ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: noxelikos στις 18/03/2010 1:02 πμ.

Greem"Πως ζυγοσταθμιζεται η τιμονοπλακα??
Μετα απο μια πτωση που ειχα το τιμονι μου νομιζα οτι ηταν πολυ στραβο. Το εβγαλα, ξεσφιξα τα καβαλετα, τα μετρισα με το παχυμετρο πανω και κατω ωστε να ειναι παραλληλα, τα εσφιξα αφου ξαναμετρισα και εβαλα το τιμονι που πλεον δεν χανει καθολου. για δοκιμασαι το μπας και θελει κατι τετοιο."


Να σου πω την αληθεια και γω δεν ξερω..
Οταν το τιμονι λεω οτι ειναι στραβο δλδ πρεπει να το εχω λιγο προς τα δεξια για να ειναι στην ευθεια η ροδα.
Δεν καταλαβα το πανω-κατω που λες

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: Greem στις 18/03/2010 5:57 πμ.

Μαλακια φοτο αλλα μπορεις να καταλαβεις τι εννοω. Οι δυο κοκκινες γραμμες πρεπει να ειναι ιδιες. Επισεις τα καβαλετα πατανε πανω σε 2 λαστιχενιους κονους, τσεκαρε αν εχουν μπει καλα.
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: noxelikos στις 18/03/2010 1:46 μμ.

Θα το δοκιμασω φιλε μηπως παιζει καποιο ρολο αν και δε πιστευω να παρει τοσο οσο χρειαζεται.
Ευχαριστω πολυ!!Θα ενημερωσω..

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: noxelikos στις 18/03/2010 3:17 μμ.

Δεν αντεξα και πηγα στον Ευθημιου..
''..εχει παρατηρηθει σε αρκετα μοτο καθως προσπαθουν,στην συναρμολογηση,να καργαρουν το κεντρικο παξημαδι να παρασυρετε και η τιμονοπλακα..'' Επι λεξη.
Δλδ η επανω πλακα απ΄τις δυο που κρατανε τις μπουκαλες ειναι γυρισμενη λιγο προς τα δεξια οποτε και το τιμονι με την σειρα του.Ενω η κατω πλακα ειναι στην ''θεση'' της.Στο επομενο σερβις θα γινει δωρεαν η ευθυγραμμηση.
Τονισε οτι δεν προκειτε να υπαρξει κανα σοβαροτερο προβλημα αν και το σκεφτομαι λιγο..Θα μπορει να προκαλεσει διαφορα!Απο φαγωμα στις μποτες μεχρι και κατω στην ροδα φαγωμα του κεντρικου αξονα ή των ρουλεμαν..Ξερω γω;Σιδερα ειναι πολλα εχουν δει τα ματια μας.Να τονιστει 3.500χλμ!!!!
Το θεμα ειναι ποιος εκανε το τελευταιο τσεκ στην μαχανη.........
Αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας μας διαφωτησει!!..
(Αλλο topic χρειαζεται βασικα)

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: Aris. στις 19/03/2010 3:21 μμ.

Και 'γω νομιζω πως μετα το aftermarket fatbar που εχω ενα χρονο τωρα , το τιμονι δεν ειναι ακριβως στην ευθεια. Δεν το εδωσα πολυ σημασια επειδη δεν εχω ιδιαιτερους κραδασμους και επειδη δεν εχω το παραμικρο τραβηγμα-κουνημα-κοσκινισμα οταν αφηνω τα χερια μου ,ακομα και με 200χλμ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: pinto στις 19/03/2010 8 μμ.

το 749-999 εχουνε μια ταπα πλαστικη αντι για αντιβαρα!!!

δεν ξερω και δεν το εψαξα ποτε το γιατι!
den leo tipota!