ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ

ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: noxelikos στις 15/03/2010 9:36 μμ.

Τον λογο που υπαρχουν τα αντιβαρα τον γνωριζουμε πιστευω ολοι.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως μπορεις εκ των προτερων να γνωριζεις ποσα γραμμαρια πρεπει να βαλεις στο τιμονι για να εχεις το σωστο αποτελεσμα;
Εκτος αν ισχυει το ''οσο βαρυτερο..τοσο το καλυτερο''!!
Ετσι ομως δεν θα εβγαζε η rizoma http://www.rizoma.com/Prodotti/Prodotti ... =5&IDSez=1 τεσσερις διαφορετικες κατηγοριες βαρους..

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: denthnpalevw στις 15/03/2010 9:43 μμ.

οταν αλλαξα τιμονι και εβαλα τα αντιβαρα της rizoma 50gr δεν φανταζεσαι τι διαφορα καταλαβαν τα χερια μου. την επιλογη την εκανα τυχαια. ισως λογω εμφανισης.
το street triple εχει ανυπαρκτα αντιβαρα στο τιμονι και ετσι ολοι οι κραδασμοι περνανε στα χερια σου.
μαλλον, φανταζομαι, αποψη μου οτι οσο βαρυτερα τοσο καλυτερα
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: grgasteus στις 15/03/2010 9:57 μμ.

όταν άλλαξες τιμόνι έβαλες τα "μαμα" αντίβαρα καθόλου για να έχεις μέτρο σύγκρισης; Διότι το καινούργιο τιμόνι αν είχε ήδη "καλύτερα" χαρακτηριστικά απο το μαμά θα έβλεπες διαφορά και με τα μαμα αντίβαρα.
κουβέντα να γίνεται βέβαια . . .
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: denthnpalevw στις 15/03/2010 10 μμ.

αν ξεβιδωσεις τα μαμα αντιβαρα θα καταλαβεις, ασε που στο νεο τιμονι δεν εμπαιναν...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: noxelikos στις 15/03/2010 10:12 μμ.

Πιστευω οτι ολοι μας επιλεγουμε τα πιο πολλα αξεσουαρ ως προς την εμφανιση τους,απλα στο συγκεκριμενο θεμα π.χ. η rizoma εχει αρκετες επιλογες εκτος απο οικονομικο,εμφανισιακο και γραμμαριων χωρις να σου λεει τι πρεπει να διαλεξεις (αναλογα με το τιμονι..ισως) και το γιατι..

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: triplepower στις 15/03/2010 11 μμ.

Εχω το τιμόνι του R και προσφατα έβαλα κ εγω τα 50γρ. rizoma.δεν μπορω να πω πως είδα καποια αξιόλογη αλλαγη.για μεσα στη πολη τουλαχιστον.εξω αυριο λεω να βγω μια βολτα το πρωι.......το τιμονι παντως σίγουρα έχει τεραστια διαφορα

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: Aris. στις 16/03/2010 12:45 πμ.

Αυτο το ερωτημα μου θυμιζει .... "ζυγοσταθμισα τις ζαντες και μετα εβαλα μεταλλικο καπακι στην βαλβιδα του αερα ,χρειαζομαι ξανα ζυγοσταθμιση ?"
Ετσι και αυτο , πιστευεις θα καταλαβεις διαφορα αν το αντιβαρο ειναι 60kg και οχι 50 ?
Nα δεχτω οτι θα καταλαβεις -λεμε τωρα...- διαφορα βαζοντας αντιβαρα αλλα οχι και να αρχισουμε να παιζουμε με τα γραμμαρια ...
Ενταξ'... ΟΧΙ αλλο ΚαρβουυυυυνοοΟΟΟ!!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: nfot στις 16/03/2010 1:25 πμ.

[quote="Aris]...αν το αντιβαρο ειναι 60kg και οχι 50 ?
Nα δεχτω οτι θα καταλαβεις -λεμε τωρα...[/quote]

Βρε συ Αρη, τι σοϊ αντιβαρο ειναι αυτο;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: denthnpalevw στις 16/03/2010 1:37 μμ.

nf"
Βρε συ Αρη, τι σοϊ αντιβαρο ειναι αυτο; "


αμονι.......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: johnygalan στις 16/03/2010 7 μμ.

denthnpalevw"
nf"
Βρε συ Αρη, τι σοϊ αντιβαρο ειναι αυτο; "


αμονι......."

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: tharis στις 16/03/2010 7:26 μμ.

denthnpalevw"οταν αλλαξα τιμονι και εβαλα τα αντιβαρα της rizoma 50gr δεν φανταζεσαι τι διαφορα καταλαβαν τα χερια μου. την επιλογη την εκανα τυχαια. ισως λογω εμφανισης.
το street triple εχει ανυπαρκτα αντιβαρα στο τιμονι και ετσι ολοι οι κραδασμοι περνανε στα χερια σου.
μαλλον, φανταζομαι, αποψη μου οτι οσο βαρυτερα τοσο καλυτερα"


Ενταξει καμια σχεση και το αλουμινενιο τιμονι που εβαλες με τον νεροσωληνα που ειχες πριν .. πιθανον θα παιζει κι αυτο το ρολο του .. Ισως μπορεις να βγαλεις τελειως τα αντιβαρα και να δοκιμασεις .. ? εκτος αν υπαρχει προβλημα με τη συγκρατηση των grip ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: Aris. στις 16/03/2010 8:23 μμ.

ποοοοοοο ενα λαθακι καναμε !!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: triplepower στις 16/03/2010 9:53 μμ.

Πηγα λοιπον σημερα βολτα κ δεν μπορω να πω οτι είδα κατι διαφορετικο.το τιμονι πιστευω ειναι π κανει την διαφορα.......
@tharis και εγω νεροσωληνα το ελεγα! μλκια της Τ που αυτο το τιμόνι το έχει μονο στο R και το Speed.

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: noxelikos στις 17/03/2010 4:26 μμ.

riplepower"Πηγα λοιπον σημερα βολτα κ δεν μπορω να πω οτι είδα κατι διαφορετικο.το τιμονι πιστευω ειναι π κανει την διαφορα.......
@tharis και εγω νεροσωληνα το ελεγα! μλκια της Τ που αυτο το τιμόνι το έχει μονο στο R και το Speed."



Μολις αλλαξα και γω το τιμονι με ενα rizoma(ευχαριστω και παλι gus) ..Οντως το παλιο ηταν νεροσωληνα!!!
Οδηγαω πλεον με ''καμαρι'' οχι μονο για το καινουριο fatbar,αλλα και γιατι μαζι με τα καβαλετα η διαφορα ηταν μεγαλη για την μεση μου και για την ανεση γενικα σε μια χαλαρη βολτα τουλαχιστον!!!!

Το θεμα που προεκυψε ομως ειναι οτι τωρα φαινεται ποσο στραβο ειναι το τιμονι προς τα δεξια!!!...
Και δεν φταιει το τιμονι αλλα η πλακα!!!Ηταν απο το εργοστασιο ετσι και οταν το πηγα στον αντ/σωπο μου ειπε πως ειναι μια χαρα...Τωρα ομως που μεγαλωσε το τιμονι η διαφορα ειναι πιο εντονη!

Το πηγα σε εναν δικο μου μαστορα πριν λιγο και οντως το προσεξε.Μου ειπε πως θελει ζυγοσταθμιση η πλακα στην οποια επανω εδραζονται τα καβαλετα.Θελει δλδ εξουσιοδοτημενο.
Ελπιζω να μην εχω μανουρα λογω αλλαγης τιμονιου με την εγγυηση αν και δεν πιστευω να χρειαζεται σημαντικη δουλεια..

Το γραφω για να το εχουν υποψη τους μελλοντικοι αγοραστες και τα παληκαρια στις αντιπροσωπειες!!!

Re: ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ  

  Από: Greem στις 18/03/2010 12:32 πμ.

Πως ζυγοσταθμιζεται η τιμονοπλακα??
Μετα απο μια πτωση που ειχα το τιμονι μου νομιζα οτι ηταν πολυ στραβο. Το εβγαλα, ξεσφιξα τα καβαλετα, τα μετρισα με το παχυμετρο πανω και κατω ωστε να ειναι παραλληλα, τα εσφιξα αφου ξαναμετρισα και εβαλα το τιμονι που πλεον δεν χανει καθολου. για δοκιμασαι το μπας και θελει κατι τετοιο.
There goes one of God's own creatures. Too weird to live, too rare to die.