τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα %$πίστονα ....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Sprinter στις 06/12/2010 10:33 πμ.

Native"

Αυτο που με ανησυχει επίσης ειναι οτι βγαζουν καινουργια μοντέλα με το ίδιο μοτερ (βλ speed triple 2011)"


Αυτό σε ανησυχεί αντί το αντίθετο? Τι να σου πώ παιδί μου... Ακόμα δε μου εξήγησες γιατί στα μοντέλα του 05, 06 και στα περισότερα του 07 (τουλάχιστον όχι σε 07 Speed ή Σπριντ)δεν έχει βγεί θέμα, και επίσης δε μου έδειξες κανένα μοντέλο του '10 με πρόβλημα (δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι, απλώς δεν έχω δεί εδώ μέσα. Ενας που έλεγε ότι είχε 10 είχε τελικώς 09 αν θυμάμαι καλά).

Στα περί ανάκλησης. Αναμφιβόλως η Τ έπρεπε να εχει κάνει πολύ περισσότερα για το θέμα από ότι κάνει, το έχουμε πεί πολλές φορές εδώ μέσα, αλλά δείξτε μου σας παρακαλώ περιπτώσεις ανάκλησης σε οχήματα (μηχανές ή αυτοκίνητα) οποιουδήποτε εργοστασίου οι οποίες ΔΕΝ είχαν να κάνουν ευθέως με θέματα ασφαλείας. Αν υπάρχουν είναι ελάχιστες. Δε λέω πως είναι σωστό, λέω πως αυτή είναι η πρακτική των εργοστασίων.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: PAGANIAS στις 06/12/2010 12:41 μμ.

καλημερα...το καλυτερο θα ηταν να μαθουμε στα ποσα μηχανακια που πουλησε απο το 2007. 217 πουλησε το 10 μηνο
του 2010( το διαβασα εχθεσ σε περιοδικο που οδηγει το 800 στην ισπανια)
οποτε μιλαμε για πανω απο 1000 μηχανεσ λογικα..
αν μαθαιναμε οτι στα 1000 τοσα εβγαλαν και 20 30 40 μηχανακια πιστονια νομιζω οτο δεν υπαρχει προβλημα εκτοσ απο
την ξενερα ωστε να λεμε μαπα το μαχανακη και διαφορα τετοια.....
θα γραψω κατι που εγραψα και πριν 2 ημερεσ οτι συνολικα τουλαχιστον κατα εμε πρεπει να κοιταμε καθε μαχανη...
ιαπωνασ πριν απο αγγλο 11οοο αξια αναρτηση για πεταμα 300 και κοστοσ τρομπα βενζινησ και ανορθωτη φτασαμε κοντα
στο 10000.παει να πει οτι ειναι μαπα? το ιδιο και για τον τιγρη επειδη ταλαιπωρη καποιουσ και εμενα πριν απο 2 χρονια
οτι ειναι μαπα? εγω παντωσ που τραβηξα διαφορα στα πρωτα 2 χρονια απο τα πρωτα που εσκασαν ελλαδα θα το επαιρνα
παλι....καλη οδηγηση και μην τρελαινεσται υπομονη .........
οσοι ξενερωσαν το καταλαβαινω εκαναν μια επιλογη δεν τουσ βγηκε προχωραμε...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/12/2010 1:59 μμ.

ς
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 06/12/2010 3:12 μμ.

Γενικά με ανησυχει, καλώς η κάκως....μακαρι να είναι καλώς...

Αν ο μαστορας που μου είπε οτι έλυσε 10αρι μηχανακι ελεγε μλκιες τι να πω...

Για τα 05αρια και 06αρια που μου λες δεν γνωριζω κατι....σιγουρα παντως αν υπηρχαν βλαβες θα ηταν λιγες γιατι δεν πουληθηκαν πολλα 1050 ή μαλλον οχι τοσα πολλα οπως οταν βγηκε το tiger και μετα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 06/12/2010 4:17 μμ.

PAGANIAS δε καταλαβα μια απ αυτα που εγραψες ... συνταξε τα λιγο καλυτερα βρε παιδι μου..

Πιστευω παντως οτι θα σκασουν και 10αρια στη φορα .. απλα ειναι ακομη νωρις (λογω χιλιομετρων) ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 06/12/2010 4:20 μμ.

PAGANIAS"καλημερα...το καλυτερο θα ηταν να μαθουμε στα ποσα μηχανακια που πουλησε απο το 2007. 217 πουλησε το 10 μηνο
του 2010( το διαβασα εχθεσ σε περιοδικο που οδηγει το 800 στην ισπανια)
οποτε μιλαμε για πανω απο 1000 μηχανεσ λογικα..
αν μαθαιναμε οτι στα 1000 τοσα εβγαλαν και 20 30 40 μηχανακια πιστονια νομιζω οτο δεν υπαρχει προβλημα εκτοσ απο
την ξενερα ωστε να λεμε μαπα το μαχανακη και διαφορα τετοια.....
θα γραψω κατι που εγραψα και πριν 2 ημερεσ οτι συνολικα τουλαχιστον κατα εμε πρεπει να κοιταμε καθε μαχανη...
ιαπωνασ πριν απο αγγλο 11οοο αξια αναρτηση για πεταμα 300 και κοστοσ τρομπα βενζινησ και ανορθωτη φτασαμε κοντα
στο 10000.παει να πει οτι ειναι μαπα? το ιδιο και για τον τιγρη επειδη ταλαιπωρη καποιουσ και εμενα πριν απο 2 χρονια
οτι ειναι μαπα? εγω παντωσ που τραβηξα διαφορα στα πρωτα 2 χρονια απο τα πρωτα που εσκασαν ελλαδα θα το επαιρνα
παλι....καλη οδηγηση και μην τρελαινεσται υπομονη .........
οσοι ξενερωσαν το καταλαβαινω εκαναν μια επιλογη δεν τουσ βγηκε προχωραμε..."



πάντως εγώ προτιμώ να έχω χάλια ανάρτηση, δισκόπλακες, τρόμπες, ανορθωτές, και να τα αλλάξω μια φορά και τέλος, παρά να ανοίγω το μοτέρ κάθε 20-30000χλμ και να δίνω 2000ευρόπουλα να το φτιάχνω....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 06/12/2010 4:27 μμ.

vagtyrp"
πάντως εγώ προτιμώ να έχω χάλια ανάρτηση, δισκόπλακες, τρόμπες, ανορθωτές, και να τα αλλάξω μια φορά και τέλος, παρά να ανοίγω το μοτέρ κάθε 20-30000χλμ και να δίνω 2000ευρόπουλα να το φτιάχνω...."


Με την ιδια λογικη μπορεις ν αλλαξεις και τα πιστονια σου με αλλα και να τελειωνεις ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 06/12/2010 4:48 μμ.

συμφωνώ αλλά δεν είναι το ίδιο να σου χαλάει το μοτέρ με το να σου χαλάει ο ανορθωτής, ή η ανάρτηση...καταλαβαίνει τι εννοώ χάρη....και μακάρι να είχα τα χρήματα τώρα και θα το έλυνα το πρόβλημα οριστικά, αλλά δεν τα χω...οπότε θα πάρω ότι δώσουν και θα προσεύχομαι να αντέξουν.....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: jimdom στις 06/12/2010 4:55 μμ.

haris"
vagtyrp"
πάντως εγώ προτιμώ να έχω χάλια ανάρτηση, δισκόπλακες, τρόμπες, ανορθωτές, και να τα αλλάξω μια φορά και τέλος, παρά να ανοίγω το μοτέρ κάθε 20-30000χλμ και να δίνω 2000ευρόπουλα να το φτιάχνω...."


Με την ιδια λογικη μπορεις ν αλλαξεις και τα πιστονια σου με αλλα και να τελειωνεις .. "



Ασε μας ρε χαρη με τις θεωριες σου!



Εμενα που στραβωσαν οι μανα οι δικλοπλακες δεν αντιμετωπιζω προβλημα με τα πιστονια?

Τωρα σοβαρα με εχετε μπερδεψει,φταινε ή οχι τα πιστονια καθε αυτα ?δεν εχω καταλαβει!!!!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: PAGANIAS στις 06/12/2010 7:26 μμ.

φιλοσ εχεισ την αποψη σου. Σεβαστη μπορεισ να αγορασεισ ενα varadero οπου θα σου τα βγαλει ολα τα παραπανω...
οκ περα απο την πλακα, ο καθενασ κανει οτι νομιζει σωστο και τερμα για τουσ υπολοιπουσ...
το θεμα εινα οτι θα φτιαχτει και μην εισαι και τοσο σιγουροσ οτι θα ξαναπαθει ντε και καλα ζημια ....
μακαρι να μπορουσαμε να μαθουμε στα οσα εχει πουλησει ποσα εβγαλαν.
Γιατι αν ειναι 30 μηχανακια στα 1000 και ΤΟΤΕ....................................................................................................θα ρωτησω τον φιλο σαρρη επανω
αλλα εχουμε καιρο να τα πουμε και δεν βλεπω να μιλαει.......εγω περιμενω 1050RΣΕ κανα 2 χρονακια..
ορθιοι παντα. Συγνωμη για την συνταξη κειμενου....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: guraki στις 07/12/2010 10:45 πμ.

Ρωτησα τον μαστορα εδω στην Πατρα και μου ειπε οτι τετοιο προβλημα εβγαλαν καποια απο τα πρωτα του 07 και καποια αρχες 08 και μονο...Οσον αφορα την αξιοπιστια δεν ειναι δυνατον να περιμενεις το ιδιο απο ενα μοτερ 1000 κυβικων με 80 αλογα(Varadero) και ενος 1200 με 90(Super Tenere) π.χ. με ενα 1050 και 110!!.Εχουμε μια διαφορα ταξης 30 αλογων!Τωρα εκτος απο την καταναλωση λαδιου τι αλλο συμπτωμα παρουσιαζουν τα μηχανακια με τον εν λογω προβλημα???Εχει πεσει η αποδοση τους για παραδειγμα???

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/12/2010 11 πμ.

guraki"Ρωτησα τον μαστορα εδω στην Πατρα και μου ειπε οτι τετοιο προβλημα εβγαλαν καποια απο τα πρωτα του 07 και καποια αρχες 08 και μονο...Οσον αφορα την αξιοπιστια δεν ειναι δυνατον να περιμενεις το ιδιο απο ενα μοτερ 1000 κυβικων με 80 αλογα(Varadero) και ενος 1200 με 90(Super Tenere) π.χ. με ενα 1050 και 110!!.Εχουμε μια διαφορα ταξης 30 αλογων!Τωρα εκτος απο την καταναλωση λαδιου τι αλλο συμπτωμα παρουσιαζουν τα μηχανακια με τον εν λογω προβλημα???Εχει πεσει η αποδοση τους για παραδειγμα???"


Tότε το speed triple με τα 135 αλογα θα ΄πρεπε να σπαει συνεχεια...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: guraki στις 07/12/2010 11:04 πμ.

Δεν ξερω αν θα επρεπε να σπαει συνεχεια παντως εχει περισσοτερες πιθανοτητες απο ενα CBF 1000 με 100 αλογα...Αυτο εννοω εγω!

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 07/12/2010 12:24 μμ.

Α μάλιστα, δηλαδή τα supersport 1000αρια πρέπει να τα κανουμε μια βολτα και μετα να τα πετάμε????

Μην ακουω μλκιες...και μην μου πεις οτι αυτα ειναι γιαπωνέζικα γιατι θα πηδηχτώ απο το παράθυρο...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: guraki στις 07/12/2010 12:54 μμ.

Ο,τι να ναι αδερφε...Εγω για πιθανοτητες μιλαω.Κανενας κινητηρας δεν πρεπει να σπαει...Αυτο ειναι το αυτονοητο!