τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα %$πίστονα ....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 04/12/2010 10:25 μμ.

PAGANIAS"καλημερα...θελω να γραψω σε σχεση με το προβλημα σου οτι ειναι λογικο να σουτην βαραει οποσ και εμενα οταν
πριν 2 χρονια μου το εβγαλε αλλα απο την αλλη δεν εχω δει καποιον να γραφει διαφορα καλα που εχει το μηχανακη..
πχ σε προηγουμενεσ μηχανεσ μου ιαπωνεσ και αυστριεσ εμεναν ντιζεσ στο χερι με 1500 χιλιομετρα αναρτη/σ
σε μαχανακια των 11000ευρω θελανε πεταμα δισκοπλακεσ στα 20000 χιλιομερα αλλαγη και για να μην πουμε για
ανορθωτεσ τρομπεσ βενζινησ στα 40000χιλιαδεσ χιλιομετρα και ζημιεσ που κοστιζουν..
εγω στον τιγρη εχω 40000χιλιομετρα και τα παραπανω ντιζεσ πλακεσ ειναι σαν καινουργεια..
καθε εταιρεια εχει τα δικα τησ...μην τρελαινεστε πιστονια ειναι καταλαβαινω το ξενερωμα αλλα κοιταμε συνολικα
το καθε μηχανακι πιστευω......."


φίλε ίσως έχεις δίκιο...όντως και γώ δεν έχω πρόβλημα με τα υπόλοιπα παρελκόμενα..ντίζες, δισκόπλακες, κλπ, ούτε την καδένα δεν έχω αλλάξει ακόμα.....απλά όπως λες ξενέρωσα...αλλά θα ξαναφτιαχτεί το μοτόρι και θα το ξαναλιώσω.....

επί την ευκαιρία, μιλώντας με διαφόρους στο www.tiger1050.com, και αναφέροντας το ζήτημα, μου απάντησαν ότι σε αρκετούς έχει συμβεί 1-2 φορές τουλάχιστον και ότι όλοι βρήκαν την υγειά τους με πιστόνια από street triple....επίσης αναφέρουν τα CP pistons, custom made, και αρκετοί αναφέρουν ότι βρήκαν λύση από τα πιστόνια των sprint.....αν μάθω περισσότερα θα σας πω....πάντως θα το αναφέρω στον σάκη την τρίτη....

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: vagtyrp στις 04/12/2010 10:35 μμ.

gran tiger"
PAGANIAS"καλημερα...θελω να γραψω σε σχεση με το προβλημα σου οτι ειναι λογικο να σουτην βαραει οποσ και εμενα οταν
πριν 2 χρονια μου το εβγαλε αλλα απο την αλλη δεν εχω δει καποιον να γραφει διαφορα καλα που εχει το μηχανακη..
πχ σε προηγουμενεσ μηχανεσ μου ιαπωνεσ και αυστριεσ εμεναν ντιζεσ στο χερι με 1500 χιλιομετρα αναρτη/σ
σε μαχανακια των 11000ευρω θελανε πεταμα δισκοπλακεσ στα 20000 χιλιομερα αλλαγη και για να μην πουμε για
ανορθωτεσ τρομπεσ βενζινησ στα 40000χιλιαδεσ χιλιομετρα και ζημιεσ που κοστιζουν..
εγω στον τιγρη εχω 40000χιλιομετρα και τα παραπανω ντιζεσ πλακεσ ειναι σαν καινουργεια..
καθε εταιρεια εχει τα δικα τησ...μην τρελαινεστε πιστονια ειναι καταλαβαινω το ξενερωμα αλλα κοιταμε συνολικα
το καθε μηχανακι πιστευω......."



Αφου και να το πουλησει, παλι Τ θα παρει.
Γιατρε δες το αλλιως.. φαντασου να αρρωστησει η πολυ ομορφη φιλεναδα-γυναικα σου, και εσυ να την ξαποστηλεις.
ΑΚΑΡΔΕ"



δεν την ξαποστέλνω εννοείται....ήδη η αγγελία για πώληση που είχα βαλει θα βγεί.....και ετοιμάζω και τα προβολάκια που θα μπουν μόλις την ξαναπάρω.....( http://www.motoraid.eu/shop/products_new.php?page=10 )

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 05/12/2010 12:27 πμ.

vagtyrp"
επί την ευκαιρία, μιλώντας με διαφόρους στο http://www.tiger1050.com, και αναφέροντας το ζήτημα, μου απάντησαν ότι σε αρκετούς έχει συμβεί 1-2 φορές τουλάχιστον και ότι όλοι βρήκαν την υγειά τους με πιστόνια από street triple....επίσης αναφέρουν τα CP pistons, custom made, και αρκετοί αναφέρουν ότι βρήκαν λύση από τα πιστόνια των sprint.....αν μάθω περισσότερα θα σας πω....πάντως θα το αναφέρω στον σάκη την τρίτη...."


Μάλλον Speed triple εννοεις...

Τα πιστονια των tiger , speed triple και sprint παραδοξως έχουν άλλους κώδικους απ' οτι λεει το bike bandit...αλλα έχω την εντυπωση οτι ειναι τα ιδια γιατι κανενα χαρακτηριστικο δεν αλλαζει στα νουμερα (διάμετρος,συμπιεση, διαδρομη). Αυτο καλυτερα ομως να μας το απαντησει καποιος admin - levelone

Κατα τα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι αφου εισαι στην εγγυση, δεν μπορεις να επιλεξεις, απλα θα βαλεις οτι σου στειλουν οι Αγγλοι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:41, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: jimmakos1050 στις 05/12/2010 1:02 μμ.

Βαγγελη υπομονη και καλα ξεμπερδεματα.Τελικα ποτε δεν μπορει να σαι σιγουρος αν στο βγαλει και σε σενα το θεμα αυτο.Δεν δεχομαι με την καμια ομως οτι δεν επρεπε η Τ να ειχε καλυψει ηδη αυτο το προβλημα και να το φτιαξει στα νεοτερα μοντελα.Αν εμενα μου το παρουσιασει στα 2 χρονια και 3 μηνες τον ηπια κοινως.Δηλαδηςςςςςςςςςς να παρακαλαω να μου βγαλει και μενα πιστονια μεσα στο 6μηνο γιατι μετα θα σταξει η τσεπη μου...
Καλο χρυσο και αγιο το μηχανακι αλλα εχω πιασει τον ευατο μου μερικες φορες να ανυσηχει και οχι αδικα απο οτι βλεπω

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: mixalakis στις 05/12/2010 1:31 μμ.

Για να τελειώσει το θέμα μια και καλή η λύση είναι απλή και μία.

Να βγει και να δηλώσει η Triumph ότι πράγματι υπήρξε μία παρτίδα ελαττωματικών πιστονιών. Να αναφέρει ποια παρτίδα ήταν αυτή και σε ποια μοντέλα τοποθετήθηκαν. Έτσι θα υπάρξει σαφής εικόνα της κατάστασης και της έκτασης του προβλήματος ώστε να σταματήσει επιτέλους αυτή η φιλολογία γύρω από το θέμα.

Το βασικότερο, όμως, είναι να πει επίσημα η μαμά Triumph ότι σε όποιον παρουσιαστεί πρόβλημα με τα πιστόνια, θα αναγνωρίζεται η ευθύνη της Τ και θα αντικαθίστανται χωρίς κόστος, ανεξάρτητα από αν έχει παρέλθει ή όχι η εγγύηση!!!
Η ζημιά από τη φημολογία και την εικόνα έλλειψης αξιοπιστίας είναι πολύ μεγαλύτερη από την αντικατάσταση μερικών πιστονιών.
Σκεφτείτε πόσοι θέλουν να πάρουν tiger και με αυτά που ακούνε το φοβούνται. Η έκταση του προβλήματος δεν δείχνει να είναι μεγάλη ποσοστιαία και είναι κρίμα να χαλάσει τόσο άδοξα και εύκολα η καλή εικόνα αξιοπιστίας που είχε δημιουργήσει η Τ τα τελευταία χρόνια, με τόσο κόπο.

Αν η μαμά Τ δεν αντιλαμβάνεται την ζημιά στη φήμη της, τότε η αντιπροσωπεία μπορεί να αναλάβει αυτή την ευθύνη μόνη της! Εν όψη της άφιξης του μικρού τίγρη, η καθοριστική παρέμβαση και αξιοπιστία της αντιπροσωπείας, θα περάσει την εικόνα της εμπιστοσύνης και θα οδηγήσει σε πολύ μεγάλο όγκο πωλήσεων, ρεφάροντας με το παραπάνω το κόστος της "εγγύησης" για τα πιστόνια.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 05/12/2010 1:47 μμ.

mixalakis"Για να τελειώσει το θέμα μια και καλή η λύση είναι απλή και μία.

Να βγει και να δηλώσει η Triumph ότι πράγματι υπήρξε μία παρτίδα ελαττωματικών πιστονιών. Να αναφέρει ποια παρτίδα ήταν αυτή και σε ποια μοντέλα τοποθετήθηκαν. Έτσι θα υπάρξει σαφής εικόνα της κατάστασης και της έκτασης του προβλήματος ώστε να σταματήσει επιτέλους αυτή η φιλολογία γύρω από το θέμα.

Το βασικότερο, όμως, είναι να πει επίσημα η μαμά Triumph ότι σε όποιον παρουσιαστεί πρόβλημα με τα πιστόνια, θα αναγνωρίζεται η ευθύνη της Τ και θα αντικαθίστανται χωρίς κόστος, ανεξάρτητα από αν έχει παρέλθει ή όχι η εγγύηση!!!
Η ζημιά από τη φημολογία και την εικόνα έλλειψης αξιοπιστίας είναι πολύ μεγαλύτερη από την αντικατάσταση μερικών πιστονιών.
Σκεφτείτε πόσοι θέλουν να πάρουν tiger και με αυτά που ακούνε το φοβούνται. Η έκταση του προβλήματος δεν δείχνει να είναι μεγάλη ποσοστιαία και είναι κρίμα να χαλάσει τόσο άδοξα και εύκολα η καλή εικόνα αξιοπιστίας που είχε δημιουργήσει η Τ τα τελευταία χρόνια, με τόσο κόπο.

Αν η μαμά Τ δεν αντιλαμβάνεται την ζημιά στη φήμη της, τότε η αντιπροσωπεία μπορεί να αναλάβει αυτή την ευθύνη μόνη της! Εν όψη της άφιξης του μικρού τίγρη, η καθοριστική παρέμβαση και αξιοπιστία της αντιπροσωπείας, θα περάσει την εικόνα της εμπιστοσύνης και θα οδηγήσει σε πολύ μεγάλο όγκο πωλήσεων, ρεφάροντας με το παραπάνω το κόστος της "εγγύησης" για τα πιστόνια."


Μετεφρασε το και στειλ το τους !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Tigris3 στις 05/12/2010 2:08 μμ.

haris"

Μετεφρασε το και στειλ το τους !! "


Από το στόμα μου (μάλλον από το πληκτρολόγιό μου ) το πήρες!!
Μετάφραση και αποστολή σε Αγγλία-Ελλάδα!

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: alexandros.s στις 05/12/2010 2:38 μμ.

αληθεια ποσοι απο τους κατοχους tiger, εχουν ξανασκεφτει το θεμα αξιοπιστιας του ολου πακετου που λεγεται triumph-tiger-πιστονια-ελληνικη αντ/εια?
σε σχεση με τα οσα εχουν λεχθει προ μηνων , η και χρονων για συγκρισεις με αλλες μαρκες!

καποιος, καπου, εδω μεσα εγραφε οτι ο χρονος ειναι ο καλυτερος συμβουλος αξιοπιστιας για το αν, η Τ. εχει βελτιωθει!

κατ εμε τουλαχιστον με τα οσα ακουω, και περισσοτερο με αυτα που βλεπω, καθε φορα που βαζω μπροστα το κατα τα αλλα εκπληκτικο μηχανακι,εχω τα αγχος μην τυχον και το παρω στα χερια!

τι στο διαολο ημερομηνια ληξης εχουνε!?

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 05/12/2010 4:48 μμ.

mixalakis"Για να τελειώσει το θέμα μια και καλή η λύση είναι απλή και μία.

Να βγει και να δηλώσει η Triumph ότι πράγματι υπήρξε μία παρτίδα ελαττωματικών πιστονιών. Να αναφέρει ποια παρτίδα ήταν αυτή και σε ποια μοντέλα τοποθετήθηκαν..."


Αντε πάλι με την πάρτιδα....είπαμε δεν υπάρχει κατι τέτοιο, απο κάπου αλλου εκδηλώνεται η ζημιά...

Εδω λύνουν για πίστονια 10αρια μηχανάκια κι εσεις λετε ακομα για ελαττωματικες παρτίδες...

Εκτος αν γενικά τα πίστονια της Τ ειναι της πλάκας...αλλα δεν νομίζω να τους συμφέρει κάτι τετοιο...

Τεσπα, δεν μιλαώ αλλο
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 05/12/2010 5:53 μμ.

Native"
mixalakis"Για να τελειώσει το θέμα μια και καλή η λύση είναι απλή και μία.

Να βγει και να δηλώσει η Triumph ότι πράγματι υπήρξε μία παρτίδα ελαττωματικών πιστονιών. Να αναφέρει ποια παρτίδα ήταν αυτή και σε ποια μοντέλα τοποθετήθηκαν..."


Αντε πάλι με την πάρτιδα....είπαμε δεν υπάρχει κατι τέτοιο, απο κάπου αλλου εκδηλώνεται η ζημιά...

Εδω λύνουν για πίστονια 10αρια μηχανάκια κι εσεις λετε ακομα για ελαττωματικες παρτίδες...

Εκτος αν γενικά τα πίστονια της Τ ειναι της πλάκας...αλλα δεν νομίζω να τους συμφέρει κάτι τετοιο...

Τεσπα, δεν μιλαώ αλλο"


"Παρτιδα" το λεμε τωρα .... !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: tharis στις 05/12/2010 5:58 μμ.

Μα καλα πιστευετε ακομη οτι υπαρχει ελλατωματικη παρτιδα .. ? Αν ηταν .. δε θα ειχε γινει ανακληση ?? Λετε να ειναι τοσο π@παρες αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις εκει στο UK ?? Απο το 07' μεχρι το 10΄ σπανε πιστονια και ακομα μιλαμε για παρτιδα ???? Θα πρεπει να πηραν πολυ καλη τιμη γι αυτα τα βουτυροπιστονια ... Προφανως καποιο αλλο ειναι το προβλημα ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: jimmakos1050 στις 05/12/2010 6:58 μμ.

Προσωπικα δεν με νοιαζει αν εχει προβλημα η παρτιδα ή υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.Τους εσκασα 12000 ευρωπαικα?
Γιατι μου το βγαζουν ξινο?Φτιαξαν ενα μηχανακι πολυ καλο αλλα με προβλημα στα σωθικα του.Ποιος μου εξασφαλιζει οτι δεν θα βγαλει πιστονια μετα την εγγυηση?Ειμαι υποχρεωμενος μετα να πληρωσω για κατι που ειναι σφαλμα της εταιρειας!
Εγω δεν ειμαι μετοχος της Τ να πληρωνω παπατζιλικια για μ@λ@κιες δικιες τους.Αυτο που με τρελαινει ειναι οτι δεν υπαρχει μια επισημη εκδοχη απο την Τ,να πει πχ φταιει αυτο το πραγμα στα μηχανακια με αυτο το VIN θα γινει ανακληση και τελος.Να πας να το φιαξεις και να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Αντε να πας ταξιδι στην Ευρωπη και να σκεφτεσαι ρε λες να καπνιζει,λες καει λαδια λες να το παρω στο χερι?Αυτο για μενα ειναι δεν ειναι σωστη πολιτικη εταιρειας αφου σου δειχνει οτι δεν σε σεβεται.Στα πηρε με την πωληση και με τα σερβις και τελος.Αν γινει στην εγγυηση τοτε οκ αλλιως παρτε τον πουλο κυριε.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: mixalakis στις 06/12/2010 1:24 πμ.

Native"
mixalakis"Για να τελειώσει το θέμα μια και καλή η λύση είναι απλή και μία.

Να βγει και να δηλώσει η Triumph ότι πράγματι υπήρξε μία παρτίδα ελαττωματικών πιστονιών. Να αναφέρει ποια παρτίδα ήταν αυτή και σε ποια μοντέλα τοποθετήθηκαν..."


Αντε πάλι με την πάρτιδα....είπαμε δεν υπάρχει κατι τέτοιο, απο κάπου αλλου εκδηλώνεται η ζημιά...

Εδω λύνουν για πίστονια 10αρια μηχανάκια κι εσεις λετε ακομα για ελαττωματικες παρτίδες...

Εκτος αν γενικά τα πίστονια της Τ ειναι της πλάκας...αλλα δεν νομίζω να τους συμφέρει κάτι τετοιο...

Τεσπα, δεν μιλαώ αλλο"



Συγνώμη ρε Native που δεν παρακολουθώ το θέμα από τόσο κοντά για να ξέρω ότι δεν υπάρχει παρτίδα και ότι παρουσιάζουν το πρόβλημα μηχανάκια από όλες τις χρονιές.
Δεν ήταν αυτό το point του ποστ μου όμως.

Δεν με ενδιαφέρουν οι παρτίδες κτλ. Υπάρχει πρόβλημα και πρέπει η Τ σύντομα να αποφασίσει ότι, αν δεν θέλει να ζημιώσει κι άλλο την εικόνα της, θα πρέπει να δηλώσει ότι αναλαμβάνει το κόστος αντικατάστασης των πιστονιών όποτε και αν χρειαστεί αυτή.

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: Native στις 06/12/2010 9:22 πμ.

Δεν ειπα οτι διαφώνω με το σκεπτικο σου σαν πολιτική, απλα εδω δεν εχουν ανακοινωσει τι φταει καλα καλα...οποτε μου φαινεται δυσκολο να κανουν ανάκληση...Tι να πω, μακάρι να το κανουν και για το συγκεκριμένο προβλημα να ειναι πλήρως ελαστικοί...

Αυτο που με ανησυχει επίσης ειναι οτι βγαζουν καινουργια μοντέλα με το ίδιο μοτερ (βλ speed triple 2011)
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: τελικά η triumph έχει ένα θέμα με τα γαμοπίστονα ....  

  Από: mixalakis στις 06/12/2010 9:58 πμ.

Μα εγώ δεν λέω για ανάκληση, λέω να αναλάβει το κόστος επισκευής όποτε και αν χρειαστεί αυτή. Πρακτικά να επεκταθεί η εγγύηση για όλους για το συγκεκριμένο θέμα.