
τα αλλαζα μονος μου?

Re: Triumph service  

  Από: black_power στις 11/01/2011 9:07 μμ.

το ίδιο λέτε

Re: Triumph service  

  Από: Aris. στις 11/01/2011 9:34 μμ.

Αφου ρε παιδες το σερβις μπουκ θα ειναι κανονικα γραμμενο. Δεν νομιζω να μην πουλησεις την μηχανη επειδη αναμεσα απο τα προγραμματισμενα σερβις του μπουκ -για το καλο της καλης σου- αλλαζες εσυ τα λαδια της... Υμαρτον !

και ετσι για τους τυπους 1 χρονο τωρα βαζω φθηνα λαδια που πληρουν τις προδιαγραφες που αναφερονται στο μανυαλ της μηχανης και κοστιζουν 6-7 ευρο το λιτρο . Μη σου πω ...δουλευει και καλυτερα απο τα 20ευρα mobil racing
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.